Neler Yeni

Psu'dan dolayı akım korumalı priz önerisi

lusiancan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
134
İsim
CAN UYGUR
İyi forumlar arkdaşlar geçenlerde konusunu da açmıştım sistemimdeki psu (asus tuf gaming 750b)'dan ufak cızırtılar geliyordu bu cızırtılar pc kapalı haldeyken bile geliyor ama nadiren ve arada bir elektrik çarpması gibi seslerdi. Bunun üzerine psu yu garanti kapsamında ithalatçı firma olan penta teknolojiye gönderdim. Psu'yu testten geçirdiklerini ve bir sorun olmadığını söyleyip yolladılar daha detaylar var ama artık ne uğraşmak istiyorum ne de uzatmak. Sonuç olarak gelince psu yu sisteme tekrar taktım aynı sorun devam ediyordu.

Bunun üzerine en azından akım korumalı priz alıp kullanmak istedim. Phillips in 7080wa diye bir modeli güzel indirimdeydi ama şansıma onu kaçırdım. Schneider de iyi marka diyorlar ama bu konularda pek bir fikrim yok güncel olarak f/p ve kaliteli bir akım korumalı priz önerisi yapabilir misiniz? Tunçmatik vs. markalar istemiyorum ürününün arkasında duran ve kendini kanıtlamış markalardan kaliteli öneriler yaparsanız sevinirim.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2

ozomona

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
374
İsim
Özcan Karakaya
kullandığınız güç kaynağı güvenilir hocam gelen ses büyük ihtimal cw dir

lusiancan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
134
İsim
CAN UYGUR
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
viko kaliteli marka hocam ama phillips ve schneider cihazlar bu prize bağlı iken elektriksel bir sorunda cihaz değerini karşılama garantisi falan veriyorlar. Yani arada kaldım bu kadar fark eder mi joule değerleri vs.

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
viko kaliteli marka hocam ama phillips ve schneider cihazlar bu prize bağlı iken elektriksel bir sorunda cihaz değerini karşılama garantisi falan veriyorlar. Yani arada kaldım bu kadar fark eder mi joule değerleri vs.

Ekstra garanti daha iyidir tabii, bütçe var ise onlarıda seçebilirsin.

lusiancan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
134
İsim
CAN UYGUR
kullandığınız güç kaynağı güvenilir hocam gelen ses büyük ihtimal cw dir
Hocam cw sesi gibi değil daha çok elektrik çarpması gibi. Nasıl tarif etsem elektrikli sinek avlayıcılara sinek çarpınca çıkan cızırtı gibi arada bir cızz edip geçiyor 2-3 dk da bir yapıyor. bazen uzun süre yapmayabiliyor

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
711
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam
rilro59
Twitter
rilroalpt
Discord
Ril/Eren#2440
Akım korumalı priz çok boş bir şey bence almayın araştırırsanız nedenini kendiniz göreceksiniz biraz fizik bilmek yeterli
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu tarz line interactive almazsanız o akımdan sizi priz koruyamaz

lusiancan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
134
İsim
CAN UYGUR
Akım korumalı priz çok boş bir şey bence almayın araştırırsanız nedenini kendiniz göreceksiniz biraz fizik bilmek yeterli
Bu konuda pek bir fikrim yok açıkçası ancak bulunduğum bölgede 2-3 ay öncesinde çokça elektrik kesintisi oldu ve aklıma aletleri prizden çekmek gelmedi. Akım korumalı prizi ben eve yokken de bu tür kesintiler olursa koruması amaçlı almayı düşünüyorum.

Bu tarz line interactive almazsanız o akımdan sizi priz koruyamaz
ups almayı düşündüm hatta halihazırda iş yerimde 2 tane mecburi kullandığım ürün var ancak herkes akım korumalı prizin yeterli olacağını ve sorun oluşturmayacağını söylediler. Zaten kullandığım normal 3'lü priz yetmiyor 6'lı veya 4'lü almayı düşünüyordum almışken akım korumalı da olsun diye düşündüm.

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
711
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam
rilro59
Twitter
rilroalpt
Discord
Ril/Eren#2440
Akım korumalı prizler UPS'nin yerini hiçbir zaman tutamaz, düşük ve yüksek gelen voltajı line-interaktif UPS'ler gibi regüle de edemez, elektrik kesintileri çok fazlaysa PC'nizi yine koruyamazlar.

