Neler Yeni

7 aydır çözemediğim teknik sorun

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
Bir BIOS sıfırlar mısınız? Bilgisayarın fişini çekin, BIOS pilini çekin 30 saniye sonra geri takın.

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Prime95 stress.txt dosyasını işaret etmiş o dosyanın içeriğini paylaşır mısınız?
Nereye kaydettiğini bulamadım fikriniz var mı acaba? Prime95'i de bulamıyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir BIOS sıfırlar mısınız? Bilgisayarın fişini çekin, BIOS pilini çekin 30 saniye sonra geri takın.
Bir kere aklıma gelmişti ama pili çıkartamamıştım sonra hasar veririm diye uğraşmamıştım. Teşekkürler fikriniz için, elimde sıfır bios pili var duracell'in tartı için almıştım onu taksam olur mu?

39121

80+ Gold
En İyi Cevap
8
Bir kere aklıma gelmişti ama pili çıkartamamıştım sonra hasar veririm diye uğraşmamıştım. Teşekkürler fikriniz için, elimde sıfır bios pili var duracell'in tartı için almıştım onu taksam olur mu?
Olur da aynısnı taksanız da fark etmez.

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Deneyip dönüyorum hemen dostum
Maalesef olmadı hocam :( @Abdullah Hacıgül dostum bu konuya bir göz gezdirip eğer çözüm üretebilirsek bir çok kişinin hayır duasını alacaksın benim gibi çok sorun yaşayan var ama bilgili kimse değinmiyor bu konuya yıllardır nedense...

gökmo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Gökmen Tüzmen
Öncelikle herkese merhabalar, iyi günler dilerim.

Sorunum biraz uzun ve karmaşık. Bir çok kez çeşitli platformlarda araştırmama rağmen hiçbir şekilde çözüm bulamadım. Sistemimin ayrıntılarıyla başlayalım;

Anakart: H81M-D r2.0.
Ekran kartı: ASUS STRIX GTX 750 Ti.
RAM: 4x2 8 GB DDR3 1600MHz.
İşlemci: i7 4790.
SSD: SanDisk 240 GB 530/440.
İşletim sistemi: Windows 10 Home orijinal.

Sorun ayrıntıları;

Oluştuğu yerler: Genel olarak tüm bilgisayarda (tüm oyunlar, masaüstü, video izlerken vs.)
Olayla ilgili diğer konularım; 1. Konu, 2. Konu

2020 Nisan ayında AOC C24G1 marka-model monitörü satın aldım. 144 Hz 1 ms özelliklerine sahip. O dönem CS:GO oynuyordum, her şey mükemmel gidiyordu. Oyun gayet akıcı, oyun oynarken zevk aldığım ve nirvanaya ulaştığım dönemler. Yaklaşık 1-1.5 ay geçti mayıs ayının ilk haftası gibiydi birdenbire, ben bilgisayara yazılımsal veya donanımsal müdahale etmemişken kendi kendine minik FPS düşüşleri, akıcılık gidip yerine yırtılma ve kasmalar geldi, örneğin Valorant oyununda FPS 200-250 arası olmasına rağmen tamamiyle rezalet bir biçimde kasma hissiyatı oluşuyor ve oynanmaz hale geliyor oyun.

İnternetten aylardır araştırmama rağmen bir sonuç elde edemedim. Stuttering denilen bir sorunla karşılaştım ve çok yakın geldi bana, onu çözmek için ne forumlar ne yabancı siteleri inceledim ama ne denediysem sonuç alamadım.

Başarısız çözüm süreci; (not: Bu sorun ilk başladığında ekran kartım arızalıydı, sürekli reballing işlemi yaptırmam gerekiyordu. Arızası ise ısınıp, grafikler kayıp bilgisayarı dondurmasıydı. Ömrünün bittiğini, bir daha reballing işlemi yapılamayacağını öğrenip 2. el çok temiz aynı ekran kartımdan satın aldım, sorun devam ediyor.)

