Neler Yeni

80 Plus sız?

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Yağız Efe Güllü
ARKADAŞLAR PSU DA 80+ OLMAZSA OLMAZ MI TEŞEKKÜRLER

Lost_Dragon

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
770
İsim
Göksel Gündüz
Mesela %85 oranı olan 80 plus güç kaynağın tam yükte 400Watt istesin. Bunun için şebekeden %15 daha fazla güç çekilir 400*1.15= 460Watt yani 60 Watt fazla güç çekrsin. 60Watt'lık fark ısı enerjisine dönüşür.

%70 veren bir güç kaynağı %30 daha fazla güç çeker 400*1.30= 520Watt. 120Watt ısı enerjisine dönüşür.

Yani olmazsa olmaz değil ama ne farkı var? Birincisi 80+ olmayan güç kaynağı daha fazla güç çeker dolayısıyla daha fazla elektrik faturası gelir. Ayrıca 80+ olmayan güç kaynağı daha fazla ısınır. Daha fazla ısındığı için fan daha fazla devirde döner, daha gürültülü çalışır güç kaynağı.

Levi Ackerman

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,464
İsim
Musab
Mesela %85 oranı olan 80 plus güç kaynağın tam yükte 400Watt istesin. Bunun için şebekeden %15 daha fazla güç çekilir yan 400*1.15= 460Watt yani 60 Watt fazla güç çekrsin. 60Watt'lık fark ısı enerjisine dönüşür.

%70 veren bir güç kaynağı %30 daha fazla güç çeker yani 400*1.30= 520Watt. 120Watt ısı enerjisine dönüşür.

Yani olmazsa olmaz değil ama ne farkı var? Birincisi 80+ olmayan güç kaynağı daha fazla güç çeker dolayısıyla daha fazla elektrik faturası gelir. Ayrıca güç kaynağın daha fazla ısınır.
Harika yorum. Anlatacak bir şey kalmadı aslında ama sadece 80+ diyip geçmeyin bu konuda markada çok önemlidir. Örneğin gamebooster, hadron gibi markalarda C4 olma ihtimali çok yüksektir. Lakin fsp, aerocool, corsair, thertmaltake, Xigmateg, silverstone, gibi markalar hem daha kaliteledir hemde gözün arkada kalmaz. Sistemi böyle markalara emanet etmekte fayda var

Venus V6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Zeki Can Uysal
Ben kendi deneyimimden örnek vereyim, kasamda 400 watt bir psu vardı, sonra ekran kartı ilave ettim. Psu yeterli gelmeyecegi ve 8 pin güç bağlantısı bulunmadığı için "no name" diye tabir edilen 500 watt bir psu aldım. Aslında no name değil Dark Force diye bir firma, sertifikasız psu. Bu 500 watt bana yeterli gelmesi gerekiyordu hesap sonucu. Lakin pc açılmadı, reset attı, mouse ve klavyeye enerji gelmedi gibi şeyler oldu. Psu arızalı diye geri götürdüm, yeterli gelmemiş olabilir siye 600 watt taktık ve düzeldi. Lakin bu sistem 600 watt çekmiyor ben biliyorum. O zaman demek ki bu psu'nun verimi baya düşük. Elektrik faturam da genelde 30 tl civarı gelirdi, o ay 70 tl'ye çıktı. Halen bu no name psu bilgisayarda takılı ve bilgisayarımı ve bütçemi tehdit ediyor 😁

Top Bottom