Neler Yeni

240 mm ML240L ile Ryzen 7 7700x boşta 60 dereceyi görüyor ( Eco 95W TDP )

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,107
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Reis bios şuan fabrika ayarında sadece XMP1 ve PBO 75 derece açtım. Tüm oyunlar 70 derece altında 5.5 Ghz'de 0 performans kaybıyla oynatıyor. BF2042 gibi oyunlarda sadece 75leri görüyorum oyundan dolayı. Konu kilit bile olabilir . Nasıl oluyor bilmiyorum ama tek bir ayarla R5 5600 kullanır gibi kullanıyorum işlemciyi.

ML240L V2 sahibi olanların yapması gereken 2 şey var

1- MSI B650 anakarta sahip olup PBO'yu 75 dereceye çekmek
2- ML240L V2 fanlarını Air Blazer 120R ile değiştirmek
Mesaj otomatik birleştirildi:

Overwatch 2'de 4K Epic ayarda 69 derece 5.5 Ghz sabit ve FPS kaybı yok hatta stabil . Yaklaşık 20 derece düşüş gözlemledim. Düşmanın olduğu bölgede çekmeye çalıştım ki boş arazide 140 fps alıyorum zaten

Alıntıyı görüntüle

Özet : Artık sorunum kökten çözülmüştür . Bu konu da umarım ML240L V2 + Ryzen 7 7700x alanlara denk gelir. Üstte saydığım 2 madde ile çok rahat yattığınız yerden yan gelip yatarak AM5 soketin keyfini çıkarırsınız. Hiçbir oyunda performans düşüşü yok , stabilite artışı var ve ciddi sıcaklık düşüşü var.

Tabii bu yorumumu yeni görenlere bir kere daha hatırlatayım. Kasam dünyanın en küçük sıvı soğutma sığan kasalarından biri veya tek bir tanesi olabilir. İçeri hava alan herhangi bir fan yok. 3 yanı mesh ve ekran kartı kendi kendini soğutuyor. Kasada sadece sıvı soğutmanın 2 egzoz şeklinde konumlanmış fanları mevcut. Kısacası kasamda bir sirkülasyon yok. Zaten kasamın da amacı sıvı soğutmaya emanet ettiğin dünyanın en mini SFF kasalarından birini tasarlamaktı. Lian Li Dan A4-H2O kullanıyorum 10 Litre civarı hacmi var. Siz benim değerlerimden 5 derece daha düşük alabilirsiniz dert etmeyin.

Eğer paranız varsa 360mm veya 420mm alın . Eğer alamıyorsanız ML240L V2 alınca DERT ETMEYİN. ML240L V2 malzeme kalitesi ve sızdırmalık bakımından çok iyi sadece fanları daha iyi olmalıydı onu da Air Blazer 120R ile halledersiniz sonra da PBO 75 derece çekip ayağınızı uzatarak dilediğiniz oyunu oynar geçersiniz.
Çok daha iyi bir curve optimizer ile 5.7 falan görür bu bence veya manuel oc de yapılabilir

1679969510116.png

1679969525834.png

sezerbey98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Sezer Aktaşlı
Çok daha iyi bir curve optimizer ile 5.7 falan görür bu bence veya manuel oc de yapılabilir

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

4K oyuncusu olduğum için pek oc ile dengeyi şaşırtmak gibi şeyler düşünmüyorum ya . Zaten Curve Optimizer için PBO'yu 75 dereceden Advancede çekmem lazım . Bu da her şey sil baştan ısınma sorunu demek. Ağrımayan başımı hiç ağrıtmayayım. Şükredeyim :D 2-3 fps için alev almayayım. 4K'da zaten bu işlemci çok fazla bana

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,107
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
4K oyuncusu olduğum için pek oc ile dengeyi şaşırtmak gibi şeyler düşünmüyorum ya . Zaten Curve Optimizer için PBO'yu 75 dereceden Advancede çekmem lazım . Bu da her şey sil baştan ısınma sorunu demek. Ağrımayan başımı hiç ağrıtmayayım. Şükredeyim :D 2-3 fps için alev almayayım. 4K'da zaten bu işlemci çok fazla bana
4K da fazlaysa bro 45W limiti koy geç 4k da yeter veya olmadı 5 ghz' e manuel sabitle geç

Celilkug

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Celil
Alıntıyı görüntüle

Ne 360mm soğutucu ne başka bir şey. Çözümü resmen buldum . MSI BIOS'a özel mi bilmiyorum fakat şunları yaptım

75 derece PBO kısıtlaması + 65w TDP

Şuanda işlemci max 76-77 görüyor üstünü görmeye izin vermiyor max 76 olacak şekilde kendini hızlandırıyor. 5.5 - 5.4 ghz arası hız alıyorum . Ve ben 4K oyuncusuyum ama ekran kartını besleyebiliyor mu diye 1080p Extreme ayarda COD MW2 açtım RTX 3090'ı 1080p'de çok rahat besledi .

Yoluma artık böyle devam edicem.

