Neler Yeni

240 ve 360hz gerçekten gerekli mi

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray
Hissediliyor ya öyle deme valla. Monitör 240Hz. Senin dediğin gibi 144'e alayım değişiklik olacak mı diye denedim. Göz alışmış 240'a 144 bile yavaş geliyordu. Bir süre alış yüksek Hz'ye düşüğe geçince anlaşılıyor fark. İzlediğin videolardan farkı anlayamazsın. Gözün gerçek gördüğüyle, izlediği aynı olmaz.
dostum ben de 60hz 120hz ve 144hz kullandım sadece izlediğim video üzerinden konuşmuyorum ben 60 ve 120 arasında bile öyle ahım şahım bi fark görmüyorum. izlediğimiz film ve dizilerin bir çoğu 24-30fps aralığında çekiliyor 120 144fps çekilen film bi elin parmağını ya geçer ya geçmez ama film izlerken ula bune yaw fps çok düşük film akmıyor demiyoruz bence bunu kafamızda takıntılı haline getirdiğimiz için hz i yüksek bir monitör alınca buna inanmak istiyoruz ve o yüzden bize daha akıcı geliyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

dostum ben de 60hz 120hz ve 144hz kullandım sadece izlediğim video üzerinden konuşmuyorum ben 60 ve 120 arasında bile öyle ahım şahım bi fark görmüyorum. izlediğimiz film ve dizilerin bir çoğu 24-30fps aralığında çekiliyor 120 144fps çekilen film bi elin parmağını ya geçer ya geçmez ama film izlerken ula bune yaw fps çok düşük film akmıyor demiyoruz bence bunu kafamızda takıntılı haline getirdiğimiz için hz i yüksek bir monitör alınca buna inanmak istiyoruz ve o yüzden bize daha akıcı geliyor
ya film-dizi ve oyunlar pek düzgün bi örnek olmadı ama şunu ekleyebilirim sen rekabetçi bir oyun oynamıyorsan hikayeli oyun oynuyorsan nerdeyse hiç hissetmiceksin zaten o hz farkını

ya film-dizi ve oyunlar pek düzgün bi örnek olmadı ama şunu ekleyebilirim sen rekabetçi bir oyun oynamıyorsan hikayeli oyun oynuyorsan nerdeyse hiç hissetmiceksin zaten o hz farkını
burada yüksek hz monitörleri kötülemiyorum bu arada öyle olsa 144 kullanmam zaten

Zexius

80+ Bronze
Hissediliyor ya öyle deme valla. Monitör 240Hz. Senin dediğin gibi 144'e alayım değişiklik olacak mı diye denedim. Göz alışmış 240'a 144 bile yavaş geliyordu. Bir süre alış yüksek Hz'ye düşüğe geçince anlaşılıyor fark. İzlediğin videolardan farkı anlayamazsın. Gözün gerçek gördüğüyle, izlediği aynı olmaz.
En doğru yorumu bu arkadaş yapmış

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,229
İsim
Yunus Şahin

Dizi-film izlemek için zaten yüksek hz'ye gerek yok ki. :D Dediğin gibi film/dizi maksimum 30 FPS'de çekiliyor.

Hz oyun, akıcılık için daha çok. Takıntı konusuna da katılmıyorum. Dediğim gibi alıştıktan sonra 240'dan birden FPS düşüşü bile akışta fark ettiriyor. Çünkü göz alışmış. Anlıyor o durumu.

60'dan 120'ye geçmişsin. 60Hz fark. 240-360 geç bakayım bir 100Hz, 220Hz yükseğine o zaman anlarsın. Adamlarda herhalde keyfi koymuyor bu kadar yüksek Hz'yi. :D

En doğru yorumu bu arkadaş yapmış

images.jpg

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
tarık tanta
yıllarca 60 hz kullandım ve sonra 144hz e geçtim aradaki farkı gözlerimin daha çok ağrımasından ve oyunun aşırı olmasa da bi tık daha akıcı gelmesinden anladım fakat monitörümün dp girişi bozuldu ve artık hdmi ile kullanmaya başladım max 120hz alıyorum ve 144 ile arasında hiçbir fark hissetmedim siz 144 den 240 yahut 360 a geçerken aradaki farkı hissedebiliyor musunuz ben şahsen insan gözünün bunu pek algılayabileceğini sanmıyorum kişiden kişiye de değişir belki bu dura
ana monitör 260hz yan monitör 165 hiçbir fark hissetmiyorum .d

quistin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
557
İsim
Fırat divitci
Aynen öyle hissetmezsin ben fps oyunları oynuyorum 240 alayım çok fark olursa 360'a geçerim dedim ama gerçekten anlamak mümkün değil anca kafayı o tarz şeylerle bozmuş dikkat edenler belki anlar 240 bile dediğin gibi gereksiz oldu çünkü arada ki farkı anlamıyorum :D
Her şey monitörün hertz'i değil tabii ki sağdaki 360hz ips bir monitör soldaki 360hz oled bir monitör. Şimdi ips olanın bir de 144hertz olduğunu düşünün. Tabi bunlar mükemmel önemli şeyler değiller. Bana fhd 360, qhd 240hz ve uhd 144hz monitör arasında bir seçim yap deseniz ben uhd olanı seçerim çözünürlük çok daha önemli ancak görüntünün hareket halindeki netliği ve akıcılığında hertzin de güzel bir önemi var. Bu fark 165'ten sonra ahım şahım hissedilir olmuyor sadece.
WhatsApp Görsel 2024-09-06 saat 12.50.53_077bc17e.jpg

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray
Dizi-film izlemek için zaten yüksek hz'ye gerek yok ki. :D Dediğin gibi film/dizi maksimum 30 FPS'de çekiliyor.

