Neler Yeni

Çözüldü✓ ACİL! İşlemci Değişimi Sonrası Bilgisayar Açılmıyor!

JolTuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Tuna
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda Gigabyte B450M S2H V2 var. Ryzen 3 3200G’den Ryzen 5 5500’e geçiş yaptım. AMD ekranı geldi Y’ye bastım sonrasında bilgisayarınız başlatılamadı diye mavi ekran yiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba arkadaşlar bilgisayarımda Gigabyte B450M S2H V2 var. Ryzen 3 3200G’den Ryzen 5 5500’e geçiş yaptım. AMD ekranı geldi Y’ye bastım sonrasında bilgisayarınız başlatılamadı diye mavi ekran yiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?
Biosu sıfırla mümkünse orada bir sorun olabilir.

JolTuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Tuna
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Biraz bekledikten sonra yine açmayı denedim otomatik onarıma hazırlanıyor dedi. Sonra tekrar mavi ekran verdi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biosu sıfırla mümkünse orada bir sorun olabilir.
Biosu nasıl sıfırlayabilirim hocam?

Ctnkaya

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Yiğit Çetinkaya
İşlemcinin sorunsuz olduğuna emin misiniz,testleri yapıldı mı ?
Diğer bir olasılık şu olacaktır bios firmware'ı yeni nesile destek vermeyecek bir sürümde kalmış olabilir bu kısmın güncelliğinden emin olun.

intrusion

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
205
İsim
atif kekç
Biraz bekledikten sonra yine açmayı denedim otomatik onarıma hazırlanıyor dedi. Sonra tekrar mavi ekran verdi.

Biosu nasıl sıfırlayabilirim hocam?
bios pilini çıkar 5 10 dk bekle sonra geri takıp çalıştır

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Anakart sürümü ne durumda? Biosunu güncelledin mi? Hiç güncellemediysen anakartın kutunda Ryzen 5000 ready yoksa eski işlemciyi takıp güncellemen gerekli. Eğer bios güncelse bios pilini çıkar biraz bekle tekrar tak.

JolTuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Tuna
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Güncel mi bilmiyorum şu an nereden bakacağımı da şaşırdım ama F64a sürümündeyim, güncel olmadan da uyması lazım diye biliyorum

İşlemcinin sorunsuz olduğuna emin misiniz,testleri yapıldı mı ?
Diğer bir olasılık şu olacaktır bios firmware'ı yeni nesile destek vermeyecek bir sürümde kalmış olabilir bu kısmın güncelliğinden emin olun.
Hocam işlemciyi ikinci el aldım arkadaşın bilgisayarında çalışıyordu yalnız elime aldığımda birkaç pininde çok hafif yamukluk vardı birazını düzelttim. Benim bildiğim hafif yamukluk olsa bile eğer anakarta zorlamadan tak diye oturuyorsa bir sorun olmuyor. Ki dediğim gibi çok hafif yamukluklardı. Pin eksiği falan yok arkadaşın bilgisayarında çalışıyordu

dakika91

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Selami kaplan
Güncel mi bilmiyorum şu an nereden bakacağımı da şaşırdım ama F64a sürümündeyim, güncel olmadan da uyması lazım diye biliyorum
İşte hocam, insanın başına hep bu yüzden kötü şeyler gelir. Bilmediğin bir bilgi için lazım diyosun. Belki de değildir.

JolTuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Tuna
İşte hocam, insanın başına hep bu yüzden kötü şeyler gelir. Bilmediğin bir bilgi için lazım diyosun. Belki de değildir.
Haklısınız hocam internetten baktığımda uyumlu olduğu yönünde bilgiler vardı. O yüzden güncellemedim. O zaman önce bios pilini çıkartıp resetleyim. Eğer yine olmazsa eski işlemciyi takıp güncelleme yapayım? Yoksa tam tersini mi yapayım

Ctnkaya

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Yiğit Çetinkaya

Hocam işlemciyi ikinci el aldım arkadaşın bilgisayarında çalışıyordu yalnız elime aldığımda birkaç pininde çok hafif yamukluk vardı birazını düzelttim. Benim bildiğim hafif yamukluk olsa bile eğer anakarta zorlamadan tak diye oturuyorsa bir sorun olmuyor. Ki dediğim gibi çok hafif yamukluklardı. Pin eksiği falan yok arkadaşın bilgisayarında çalışıyordu
Yerinizde olsam çalışan sistem de bir daha denerdim. İşlemcinin çalıştığı izlenimi verilecek bir senaryo izlenebiliyor satışlarda, sizin durumunuz için demiyorum fakat kontrol etmenizde fayda var.
Ama bu senaryoyu bios'unuzdan eminseniz deneyim derim.

dakika91

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Selami kaplan
Haklısınız hocam internetten baktığımda uyumlu olduğu yönünde bilgiler vardı. O yüzden güncellemedim. O zaman önce bios pilini çıkartıp resetleyim. Eğer yine olmazsa eski işlemciyi takıp güncelleme yapayım? Yoksa tam tersini mi yapayım
Eskiyi takip güncelle hocam direkt, zararı olmaz ki, upgrade ediyosun biosu sonuçta. Yeni işlemci bozuk veya sağlam ne farkeder.

Bios güncellemesi zaten olması gereken bir şey.

JolTuna

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Tuna
Şimdi eski işlemciyi takıp bios güncellemesi yapacağım. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğim. Lütfen konuyu takipte kalın. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Eski işlemcim Ryzen 3 3200G’yi taktım. Şimdi New CPU Installed ekranı geldi Y’ye basıyorum?

Eski cpuyu takınca bilgisayar açıldı, şimdi bios update yapıyorum

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,062
Üyeler
140,758
Son üye
Montascy