Neler Yeni

27' Monitör'de TAA Bulanıklık sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Volkan Demirkol
Merhabalar
İndirim'de kampanyada olduğu ve Hepsiburada limiti içerisinde olduğu için maddi odaklı 2 adet EG27R165 VA Panel Rampage monitör aldım. (Lütfen linç etmeyelim aldın böyle olur vb gibi..)
Monitör'ü severek kullanırken birkaç gün sonra göz ve baş ağrısı yaşadığımı fark ettim. En sonunda canıma tak etmesi sebebi ile detayı fark etmem bir oldu. Yurtdışı forumlarında filan çok fazla konuşulan TAA ayarı açıkken görüntü bulanıklaşması problemi!
Fareyi veya karakteri hareket ettirir ettirmez grafiklerde bulanıklaşma ve ekstra gölgeleme problemi bulunduğunu gördüm. UFO Testlerde ghosting smearing testleri filan yaptım ama sorun görmedim. SMAA ayarına düşürünce sorun yok yada fark edilmeyecek kadar minimum. Oyunlarda Reshade açarak bazen çözüyorum fakat online oyunlarda ban sebebi. Bu problemi burada paylaşıyorum fikirleriniz ve çözümleriniz varsa deneyelim. Yoksa SEGMENT A.Ş firması ile konuyu konuşmadan ve monitörleri test için göndermeden önce deneyimli arkadaşların çözümleriyle tüm denemelerimin yapıldığından emin olmak istiyorum.

Denediğim ve sorun gördüğüm oyunlar (Herşeyde kısaca)
:

Warframe (Özellikle bunda çok belli, hızlı oyun olduğu için)
Horizon The Forbidden West
Destiny 2
Counter Strike 2
Palworld
Cyberpunk 2077

Araştırmam sonucu denediklerimi paylaşıyorum.

İşe yaramayanlar :

1 - Monitör'ün Overdrive ayarları ile oynadım. Çözmedi.
2 - FPS Düşürdüm 165HZ yerine 144Hz 120Hz veya 60Hz denedim. Çözmedi.
3 - Çözünürlük düşürdüm. 1080p maks çözünürlük zaten. Çözmedi.
4 - Yurtdışı forumlarda öneriler üzerine G-SYNC için para verip HDMI kullandıktan sonra gidip DisplayPort kablo aldım. Baya kaliteliydi kablo. Çok para gitti. G-SYNC açtım. Yine Overdrive ayarları ile oynadım. Çözmedi.
5 - 2 monitörde de oyunu ayrı ayrı açtım. Çözmedi.
6 - MPRT ayarını açtım. Çözmedi.
7 - NVIDIA kontrol panelinden türlü G-SYNC veya Sabit yenileme hızı ayarları yaptım. Çözmedi.
8 - Anakart'tan XMP profillerini kapattım. Overclock vs yok. Çözmedi.

Şüphelendiğim : Monitör'ün Overdrive ayarları ile oynadığımda gram değişiklik olmuyor. (Tepki süresi vs. Sizde bu ayarı değiştirince monitör yanıp sönüyor mu yoksa direkt işaret vermeden mi geçiyor?) Eğer bu ayardan kaynaklı ise (Yurtdışında ki kullanıcılarda bazıları bu ayarı kapatınca Asus ve diğer ekranlarda çözülmüş problem.)

Bulduğum Geçiçi Çözüm :
NVIDIA Kontrol Panelinden DSR ayarını x1.78 yaparak oyunun çözünürlüğünü 2560x1440 çıkartıp tekrar 1920x1080'e düşürmesini sağlamak. Hata yine çok az belirli oluyor fakat tamamen çözülmüyor. (Bu da oyunda 40 FPS'i geçkin kayıp yaşatıyor. Warframe'de 145 FPS'ten ayar açıkken 98 FPS'e düşüyorum.) Altta videoda örnek verdim.

Örnek video (İzleyin lütfen anlayacaksınız.) :

Kod:
Sistem :
İşlemci : Intel i5-11600K Altı Çekirdek 3.90 Ghz
Anakart : Asus TUF GAMING Z590-PLUS WIFI 6 Destekli 3xM2 - 6xSATA
Ram : Apacer Panther Dual 16 GB DDR4 (2x8GB 3200MHZ)
SSD 1 : Samsung PM981A 512GB 3500MB-3000MB/S
SSD 2 : WD Blue SN570 500GB 3500MB/2300MB
Güç Kaynağı : ASUS TUF GAMING 750W BRONZE PLUS +80
İşlemci Soğutucu : CORSAIR HYDRO SERİSİ H100X 240MM YÜKSEK PERFORMANS SIVI SOĞUTUCU
Kasa : Corsair 4000D Airflow CC-9011200-WW Fanlı
Monitör 1 : Rampage EAGLE EG27R165 Monitör 27" 165 HZ FreeSYNC + GSYNC Destekli Monitör
Monitör 2 : Rampage EAGLE EG27R165 Monitör 27" 165 HZ FreeSYNC + GSYNC Destekli Monitör