• Ekran kartı değişimi.
  • Priz değişimi.
  • Oyunlar içi tüm ayarlar denendi.
  • Tüm NVIDIA ayarları denendi.
  • V-Sync vs. tüm ayarlar denendi.
  • 2 gün önce SSD'ye geçtim ve temiz kurulumu gerçekleştirdim. (Windows ve oyunlar SSD üzerine kurulu.)
  • BIOS güncel.
  • Logitech uygulamasını kaldırdım.
  • NVIDIA ayarlarından Hertz'i 143 civarına çektim.
  • Monitör yakınındaki radyasyon yayabilen eşyaları kaldırdım (modem vs.)
  • Bilgisayarı odada başka bir bölüme taşıdım.
  • Empty standby list ile RAM temizleme gerçekleştiriyorum (belli aralıklarla)
  • Ekran kartı ve işlemci termal macunları düzenli olarak değiştirilir.
  • Ekran kartı OC modda hiç çalışmadı.
  • Gereksiz servisler kapalı.
  • FPS sabitleme 144 ve 200.
  • Windows Defender kapatma-açma denendi.
  • Windows'u performans odaklı optimize etme.

Velhasılıkelam şu an aklıma gelen deneyip olumlu sonuç alamadığım çözümler bunlar. Deneyemediklerim ise evdeki elektrik tesisatı değiştirmek, monitörü garantiye göndermek (monitörle alakalı olduğunu düşünmüyorum cünkü monitör olmadan önce de bu sorun bir aralar vardı.) RAM veya işlemcide bir sorun var mı diye test etme fırsatım olmadı.

Arkadaşlar aşağıda AIDA 64 Raporumu ve işinize yarayabilecek birkaç ekran görüntüsünü bırakacağım. Bir de Valorant oynarken oyun içi video çektim az önce, %1 ve %0.1 FPS değerleri de mevcut. Bu derdime derman olabilecek dostum varsa dilesin benden ne dilerse. Çok uzun oldu biliyorum ama aylardır bu sorunu çektiğim için detaylı bir konu oluşturmak istedim. Seviliyorsunuz, kendinize iyi bakın.

Valorant YouTube

AIDA 64 Raporu
Hocam geçmiş olsun. Bilgisayar tozlu bir yerde kalıyorsa körük gibi bir şeyle, özellikle cpu fanını, bilgisayarın genelini temizlerseniz belli bir artış gözlemyebilirsiniz. Ayrıca baya bir arkadaş istemiş de ben de sizden bir test isteyeceğim Linpack Xtreme diye bir test var stabilite testlerinde bilgisayarı en çok yoranlardan biridir. Eğer bu testten de geçerse donanımsal çok ıskıntı olduğunu zannetmiyorum. Yanlış kablo bağlanması vs. dışında. Eğer öyle bişey varsa ise de bilgisayarı söküp tekrar toplamayı deneyebilirsiniz. Bir de testi yaparken ısı değerlerini not alırsanız, sadece en yüksek değer yeter, bilgisayarınızın ısı eşiği düşük olabilir BIOS tan yükseltmek sorununuzu çözebilir. Linpack testini yaparken 8gb ve tüm çekirdekleri kullanarak en az 10-15 test yapmanızı öneririm programda zaten soruyor bunları ayrıca CPUID de programın kendisiyle beraber açılıyor oradan ısıyı da takip edebilirsiniz.

