Neler Yeni

Rehber 3150 TL Her Şey Dahil Sistem Toplama Rehberi

execute

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
62
İsim
Serhat İnan
Yani ben Q8200 4X2 RAM R7 240 30-40 fps apex 40-100 csgo 60-100 valo oynuyordum

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,961
İsim
HBE
Teşekkür ederim. Yarıda kestim demenin sebebi renk seçimi mi? Eğer renk seçimiyse beyaz tema kullandığım için bana rahatsızlık vermedi. O yüzden dikkatimi çekmedi. Amacım burada birilerinin işine yarayabilecek bir rehber oluşturmak. Elimden gelen imkanlarla... Bu şartlar altından teorik olarak öneriden öteye geçemem.
Evet font renginden dolayı. Görülmüyor zaten.

Bu arada genel olarak işe yarayabilecek bi sistem. Böyle bişeyi bende toplamıştım geçen sene. Orta ayarların üstünde bile oynayabilirsin belki. Ekran kartının performansını bilmediğimden bir şey söyleyemem. Birde ram tarafından kısılmış.

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Evet font renginden dolayı. Görülmüyor zaten.

Bu arada genel olarak işe yarayabilecek bi sistem. Böyle bişeyi bende toplamıştım geçen sene. Orta ayarların üstünde bile oynayabilirsin belki. Ekran kartının performansını bilmediğimden bir şey söyleyemem. Birde ram tarafından kısılmış.
Rengi düzenledim. RAM tarafında anakart 8 GB RAM destekliyor. Neyden kısılmış?

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,698
İsim
SANANE
Mc bile açmaz mı 50 fps steam PUBG oynarsın düşük ayar 1080p.CSGO 80-130 arası alır.Valo 60-110 arası alır.Apex 40Fps oyanır .
Ben kesin bişey demedim. Parçalar eski sıkıntı çıkarır diye düşündüm.

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,786
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Araçlar, Akıllı Telefonlar, Donanım, Dizüstü Bilgisayarlar, Custom ROM
Eleştirin için teşekkür ederim. Sistemi kurma amacım bu bütçede en yüksek performansa erişmek. Yazımın "Sistemin Eksileri" kısmında bahsettiğim gibi eksi ve güncel olmayan bir sistem. İkinci elde 125 lira bandında çok da kaliteli bir kulak üstü kulaklık bulamadım. Bu nedenle mobil kulaklığı kullandım. Ki kulaklığı tercih ederken de ürün yorumlarını inceledim, @Evil Belief 'in rehberinden yararlandım, inceleme yazılarını okudum bütçeyle de birleştirip tercih ettim. SSD konusunda ise yine "Sistemin Eksileri" kısmında belirttiğim gibi anakart SATA2 bir anakart. Yani 300 Mb/saniye hızına kadar destekliyor. Zaten WD Blue HDD'mizin okuma yazma hızları da 200 Mb/saniyenin yukarısında. Yani SSD takılsa da aşırı bir hız farkı olmayacak. Ayrıca bu bütçede 240-250 GB SSD tercih edilebilecek. Windows ve 2-3 tane oyun yükledikten sonra disk dolmaya başlayacağı için yavaşlayacaktır. Geleceğe yönelik bir sistem toplanacaksa APU bakılabilir ancak 3000G'nin içindeki grafik birimi GT730 R7 240 denginde diye biliyorum. HD 7850'nin rakibi olan kartlar değil olnlar da. Ayrıca Xeon 4/8'lik yapısıyla 2/4 olan 3000G'den xoklu çekirdek görevlerinde daha iyi iş çıkaracaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kargoyu gönderen ödemiyor mu? Bence ayarlanır o. Eğer alıcı ödemeliyse ürünlerin satın alınma potansiyellerini de göz önünde bulundurunca bence 10'ar lira daha indirim yapabilirler.
Aynı işlemciyi kullandım uzun bir süre. İyiydi hoştu ama 45 nm'ydi. Sistem kötü değil, ama önü kapalı.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Selamlar arkadaşlar, bugün sizlere ikinci el bileşenlerden oluşan 3175 TL bandında her şey dahil bir sistem toplayacağım. Umarım hoşunuza gider veya işinize yarar. Güncel ilanlardan olması için 1 ay önceye kadar açılan ilanlar arasından değerlendirdim. Daha iyisini bulduğunuz parçaları aşağıya yazabilirsiniz.
İşlemci: İntel Xeon X3440. 250 TL
Anakart: Gigabyte GA H55M S2H. 450 TL
RAM: 2X GSKILL RIPJAWSX 4GB 1600 Mhz. 300TL

