Neler Yeni

Abdullah Abiden AL-SATÇILARA Müdehale

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

Fcandan7

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
195
İsim
Fatih
Durum şu maliyeye ye şikayet edilirseniz banka hesapları araştırılır ve yaptığınız ticaret ve bir kar söz konusu devlet buna göre işlem yapar(yani ceza da verebilir vergi de ister vs vs) o galerici vs olanların hepsinin vergi levhası var ve muhasebe defterleri var. Alıp satanın da varsa sıkıntı yok veya sistemi almış kullanmamış beğenmemiş satan adama da sıkıntı yok. Ama geriye dönük bir çok ticaret yaptıysa onu yapan düşünşün ;)

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
dediğin gibi olsaydı o galerici tüm ilanlarını faturalı diye belirtmezmiydi? 6 tane ilanda aracı var ve fatura kestiği sadece 2 tanesi ve başlığa bile yazmış adam.
Hangi galerinin tüm araçları kendi şirketinin üstüne? ;)

MertFM

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,056
İsim
Mertcan Ceylan
hocam çözüm umarım bulunur ve işe yarar ama grupta övülen adamlar bile al sat yapıyor önce forumda önüne geçmek lazım benim tavsiyem yorumlarda pişmiş pişmiş ben al sat yapacağım kimseyi ilgilendirmez bu diyenleri banlamak
Mesaj otomatik birleştirildi:

çözüm bana şöyle mantıksız geldi evet önüne geçilir mi geçilir büyük ihtimal ama bu normal kullanıcıyı da etkiler ne bilim adam eski telefon tablet bilgisayar pc çart çurt her sattığına bu vergi dayatılırsa pek akıl karı iş olmaz . Bu arada bunlar bile önemli değil az önce izledik daha adam deprem yardımı yapacak makarna 200 den 400 yapmışlar oğuzhan uğur dedi battaniye fiyatları vs artmış bu fırsatçıların aç gözlülerin insanlara acımayan insanların hiçibr zaman önüne geçemeyiz önce eğitim lazım

hikayeyi görünce cidden yeri değil ama üzüldüm yurt dışından insanlar milyonlarca dolar yardım yapıyor ekipler gelip yardım etmeye çalışıyor ulan bizim kendi insanımız yine şurdan 3 dolandırayım şunu 200 değl 400 yapayım diyor yazık çok yazık (yardım eden çok bahsettiğim karaktersizler neyse ki azınlık....)

Son düzenleme:

Liderkara

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
136
İsim
Hamdi Kara
Paylaşımı ben göremedim ne yaptı Abdullah şikayet mı etti?

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
756
İsim
Emrullah YAZICI
Al-satçılardan nefret ediyordum bilgisayar alamadığımdan değil aldım fakat +1500TL fazladan vererek aldım.
Abdullah abi bana bir cevabında al-satçılara bir çözüm bulacağını söylemişti ve yerine getiriyor gerçekten çok minntarım kardeşlerini düşündüğün için teşekkürler, ben fazladan vermiş olsam bile diğer arkadaşlarımız çok daha rahat ulaşabilecek sistemlere <3 @Abdullah Hacıgül
Şahsen benim görüşüm, tahminim şu yönde. Firmalar kampanyalı hazır sistem çıkardıklarında hızlıca tükenmelerinden gayet memnunlar. Bu sebepten dolayı al-satçıların almasını engellemek için herhangi bir tedbir alınmıyor. Firma istese stoklarını daha önce hiç alışveriş yapmamış müşteriler adına olacak şekilde habersiz bir stok açabilir. Ya da daha önce TC numarasına fatura kesilmemiş müşterilerine özel stok açabilir. Elbette al-satçılar bunlarada çözüm üretecektir. Ancak bu gibi tedbirler habersiz ve bir anda yapılırsa ilk çıkacak kampanyalı sistemlere al-satçılar erişemez. Hadi bu tedbirleride geçtim. Foruma özel stok çıkarılabilir, foruma belli bir tarihten önce üye olmuş kişilerin başvurabileceği bir post açılıp özel bir sıra numarası alınabilir vs. vs.