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin
Hocam geçmiş olsun. Bilgisayar tozlu bir yerde kalıyorsa körük gibi bir şeyle, özellikle cpu fanını, bilgisayarın genelini temizlerseniz belli bir artış gözlemyebilirsiniz. Ayrıca baya bir arkadaş istemiş de ben de sizden bir test isteyeceğim Linpack Xtreme diye bir test var stabilite testlerinde bilgisayarı en çok yoranlardan biridir. Eğer bu testten de geçerse donanımsal çok ıskıntı olduğunu zannetmiyorum. Yanlış kablo bağlanması vs. dışında. Eğer öyle bişey varsa ise de bilgisayarı söküp tekrar toplamayı deneyebilirsiniz. Bir de testi yaparken ısı değerlerini not alırsanız, sadece en yüksek değer yeter, bilgisayarınızın ısı eşiği düşük olabilir BIOS tan yükseltmek sorununuzu çözebilir. Linpack testini yaparken 8gb ve tüm çekirdekleri kullanarak en az 10-15 test yapmanızı öneririm programda zaten soruyor bunları ayrıca CPUID de programın kendisiyle beraber açılıyor oradan ısıyı da takip edebilirsiniz.
Hocam önerdiğiniz test harici hepsini yaptım zaten teşekkür ederim tavsiyeleriniz ve güzel dilekleriniz için ancak şuan halihazırda 4GB ram mevcut sistemde geçenlerde diğer 4GB bozuldu :D 8x2 16 sipariş ettim Pazartesi veya Salı gelir. 4GB ram sorun çıkarmayacaksa yapayım dediğiniz testi yoksa diğer ramleri bekleyelim?

gökmo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Gökmen Tüzmen
Hocam önerdiğiniz test harici hepsini yaptım zaten teşekkür ederim tavsiyeleriniz ve güzel dilekleriniz için ancak şuan halihazırda 4GB ram mevcut sistemde geçenlerde diğer 4GB bozuldu :D 8x2 16 sipariş ettim Pazartesi veya Salı gelir. 4GB ram sorun çıkarmayacaksa yapayım dediğiniz testi yoksa diğer ramleri bekleyelim?
çıkarmaz hocam ama 8 gb yerine 4 gb seçin yeterli

benim de bilgisayarım ön panel takılı iken sürekli kapanıyordu ısıdan dolayı temizledikten sonra 0 sıkıntı ile devam ediyorum. Toz olması baya etkiliyor ısı dengelerini.

Gl0ve

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
960
İsim
Yusuf Kadir ORAL
Hocam siz birinin sağlam bir bedduasını almışsınız bunun başka bir açıklaması yok bence

AEROXUM

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Ahmet Metin

benim de bilgisayarım ön panel takılı iken sürekli kapanıyordu ısıdan dolayı temizledikten sonra 0 sıkıntı ile devam ediyorum. Toz olması baya etkiliyor ısı dengelerini.
Sanırım benim sorunumu yanlış anladınız hocam. Ben bilgisayarın performansından şikayetçi değilim aslında memnunum sistemimden ama şu FPS yüksek olup oyunun akıcı olmaması, ekranda yırtılmalar ve gecikmeler oluşması vs. canımı sıktı. Yeni yorumda da arkadaşın dediği @Gl0ve sağlam bir beddua aldım belli. Kasamı her daim temiz tutarım, zaten yan kapağını kapatmıyorum hep açık o yüzden ısınma sorunum da yok. İşlemcim boşta 30-35 derecelerde yük altında max 60-70 görüyordur herhalde. Düzenli olarak Cooler Master ile macunlarım. Ekran kartı bakımını yaparım vs. yani bakımdan yana sıkıntı yok malımın kıymetini bilir ilgilenirim fakat bu lanet sorun değişik. Stuttering diyorlar bakıyorum stuttering değil, FPS drop diyorlar bakıyorum o değil. Çözemedim açıkçası, lanet ülkede parçalar pahalı olmasa değiştiricem daha iyileriyle veya aynılarıyla ama 6 yıl önceki parçaları almam bile 2000 liraya mâl oluyor bana. Üstüne 2000 koyar başka bilgisayar alırım örneğin yani. Anakart, Kasa-PSU, Ram toplam 2200 gibi bir fiyat çıkartıyor bana. Şuanlık zaten mecburen lazım olduğu için RAM aldım resmen rezalet DDR3 1600Mhz RAM'e 750 TL vermek.

Ciri

80+ Gold
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
32,296
İsim
.
İlgilendiği Kategoriler
Sistem Toplama, PC Oyunları
Abi Allah yardımcın olsun :D

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,058
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Nereye kaydettiğini bulamadım fikriniz var mı acaba? Prime95'i de bulamıyorum

C:\Program Files\Prime95 burada olması lazım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,071
Üyeler
142,084
Son üye
aleyna
Top Bottom