Neler Yeni

Egea 1.4 Fire easy yüksek devirde kullanmak sorun oluşturur mu?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,795
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Atmosferik araba için çok değil 5000 devir

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,807
İsim
Feyzullah
hararet göstergesi 90 a geldiğinden emin olup 5k devirde kullanabilirsiniz soğuk motorda basmanızı önermiyorum

Airpods

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Kerem
40 bin bakımlarını yaptıracağım az kaldı 40 bine 10 binde bir bakımları ama 10 bini geçirmemeye çalışıyorum, çok sık basan değilim sonuçta atmosferik motor genelde 3 bin devire kadar çıkarırım ve motor ısınmadan da kolay kolay basmak istemem zaten motor sıcaklığı sabit kalıyor 90 derecenin üzerine çıkmıyor ne yaparsam yapayım yaz kız en yüksek bu sıcaklığı ulaşıyor çizelgenin yarısına kadar.
Sadece aklımı takılan yüksek devirlere çıkınca bazen zırıltı sesi geliyor o neden oluyor onu merak ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayır şahsi aracımız
zırıltı başka biyeri titrettiğindendir başka egealara da bakın. Bende 1.33 corolla da var normal 3 bin devirde falan atimca anca çekiyor ancak bazı rampalarda kesiciye kadar basıyorum lpg de mevcut genelde şehir içi kullanıyorum az yaktığı için mecburi uzun yola çıkınca da rampada önüne bi araç çıkmadkğı sürece 6 dan 4 e çekip gaza oturursam eğer 100 ün altina düşmez çıkar ama bişey atladimi hizlanmaya mecbur basıyorum

Araba 90dan 110a 20dkda çıkıyor fbjrbdj bizim arkadaştada var gaz pedalina basmaktan ayagi kaputtan cikacak xd
Gerçekten öyle bende de aynı durum maalesef gaz pedalına sonuna kadar basmaktan ayağım ağrıyor 😀

Airpods

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Kerem
40 bin bakımlarını yaptıracağım az kaldı 40 bine 10 binde bir bakımları ama 10 bini geçirmemeye çalışıyorum, çok sık basan değilim sonuçta atmosferik motor genelde 3 bin devire kadar çıkarırım ve motor ısınmadan da kolay kolay basmak istemem zaten motor sıcaklığı sabit kalıyor 90 derecenin üzerine çıkmıyor ne yaparsam yapayım yaz kız en yüksek bu sıcaklığı ulaşıyor çizelgenin yarısına kadar.
Sadece aklımı takılan yüksek devirlere çıkınca bazen zırıltı sesi geliyor o neden oluyor onu merak ediyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayır şahsi aracımız
eğer yarin bigün turbo dizel araciniz da olursa 4500-5000 arası kesicileri olur genelde ancak çoğu 4 binden sonra boşa motoru yorar, tavsiyem 4 binde atin performans ihtiyacında.

Bir de her araçta çalıştırdıktan sonra 1 dakika bekleyin, öyle gidip 5-10dk beklemek yarardan çok zarar verir motorun üst ekzantrik grubunda sıkıntılar oluşur. Bekledikten sonra kibarca kullanın yağ sıcaklığı 70 e geldikten sonra basış serbest

AGUMBA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
671
İsim
Sercan GÖKALP
Merhaba arkadaşlar egea 1.4 fire easy kullanmaktayım bazen hıza ihtiyacım olduğu zamanlarda devri 5 bine kadar getiriyorum bu araça zarar verir mi ve bazen bu devirlere getirdiğimde arabadan zırıltı sesi geliyor bu bir sorun teşkil ediyor mu?
Acele giden nereye gider biliyorsun... Şansını fazla zorlama 😂

zırıltı başka biyeri titrettiğindendir başka egealara da bakın. Bende 1.33 corolla da var normal 3 bin devirde falan atimca anca çekiyor ancak bazı rampalarda kesiciye kadar basıyorum lpg de mevcut genelde şehir içi kullanıyorum az yaktığı için mecburi uzun yola çıkınca da rampada önüne bi araç çıkmadkğı sürece 6 dan 4 e çekip gaza oturursam eğer 100 ün altina düşmez çıkar ama bişey atladimi hizlanmaya mecbur basıyorum
Bende lpg yok ama benim de sizden bir farkım yok önüne ağır vasıta çıkmazsa bayırda iyisin ama o ayağını gazdan çektiğin an artık toparlamak çok zor.
Arabadan daha çok yoruluyorum bayılan arabayı canlandırırken

Meter90ss

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
598
İsim
Mete C. E.
6kya kadar sorun yok,
Yine de yokuş ve hız haricinde standart devir sürün yoksa çok yakar,
Her aracın HP/devir tork/devir vardır ( Max değer) genelde de bundan 1k devir sonrası sorun yapar.
5k devirde herhangi bir problem olmaz,
Ama mesela dizelinde 1.3 Egea sürekli 4k bile ciddi sorun. Çünkü onda da 2k devir yeterli.

Kamyon gibi düşünün, ne kadar düşük devir o kadar iyi ekonomi.

+ araç atmosferik, mavi ışık sönünce direkt abanabilirsiniz.

Devir hoşunuza gidiyorsa Honda bakın çok rahat 6.6k devir görüyorlar ve 5k dan sonra araç şahlanıyor ( evet city bile 121 HP)

Airpods

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Kerem
Bende lpg yok ama benim de sizden bir farkım yok önüne ağır vasıta çıkmazsa bayırda iyisin ama o ayağını gazdan çektiğin an artık toparlamak çok zor.
Arabadan daha çok yoruluyorum bayılan arabayı canlandırırken
orası öyle. Senede 10 bin km den az biniyorsanız lpg taktırmayin lpg olmuş 30-35 bin TL yeni nesil motor az yakar zaten motoru yormayin.
Veyahut ben artik turbosuz araç almama kararı verdim 1.9 tdi 130hp superbim var onu da değiştirip 2.0 tdi bi yeni kasa superbe geçeceğim 1 aya inşallah. Performans ve keyfi alinca inanın yakıtı düşünmüyorsunuz. Senede 10 bin km yapıyorum yapmıyorum. 25-30
bin binen biri canlı bir atmosferik lpgli araç almasını öneirrim. Mesela 1.6 132hp toyota motoru

Meter90ss

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
598
İsim
Mete C. E.
orası öyle. Senede 10 bin km den az biniyorsanız lpg taktırmayin lpg olmuş 30-35 bin TL yeni nesil motor az yakar zaten motoru yormayin.
Veyahut ben artik turbosuz araç almama kararı verdim 1.9 tdi 130hp superbim var onu da değiştirip 2.0 tdi bi yeni kasa superbe geçeceğim 1 aya inşallah. Performans ve keyfi alinca inanın yakıtı düşünmüyorsunuz. Senede 10 bin km yapıyorum yapmıyorum. 25-30
bin binen biri canlı bir atmosferik lpgli araç almasını öneirrim. Mesela 1.6 132hp toyota motoru
Toyota ve Honda çok bağırıyor, hele corolla 1.8 hbyrid rezil 140’tan sonra, keza civic de öyle. Bunlara binenler zaten hızdan değil o devir motor sesinden gaza geliyor, Honda city var bende o bile devir 5k+ olunca sanarsın 600lük süper sport ama hem yakıyor hem gitmiyor. ( son sürat olarak)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,435
Üyeler
142,926
Son üye
Yunusemre78
Top Bottom