Neler Yeni

Çözüldü✓ ACCES_VIOLATION(0XC0000005) Hatası ve Mavi Ekran

demayfo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Deniz Abouamsha
Değerli arkadaşlar. Türkiye şartlarında iyi sayılacak bir sisteme yaklaşık 1 yıl önce sahip oldum. Sistemime yüklediğim oyunların çoğunda hep aynı hatayla: ACCES_VIOLATION(0XC0000005) denilen memory:hafıza kaynaklı erişim ihlali anlamına gelen hata ile karşılaştım ve bu hatanın olduğu her durumda oyundan atıldım. Tabi bu ACCES_VIOLATION(0XC0000005) hataları mavi ekran vermedi. Ayrıca bu hata dışında normal bilgisayar ekranındayken, internet sağlayıcı sayfasındayken 2 ya da fazla mavi ekran aldım.

Gta 5 (her girdiğimde 10 dk geçmeden istisnasız Acces V. Hatasıyla atıldım.)

Rage 2 (25 dk sonra bu hatayla her seferinde oyundan atıldım.)

Fifa 2021 (Çok seyrek olarak oyundan atma yaşandı ancak hatanın kaynağı yine Acces V. İdi.)

New Word (Seyrek olarak oyundan atma yaşandı ancak hatanın kaynağı yine Acces V. İdi.
Lost Ark
( 24 saatlik oynun deneyimimde 2 kere atıldım. Ancak hata kaynağını bulamadım. Daha doğrusu dmp dosyasına ulaşamadım.)

Uzun süreli oynadığım League of Legends, Battlefield 4 -1, Vermintide 2 ve birkaç saatlik Just Cause 3, Skyrim, Modern Warfare Warzone, Mount and Blade 2 Bannerlord(sadece bir kale kuşatma sahnesinde -500 üstü karakterin olduğu-spesifik bir yerinde aşırı takılma oldu.) gibi oyunlarda hiç oyundan atmayla karşılaşmadım.

Bilgisayarın özelliklerini,
Bilgisayara bu sorunlar kapsamında yaptığım işlemleri,
Hataların dmp dosyalarını ve mavi ekran olduğunda oluşan minidump dosyalarını,

Aşağıda paylaşıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarın özellikleri

Sistemin orijinal Windows 10 Pro'dur.
Sistem Donanımı ise: İtopya'dan aldığım Hazır-Toplama: DART1/AMD Ryzen 5 5600X ASUS TUF GeForce RTX 3060 OC 12GB/16GB DDR4/500GB NVMe M.2 SSD/Geforce RTX Ray Tracing PC:
1 X Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 hard disk
2 X G.Skill 8 GB Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit RAM
1 X ASUS TUF Gaming GT301 RGB Tempered Glass USB 3.2 Mid Tower Kasa
1 X SanDisk 500GB Ultra NVMe M.2 SSD (2400 MB Okuma / 1750 MB Yazma)
1 X AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm işlemci
1 X ASUS TUF Gaming B450M-PRO II 4400MHz(OC) DDR4 SOKET AM4 M.2 DP HDMI mATX Anakart
1 X ASUS TUF GeForce RTX 3060 Gaming OC 12 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
1 X ASUS TUF Gaming 750B 750W 80+ Bronze 135mm Fanlı PSU
Bunlara ek olarak
G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit RAM
Ve Stok soğutucuyu da Cooler Master Hyper 212 Spectrum Rainbow LED 120mm işlemci Hava Soğutucu ile değiştirdim ve 1 tane daha SSD aldım.

Bilgisayara bu sorunlar kapsamında yaptığım işlemler,
Oyunlardan atma-crash durumlarıyla karşılaştığım süre zarfında problemin herhangi bir Driver'dan kaynaklanabileceğini düşünerek temiz driver kurulumları gerçekleştirdim ve sorun çözülmedi bunun üzerine 2 kere daha format ve temiz driver kurulumları yaptım lakin yine bir şey değişmedi. Hatta 2 tane SSD’ye de sırasıyla Windows yükleyerek SSD kaynaklı sorun olup olmadığını test ettim ancak değişen bir şey olmadı. BIOS'u, Chipset'i ya da driver güncellemesi gibi daha temel tüm işlemleri yaptım elbette.