Ancak şebekenizdeki kesilmeler ayda 1-2 kere oluyor, voltaj çok düzenli geliyorsa UPS satın almak şart değildir, akım korumalı priz yıldırım, aşırı voltajların cihaza girişinde varistörü içten kısa devre ettirip korumuş olur, şebekeniz düzenli ve kesintisiz ise sadece akım korumalı prizleri satın alın.
~Alıntıdır

donanimci98

80+ Bronze
Akım korumalı prizlere varistör koyuyorlar. O da öyle çok koruma yapacak bir şey değil. Para tuzağı

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
711
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam
rilro59
Twitter
rilroalpt
Discord
Ril/Eren#2440
Son olarak bu videoyu izleyebilirsiniz

lusiancan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
134
İsim
CAN UYGUR
Akım korumalı prizler UPS'nin yerini hiçbir zaman tutamaz, düşük ve yüksek gelen voltajı line-interaktif UPS'ler gibi regüle de edemez, elektrik kesintileri çok fazlaysa PC'nizi yine koruyamazlar.

Ancak şebekenizdeki kesilmeler ayda 1-2 kere oluyor, voltaj çok düzenli geliyorsa UPS satın almak şart değildir, akım korumalı priz yıldırım, aşırı voltajların cihaza girişinde varistörü içten kısa devre ettirip korumuş olur, şebekeniz düzenli ve kesintisiz ise sadece akım korumalı prizleri satın alın.
~Alıntıdır

Hocam yerini elbette tutmaz biliyorum ama ups ye gereksiz harcama yapmak istemiyorum çünkü dediğim kesintiler uzun zamandır olmuyor. Bir ara sanırım komple semtte bir problem vardı ancak düzeltildi diye ümit ediyorum çünkü kesinti vs. yok. Ben sadece ayda yılda bir olurda kesinti olursa cihazlar fazladan akıma maruz kalmasın istiyorum. Varsa eğer önerebileceğiniz güzel f/p ürün tavsiyelerinizi bekliyorum

Akım korumalı prizlere varistör koyuyorlar. O da öyle çok koruma yapacak bir şey değil. Para tuzağı
Dediğim gibi çok fazla bilgim yok bu priz olayıyla ilgili ancak zaten 4'lü veya 6'lı priz almayı düşünüyorum almışken akım korumalı olması da işime gelir. Fiyatı çok önemli değil 3 liralık ürüne 5 lira vermedikten sonra. Kaliteli ve f/p öneriniz var ise beklerim

donanimci98

80+ Bronze
Hocam yerini elbette tutmaz biliyorum ama ups ye gereksiz harcama yapmak istemiyorum çünkü dediğim kesintiler uzun zamandır olmuyor. Bir ara sanırım komple semtte bir problem vardı ancak düzeltildi diye ümit ediyorum çünkü kesinti vs. yok. Ben sadece ayda yılda bir olurda kesinti olursa cihazlar fazladan akıma maruz kalmasın istiyorum. Varsa eğer önerebileceğiniz güzel f/p ürün tavsiyelerinizi bekliyorum

Dediğim gibi çok fazla bilgim yok bu priz olayıyla ilgili ancak zaten 4'lü veya 6'lı priz almayı düşünüyorum almışken akım korumalı olması da işime gelir. Fiyatı çok önemli değil 3 liralık ürüne 5 lira vermedikten sonra. Kaliteli ve f/p öneriniz var ise beklerim
Varistör (VDR) isim açıklamasıyla Voltage Dependent Resistor yani Voltaja bağlı direnç demektir. Yüksek voltaj geldiği zaman direnci neredeyse sıfırlar kısa devre yapmış gibi olur. Ancak devredeki akım dengesizliklerine karşı bir şey yapamaz. Resmi de budur çok aman aman bir devre beklemeyin yani.

Ekler

• Ekran Resmi 2023-08-27 19.12.58.png
    Ekran Resmi 2023-08-27 19.12.58.png
    558.4 KB · Hit: 27
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
915,560
Üyeler
141,988
Son üye