Neler Yeni

Abdullah Abiden AL-SATÇILARA Müdehale

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

wake up to reality

80+ Silver
Önleyemezsiniz bunu. İnternetten bir ürün al, 1 gün sonra ikinci ele koyamıyor musun yani ? Birincisi o ürün artık kişiye ait bir şey ve anında ikinci el olur. Oraya istediği kadar sıfır yazsın, değiştirip yeni gibi vs. ibare de koyabilir ama farketmez, sonuçta sen şirket değilsin. Bunun denetlemesini de yapmazlar, kimse de uğraşmaz ki böyle yasal olmayan bir durum da yok.
birkaç gün kullanıldı diye satsa 2. ele düşüyor, 2. el ürün şikayet edilemez, çünkü itiraz olarak gösterebileceğin sahibindendeki milyonlarca 2. el ilan var

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Koray K.
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar donanım
2.el pazarı değil sahibinden de bir sürü sıfr ürün var hiçbiri için fatura kesilmiyor ve kesilmek zorunda da değil zaten çoğu satıcı bireysel yani vergi mükellefi değil adam bireysel evine sistem alır vazgeeçer istediği fiyattan satar bunun bi yok fatura kesmen lazım yok vergisini ödüceksin mevzusu yok

sahibinden.com'da alıcı ve satıcıların yükümlülükleri nelerdir?​

sahibinden.com üzerinden satış işlemlerini gerçekleştiren tüm satıcı hesap sahipleri, ilgili mevzuat doğrultusunda vergi mükellefi yükümlülüklerini yerine getirmeli, bu doğrultuda gerekli mali belgeleri ve kayıtları oluşturmalı, bunları ilgililere ve alıcılara göndermeli, usulüne uygun ve doğru bir şekilde vergi beyanında bulunmalıdır.
sahibinden.com üzerinden alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen tüm alım-satım işlemlerinde mali mevzuattan kaynaklanan sorumluluklar, ilgili işlemi gerçekleştiren hesap sahiplerine aittir. Alıcı hesap sahiplerinin gerçekleştirilen işlem ile ilgili ileride çıkabilecek uyuşmazlıklara karşı haklarını koruyabilmeleri ve tarafların mali mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeleri amacıyla, alıcı hesap sahiplerinin satıcı hesap sahiplerinden, satış işlemine ilişkin olan ve satıcı tarafından alıcıya gönderilmesi gereken ilgili mali belgeleri talep etmesi tavsiye edilmektedir.

birkaç gün kullanıldı diye satsa 2. ele düşüyor, 2. el ürün şikayet edilemez, çünkü itiraz olarak gösterebileceğin sahibindendeki milyonlarca 2. el ilan var
birkaç gün kullanmasada mesela ben x kişisi gider hepsiburada dan bir telefon alır 5000tl ye sonra gider sahibinden e 6000tl ye koyar hepsiburada gelip sen niye fazlaya koydun fatura kesmen gerekiyor mu der yani satan kişiler kurumsalar yerler değil bireysel ve istediği fiyata koyar vergi mükellefide değil
Mesaj otomatik birleştirildi:

sahibinden.com üzerinden satış işlemlerini gerçekleştiren tüm satıcı hesap sahipleri, ilgili mevzuat doğrultusunda vergi mükellefi yükümlülüklerini yerine getirmeli, bu doğrultuda gerekli mali belgeleri ve kayıtları oluşturmalı, bunları ilgililere ve alıcılara göndermeli, usulüne uygun ve doğru bir şekilde vergi beyanında bulunmalıdır.
sahibinden.com üzerinden alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen tüm alım-satım işlemlerinde mali mevzuattan kaynaklanan sorumluluklar, ilgili işlemi gerçekleştiren hesap sahiplerine aittir. Alıcı hesap sahiplerinin gerçekleştirilen işlem ile ilgili ileride çıkabilecek uyuşmazlıklara karşı haklarını koruyabilmeleri ve tarafların mali mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeleri amacıyla, alıcı hesap sahiplerinin satıcı hesap sahiplerinden, satış işlemine ilişkin olan ve satıcı tarafından alıcıya gönderilmesi gereken ilgili mali belgeleri talep etmesi tavsiye edilmektedir.
yani kısaca bu ticaret satıcı ve alıcı arasında öyle Abdullah gibi kişiler boş boğazlık yapıp vergi bakanı olamaz alıcı isterse sorgular faturasını ister sorgulamaz

wake up to reality

80+ Silver

şimdi mesela biri bu bilgisayarı birkaç gün kullandı ve sattı, sonra şikayet edildi, itiraz olarak sahibinde milyonlarca satılan diğer 2. el ürünlerin hiçbirinde vergi ödenmediği ve devletin buna karşı çıkmadığını söylese haklı olmaz mı?

Fcandan7

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
195
İsim
Fatih
Aktif kanunu bilmiyorum ama ülkede bir gelir elde ediyorsanız kardan olması lazım belli başlı vergiler ödemek zorundasınız araç vs başka şeyler içinde öyle eğerki bu kişiler zaten meslek haline getirdilerse devlet belki kendisi araştırmayabir ama şikayet üzerine araştırmasını yapar bu kişilerin sürekli bu al sat satlardan gelir elde ettiğini tespit eder arkadaşlar çok rahat bir şekilde ve gerekli evrakları sorar hesabınıda sorar. Sonucu ne olur bilemem onu kanundan anlayanlar cevaplasın ama kar için de al sata bende karşıyım adamlar sıfır fiyattan daha çok istiyor. Önceden bir ürün alırdık alındığı anda sıfır fiyatından (ürüne göre ) en az 3de 1 ve ya yüzde elli değeri düşerdi. Şimdi anlamıyorum ucuzda değil garanti de problem hala ikinci el bu ürünler ve bu fiyatlara rağmen alan bulunuyor. Bence şikayet etmekte haklı benim bile edesim geliyor yani ne yalan söyleyeyim.

BugiBlack

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
246
İsim
Buğra Siyah
Al-satçılardan nefret ediyordum bilgisayar alamadığımdan değil aldım fakat +1500TL fazladan vererek aldım.
Abdullah abi bana bir cevabında al-satçılara bir çözüm bulacağını söylemişti ve yerine getiriyor gerçekten çok minntarım kardeşlerini düşündüğün için teşekkürler, ben fazladan vermiş olsam bile diğer arkadaşlarımız çok daha rahat ulaşabilecek sistemlere <3 @Abdullah Hacıgül
çok iyi yaptı bu arada, yeteri kadar kazandılar zaten artık kazanmasınlar!

Ademmk

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
833
İsim
Adem
Evet sattığım üründe de fatura kesmen gerekiyor, senin vergi mükellefi olmayan veya ürünün 2. el olması bir şeyi değiştirmez. Ama önemli olan nokta şu, sen ürünü alırken KDV ödüyorsun zaten. Sene sonunda bu kdv'yi ödeyeceğin kdv'den düşürebilirsin. Yani aradaki farkın %18'i + bundan da kalan kısmın gelir vergisini (bulunduğun gelir dilimine göre değişir) vergi olarak ödersin. Ekstra bilgi: eğer fatura kesmeden sattığın için biri seni şikayet edecekse önce gelip senden ürünü satın alması gerekir. Sen nerden biliyorsun benim o ürünü satarken fatura kesip kesmeyeceğimi? Gel al, fatura kesmezsem sonra şikayet et diyebilir satıcı.

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
bi kere yaptığı saçma çünkü niye mesela sen sahibinden de sıfır araba satınca gidip faturamı kesiyorsun hayır yada sahbininden de başak bir sfır ürün sattığıında faturamı kesiyorsun hayır şuan burda abdullah akıllısı boş millete tehdit yağdırmış hakkı olan hiçbirşey yok alan kişi ister alır kullanır ister alır sahibinden de satar istediği fiyattan
Ben insanlara ukâla diyince kabasın diyorlar.

grgrlk.jpg

ExPeror

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
377
İsim
Cenk
evet daha gelmeden ilan koyulması kazanc saglamak icin aldığını gösteriyor ama isteyen onu da yapar ki kampanyalı uygun fiyatlı ürün. parası olan neden kacırmak istesin. aldıktan sonrası da kendi tercihine kalmış.
normal durumlarda bunu herkes yapar tabi ama bu sistemler muhabbetinde sonuçta Abdullah abi uğraşlarla bu fiyata çıkarıyor yok sistem satılmadı kendisini yalanlayanlar vs oldu. Bence biz donanım arşivi formu üyeleri olarak biraz da anlamamız lazım bu forumdan al-sat yapanlar oldu çünkü

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Koray K.
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar donanım
şimdi mesela biri bu bilgisayarı birkaç gün kullandı ve sattı, sonra şikayet edildi, itiraz olarak sahibinde milyonlarca satılan diğer 2. el ürünlerin hiçbirinde vergi ödenmediği ve devletin buna karşı çıkmadığını söylese haklı olmaz mı?

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Önleyemezsiniz bunu. İnternetten bir ürün al, 1 gün sonra ikinci ele koyamıyor musun yani ? Birincisi o ürün artık kişiye ait bir şey ve anında ikinci el olur. Oraya istediği kadar sıfır yazsın, değiştirip yeni gibi vs. ibare de koyabilir ama farketmez, sonuçta sen şirket değilsin. Bunun denetlemesini de yapmazlar, kimse de uğraşmaz ki böyle yasal olmayan bir durum da yok.
Kâr amacı güdüyorsan eşek gibi vergi ödüyorsun.

Evet sattığım üründe de fatura kesmen gerekiyor, senin vergi mükellefi olmayan veya ürünün 2. el olması bir şeyi değiştirmez. Ama önemli olan nokta şu, sen ürünü alırken KDV ödüyorsun zaten. Sene sonunda bu kdv'yi ödeyeceğin kdv'den düşürebilirsin. Yani aradaki farkın %18'i + bundan da kalan kısmın gelir vergisini (bulunduğun gelir dilimine göre değişir) vergi olarak ödersin. Ekstra bilgi: eğer fatura kesmeden sattığın için biri seni şikayet edecekse önce gelip senden ürünü satın alması gerekir. Sen nerden biliyorsun benim o ürünü satarken fatura kesip kesmeyeceğimi? Gel al, fatura kesmezsem sonra şikayet et diyebilir satıcı.
işte bende üstte bundan bahsettim yani satıcı ile alıcı arasında
vergi bakanı abdullah

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom