Neler Yeni

6000 mhz ram yerine 6400 mhz ram almak problem yaratır mı?

Tamo04

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ali
Bütçe
11000
Dostlar merhaba, Asus Rog Strix B650-A modelini kullanıyorum. Beyaz sistem toplayacağım ve kasamda ryzen 5 7600x işlemci var. EXPO ram satın almak istiyorum fakat beyaz EXPO ram bulamadığım için XMP özellikli bir ram almam gerekiyor. EXPO sistemde XMP ram bir problem yaratır mı veya 64 gb beyaz ram öneriniz varsa alabilir miyim. Şimdiden yardımcı olanlara teşekkür ederim.

taylansimdi

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,689
İsim
Taylan Şimdi
Dostlar merhaba, Asus Rog Strix B650-A modelini kullanıyorum. Beyaz sistem toplayacağım ve kasamda ryzen 5 7600x işlemci var. EXPO ram satın almak istiyorum fakat beyaz EXPO ram bulamadığım için XMP özellikli bir ram almam gerekiyor. EXPO sistemde XMP ram bir problem yaratır mı veya 64 gb beyaz ram öneriniz varsa alabilir miyim. Şimdiden yardımcı olanlara teşekkür ederim.

Genelde aynı marka model mhz cl ramlerin siyahını baz alıyorlar bellek uyum listesinde. O yüzden kağıt üzerinde beyaz ram bulmak daha zor ama şahsi görüşüm siyahı listede olan ramlerin beyazı da çalışır. Soruna gelecek olursak bununla ilgili bir kaç video izlemiştim xmp uyumlu bellekler problem yaratabiliyor amd sistemde ve manuel olarak ayar çekmen gerekiyor.

innata

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Onur Erçakır
Bende intel işlemci var ama amd rami aldım. Colorful marka anakartım ram profilini okuyamadı. Sadece temel 4800 hızında çalışıtırıyor. Sanırım çoğu anakart her 2 profili de okuyor ama benimki okumadı. Sen bence kendi anakartının okuyup okumadığını araştırıp bulmaya çalış.

Tamo04

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Genelde aynı marka model mhz cl ramlerin siyahını baz alıyorlar bellek uyum listesinde. O yüzden kağıt üzerinde beyaz ram bulmak daha zor ama şahsi görüşüm siyahı listede olan ramlerin beyazı da çalışır. Soruna gelecek olursak bununla ilgili bir kaç video izlemiştim xmp uyumlu bellekler problem yaratabiliyor amd sistemde ve manuel olarak ayar çekmen gerekiyor.
Hocam anakartın 6000mhz ram desteklediği yazıyor 6400mhz ram alıp 6000mhz ye çekebilir miyim veya xmp ram taktığımda sistem açılmama gibi bir durum yaşanır mı?

taylansimdi

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,689
İsim
Taylan Şimdi
Hocam anakartın 6000mhz ram desteklediği yazıyor 6400mhz ram alıp 6000mhz ye çekebilir miyim veya xmp ram taktığımda sistem açılmama gibi bir durum yaşanır mı?
6000 mhz destekli anakarta 8000 mhz ram de takarsın 6000 mhz cl 30 veya 28 ayarlarsın o problem değil. Sadece o ramlerin xmp/expo desteğinin olup olmaması seni yorar

Tamo04

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ali

VersusVenom

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
301
İsim
Muhammed Karakaya
Discord
versusvenom

Bu var ama bütçeniz yeter mi ? Noktayı silerek linke bakarsınız

Tamo04

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ali

VersusVenom

80+ Bronze
Dahası