Neler Yeni

Hdmi ile 200 hz almak - laptop

Consul

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Zahter
Merhaba, yabanci forumlar dahil cogu forumda ozellikle laptoplarda hdmi ile en fazla 120-144 hz alınabileceği belirtiliyor. Laptoplarimizin display port cikisi da olmadığından monitorle yuksek hz değerlerinde oyun oynamak mumkun degil gibi belirtiliyordu. Ancak bu bilgi kirliliğine kendim test ettiğimden somut cozum getirmek istiyorum.

1-)Laptobunuzun Hdmi versiyonunuzu öğrenin!
Bir tablo vardi, hangi versiyonda en fazla kaç hz aldığını gösteren, ilgili bir arkadaş atacaktır. O tablodaki değerlerin üstünü alabilmeniz mümkün değil.

2-)Hdmi kablo desteğini öğrenin!
Eger kablo, belirli değerleri karsilamiyorsa yuksek hz degeri almanız mümkün olmayacaktır.

3-)Ve tabi ki monitör... Herkes biliyordur ama 165 hz monitorden en fazla 165 hz alırsınız, daha ust değerleri alamazsınız.

Ben 240hz destekli Samsung odessey g4 monitör aldim. Laptobum ise msi gf65 thin 9sexr modeli.

Normal olarak bağladım ve windowsun kendi ayarlarinda 60-120 ve 240hz değerlerini gordum. 240 hz seçtiğimde malesef monitör simsiyah oluyor, yani desteklemiyordu. Laptoptna 120 hz değerini sectigimde ise sorun görünmüyordu.

Çözümümüz basit sag tıklayıp nvdia görüntü ayarları sekmesine tıklıyoruz. Amdlerin de kendi ayari mutlaka vardır. Burada ozel çözünürlük olustur gibi bir sekme var. Tek tek rakamla yazip çözünürlük değerlerini denedim. En son 210 hz açtım ama monitörde hafif titreme gibi oluyordu. Ben de kablonun veya hdmi versiyonun üst limitinin burasi olduğunu anladm ve 200 hzde kaymak gibi sorunsuz olarak kullanıyorum. Belki cok zorlamamak adına 180 hz gibi degerler de kullanılabilir. Zaten aradaki fark anlaşılmıyor normal kullanımda.

Sonrasinda bilgisayara sag tıklayıp görüntü ayarlarından baktığımda 200 hz olarak belirlendiğini gordum. Test sitelerinden de test ettiğimde ayni değeri gordum. Ancak şunu da ifade edelim, g-sync gibi ozellikler yalnızca dpi kablo ile kullanılabiliyor.

Cok kez sorulduğunu gördüğüm ve herkesin kafasına göre cevap verdigini anladigim için ayrıca konu açtım. Umarim faydalı olmuştur.

Top Bottom