Hz oyun, akıcılık için daha çok. Takıntı konusuna da katılmıyorum. Dediğim gibi alıştıktan sonra 240'dan birden FPS düşüşü bile akışta fark ettiriyor. Çünkü göz alışmış. Anlıyor o durumu.

60'dan 120'ye geçmişsin. 60Hz fark. 240-360 geç bakayım bir 100Hz, 220Hz yükseğine o zaman anlarsın. Adamlarda herhalde keyfi koymuyor bu kadar yüksek Hz'yi. :D

Alıntıyı görüntüle
belki de kişiden kişiye göre değişiyordur bu durum 60 dan 144e de geçtim dp bozulduğu için hdmi ile 120 hz devam ettim aradaki fark 84 hz saniyede 60 yerine 144 görüntü almaya başladım açıkcası ben bi fark göremedim bilmiyorum açıkcası ilgimi 240hz-360hz ekranlardan daha çok titreşimi az ve çözünürlüğü yüksek renk sayısı yüksek monitörler çekiyor

Her şey monitörün hertz'i değil tabii ki sağdaki 360hz ips bir monitör soldaki 360hz oled bir monitör. Şimdi ips olanın bir de 144hertz olduğunu düşünün. Tabi bunlar mükemmel önemli şeyler değiller. Bana fhd 360, qhd 240hz ve uhd 144hz monitör arasında bir seçim yap deseniz ben uhd olanı seçerim çözünürlük çok daha önemli ancak görüntünün hareket halindeki netliği ve akıcılığında hertzin de güzel bir önemi var. Bu fark 165'ten sonra ahım şahım hissedilir olmuyor sadece.
Alıntıyı görüntüle
kesinlikle doğru söylüyorsun zaten görüntü saniyede dehşet sayılarda yenileniyor görüntünün yüksek çözünürlükte olması bu farkı daha iyi algılmamızı sağlar 720p çözünürlükte 360hz oynamak yerine 4k da 120 hz çok daha akıcı hissettiriyodur(bence)

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,229
İsim
Yunus Şahin
belki de kişiden kişiye göre değişiyordur bu durum 60 dan 144e de geçtim dp bozulduğu için hdmi ile 120 hz devam ettim aradaki fark 84 hz saniyede 60 yerine 144 görüntü almaya başladım açıkcası ben bi fark göremedim bilmiyorum açıkcası ilgimi 240hz-360hz ekranlardan daha çok titreşimi az ve çözünürlüğü yüksek renk sayısı yüksek monitörler çekiyor

kesinlikle doğru söylüyorsun zaten görüntü saniyede dehşet sayılarda yenileniyor görüntünün yüksek çözünürlükte olması bu farkı daha iyi algılmamızı sağlar 720p çözünürlükte 360hz oynamak yerine 4k da 120 hz çok daha akıcı hissettiriyodur(bence)

Tabi kişiden kişiye değişir. Alışma süreci her şey. Göz aşinalığı.

Bak şu an yine 144'e çekip tekrar 240'a aldım. Çok az fark var ama o az farkı bile hissediyorsun. :D

Crustieyy

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
samet demiray
Tabi kişiden kişiye değişir. Alışma süreci her şey. Göz aşinalığı.

Bak şu an yine 144'e çekip tekrar 240'a aldım. Çok az fark var ama o az farkı bile hissediyorsun. :D
kanka bilmiyom ya belki benim gözlerim tembeldir :D

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,229
İsim
Yunus Şahin
kanka bilmiyom ya belki benim gözlerim tembeldir :D

Alışınca olur ya. :D

Benim monitör 27-2K-144Hz'ydi. Sonradan 32-2K-240'a geçtim. Bu ne ya hem aynısı hem çok büyük satacam dedim. Ama 2 hafa sonra alıştım şimdi satmaya bile kıyamıyorum yani. :D Alıştım 2 haftada. :D

Abevallayoh

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
253
İsim
Ali
Alıntıyı görüntüle
Öyle tabi 2 ekran var bende biri piyasanın en iyi 240hz olanı diğeri 2k 170hz özellikle ekran yenileyip bakıyorum yok yani fark görmüyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
113
İsim
Arif güngör
rekabetçi oyunlar oynuyorsan dahi bence 240 Hz dan yukarıya çıkman biraz saçma olur çünkü çok çok ince farklar var. işin ucunda bir ödül vs. yoksa turnuva gibi, 240 dan yukarı çıkman gereksiz olur bir tık. Ayrıca fiyat da Hz arttıkça artıyor onun yerine sistemin kuvvetliyse 2k 144 Hz 160 Hz bir monitör al keyfine bak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
159
İsim
The End
1 senedir 280hz kullanıyorum, 144 ten geçiş yapmıştım. 144 kullanıyorken hayat çok güzeldi. Şuan 144hz de oyun oynayamıyorum sanki 60fps gibi geliyor gözüme.

Cuarvo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Selim Can Tunç
Ben immortal elo valorant oyuncusuyum 144den 240a geçtim beni çok etkiledi ama üst elo bir oyuncuyum aşırı ileri seviye değilseniz 144üstüne gerek yok kişisel olarak ben 240da daha iyi oynuyorum ama bir plata fark ediceğini sanmam (düzenli oynadığımda immo 2-3 çıkıyorum 10 20 rr immo falan değilim yani)
edit: bir kere oyunu 144 kilitli unutmuştum neden kasıyor demiştim alışınca 144 kötü geliyor yani fark var ve hissediliyor

Top Bottom