Neler Yeni

522 liraya değer mi ? Lava döküm tava incelemesi

Omnissiah

80+ Bronze
71AVhooe5-S._AC_SL1500_.jpg

Döküm tava nedir?

Isıyı uzun süre muhafaza etmesiyle bilinen bu ürünler, mutfaklardaki en büyük yardımcılardan bir tanesidir. Erimiş olan demirin tek tek parça halinde dökülmesiyle elde edilen döküm tavalar, ağır ve kalın yapılarıyla diğer aletlerden ayrılır. Daha az yağ kullanılarak aynı miktarda yemeğin pişirilmesine imkan tanıyan demir döküm tavalar, diyet yapanlar ve az yağlı yemek yemeyi tercih edenler için ideal özellikler taşır.

Kısa süre içerisinde ısınan tavalar yemeğin pişirme süresini azaltır. Bu da mutfakta geçireceğiniz zamanı ekonomik bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Ocaktan alıp sofraya servis etmek istediğiniz yemekler, sıcak bir şekilde kalır. Çünkü yapıları gereği ısıyı uzun süre muhafaza eden bu gereçler sıcak kalmasını istediğiniz yemeklerin sıcaklığını korumasına yardımcı olur.

Döküm Tava Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler​

Bakımı ve temizlemesi oldukça kolay olan bu ürünler, mutfakta geçirdiğiniz zamanı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Çizilme gibi problemlerle karşılaşmayacağınız döküm tava seti farklı büyüklüklerde satışa sunulur. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar birçok öğün için ihtiyaç duyduğunuz besinleri bu aletler aracılığıyla pişirebilirsiniz.

Döküm tava satın almadan önce birkaç noktada eleyici davranmanız gerekir. Bu parçaları satın almadan önce kaplamaya dikkat etmek gerekir. Yapıları gereği emaye kaplamalı olan parçalar, sağlık bakımından olumlu özellik gösterir. Aynı zamanda tavaların hangi amaçla kullanılacağına karar verilmeli, bu karardan sonra boyutları konusunda seçici davranılmalıdır.

Mutfağınızda lezzetli yemekler pişirmek için tercih edeceğiniz tavalar, klasik bir et yemeğinin lezzetini arttırır. Çünkü, yapısı gereği kalın olan bu ürünler, etle tavanın temas ettiği yerde yemeğin üzerinde bir tabaka olmasını sağlar. Bu tabaka etin suyunun dışarı akmasını engeller. Suyunu saklayan et daha lezzetli bir şekilde pişer. Lezzetli et yemekleri için döküm tava tavsiye edilir. Mutfakta harikalar yaratacağınız bu aletlerle damaklarda izi kalacak yemekler pişirebilirsiniz.

Döküm Tavada Lokum Gibi Et Nasıl Pişirilir? Döküm Tava Kullanımı Hakkında  Bilmeniz Gereken Tüm Detaylar

Lava markasının ürününü amazon üzerinden 522 liraya aldım ki bu dönemde fiyatlar 500 den başlıyor. Ürünün tutma yeri biraz daha sağlam yapılabilirmiş zira döküm tavalar ağır ürünlerdir dolayısıyla daha kalın bir tutma yeri gerekiyor o yüzden evinizde ısı geçirmez eldiven veya kalın bir bez bulundurup destek verin ki bütün yük tutma yerine binmesin. Onun haricinde ürün gayet iyi bir şekilde pişiriyor hatta döküm tava kullanırken kızartmaları başka tavada yapmak istemeyeceksiniz. Onun haricinde ben daha çok tavuk göğüs ve kanat pişirmeyi severim ki bu ürün ikisini gayet iyi pişirdi diyebilirim, ondan önce elektrikli ızgara kullanıyordum şu an bu ürünü aldım ama kullanmadan önce iyice ısıtmanız gerekiyor ki eti koyduğunuz zaman coss diye o kızartma sesi size gelsin. Köftelerde yine aynı şekilde harika bir iş çıkartıyor diyebilirim, tek sıkıntısı eğer uzun bir pişirme yapacaksanız duman ve koku biraz sıkıntı olabilir ama onun haricinde ürünü beğendim sizede tavsiye ederim. Ben 21x30 cm aldım ama daha büyükleride piyasada bulunuyor onlar da hemen hemen aynı fiyat aralığında
Lava 21x30 cm Tel ve Silikon Saplı Demir Döküm Izgara Tava Fiyatları,  Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Top Bottom