Donanımdan kaynaklı arıza sorunları olabileceğini düşünerek aşağıda belirtiğim benchmark testlerinin de hepsini yaptım:

UserBenchmark, OCCT, 3D Mark, PassMark PerformanceTest, 11 saatlik Prime 95 Testi, FurMark 3DMark Demo testlerini uyguladım. Memtest86'yı da uyguladım. HDD ve SSD için ise CrystalDiskMark gibi programlardan testler yaptırdım. OCCT hariç her birinde bilgisayarım beklenen performansa yakın sonuçlar verdi (OCCT ise RAM ve CPU değerleri beklenenin altında idi. Aşağıya hem UserBenchmark, Prime 95(resim) hem de OCCT testlerinin resimlerinden oluşan linki koyacağım. Ayrıca OCCT'de 1 saat Power Supply testi de yaptırdım ama bir hataya rastlamadım.) Tüm bu testlerde bilgisayarımdaki ekran kartı ve işlemci sıcaklığı 62-63 dereceyi asla aşmadı. OCCT testinin birinde (yanlış hatırlamıyorsam işlemci testi idi) test hata verdi-durdu. Tekrar 2 saatliği tamamlatınca hatasız çalıştı. Yine de hatalı kısmın json dosyasını da aşağıda paylaşacağım. Nitekim Benchmark testlerinde sistemin herhangi bir hata, mavi ekranla karşılaşmadım.

https://drive.google.com/file/d/14zpcgfPQyqqeWSfANNqTVo_uJx8a8TcE/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1PFlFYHLvIm3_cQH_dAB25O0Wl4u_eA_G/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1QqKYce00FaX0qj7pKzbYMeBi-Odcd_Py/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1_kC7tK5QyS6uQdw_LpqIlRLktbo6BMMX/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1jghQzl_YIbnexLfK3l2xjgznm7AZ1hcD/view?usp=sharing,

Bu hataların nedenini çözmek için (özellikle lanet olasıca ACCES VIOLATION) sizlerden yardım talep ediyorum. Hatanın yazılımdan ziyade (sadece bios üzerinden herhangi bir işlem yapmadım.) donanımdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Buraya yazma sebebim de sorunu çözemesek dahi en azından dmp ya da minidump dosyaları aracılığıyla hatalı donanımı bulmak, böylece garantiye tüm kasa yerine doğru parçayı yollamayı amaçlamamdır. Şimdiden tüm emekleriniz için teşekkür ederim.

🃏JOKER🃏

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
34,770
İsim
Mert Can Ergün
Sorunlardan birinde ":\Program Files(x86)\Easy Anti Cheat\easyanticheat." yolunu izleyerek easyanticheat.sys dosyasını silmeniz gerekmekte.
Fifa 21'den aldığınız mavi ekran için bunu yapmanız lazım;
Diğer mavi ekranlar donanım kaynaklı görünüyor. Memtest yapmanızı isteyeceğim
Bir yerde hatam varsa @Altotziki hocam düzeltecektir.

demayfo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Deniz Abouamsha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorunlardan birinde ":\Program Files(x86)\Easy Anti Cheat\easyanticheat." yolunu izleyerek easyanticheat.sys dosyasını silmeniz gerekmekte.
Fifa 21'den aldığınız mavi ekran için bunu yapmanız lazım;
Diğer mavi ekranlar donanım kaynaklı görünüyor. Memtest yapmanızı isteyeceğim
Bir yerde hatam varsa @Altotziki hocam düzeltecektir.
Anladım hocam, Fifa'da onu da deneyeceğim ama fifa crashinin dump dosyasını WinDbg uygulamasında açınca yine acces violation ile karşılaşmıştım."
Loading Dump File [C:\Users\Deniz\Desktop\ACCES VIOLATION 2. paylaşım\10.04.2022 fifa crash bu da acces violation\CrashDump_2022.04.10_19.59.56.272.mdmp]
---
(1d34.2e9c): Access violation - code c0000005 (first/second chance not available)"

Ayrıca Memtest86 testini yapmıştım herhangi bir hatayla kaşılaşmamıştım. (yaklaşık 5 saat veya biraz daha fazla sürmüştü.) İlginiz ve emeğiniz için teşekkür ederim hocam.

Anladım hocam, Fifa'da onu da deneyeceğim ama fifa crashinin dump dosyasını WinDbg uygulamasında açınca yine acces violation ile karşılaşmıştım."
Loading Dump File [C:\Users\Deniz\Desktop\ACCES VIOLATION 2. paylaşım\10.04.2022 fifa crash bu da acces violation\CrashDump_2022.04.10_19.59.56.272.mdmp]
---
(1d34.2e9c): Access violation - code c0000005 (first/second chance not available)"

Ayrıca Memtest86 testini yapmıştım herhangi bir hatayla kaşılaşmamıştım. (yaklaşık 5 saat veya biraz daha fazla sürmüştü.) İlginiz ve emeğiniz için teşekkür ederim hocam.
Anladım hocam. Buradan sonrasına maalesef bilgim yetmiyor @Altotziki hocam aktif olduğu zaman görecektir.

TR-SALİHAYCUN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
163
İsim
salih
Değerli arkadaşlar. Türkiye şartlarında iyi sayılacak bir sisteme yaklaşık 1 yıl önce sahip oldum. Sistemime yüklediğim oyunların çoğunda hep aynı hatayla: ACCES_VIOLATION(0XC0000005) denilen memory:hafıza kaynaklı erişim ihlali anlamına gelen hata ile karşılaştım ve bu hatanın olduğu her durumda oyundan atıldım. Tabi bu ACCES_VIOLATION(0XC0000005) hataları mavi ekran vermedi. Ayrıca bu hata dışında normal bilgisayar ekranındayken, internet sağlayıcı sayfasındayken 2 ya da fazla mavi ekran aldım.

Gta 5 (her girdiğimde 10 dk geçmeden istisnasız Acces V. Hatasıyla atıldım.)

Rage 2 (25 dk sonra bu hatayla her seferinde oyundan atıldım.)

Fifa 2021 (Çok seyrek olarak oyundan atma yaşandı ancak hatanın kaynağı yine Acces V. İdi.)

New Word (Seyrek olarak oyundan atma yaşandı ancak hatanın kaynağı yine Acces V. İdi.
Lost Ark ( 24 saatlik oynun deneyimimde 2 kere atıldım. Ancak hata kaynağını bulamadım. Daha doğrusu dmp dosyasına ulaşamadım.)

Uzun süreli oynadığım League of Legends, Battlefield 4 -1, Vermintide 2 ve birkaç saatlik Just Cause 3, Skyrim, Modern Warfare Warzone, Mount and Blade 2 Bannerlord(sadece bir kale kuşatma sahnesinde -500 üstü karakterin olduğu-spesifik bir yerinde aşırı takılma oldu.) gibi oyunlarda hiç oyundan atmayla karşılaşmadım.

Bilgisayarın özelliklerini,
Bilgisayara bu sorunlar kapsamında yaptığım işlemleri,
Hataların dmp dosyalarını ve mavi ekran olduğunda oluşan minidump dosyalarını,

Aşağıda paylaşıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayarın özellikleri

Sistemin orijinal Windows 10 Pro'dur.
Sistem Donanımı ise: İtopya'dan aldığım Hazır-Toplama: DART1/AMD Ryzen 5 5600X ASUS TUF GeForce RTX 3060 OC 12GB/16GB DDR4/500GB NVMe M.2 SSD/Geforce RTX Ray Tracing PC:
1 X Seagate 2TB Barracuda 256MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 hard disk
2 X G.Skill 8 GB Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit RAM
1 X ASUS TUF Gaming GT301 RGB Tempered Glass USB 3.2 Mid Tower Kasa
1 X SanDisk 500GB Ultra NVMe M.2 SSD (2400 MB Okuma / 1750 MB Yazma)
1 X AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm işlemci
1 X ASUS TUF Gaming B450M-PRO II 4400MHz(OC) DDR4 SOKET AM4 M.2 DP HDMI mATX Anakart
1 X ASUS TUF GeForce RTX 3060 Gaming OC 12 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
1 X ASUS TUF Gaming 750B 750W 80+ Bronze 135mm Fanlı PSU
Bunlara ek olarak
G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit RAM
Ve Stok soğutucuyu da Cooler Master Hyper 212 Spectrum Rainbow LED 120mm işlemci Hava Soğutucu ile değiştirdim ve 1 tane daha SSD aldım.

Bilgisayara bu sorunlar kapsamında yaptığım işlemler,
Oyunlardan atma-crash durumlarıyla karşılaştığım süre zarfında problemin herhangi bir Driver'dan kaynaklanabileceğini düşünerek temiz driver kurulumları gerçekleştirdim ve sorun çözülmedi bunun üzerine 2 kere daha format ve temiz driver kurulumları yaptım lakin yine bir şey değişmedi. Hatta 2 tane SSD’ye de sırasıyla Windows yükleyerek SSD kaynaklı sorun olup olmadığını test ettim ancak değişen bir şey olmadı. BIOS'u, Chipset'i ya da driver güncellemesi gibi daha temel tüm işlemleri yaptım elbette.

Donanımdan kaynaklı arıza sorunları olabileceğini düşünerek aşağıda belirtiğim benchmark testlerinin de hepsini yaptım:

UserBenchmark, OCCT, 3D Mark, PassMark PerformanceTest, 11 saatlik Prime 95 Testi, FurMark 3DMark Demo testlerini uyguladım. Memtest86'yı da uyguladım. HDD ve SSD için ise CrystalDiskMark gibi programlardan testler yaptırdım. OCCT hariç her birinde bilgisayarım beklenen performansa yakın sonuçlar verdi (OCCT ise RAM ve CPU değerleri beklenenin altında idi. Aşağıya hem UserBenchmark, Prime 95(resim) hem de OCCT testlerinin resimlerinden oluşan linki koyacağım. Ayrıca OCCT'de 1 saat Power Supply testi de yaptırdım ama bir hataya rastlamadım.) Tüm bu testlerde bilgisayarımdaki ekran kartı ve işlemci sıcaklığı 62-63 dereceyi asla aşmadı. OCCT testinin birinde (yanlış hatırlamıyorsam işlemci testi idi) test hata verdi-durdu. Tekrar 2 saatliği tamamlatınca hatasız çalıştı. Yine de hatalı kısmın json dosyasını da aşağıda paylaşacağım. Nitekim Benchmark testlerinde sistemin herhangi bir hata, mavi ekranla karşılaşmadım.

https://drive.google.com/file/d/14zpcgfPQyqqeWSfANNqTVo_uJx8a8TcE/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1PFlFYHLvIm3_cQH_dAB25O0Wl4u_eA_G/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1QqKYce00FaX0qj7pKzbYMeBi-Odcd_Py/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1_kC7tK5QyS6uQdw_LpqIlRLktbo6BMMX/view?usp=sharing,
https://drive.google.com/file/d/1jghQzl_YIbnexLfK3l2xjgznm7AZ1hcD/view?usp=sharing,

Bu hataların nedenini çözmek için (özellikle lanet olasıca ACCES VIOLATION) sizlerden yardım talep ediyorum. Hatanın yazılımdan ziyade (sadece bios üzerinden herhangi bir işlem yapmadım.) donanımdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Buraya yazma sebebim de sorunu çözemesek dahi en azından dmp ya da minidump dosyaları aracılığıyla hatalı donanımı bulmak, böylece garantiye tüm kasa yerine doğru parçayı yollamayı amaçlamamdır. Şimdiden tüm emekleriniz için teşekkür ederim.
Siz bunu nasıl yazdınız okumaya üşendim ama muhtemelen Windows güncel mi yada oyunlar güncel mi demek istediğim free dosyalardan mı indirdin yoksa para verip steamdan mı indirdin