R5 5600'ü Arctic freezer hava soğutucuyla rahat soğutuyordum. 7700X'i ML240L H100 gibi soğutucular değil 360 mm soğutucular anca soğutuyor.
knk işlemcinin ekran kartını besleyip besleyemediğini ekran kartının 99da çalışmasındanmı anlıyoruz veya başka anlama yolu varmı hala bu 1080pde darboğaz olupta 2k 4kda nası darboğaz olmuyor onu anlayamadım ve çözemedim şu meseleyi öğrenmem lazım bu arada 5600 işlemcim var boşta dğeil opera açık metin2 açık valo açık işlemci oyunları 52 53 derecede geziniyor şuan valoyu kapattım meti2n farm yapıyorum 46 derece

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,107
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
knk işlemcinin ekran kartını besleyip besleyemediğini ekran kartının 99da çalışmasındanmı anlıyoruz veya başka anlama yolu varmı hala bu 1080pde darboğaz olupta 2k 4kda nası darboğaz olmuyor onu anlayamadım ve çözemedim şu meseleyi öğrenmem lazım bu arada 5600 işlemcim var boşta dğeil opera açık metin2 açık valo açık işlemci oyunları 52 53 derecede geziniyor şuan valoyu kapattım meti2n farm yapıyorum 46 derece
1080p de 2073600 piksel var. 2k da 3686400 piksel var ekran kartı doğal olarak daha fazla yüke giriyor.

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
369
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
https://steamcommunity.com/id/YamoimaTR/
Discord
Yamoima#1664
Hocam şimdi fanları Air Blazer 120R ile değiştirdim. Maalesef ML240L V2 ile gelen fanların güçsüz olacağını düşündüm. 105W TDP ile ekstra ayar çekmeden COD MW2 deneyeceğim

Oyun : Call of Duty Modern Warfare 2 / 4K Çözünürlük / Extreme ayarlar / Steam sürümü

- 105W TDP ( Sıvı Soğutucu ile gelen Coolermaster SickleFlow fanlarla )
  • DLSS Off -> 75 derece sıcaklık , 88 FPS ortalama , 5.35 Ghz
  • DLSS Kalite -> 78 derece sıcaklık , 124 FPS ortalama , 5.35 Ghz
  • DLSS Balans -> 81 derece sıcaklık , 150 FPS ortalama , 5.275 Ghz
  • DLSS Performans -> 80 derece sıcaklık , 170 FPS ortalama , 5.275 Ghz

- 105W TDP ( Airblazer 120R fanlarla )
  • DLSS Off -> 67 derece sıcaklık , 5.325 Ghz
  • DLSS Kalite -> 70 derece sıcaklık , 5.325 Ghz
  • DLSS Balans -> 72 derece sıcaklık , 5.3 Ghz
  • DLSS Performans -> 76 derece sıcaklık , 5.3 Gjz

FPS değerleri aynı ve sıcaklıkta ciddi bir düşüş gözlemledim. ML240L V2 ile gelen fanlar cidden dandikmiş.
Arada ciddi anlamda fark var, şaşırdım açıkçası. Cooler Master'dan bunu beklemezdim :D

sezerbey98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Sezer Aktaşlı
4K da fazlaysa bro 45W limiti koy geç 4k da yeter veya olmadı 5 ghz' e manuel sabitle geç

Reis bunlara gerek yok ki performansı neden düşüreyim . Direkt thermal limit 75 dedim sağlam çalışıyor

Ekran kartın %99 %100e olabildiğince yakın olmalı . Bu zaten ekran kartının girdiği yükü gösteriyor . İşlemcinin de kullanımı olabildiğince düşük olursa işlemci zorlanmaz . Ama bazen darboğaz ramden bile olabiliyor .

2K ve 4Kda ekran kartına yük fazla biner çünkü ekran kartı çözünürlük yükseldikçe zorlanır

Arada ciddi anlamda fark var, şaşırdım açıkçası. Cooler Master'dan bunu beklemezdim :D

Şöyle söyliyim bilerek Cooler master aldım . Sızdırmama önlemi olsun , garanti servisi olsun , malzeme kalitesi olsun daha iyisi Arctic harici görmedim yani bu konuda memnuniyetim çok iyi . Fakat fanları maalesef sessizlik odaklı olduğundan sanırım gücü düşük geldi sesi de düşük gelmişti her ne kadar fan haricinde her şeyden memnun olsam da fanlar zaten kilit nokta. Noctua takılsa hele sağlam bir 240mm soğutucu olur . Coolermasterın fanları güçlendirmesi gerek . Şuan sağlam iş çıkarıyor air blazer 120r’lerle

Yamoima

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
369
İsim
Ahmet Utku Kargı
Steam
https://steamcommunity.com/id/YamoimaTR/
Discord
Yamoima#1664
Reis bunlara gerek yok ki performansı neden düşüreyim . Direkt thermal limit 75 dedim sağlam çalışıyor

Ekran kartın %99 %100e olabildiğince yakın olmalı . Bu zaten ekran kartının girdiği yükü gösteriyor . İşlemcinin de kullanımı olabildiğince düşük olursa işlemci zorlanmaz . Ama bazen darboğaz ramden bile olabiliyor .

2K ve 4Kda ekran kartına yük fazla biner çünkü ekran kartı çözünürlük yükseldikçe zorlanır

Şöyle söyliyim bilerek Cooler master aldım . Sızdırmama önlemi olsun , garanti servisi olsun , malzeme kalitesi olsun daha iyisi Arctic harici görmedim yani bu konuda memnuniyetim çok iyi . Fakat fanları maalesef sessizlik odaklı olduğundan sanırım gücü düşük geldi sesi de düşük gelmişti her ne kadar fan haricinde her şeyden memnun olsam da fanlar zaten kilit nokta. Noctua takılsa hele sağlam bir 240mm soğutucu olur . Coolermasterın fanları güçlendirmesi gerek . Şuan sağlam iş çıkarıyor air blazer 120r’lerle
Sizin için sevindim hocam, sisteminiz gayet stabil bir hale gelmiş güle güle kullanın tekrardan :) Ayrıca paylaştığınız bilgiler için tekrar teşekkürler.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,107
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Top Bottom