Neler Yeni

3 Sene Mezuna Kalmak Mümkün Mü?

Artarof

80+ Bronze
Kesin bilgi mi? Benim şu an 2024 Haziranda gösteriyor. 25e uzatabilir miyim?
Evet kesin bilgi, ama askerlik şubesine mezun belgen ile gitmen gerkiyor. Önce bir gidersin, sana gerekli evrakları söylerler, sonrasında evrarklarını hazırlayıp tecil ettirirsin. Benim hatırladığım kadarıyla Mezun belgen yeterliydi, ama işini sağlama alman için oraya sorman daha iyi olur. İlk gidişinde yinede yanında olsun mezun belgen.

r4NG3r

80+ Silver
Mezuna kalmakta sınır yok. Lise mezunu olan herkes YKS sınavına girip herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne yerleşebilir. Vakıf üniversitelerinin burs programlarından da yararlanabilir.
Yaşayabileceğiniz tek akademik sorun vakıf üniversitesine gittikten sonra bazı ekstra burslar için kısıtlama var, ki bu da akademik bir sorun değil. Mesela Bilkent Üniversitesi ilk 10.000 sıralamaya girenlere Kapsamlı Burs (ücretsiz yurt vb. ayrıcalıklar) veriyor fakat mezuna kalmadan yerleşmeniz gerekiyor.
Bu konuda endişelenmene gerek yok, 35 yaşındaki tanıdığım geçen yıl sınava girdi, şu an özel eğitim okuyor.

OBP puanı silinmiyor, yalnızca geçen yıl tercih yaptıysan bu yıl puanının yarısı siliniyor. Diyelim ki geçen yıl tercih yaptın, bu yıl puanın yarıya düşüyor. Bu yıl tercih yapmadın, seneye yine tam obp alıyorsun. (Puanın kırılması için önceki yıl tercih yapman gerekiyor.)

OBP puanının sana katkısı şu an 47,4 puan. (79x0,6)
Tercih yapıp yerleşirsen yarıya düşüyor.Sadece tercih yapman yeterli değil.

Aderal

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
817
İsim
Hasan Doruk
Hacı netlerin gayet iyi son bir kaç deneme kötü diye kendini salma sakın sınava kadar kalabildiğin kadar kas mezuna kalma olayını şu an düşünme bile sıralama gelir ona göre karar verirsin

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,935
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113

B1L0

Hayırlı forumlar
Moderatör
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,319
İsim
bilo
Discord
b1l0

121709

80+ Silver
Öncelikle SBL'le okuduğum için lise 5 seneydi. İlk yıl 9. sınıfı okumak yerine yabancı dil ağırlıklı hazırlık okudum. EA bölümünden MF bölümüne mezuna kalarak geçme kararı aldım. Bazı olumsuz durumlar nedeniyle istediğim gibi ders çalışamadım. Hedefim Hacettepe bilgisayar mühendisliği veya elektrik elektronik mühendisliğiydi. Bunun için ortalama olarak 5.000 - 15.000 sıralamaya girmek gerekiyor. Tabii başka üniversiteler de mevcut. Bu yüzden genel olarak hedefim ilk 20.000'di.
Şu anki YKS deneme sınavı sonuçlarımın ortalamasını yazıyorum.

TYT
Türkçe: 34 net.
Sosyal: 16 net.
Matematik: 27 net.
Fen: 18 net.
Toplam: 95 net.

AYT
Matematik: 30 net.
Fizik: 14 net.
Kimya: 10 net.
Biyoloji: 10 net.
Toplam: 64 net.

Son zamanlarda sebebini bilmediğim şekilde ders çalışmayı bıraktım ve deneme sınavı sonuçlarım çok düştü. Dün TYT deneme sınavından 72 net çıkardım mesela. Birkaç gün öncesindeki AYT deneme sınavında ise 44 net çıkardım.

Bu sonuçlar benim için düşük sayılıyor. 2. mezun seneme kalmaya hazırım ancak toplamda 3 sene mezuna kalmış gibi olacağım. Üniversiteye geç gitmek benim için mühim değil. 3 yıl mezuna kaldığımızda karşılaşabileceğimiz akademik sorunlar nedir? Belli bir sınırı var mı? OBP puanı ne zaman siliniyor?

Not: OBP puanım 79'dur. [Lisede bazı anlaşmazlıklar yaşadığımdan ötürü düşük. (Edebiyat ve Tarih)]
3 sene mezuna kalabilirsin de, yani şöyle 3 seneye şartlama kendini. Yapabildiğin kadar erken sürede netleri artır.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,935
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
düşmemiş obp nin tam etkisi 60 puandır yani obpni x 0,6 yapıyorsun

Evet, arkadaşın yazdığı yorumu yanlış anlamışım. 100 OBP puanı 60 puan olarak sayılıyor. 79 x 0.6 = 47.4

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,584
İsim
Oğuzhan Şahin
Evet kesin bilgi, ama askerlik şubesine mezun belgen ile gitmen gerkiyor. Önce bir gidersin, sana gerekli evrakları söylerler, sonrasında evrarklarını hazırlayıp tecil ettirirsin. Benim hatırladığım kadarıyla Mezun belgen yeterliydi, ama işini sağlama alman için oraya sorman daha iyi olur. İlk gidişinde yinede yanında olsun mezun belgen.
Şimdi 2024 ya gitsem 2 sene ileriye atıp 2026 mı olur yoksa şimdi gittim diye 2025 mi olur nasıl oluyor tam olarak

BixiBlake

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,723
İsim
Lokman Doğan
Top Bottom