Neler Yeni

200W 5+1 ses sistemine 400W amfi bağlarsak ne olur?

emirhan1234

80+ Gold
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,697
İsim
emirhan
Herkese merhaba, bende MX2500 5+1 ses sistemi mevcut fakat kendi amfisinden farklı şekilde çalıştırmak istiyorum. 200W amfi yapımı videosunu gördüm fakat yapmışken güçlü yapmak istedim 400W amfi yapıp bağlasam seste bozulma vb. olur mu bozulma olur derseniz 200W olan videodan bakarak yapacağım.

En İyi Cevap
toplam 200w büyük bass ile beraber haftasonu bu videoya bakarak yapmayı düşünüyorum hem parçaları da almış olurum ve güzel bir şekilde çalışır mı?

Hocam güzel bir devre değil bu. Hoparlörden ses gelsin yeter mantığıyla yapılmış bir devre. 200 watt da olmaz. 200 wattı verebilmesi için iyi bir güç beslemesi gerekir. (12 Volt 20 Amper trafo 240 watt yapar.) Mosfetin max gücü 200 watt olabilir bakmadım bilmiyorum.

Ayrıca büyük bass ın doğru çalışabilmesi için crossover denilen 2 yada 3 yollu hoparlör sürücü devresi yapmanız gerekir. Bass tiz mid filtresi diye de geçer. Aşağıdaki videoda olduğu gibi.

Sizin elinizde bulunan Ton kontrolcünün ile filtre aynı işlevde olmadığını da belirtiyim...

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,655
İsim
göksel yurtcan
tüm konuyu okuyamadın ama son ses açılmadığı sürece sıkıntı olmaz
Mesaj otomatik birleştirildi:

preamfi katı kullanmadan yapacağınız amfi entegresinden alacağınız ses pek tatmin edici olmayacaktır hocam

Herkese merhaba, bende MX2500 5+1 ses sistemi mevcut fakat kendi amfisinden farklı şekilde çalıştırmak istiyorum. 200W amfi yapımı videosunu gördüm fakat yapmışken güçlü yapmak istedim 400W amfi yapıp bağlasam seste bozulma vb. olur mu bozulma olur derseniz 200W olan videodan bakarak yapacağım.

elinizdeki sisteme şuan baktım o sistemin sürücüleri muhtemelen toplamda 200w max. veriyor bununda büyük bölümü subwoofer sizin elinizdeki sistemin hoparlörlerin vereceği değer 80/100W civarı çok güçlü bir amfi yapmak ve trafoya ciddi bütçe ayırmak yerine preamfi katıda yapabilirsiniz

Son düzenleme:

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,697
İsim
emirhan
tüm konuyu okuyamadın ama son ses açılmadığı sürece sıkıntı olmaz

preamfi katı kullanmadan yapacağınız amfi entegresinden alacağınız ses pek tatmin edici olmayacaktır hocam

elinizdeki sisteme şuan baktım o sistemin sürücüleri muhtemelen toplamda 200w max. veriyor bununda büyük bölümü subwoofer sizin elinizdeki sistemin hoparlörlerin vereceği değer 80/100W civarı çok güçlü bir amfi yapmak ve trafoya ciddi bütçe ayırmak yerine preamfi katıda yapabilirsiniz
videodaki amfiler mantıklı mıdır?

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,655
İsim
göksel yurtcan

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,697
İsim
emirhan
piyasada bulunabilecek transistörlerle ancak o çıkar hocam tabi ses kalitesi orjinal amfisinin yanına yaklaşamaz
önerebileceğin bir amfi var mı ya herkesten öneri istiyorum forumda .d baya morelimi bozdu takıp müzik dinlemek istedim bu ara

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,655
İsim
göksel yurtcan
önerebileceğin bir amfi var mı ya herkesten öneri istiyorum forumda .d baya morelimi bozdu takıp müzik dinlemek istedim bu ara
hazır olarak mı almak istiyorsunuz eğer öyle ise bütçe lazım yada BT amfiler var uygun fiyatlı onlardan atarım müsait olunca ama aşağı yukarı aynı fiyata gelir

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Şöyle bir ürün var mıydı sende.

Bu da işini görür.

hazır olarak mı almak istiyorsunuz eğer öyle ise bütçe lazım yada BT amfiler var uygun fiyatlı onlardan atarım müsait olunca ama aşağı yukarı aynı fiyata gelir
20240419_214535.jpg

Bendeki bu setin bile amfisi 200 watt evde çeyrek üstü sesi açınca fazla olmaya başlıyor yarım seviyeye yaklaşıyorsun en fazla daha fazlasını açamıyorsun.
20240419_214602.jpg

20240419_214635.jpg

Bu da elimdeki başka bir amfi Bas tiz ayarlı. Preamfili ve preamfisiz çalışabilir . 4 çıkışlı 190 watt.
20240419_214707.jpg

@emirhan1234 ün 5+1 philipsin sitesinde ses çıkış gücü 200 watt (rms) olarak yazıyor.

Son düzenleme:

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,655
İsim
göksel yurtcan

Bu da işini görür.

Alıntıyı görüntüle
Bendeki bu setin bile amfisi 200 watt evde çeyrek üstü sesi açınca fazla olmaya başlıyor yarım seviyeye yaklaşıyorsun en fazla daha fazlasını açamıyorsun.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Bu da elimdeki başka bir amfi Bas tiz ayarlı. Preamfili ve preamfisiz çalışabilir . 4 çıkışlı 190 watt.
Alıntıyı görüntüle

@emirhan1234 ün 5+1 philipsin sitesinde ses çıkış gücü 200 watt (rms) olarak yazıyor.
biliyorum hocam bende hifi ses sistemleri ile uğraşıyorum onun yanında diy sistemlerlede uğraşıyorum şuan genelde peak gücün iki katının rms olarak veriyorlar normalde ev içerisinde 100w rms veren bir amfiyi bile son ses açamazsınız fakat yeni teknoloji D Class amfiler ile cidden 200w rms falan alınabiliyor fakat u seferde trafonun boyut sorunu oluyor sizin elinizdeki lbt 709larda çok güzel setlerdir belkide türkiyede satılmış en iyisi seri olabilir lbt905/709

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,697
İsim
emirhan

Bu da işini görür.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Hiçbir üründen yok malesef sitesinden görüp 200w demiştim bende rms ne oluyor ekolayzerımı da bozdum ya ses sistemin çok güzel reis kalitesi nasıl

Olur çok güzel olur 200w olsun yeter kendim de yapabilirim devre şeklinde elimde Pertinaks (delikli plaket) ile yapabilirim

andires42

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Bu kanaldaki müzik setleri bizde olanlar. Dinleyip kalitesine kendin karar verebilirsin.
Şu parçayı çalar mısın desen onu da çalar videosunu yüklerim.

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Bir ara hobi olarak uğraştım ses yüksek çıkıyor mu evet yükseliyor sony walkman çıkışı ile 4 ohm 200w hoparlör çalıştırdım.
Lakin hoparlör omajlarıda önemli hatırladığım.
ayrıca saf temiz DC güç kaynağın yoksa müzik kesildiğinde devamlı bir dımmm diye uğultu gelmesi kafa ağrıtıyor ve kafaya takmaya başlıyorsun bu sesi nasıl keserim diye

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,655
İsim
göksel yurtcan
Bir ara hobi olarak uğraştım ses yüksek çıkıyor mu evet yükseliyor sony walkman çıkışı ile 4 ohm 200w hoparlör çalıştırdım.
Lakin hoparlör omajlarıda önemli hatırladığım.
ayrıca saf temiz DC güç kaynağın yoksa müzik kesildiğinde devamlı bir dımmm diye uğultu gelmesi kafa ağrıtıyor ve kafaya takmaya başlıyorsun bu sesi nasıl keserim diye
iki kondansatörle kesilebilir bir ses hocam o büyük bir problem değil fakat güç kaynağı dediğiniz gibi önemli

emirhan1234

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,697
İsim
emirhan
Bu kanaldaki müzik setleri bizde olanlar. Dinleyip kalitesine kendin karar verebilirsin.
istek parça yanii resital tadında güzel baya kanalını arada açıp dinlerim böyle güzel oluyor şarkıyı direkt açınca çok güzel olmuyor cengiz kurtoğlundan gelir mi

bunun hangi kısmına - + takmam gerekiyor anlayamadım da güç kaynağımın anakart güç girişini kesip buna takmayı düşünüyorum 12v adaptör ile deneyeyim dedim bi küçük hoparlörde bağlarım çalışırsa bunun üzerinde deneyeceğim herşeyi rca kablosu taksam nasıl olur fotoda da belli oluyor zaten :)

Ekler

• WhatsApp Image 2024-04-20 at 16.59.08 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-20 at 16.59.08 (1).jpeg
    228.1 KB · Hit: 5
  • WhatsApp Image 2024-04-20 at 16.59.08.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-20 at 16.59.08.jpeg
    204.9 KB · Hit: 5
Son düzenleme:
Top Bottom