Neler Yeni

7800x3d 90 Derece / PC Kapanıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Sametcan Türk
kardeşim montaj ederken kule tipindeki jelatini çıkardın değil mi

sezer3636

80+ Bronze
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
431
İsim
sezer adıgüzel
Arkadaşlar merhaba,

tray 7800x3d aldım, PUBG'de lobide dahi 90 dereye çıkıyorum, soğutucuyu doğru taktığıma eminim, bilgisyarım kendi kendine kapanıyor, sorun nedir sizce?
Soğutucum;

Id-Coolıng SE-214-XT Argb 4pin Pwm 120MM Kule Tipi İşlemci Soğutucu
Hocam işlemcinin PUBG performansı nasıl? Aynı işlemciyi aldım bende malesef bendede stok soğutucu var sıvı soğutma gelenekadar onunla idare edeceğim

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Baran Kut
Hocam sen diosun 5600x e sıvı soğutma takılmalı diyen birçok insan taniom buna gerekmezse böyle 90 derecelere çıkar sıvı soğutma şart sen nie gereksiz yere ömrü kisaltasin ki
Ömrü kısalmıyor kardeşim. Sağlam kule tipi ile bile soğutulabilen ve taş çatlasa 85w(render) tüketen bir işlemciye sıvı soğutma bir zorundalık değil.
Tonla testi olan bir ürün bizzat kendin görebilirsin. Intel desen dediğin çok anlaşılır bir konu.
Ayrıca sıvı soğutma bakımı kule tipi soğutmaya göre zor olabiliyor sıvı değişimi vs. gerekiyorsa.

Zaten konuda yaşanan durum bundan bağımsız, sıcaklıkları hiç normal değil. Bunun soğutucunun kule tipi/sıvı soğutma olması ile de alakası yok.
Sadece bunu belirttim.

Ömrü kısalmıyor kardeşim. Sağlam kule tipi ile bile soğutulabilen ve taş çatlasa 85w(render) tüketen bir işlemciye sıvı soğutma bir zorundalık değil.
Tonla testi olan bir ürün bizzat kendin görebilirsin. Intel desen dediğin çok anlaşılır bir konu.
Ayrıca sıvı soğutma bakımı kule tipi soğutmaya göre zor olabiliyor sıvı değişimi vs. gerekiyorsa.

Zaten konuda yaşanan durum bundan bağımsız, sıcaklıkları hiç normal değil. Bunun soğutucunun kule tipi/sıvı soğutma olması ile de alakası yok.
Sadece bunu belirttim.
deep cool 240 mm kullanıyorum max 82 derece stres testlerinde
cs 2 max 69
valo 65
cyber 71

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Baran Kut
deep cool 240 mm kullanıyorum max 82 derece stres testlerinde
cs 2 max 69
valo 65
cyber 71
Bende de aynısı. Bunu anlatmaya çalışıyorum zaten. Kule tipi kullanıyorum ve gördüğün dereceler ile aynı. En iyi 360mm soğutmalara bile yakın. Oyunların genelinde 65'e bile zor ulaşıyorsun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kule tipi testi örneği için şimdilik bunu buldum. be quiet! Dark Rock Pro 4 kule tipi soğutucu kullanıyor videoda.

@zorlu123123 @İce Wizard @spahrerpanzer 8.8 görün diye atıyorum. Madem güldünüz :kekw:

@Bartuu seni de etiketleyeyim yeenim.

Son düzenleme:

Nquyen

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,146
İsim
Selim
Bende de aynısı. Bunu anlatmaya çalışıyorum zaten. Kule tipi kullanıyorum ve gördüğün dereceler ile aynı. En iyi 360mm soğutmalara bile yakın. Oyunların genelinde 65'e bile zor ulaşıyorsun.

Kule tipi testi örneği için şimdilik bunu buldum. be quiet! Dark Rock Pro 4 kule tipi soğutucu kullanıyor videoda.