PSU: Cooler Master RS-500-PCAP-İ3 500 Watt. 285 TL
Ekran kartı: Sapphire HD7850 2GB. 1000 TL

HDD: WD Blue 500 GB 7200RPM HDD. 145 TL
Monitör: AOC 21.5" G2260VWQ6 1ms 75Hz. 800 TL
Mouse: Asus TUF M3. 100 TL
Klavye:
Cooler Master MasterKeys Lite RGB LED Memchanical TR Klavye. 170 TL
Kulaklık: JBL C100SI. 125 TL

Ürünleri pazarlıksız bir şekilde toplayınca 3485 TL yapıyor. Mouse, işlemci ve anakart aynı kişiden. Yani 100 TL kadar yardımcı olabilir. RAM olarak 4+4 tercih ettim, 50 TL kadar bir indirim alıp RAM defterini de 250 TL'ye kapatabiliriz. Güç kaynağından düz 250 olsun diyerek 35 TL indirim alabiliriz. HDD konusunda düz 100'e olmazsa 125 TL'ye alabiliriz. Klavye uygun zaten, satıcı 20 TL'den fazla indirim yapmayacaktır. 20 TL kafi diyerek devam edelim. Monitör için 50-100 TL arası bir pazarlık yapabiliriz. Ekran kartına da 125 TL indirim aldıktan sonra sistemimizdeki ürün maliyetleri şu şekilde oluyor:
İşlemci+Anakart+Mouse= 700 TL
Ekran kartı= 875 TL
RAM= 250 TL
PSU= 250 TL
HDD= 125 TL
Monitör= 700 TL
Klavye= 150 TL
Kulaklık 125 TL

Sistem tanıtımı bu kadardı, şimdi incelemeye geçelim.

Sistemin artıları:
+ Sistem fiyat performans açısından oldukça iyi.
+ Sıfırda bu fiyata sadece sistem bile toplanamıyor.
+ Ekipman olarak bütçeye göre iyi sayılabilecek ekipmanlarımız var.
+ Kasa kullanmayıp kasa bütçesiyle bu bütçede kaliteli sayılabilecek bir güç kaynağı tercih ettik.

Sistemin eksileri:
- Sistem eski ve güncellik olarak yükseltmeye kapalı.
- Anakartta SATA3 desteği yok.(Bu yüzden SSD değil HDD tercih ettik)
- Kasa olmadığı için açık alanda sistem daha çabuk tozlanabilir ve buna bağlı daha çok ısınabilir.
- İkinci el bileşenler kullandık.

Sistemi alırken dikkat edilmesi gerekenler:
- Sistem bileşenlerini almadan önce mutlaka test edin, test edemiyorsanız da test videosu isteyin.
- Pazarlık yapın, ikinci el sistem toplamanın püf noktalarından biri de pazarlık yapmaktır.

Sistem rehberim bu kadardı umarım yararlı olmuştur. Teşekkürler, iyi günler...
Peki 4/4 işlemciler halen rahat iş görür mü oyun konusunda ?

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Şu an için genel olarak yeter bence. 2-3 yıl sonra yetersiz kalmaya başlayacağını düşünüyorum.
Elimde I5 4460 var performansı güzel 4/4 olması sorun tek.
işlemci ve anakartları pahalı tutuyor
İntel anakartı AMD işlemciyi pahalı veriyor.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,961
İsim
HBE
Rengi düzenledim. RAM tarafında anakart 8 GB RAM destekliyor. Neyden kısılmış?
Ramden. Anakartı değiştirip 16 destekleyen bir model koyup daha iyisi olmaz mıydı? Eğer olmaz dersen bu sistem yeterli olmamış. Zaten güncellik 0. Fazla götürmez yani. Bi yerlerden kazanmak lazım.

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Ramden. Anakartı değiştirip 16 destekleyen bir model koyup daha iyisi olmaz mıydı? Eğer olmaz dersen bu sistem yeterli olmamış. Zaten güncellik 0. Fazla götürmez yani. Bi yerlerden kazanmak lazım.
Mantıklı bir fikir. GA-H55M-UD2H buldum 500 TL'ye üzerinde X3440 var diyor ama fiyata dahil mi bilmiyorum. İnternet'ten araştırdığım kadarıyla 16 GB destekliyor.

Son düzenleme:

ardayvl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
277
İsim
Arda Yivli
Ekran kartı ve işlemci yerine sıfır 3000g işlemci alırım. Anakart falanda a320 16gb ram. Çoğu parça sıfır olur; garantisi, ömrü olur. Daha mantıklı.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,073
Üyeler
140,763
Son üye
scacotz
Top Bottom