Neler Yeni

Rehber 3150 TL Her Şey Dahil Sistem Toplama Rehberi

Jason Statham

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
214
İsim
Jason Statham
Elinize sağlık hocam, bu fiyata daha fazla bir şey yapılamaz.

Ata Şen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
814
İsim
Ata Şen

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Galiba biraz acemisin bu konularda. Ama olsun, yönlendirmek kötü bir şey değil. Çok ama çok yanlış parçalar seçilmiş. X3440, LGA 1156 falan artık hikaye işlemciler. Sistemin elden tutulacak tek bir yanı yok. SSD yok, kasa yok. Kart desen eski, platform desen ayrı eski. Intel'in en az piyasada kalan platformudur LGA 1156. Bu devirde DDR3 kuracak adam LGA 1150 aşağısına inmemeli. Bu paralara APU sistem kurulabilir, en azından 3000G alsanız hem güncel olur hem de aldıklarınızın bir garantisi olur. Kulaklık falan telefon kulaklığı seçilmiş. Bu paraya daha geçen bir arkadaşa 3000G + 16 GB RAM sistem yaptık.
Eleştirin için teşekkür ederim. Sistemi kurma amacım bu bütçede en yüksek performansa erişmek. Yazımın "Sistemin Eksileri" kısmında bahsettiğim gibi eksi ve güncel olmayan bir sistem. İkinci elde 125 lira bandında çok da kaliteli bir kulak üstü kulaklık bulamadım. Bu nedenle mobil kulaklığı kullandım. Ki kulaklığı tercih ederken de ürün yorumlarını inceledim, @Evil Belief 'in rehberinden yararlandım, inceleme yazılarını okudum bütçeyle de birleştirip tercih ettim. SSD konusunda ise yine "Sistemin Eksileri" kısmında belirttiğim gibi anakart SATA2 bir anakart. Yani 300 Mb/saniye hızına kadar destekliyor. Zaten WD Blue HDD'mizin okuma yazma hızları da 200 Mb/saniyenin yukarısında. Yani SSD takılsa da aşırı bir hız farkı olmayacak. Ayrıca bu bütçede 240-250 GB SSD tercih edilebilecek. Windows ve 2-3 tane oyun yükledikten sonra disk dolmaya başlayacağı için yavaşlayacaktır. Geleceğe yönelik bir sistem toplanacaksa APU bakılabilir ancak 3000G'nin içindeki grafik birimi GT730 R7 240 denginde diye biliyorum. HD 7850'nin rakibi olan kartlar değil olnlar da. Ayrıca Xeon 4/8'lik yapısıyla 2/4 olan 3000G'den çoklu çekirdek görevlerinde daha iyi iş çıkaracaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Elinize sağlık hocam, bu fiyata daha fazla bir şey yapılamaz.
Teşekkür ederim.

Kargo ücretlerini de unutmamak gerek. Her biri için ortalama 40 TL kargo ücreti düşünürsek toplamda 400 TL kargoya gidecek.
Kargoyu gönderen ödemiyor mu? Bence ayarlanır o. Eğer alıcı ödemeliyse ürünlerin satın alınma potansiyellerini de göz önünde bulundurunca bence 10'ar lira daha indirim yapabilirler.

Son düzenleme:

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,739
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Eleştirin için teşekkür ederim. Sistemi kurma amacım bu bütçede en yüksek performansa erişmek. Yazımın "Sistemin Eksileri" kısmında bahsettiğim gibi eksi ve güncel olmayan bir sistem. İkinci elde 125 lira bandında çok da kaliteli bir kulak üstü kulaklık bulamadım. Bu nedenle mobil kulaklığı kullandım. Ki kulaklığı tercih ederken de ürün yorumlarını inceledim, @Evil Belief 'in rehberinden yararlandım, inceleme yazılarını okudum bütçeyle de birleştirip tercih ettim. SSD konusunda ise yine "Sistemin Eksileri" kısmında belirttiğim gibi anakart SATA2 bir anakart. Yani 300 Mb/saniye hızına kadar destekliyor. Zaten WD Blue HDD'mizin okuma yazma hızları da 200 Mb/saniyenin yukarısında. Yani SSD takılsa da aşırı bir hız farkı olmayacak. Ayrıca bu bütçede 240-250 GB SSD tercih edilebilecek. Windows ve 2-3 tane oyun yükledikten sonra disk dolmaya başlayacağı için yavaşlayacaktır. Geleceğe yönelik bir sistem toplanacaksa APU bakılabilir ancak 3000G'nin içindeki grafik birimi GT730 R7 240 denginde diye biliyorum. HD 7850'nin rakibi olan kartlar değil olnlar da. Ayrıca Xeon 4/8'lik yapısıyla 2/4 olan 3000G'den xoklu çekirdek görevlerinde daha iyi iş çıkaracaktır.

Teşekkür ederim.

Kargoyu gönderen ödemiyor mu? Bence ayarlanır o. Eğer alıcı ödemeliyse ürünlerin satın alınma potansiyellerini de göz önünde bulundurunca bence 10'ar lira daha indirim yapabilirler.
Hayır kargoyu alıcı öder. Satıcının kargo ücretiyle bir alakası yok, o yüzden indirim de yapmaz.

