Neler Yeni

7800x3D Sıcaklık Sorunu

StrangerIX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,093
İsim
Baran Kut
Bu işlemciyi Arctic 360'lık ile soğutmaya çalışıyorum ama yine de ısınıyor. :D Bios'tan fan hızını baya yükselttim sıvı soğutucunun ama yine de CS2'de 70 küsürlere çıkıyor.

İlk defa AMD kullanıyorum. Bios özelliklerini vs bilmiyorum. Ne yapabilirim?
Normal değerler hocam. 3d işlemcilerin hepsi hem 0 kullanımda hem de yüksek kullanımda sıcaklık değerleri yüksektir. Termal sınırı aşmıyorsa problem yok. Aşıyorsa ama sende bir sıkıntı var. Bende aşmıyor mesela sentetik testlerde bile 0 sıkıntı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sana şunu önerebilirim. 7800x3d için curve optimizer ayarları var BIOS'ta. Videoları olması lazım kolay bir işlem takip edersen zaten. Hem ısıyı dengelersin işlemlerde hem de frekansı daha stabil ve daha yüksek olur. Girmişken de fan ayarlarını da ayarlayıp test edersin.

grasdiyas

80+ Silver
sıcaklık çok iyi ilerde 110 dereceler bile normal sıcaklıklar olabilir bende 5600x var 80 100w arasında 72 derece

tabi 80 100w a çıkmak için aida 64 testi fln yapmak lazım oyunda max 55w ı gördüm

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,188
İsim
Yunus Şahin
Normal değerler hocam. 3d işlemcilerin hepsi hem 0 kullanımda hem de yüksek kullanımda sıcaklık değerleri yüksektir. Termal sınırı aşmıyorsa problem yok. Aşıyorsa ama sende bir sıkıntı var. Bende aşmıyor mesela sentetik testlerde bile 0 sıkıntı.

Sana şunu önerebilirim. 7800x3d için curve optimizer ayarları var BIOS'ta. Videoları olması lazım kolay bir işlem takip edersen zaten. Hem ısıyı dengelersin işlemlerde hem de frekansı daha stabil ve daha yüksek olur. Girmişken de fan ayarlarını da ayarlayıp test edersin.

Hava soğutucu da değerler nasıl acaba? Kaç alıyorsun sen?

İlk defa AMD kullanıyorum. AMD'nin bir sürü özelliği var ama hangisi ne işe yarar bilmiyorum. Curve optimizer gördüm ama ne olduğunu anlamadım daha. Bilgisayarı 10 saat kullanıyorsam mesela 8 saati boşta kullanıyorum. Tarayıcı, müzik dinleme, video izleme gibi. Bu gibi boşta olan kullanımda değerlerimi düşürmek istiyorum. Oyunda yine yükselebilir. Bunu yapabilir miyim CO ile?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,215
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
1500 bile olabilir en düşük değer.

Dengeli de zaten hocam. Sistemi yeni topladım diye yeni format atmıştım. Ayarları kurcalamadım.
Yanılmıyorsam fanların RPM değerini okuyordu. 1500 RPM fanlar için çok gürültülü oluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
ali
Eco mode açmama rağmen yine aynı. Yine mi normal bu?

Senin sıcaklık değerlerin nedir?
0.1 undervoltla stres testlerinde max 91 derece.
Oyunlarda yuksek sicaklik olmuyor.

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,188
İsim
Yunus Şahin
Yanılmıyorsam fanların RPM değerini okuyordu. 1500 RPM fanlar için çok gürültülü oluyor.

Arctic fanları gerçekten çok sessiz. Bu değerlerde bile hiç rahatsız etmiyor. Hava sesi var sadece ve hiç rahatsız edici değil.

0.1 undervoltla stres testlerinde max 91 derece.
Oyunlarda yuksek sicaklik olmuyor.

Intel iyiymiş. Geri Intel'e mi dönsem? :D :D

cancan1135

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
551
İsim
can
hocam o işlemciye sıcaklıklar normal, amd ceosunun meşhur bir lafı var amd sıcaklığı sever diye 100 dereceleri bile adamlar normal görüyor, aio soğutucularında pompa hızına müdahale etme zaten fabrikasyon sürekli tam devirde çalışır onu düşürmen pek sağlıklı olmaz fan ayarlarını oynayabilirsin kendine göre işlemciyi 80 85leri geçirmediğin sürece sıkıntı yok

Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
ali
Arctic fanları gerçekten çok sessiz. Bu değerlerde bile hiç rahatsız etmiyor. Hava sesi var sadece ve hiç rahatsız edici değil.

BIrkac macun degismek zorunda kaldim, thermal throtle yiyip duruyordu.
Thermal grizly aldim kurtardim.
Once kaliteli bir macun dene

Arctic mx4 macun ile coolermaster mastergel pro işe yaramadi bende...

StrangerIX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,093
İsim
Baran Kut
Hava soğutucu da değerler nasıl acaba? Kaç alıyorsun sen?