Dahası  
Reaksiyon skoru
209
İsim
Tekirdağlı Erşan Kuneri
Merhabalar
İndirim'de kampanyada olduğu ve Hepsiburada limiti içerisinde olduğu için maddi odaklı 2 adet EG27R165 VA Panel Rampage monitör aldım. (Lütfen linç etmeyelim aldın böyle olur vb gibi..)
Monitör'ü severek kullanırken birkaç gün sonra göz ve baş ağrısı yaşadığımı fark ettim. En sonunda canıma tak etmesi sebebi ile detayı fark etmem bir oldu. Yurtdışı forumlarında filan çok fazla konuşulan TAA ayarı açıkken görüntü bulanıklaşması problemi!
Fareyi veya karakteri hareket ettirir ettirmez grafiklerde bulanıklaşma ve ekstra gölgeleme problemi bulunduğunu gördüm. UFO Testlerde ghosting smearing testleri filan yaptım ama sorun görmedim. SMAA ayarına düşürünce sorun yok yada fark edilmeyecek kadar minimum. Oyunlarda Reshade açarak bazen çözüyorum fakat online oyunlarda ban sebebi. Bu problemi burada paylaşıyorum fikirleriniz ve çözümleriniz varsa deneyelim. Yoksa SEGMENT A.Ş firması ile konuyu konuşmadan ve monitörleri test için göndermeden önce deneyimli arkadaşların çözümleriyle tüm denemelerimin yapıldığından emin olmak istiyorum.

Denediğim ve sorun gördüğüm oyunlar (Herşeyde kısaca)
:

Warframe (Özellikle bunda çok belli, hızlı oyun olduğu için)
Horizon The Forbidden West
Destiny 2
Counter Strike 2
Palworld
Cyberpunk 2077

Araştırmam sonucu denediklerimi paylaşıyorum.

İşe yaramayanlar :

1 - Monitör'ün Overdrive ayarları ile oynadım. Çözmedi.
2 - FPS Düşürdüm 165HZ yerine 144Hz 120Hz veya 60Hz denedim. Çözmedi.
3 - Çözünürlük düşürdüm. 1080p maks çözünürlük zaten. Çözmedi.
4 - Yurtdışı forumlarda öneriler üzerine G-SYNC için para verip HDMI kullandıktan sonra gidip DisplayPort kablo aldım. Baya kaliteliydi kablo. Çok para gitti. G-SYNC açtım. Yine Overdrive ayarları ile oynadım. Çözmedi.
5 - 2 monitörde de oyunu ayrı ayrı açtım. Çözmedi.
6 - MPRT ayarını açtım. Çözmedi.
7 - NVIDIA kontrol panelinden türlü G-SYNC veya Sabit yenileme hızı ayarları yaptım. Çözmedi.
8 - Anakart'tan XMP profillerini kapattım. Overclock vs yok. Çözmedi.

Şüphelendiğim : Monitör'ün Overdrive ayarları ile oynadığımda gram değişiklik olmuyor. (Tepki süresi vs. Sizde bu ayarı değiştirince monitör yanıp sönüyor mu yoksa direkt işaret vermeden mi geçiyor?) Eğer bu ayardan kaynaklı ise (Yurtdışında ki kullanıcılarda bazıları bu ayarı kapatınca Asus ve diğer ekranlarda çözülmüş problem.)

Bulduğum Geçiçi Çözüm :
NVIDIA Kontrol Panelinden DSR ayarını x1.78 yaparak oyunun çözünürlüğünü 2560x1440 çıkartıp tekrar 1920x1080'e düşürmesini sağlamak. Hata yine çok az belirli oluyor fakat tamamen çözülmüyor. (Bu da oyunda 40 FPS'i geçkin kayıp yaşatıyor. Warframe'de 145 FPS'ten ayar açıkken 98 FPS'e düşüyorum.) Altta videoda örnek verdim.

Örnek video (İzleyin lütfen anlayacaksınız.) :

Kod:
Sistem :
İşlemci : Intel i5-11600K Altı Çekirdek 3.90 Ghz
Anakart : Asus TUF GAMING Z590-PLUS WIFI 6 Destekli 3xM2 - 6xSATA
Ram : Apacer Panther Dual 16 GB DDR4 (2x8GB 3200MHZ)
SSD 1 : Samsung PM981A 512GB 3500MB-3000MB/S
SSD 2 : WD Blue SN570 500GB 3500MB/2300MB
Güç Kaynağı : ASUS TUF GAMING 750W BRONZE PLUS +80
İşlemci Soğutucu : CORSAIR HYDRO SERİSİ H100X 240MM YÜKSEK PERFORMANS SIVI SOĞUTUCU
Kasa : Corsair 4000D Airflow CC-9011200-WW Fanlı
Monitör 1 : Rampage EAGLE EG27R165 Monitör 27" 165 HZ FreeSYNC + GSYNC Destekli Monitör
Monitör 2 : Rampage EAGLE EG27R165 Monitör 27" 165 HZ FreeSYNC + GSYNC Destekli Monitör
bilgi için teşekkürler.demekki blur veya ghosting sorunun temeli ekran kartının anti analising kısmı oluşturuyor.ben de blur sorununu adrenalin yazılımından mozaik döşeme ayarlarını x64 e alarak kısmen aşmıştım.en iyisi rx 5600 xt kartında 80 fps almak olmuştu oyundan blur falan kalmamıştı valhallada.ama ben 30 fps de oynamak istiyorum o nasıl olcak.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Volkan Demirkol
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bilgi için teşekkürler.demekki blur veya ghosting sorunun temeli ekran kartının anti analising kısmı oluşturuyor.ben de blur sorununu adrenalin yazılımından mozaik döşeme ayarlarını x64 e alarak kısmen aşmıştım.en iyisi rx 5600 xt kartında 80 fps almak olmuştu oyundan blur falan kalmamıştı valhallada.ama ben 30 fps de oynamak istiyorum o nasıl olcak.
Asıl cevap verdiğin için ben teşekkür ederim.