@zorlu123123 @İce Wizard @spahrerpanzer 8.8 görün diye atıyorum. Madem güldünüz :kekw:

Kule tipine mi şaşırıyım yoksa fpslere mi bilemedim :) onun dışında 70w güç çektiğini görüyorum Intel islemcinin ve enteresan ben ryzen 5 7500f de kule tipi soğutucu ile bu değerleri imkansız göremiyorum 😄 70 lere çıkıyor 5ghz de

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Baran Kut
Kule tipine mi şaşırıyım yoksa fpslere mi bilemedim :) onun dışında 70w güç çektiğini görüyorum Intel islemcinin ve enteresan ben ryzen 5 7500f de kule tipi soğutucu ile bu değerleri imkansız göremiyorum 😄 70 lere çıkıyor 5ghz de
İlk pc toplarken aynı soru bende de oluşmuştu birkaç ay önce ve acaba bu sayfa bilerek custom-tune atıyor BIOS'tan ve performansları yalandan sallıyor mu diye düşünmüştüm(bazı test videolarında yapıyorlar) sonra gittim diğer testlere baktım dengeli duruyor sıcaklıklar da güç çekimi de.

Şunu atayım mesela bu da başka bir testi aynı soğutucu ile.

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,173
İsim
Batuhan
Arkadaşlar merhaba,

tray 7800x3d aldım, PUBG'de lobide dahi 90 dereye çıkıyorum, soğutucuyu doğru taktığıma eminim, bilgisyarım kendi kendine kapanıyor, sorun nedir sizce?
Soğutucum;

Id-Coolıng SE-214-XT Argb 4pin Pwm 120MM Kule Tipi İşlemci Soğutucu
İşlemcinin Max Sıcaklığına Gelmişsiniz Hocam .

Soğutucu Veya Kullandığınız Macun Yetersiz .

1711681420932.png

Tavsiyem Yeni Soğutucu Ve Macun Alana Kadar .

Core Boost'u Kapatmandan Yana Olacaktır .

Önerdiğim Soğutucu Ve Macun .

( Soğutucu + Macun )

Son düzenleme:

SkRaynN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Emirhan

alixd

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Ali
kardeşim montaj ederken kule tipindeki jelatini çıkardın değil mi
evet evet çıkardım, zaten 5600x'ten yükseltme yaptım, soğutucu aynı kaldı sadece

Hocam işlemcinin PUBG performansı nasıl? Aynı işlemciyi aldım bende malesef bendede stok soğutucu var sıvı soğutma gelenekadar onunla idare edeceğim
Hocam tabiri caizse hayvan gibi ısınıyor, 80-90 arası hep

İlk pc toplarken aynı soru bende de oluşmuştu birkaç ay önce ve acaba bu sayfa bilerek custom-tune atıyor BIOS'tan ve performansları yalandan sallıyor mu diye düşünmüştüm(bazı test videolarında yapıyorlar) sonra gittim diğer testlere baktım dengeli duruyor sıcaklıklar da güç çekimi de.

Şunu atayım mesela bu da başka bir testi aynı soğutucu ile.
yani dün cs'de 68C ortalama ile oynamışım se 214 XT ile, sanırım normal değerlerdeyim, mecburen sıvı soğutucu da alacağım öyle görünüyor. Amazonda LT720 4k'ya geliyor, onu çekeceğim sanırım.

Sistemi yenimi topladın ?
Evet sayılır, 5600x'ten geçiş yaptım, RAM, Kasa, İşlemci ve anakart alarak,

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
450
İsim
Baran Kut
yani dün cs'de 68C ortalama ile oynamışım se 214 XT ile, sanırım normal değerlerdeyim, mecburen sıvı soğutucu da alacağım öyle görünüyor. Amazonda LT720 4k'ya geliyor, onu çekeceğim sanırım.
Yani zorunda değilsin ama ısı konusunda kafam rahat olsun diyorsan sıvı soğutma alabilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
124
İsim
Suat uslu
Instagram
suatusluuu
Twitter
suattuslu
Discord
suatusluuu
Termali sürememiş olabilir misin