İlk defa AMD kullanıyorum. AMD'nin bir sürü özelliği var ama hangisi ne işe yarar bilmiyorum. Curve optimizer gördüm ama ne olduğunu anlamadım daha. Bilgisayarı 10 saat kullanıyorsam mesela 8 saati boşta kullanıyorum. Tarayıcı, müzik dinleme, video izleme gibi. Bu gibi boşta olan kullanımda değerlerimi düşürmek istiyorum. Oyunda yine yükselebilir. Bunu yapabilir miyim CO ile?
Sen kesinlikle BIOS ayarlarına göz at. Faydası dokunacaktır.

Hava soğutmada düşük kullanımda 44-50 arası, sentetik test(Cinebench) ile full kullanımda 87 görüyorum(Termal sınır 89 olması lazım). 3d işlemcileri araştırdım genel olarak bu değerleri normal. Oyunlarda cpu ağırlıklı olanlarda taş çatlasa 70 gördüm o da 1 saniyelik yükselmeler yani. Onun dışında genel olarak 55-65 arası gidip geliyor. Video izlemede,nette takılmada vs. zaten dediğim gibi 40 hatta belki senin soğutma ile 35-30 falan görürsün. Eğer 50 ve üstü görüyor isen bir problem vardır.

Bir de hocam daha iyi temasta bulunsun ve termal macun akmasın diye bunu aldım.

Termal macun da Arctic mx-6 kullandım.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,215
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz

Bende de var. Hiç öyle değiller :D Bu arada Intel daha sıcak.

AirLife

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,188
İsim
Yunus Şahin
BIrkac macun degismek zorunda kaldim, thermal throtle yiyip duruyordu.
Thermal grizly aldim kurtardim.
Once kaliteli bir macun dene

Arctic mx4 macun ile coolermaster mastergel pro işe yaramadi bende...

Bende MX4 kullandım. Elimde bu vardı önceki sistemden kalan. Thermal Grizly'nin hangi macununu kullandın?

hocam o işlemciye sıcaklıklar normal, amd ceosunun meşhur bir lafı var amd sıcaklığı sever diye 100 dereceleri bile adamlar normal görüyor, aio soğutucularında pompa hızına müdahale etme zaten fabrikasyon sürekli tam devirde çalışır onu düşürmen pek sağlıklı olmaz fan ayarlarını oynayabilirsin kendine göre işlemciyi 80 85leri geçirmediğin sürece sıkıntı yok

Yok 85'leri görmüyor oyunda vs.

Sen kesinlikle BIOS ayarlarına göz at. Faydası dokunacaktır.

Hava soğutmada düşük kullanımda 44-50 arası, sentetik test(Cinebench) ile full kullanımda 87 görüyorum(Termal sınır 89 olması lazım). 3d işlemcileri araştırdım genel olarak bu değerleri normal. Oyunlarda cpu ağırlıklı olanlarda taş çatlasa 70 gördüm o da 1 saniyelik yükselmeler yani. Onun dışında genel olarak 55-65 arası gidip geliyor. Video izlemede,nette takılmada vs. zaten dediğim gibi 40 hatta belki senin soğutma ile 35-30 falan görürsün. Eğer 50 ve üstü görüyor isen bir problem vardır.

Bir de hocam daha iyi temasta bulunsun ve termal macun akmasın diye bunu aldım.

Termal macun da Arctic mx-6 kullandım.

CS2'de ben 70 üstünü görüyorum. Fan ayarları yüksek olmasına rağmen. Boşta da 50'yi görmüyor. Tamam CS işlemci odaklı bir oyun ama yüksek geldi bu değerler bana.

İş görüyor mu acaba bu ürün? Benim de aklıma gelmedi değil. Kimisi 5 derece düşürdüğünü söylüyor.

Bende de var. Hiç öyle değiller :D Bu arada Intel daha sıcak.

Ben memnunum Arctic'den. :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
ali
Thermal Grizzly - Kryonaut Termal Macun - Bilgisayar ve Konsollardaki tüm İşlemcileri, Grafik Kartlarını ve ısı Alıcıları Soğutmak İçin (1 gram) https://amzn.eu/d/6vhjZ4H

Bu macunu kullandim

ruaF1912

80+ Bronze
Aynı islemciyi kullanıyoruz, mx4 ve çift kuleli sogutucuda ben bile o dereceleri görmüyorum, bios üzerinden Soc voltajı manuel 1.25 yapıp işe başlıyoruz, daha sonra curve optimizer menüsünden negatif -20 ile baslayıp yükselterek OCCT Testi uygulayacaksınız sisteminize, PBO Menüsünde su ayarları yapacaksınız daha sonra, extra olarak bios uzerinden integred graphics disabled konuma getireceksiniz.

Ekler

• Screenshot_2024-02-01-08-42-45-33_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg
    Screenshot_2024-02-01-08-42-45-33_64ef5fc2000c1caa954c114bb372e1d5.jpg
    975.8 KB · Hit: 38
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,451
Üyeler
156,492
Son üye