Bunu RDR 2'de yaşayanlar oluyor özellikle TAA ayarında. Monitör bazlı değilde oyun bazlı gözüküyor hata. Modunu kurarak çözenler Reshade atarak çözenler falan var. Bende de buna benzer bi hata var ama videodaki gibi gölgeleme de ekliyor ekstra

AMD kullananlar Radeon Boost'u kapatsın diye konuşulmuş forumlarda hep çözüyor mu bilmiyorum. Bu arada 30 fps te oynama terimini anlamadım aydınlatabilir misiniz?

Dahası  
Reaksiyon skoru
209
İsim
Tekirdağlı Erşan Kuneri
bildiğimiz 30 fps çoğu kişi nasıl 60 fps de oynayabiliyorsa ben eskiden 30 fps de sorun yaşamadan oynuyordum.60 hz 5 ms tepki ile.bir türlü çözemediğim durum şimdi aynı monitörü taksam aynı oyunda blur vs. karşılaşıyorum ne olduda oynayamaz oldum çözemiyorum.sistem aynı sistem.tek bir seçenek geliyor aklıma amd driverları sorun çıkarmaya başladı bende.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Volkan Demirkol
bildiğimiz 30 fps çoğu kişi nasıl 60 fps de oynayabiliyorsa ben eskiden 30 fps de sorun yaşamadan oynuyordum.60 hz 5 ms tepki ile.bir türlü çözemediğim durum şimdi aynı monitörü taksam aynı oyunda blur vs. karşılaşıyorum ne olduda oynayamaz oldum çözemiyorum.sistem aynı sistem.tek bir seçenek geliyor aklıma amd driverları sorun çıkarmaya başladı bende.
Oyun içinde veya radeon kontrol panelinde yenileme hızını sabitleyeceğin bir ayar olmalı fakat 30 fps'e düşmek çözer mi emin değilim. Ben 165'ten 60'a kadar düştüm bir gram fark olmadı :(

Dahası  
Reaksiyon skoru
209
İsim
Tekirdağlı Erşan Kuneri
Oyun içinde veya radeon kontrol panelinde yenileme hızını sabitleyeceğin bir ayar olmalı fakat 30 fps'e düşmek çözer mi emin değilim. Ben 165'ten 60'a kadar düştüm bir gram fark olmadı :(
zaten o eskidendi şimdi bırak 30 u 60 ta bile blursuz oyun oynayamıyorum.çözemediğim sorunun windows güncellemelerinden mi kaynaklandığı yoksa ekran kartı güncellemelerinden mi?ne denediysem olmadı.eskiden 30 fps de hareket bulanıklığı yokkken şimdi 80 fps de yok.yeri geldi sinirlendim şu hareket bulanıklığını icat edenin Allah belasını versin dedim o dereceye geldim
Mesaj otomatik birleştirildi:

yani bun sıkıntıların hepsinini asus gibi markaların satışı artsın diyemi çekiyorum ben

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Volkan Demirkol
Reddit forumlarında ve diğer oyun forumlarında sorunun Overdrive kaynaklı olduğu görülmüş. Monitörsel bir arıza gözüküyor. Segment firması ile pazartesi iletişime geçip iki monitörü de göndereceğim servise.
TAA yerine SMAA'ya alınca bile hafif keskinleştirme farkı yaşanıyor. Gözüm bozulmadan sorunu çözdüreyim

songokutr

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,159
İsim
haro
Konuyu okudum. Arkadaşta Dell s2721hgf monitör kullanmıştım. VRR diger adıyla FreeSync açınca geçiyordu. Bence monitörün paneliyle alakalı bir durum yaşıyorsunuz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Volkan Demirkol
Konuyu okudum. Arkadaşta Dell s2721hgf monitör kullanmıştım. VRR diger adıyla FreeSync açınca geçiyordu. Bence monitörün paneliyle alakalı bir durum yaşıyorsunuz.

Muhtemelen. 2 Monitörde de yaşamam ve tüm GSYNC ayarlarıyla oynamam gram çözmedi. Kablo bile aldım bunun için. SEGMENT ile iletişime geçtim pazartesi göndereceğim

Top Bottom