demayfo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Deniz Abouamsha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Siz bunu nasıl yazdınız okumaya üşendim ama muhtemelen Windows güncel mi yada oyunlar güncel mi demek istediğim free dosyalardan mı indirdin yoksa para verip steamdan mı indirdin
Hocam gözünüzü seveyim böyle saçma sorular sormayın, yarın bugün siz nasıl bu siteye girdiniz tıklamaya üşünmedin mi deseler ne derdiniz. ben bu açıklamayı yazıyorum ki cümlenizin sonunda sorduğunuz soruları sormayın diye. Hatta soracak, bakmaya erinecek olursa diye de kalın harflerle başlık koydum ki ona göre baksınlar :S

Son düzenleme:

YinYang

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
197
İsim
-
Ramleri teker teker olacak sekilde denediniz mi ?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,916
İsim
Hasan
Bir kaç kez sıfırdan kurulum yaptınız sanırım ama yine de denemeye değer. Şu rehberi bir uygulayın. Belki kurulum yaptığınız iso dosyası bozuktur.

demayfo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Deniz Abouamsha
Bir kaç kez sıfırdan kurulum yaptınız sanırım ama yine de denemeye değer. Şu rehberi bir uygulayın. Belki kurulum yaptığınız iso dosyası bozuktur.
Bunları da denemiştim hocam, ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

demayfo

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Deniz Abouamsha
Arkadaşlar maalesef forumda herhangi bir çözüm bulamayınca ben de garantiye yollamak zorunda kaldım. Garantiye gönderdiğim kasanın İşlemcisi, Ramlerin 4'ü yani Tümü, ve SSD arızalı bulunup değiştirildi. Bilgisayar elime geçtikten sonra ilk iş bana sorun çıkaran ACCES VIOLATION hatasının tekrarlanıp tekrarlanmadığını test etmekti. En çok hatayı veren GTA V'i ilk online modunda çalıştırmamdan yaklaşık 1 saat sonra aynı hatayı aldım. Aşağıda paylaşacağım log dosyasından görebilirsiniz. Daha sonra oyunda geçirdiğim 4-5 seferlik 1 saati aşan online modunda ve story modunda aynı hataya rastlamadım. Rage 2'de de (20 küsür dakikada bir tekrar eden hata bu sefer yaşanmadı. Ayrıca başka oyunlarda da hataya rastlamadım.) Oyunlarda pek zaman geçiremediğim ( Yukarıda bahsettiklerim test amaçlıydı henüz fazla bir test yapma imkanım olmadı.) Beni şaşırtan bu sorunu belirttiğim ilk andan beri hali hazırda tonla benchmark testi yapmama rağmen herhangi bir hatayla ( Tam ne olduğu anlaşılmayan O.C.C.T dışında) karşılaşmadım. Yani en başta saydığım Benchmark testlerinde herhangi bir hata almadığım için (bana programların önerdiği ayarlarda ya da özel durumlarda forumdan arkadaşların yönlendirdiği biçimde bu testleri yaptım.) programlara karşı ve olur da benzeri hata alan arkadaşlar varsa onlara ne diyeceğimi bilemiyorum. Nitekim bende Benchmark uygulaması vırtı zırtı herhangi bir yarar sunmadı. Garantiye gönderdiğim kasanın arızalı çıkan parçalarında nasıl bir arıza olduğunu sorduysam da cevap alamamakla birlikte bana gelen değişim-arıza bilgilendirme (her bir parça için 1 sayfalık) yazılarında da belirli bir açıklama yoktu. O yüzden şuan için (ilerde tekrar hata sıklaşır mı, Gta 5'i ilk testimin 1 saattinde altığım hata tekrarlar mı: ki tekrarlamaması için neden yok) problemimin kısmi olarak çözüldüğü paylaşmak ve şuana kadarki tüm yardımlarınız için minnettar olduğumu bildirmek istedim. Sağlıcakla kalınız.

Top Bottom