SorryImSoBussy

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,961
İsim
HBE
Bu bir rehber değil. Rehber dediğin alırsın kurarsın ve testleriyle birlikte sunarsın. İnceleme demiyorum. Rehber yol gösterici olur. Sistemin detaylarıyla anlatırsın güzelce. Neler yapılır anlatırsın. Özellikle bu toplama konuları için söylüyorum. Bu rehberse, ben de 30k ya açayım hemencik...

He birde konuyu yarıda okumayı kestim. Nedenini aşağıya bırakıyorum.
Screenshot_20220622-194825_Samsung Internet.jpg

Yine de eline sağlık.

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Bu bir rehber değil. Rehber dediğin alırsın kurarsın ve testleriyle birlikte sunarsın. İnceleme demiyorum. Rehber yol gösterici olur. Sistemin detaylarıyla anlatırsın güzelce. Neler yapılır anlatırsın. Özellikle bu toplama konuları için söylüyorum. Bu rehberse, ben de 30k ya açayım hemencik...

He birde konuyu yarıda okumayı kestim. Nedenini aşağıya bırakıyorum. Alıntıyı görüntüle

Yine de eline sağlık.
Teşekkür ederim. Yarıda kestim demenin sebebi renk seçimi mi? Eğer renk seçimiyse beyaz tema kullandığım için bana rahatsızlık vermedi. O yüzden dikkatimi çekmedi. Amacım burada birilerinin işine yarayabilecek bir rehber oluşturmak. Elimden gelen imkanlarla... Bu şartlar altından teorik olarak öneriden öteye geçemem.

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Fatih
Selamlar arkadaşlar, bugün sizlere ikinci el bileşenlerden oluşan 3175 TL bandında her şey dahil bir sistem toplayacağım. Umarım hoşunuza gider veya işinize yarar. Güncel ilanlardan olması için 1 ay önceye kadar açılan ilanlar arasından değerlendirdim. Daha iyisini bulduğunuz parçaları aşağıya yazabilirsiniz.
İşlemci: İntel Xeon X3440. 250 TL
Anakart: Gigabyte GA H55M S2H. 450 TL
RAM: 2X GSKILL RIPJAWSX 4GB 1600 Mhz. 300TL

PSU: Cooler Master RS-500-PCAP-İ3 500 Watt. 285 TL
Ekran kartı: Sapphire HD7850 2GB. 1000 TL

HDD: WD Blue 500 GB 7200RPM HDD. 145 TL
Monitör: AOC 21.5" G2260VWQ6 1ms 75Hz. 800 TL
Mouse: Asus TUF M3. 100 TL
Klavye:
Cooler Master MasterKeys Lite RGB LED Memchanical TR Klavye. 170 TL
Kulaklık: JBL C100SI. 125 TL

Ürünleri pazarlıksız bir şekilde toplayınca 3485 TL yapıyor. Mouse, işlemci ve anakart aynı kişiden. Yani 100 TL kadar yardımcı olabilir. RAM olarak 4+4 tercih ettim, 50 TL kadar bir indirim alıp RAM defterini de 250 TL'ye kapatabiliriz. Güç kaynağından düz 250 olsun diyerek 35 TL indirim alabiliriz. HDD konusunda düz 100'e olmazsa 125 TL'ye alabiliriz. Klavye uygun zaten, satıcı 20 TL'den fazla indirim yapmayacaktır. 20 TL kafi diyerek devam edelim. Monitör için 50-100 TL arası bir pazarlık yapabiliriz. Ekran kartına da 125 TL indirim aldıktan sonra sistemimizdeki ürün maliyetleri şu şekilde oluyor:
İşlemci+Anakart+Mouse= 700 TL
Ekran kartı= 875 TL
RAM= 250 TL
PSU= 250 TL
HDD= 125 TL
Monitör= 700 TL
Klavye= 150 TL
Kulaklık 125 TL

Sistem tanıtımı bu kadardı, şimdi incelemeye geçelim.

Sistemin artıları:
+ Sistem fiyat performans açısından oldukça iyi.
+ Sıfırda bu fiyata sadece sistem bile toplanamıyor.
+ Ekipman olarak bütçeye göre iyi sayılabilecek ekipmanlarımız var.
+ Kasa kullanmayıp kasa bütçesiyle bu bütçede kaliteli sayılabilecek bir güç kaynağı tercih ettik.

Sistemin eksileri:
- Sistem eski ve güncellik olarak yükseltmeye kapalı.
- Anakartta SATA3 desteği yok.(Bu yüzden SSD değil HDD tercih ettik)
- Kasa olmadığı için açık alanda sistem daha çabuk tozlanabilir ve buna bağlı daha çok ısınabilir.
- İkinci el bileşenler kullandık.

Sistemi alırken dikkat edilmesi gerekenler:
- Sistem bileşenlerini almadan önce mutlaka test edin, test edemiyorsanız da test videosu isteyin.
- Pazarlık yapın, ikinci el sistem toplamanın püf noktalarından biri de pazarlık yapmaktır.

Sistem rehberim bu kadardı umarım yararlı olmuştur. Teşekkürler, iyi günler...
Bundan 9 ay önce neredeyse aynı sistem 1500TL :(

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
906,799
Üyeler
140,699
Son üye