Bende al-satçıyım. Eylül ayından beri satış yapıyorum. Eylül ayından bu yana al-satçılar ile alakalı gönderiler, yorumlar hiç bitmiyor. Ben 5 aydır çıkan her F/P sistemi bir şekilde alabiliyorsam ama alamayanlar oluyorsa bence sorun bizde aranmamalı. Ben sattığım çoğu kasayı donanım arşivi, ModArt ve PC hocasının varlığından habersiz insanlara satıyorum. Uygun fiyata kasa almak isteyen, gerekli her yeri takip eden, hazırda bekleyen her kişi bence rahatlıkla alabilir. Alamayanlar lütfen suçu bizde aramasın. Benim kendi şahsî bilgisayarım bile yok. Siparişlerin çoğunu telefondan geçebiliyorum. Bu işlerin bilgisayardan daha kolay ve avantajlı olduğunu herkes bilir.

Her zaman söyledim, yine söylüyorum. Ben bu işi para kazanmak için yapıyorum. Bir mal satın aldığımda kendi paramı kullanıyorum. Param en az 1-2 hafta malda beklemiş oluyor. Elbette satarken kâr edeceğim. Kazandığım parayla borçlarımı ödüyor, bir türlü yetmeyen maaşıma ek bir gelir olarak hane gelirime katkıda bulunuyor, alamadığım pek çok temel ihtiyaçlarımı bu sayede alıyorum. Böyle bir ekonomide, maaşlı bir çalışansanız... Heleki evli ve çocukluysanız yaptığınız bu al-sat aksine takdir edilmeli diye düşünüyorum. Size göre her ne kadar bu etik değilmiş gibi görünse de bir aile babası olarak bence gurur duyulacak bir şey. En azından haram bir iş yapmıyorum. Yolsuzluk yapmıyorum. Rüşvet almıyorum. Tamamen helal kazanç..

Suçu bizde değil 3-4 bin TL ucuza alabilmek için sizi bu kadar uğraştıran, para politikaları berbat, vatandaşına gün yüzü göstermeyen hükümette arayın suçu.

Aaahmt

80+ Silver
Şahsen benim görüşüm, tahminim şu yönde. Firmalar kampanyalı hazır sistem çıkardıklarında hızlıca tükenmelerinden gayet memnunlar. Bu sebepten dolayı al-satçıların almasını engellemek için herhangi bir tedbir alınmıyor. Firma istese stoklarını daha önce hiç alışveriş yapmamış müşteriler adına olacak şekilde habersiz bir stok açabilir. Ya da daha önce TC numarasına fatura kesilmemiş müşterilerine özel stok açabilir. Elbette al-satçılar bunlarada çözüm üretecektir. Ancak bu gibi tedbirler habersiz ve bir anda yapılırsa ilk çıkacak kampanyalı sistemlere al-satçılar erişemez. Hadi bu tedbirleride geçtim. Foruma özel stok çıkarılabilir, foruma belli bir tarihten önce üye olmuş kişilerin başvurabileceği bir post açılıp özel bir sıra numarası alınabilir vs. vs.

Bende al-satçıyım. Eylül ayından beri satış yapıyorum. Eylül ayından bu yana al-satçılar ile alakalı gönderiler, yorumlar hiç bitmiyor. Ben 5 aydır çıkan her F/P sistemi bir şekilde alabiliyorsam ama alamayanlar oluyorsa bence sorun bizde aranmamalı. Ben sattığım çoğu kasayı donanım arşivi, ModArt ve PC hocasının varlığından habersiz insanlara satıyorum. Uygun fiyata kasa almak isteyen, gerekli her yeri takip eden, hazırda bekleyen her kişi bence rahatlıkla alabilir. Alamayanlar lütfen suçu bizde aramasın. Benim kendi şahsî bilgisayarım bile yok. Siparişlerin çoğunu telefondan geçebiliyorum. Bu işlerin bilgisayardan daha kolay ve avantajlı olduğunu herkes bilir.

Her zaman söyledim, yine söylüyorum. Ben bu işi para kazanmak için yapıyorum. Bir mal satın aldığımda kendi paramı kullanıyorum. Param en az 1-2 hafta malda beklemiş oluyor. Elbette satarken kâr edeceğim. Kazandığım parayla borçlarımı ödüyor, bir türlü yetmeyen maaşıma ek bir gelir olarak hane gelirime katkıda bulunuyor, alamadığım pek çok temel ihtiyaçlarımı bu sayede alıyorum. Böyle bir ekonomide, maaşlı bir çalışansanız... Heleki evli ve çocukluysanız yaptığınız bu al-sat aksine takdir edilmeli diye düşünüyorum. Size göre her ne kadar bu etik değilmiş gibi görünse de bir aile babası olarak bence gurur duyulacak bir şey. En azından haram bir iş yapmıyorum. Yolsuzluk yapmıyorum. Rüşvet almıyorum. Tamamen helal kazanç..

Suçu bizde değil 3-4 bin TL ucuza alabilmek için sizi bu kadar uğraştıran, para politikaları berbat, vatandaşına gün yüzü göstermeyen hükümette arayın suçu.
Sonuna kadar haklısınız hocam tabi vergi veriyorsanız

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
756
İsim
Emrullah YAZICI
Hocam vergi kaçırma olayıyla ilgili bir şey sormam gerek. İkinci el ürünlerde fatura kesmek gerekiyor muydu ?
Ticaret ve borçlar kanununa göre ikinci el ürün satışı yılda 12 aylık asgari ücreti geçmiyor ise vergiden muaftır.

Sonuna kadar haklısınız hocam tabi vergi veriyorsanız
Ticaret ve borçlar kanununa göre ikinci el ürün satışı yılda 12 aylık asgari ücreti geçmiyor ise vergiden muaftır.

Aaahmt

80+ Silver

Bunu abdullah abiye ulaştırabilirsen konu netliğe kavuşur

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
756
İsim
Emrullah YAZICI
Bunun doğruluğunu neredem teyit edebilirim hocam bilmediğimden soruyorum
Neyin doğruluğunu? Kanunun mu ?

Alakasız, her birey otomatik vergilere tabi doğar, sen bayiden araç alınca bayi sana fatura kesmek zorundadır ;) sen aracı bir başkasına satarsın ama sattığın adama fatura kesmezsin bu standart bildiğimiz ve devlette buna bir şey demez ama sen bunu aktif ticarete dökersen ve şikayet üzerine bu maliye tarafından tespit edilirse bırak tespit edildiği anı eski satışlarına kadar ceza yersin. Maliye 3 yıl geriden gelir. Kısacası halkımız vergi konusunda hiçbir şey bilmiyor. Teşekkürler
“Bir faaliyetin “ticari faaliyet” sayılabilmesi için kazanç sağlama niyet ve kastı gerekmemekle birlikte, faaliyeti icra eden organizasyonun bütün unsurları ile birlikte değerlendirildiğinde kazanç sağlama potansiyeline sahip olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.”

O halde ikinci el eşyaların online satış platformlarından satışı süreklilik arz eden ticari bir faaliyet değildir ve arızi olarak değerlendirilir. (Arızi Kazanç Nedir)

Bu şekilde değerlendirildiğinde;

2023 yılı için 129.000 TL
2022 yılı için 58.000 TL’ye kadar olan satış tutarı Gelir Vergisinden istisna iken; bu tutarı aşan kısmı yıllık gelir beyannamesi vasıtası ile beyan edilmeli ve vergilendirilmelidir.

Aaahmt

80+ Silver
Neyin doğruluğunu? Kanunun mu ?

“Bir faaliyetin “ticari faaliyet” sayılabilmesi için kazanç sağlama niyet ve kastı gerekmemekle birlikte, faaliyeti icra eden organizasyonun bütün unsurları ile birlikte değerlendirildiğinde kazanç sağlama potansiyeline sahip olması gerektiği ortaya çıkmaktadır.”

O halde ikinci el eşyaların online satış platformlarından satışı süreklilik arz eden ticari bir faaliyet değildir ve arızi olarak değerlendirilir. (Arızi Kazanç Nedir)

Bu şekilde değerlendirildiğinde;

2023 yılı için 129.000 TL
2022 yılı için 58.000 TL’ye kadar olan satış tutarı Gelir Vergisinden istisna iken; bu tutarı aşan kısmı yıllık gelir beyannamesi vasıtası ile beyan edilmeli ve vergilendirilmelidir.
@Abdullah Hacıgül

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom