Neler Yeni

AliExpress Ülkelere Göre Farklı Fiyat Uygulamalarına Dikkat Edin!

Annawork

80+
AliExpress Devri Bitti mi?

Her yıl karşımıza çıkan indirim günlerinin en çok konuşulanı 11.11 indirimleri olsa gerek.

AliExpress sitesinde beğendiğim ve sonra satın alırım düşüncesi ile istek listesine eklediğim bazı ürünler vardı.
Yaklaşık bir hafta önce AliExpress $10 üstü alışverişlere $5 kupon veriyordu.
Daha doğrusu verdiğini iddia ediyordu demek benim için daha mantıklı olacaktır...
Çünkü her gün belirli bir saatte "Kuponu Al" tuşu aktif oluyordu ve aktif olacağı zaman için bir geri sayım mevcuttu.
Milisaniyeler içerisinde sayfayı yenilemem ve "Kuponu Al" butonuna tıklamama rağmen kupon olduğu halde defalarca "Kupon Mevcut Değil" hatası ile karşılaşmıştım.
Problemin detaylı videosunu sonraki günlerde çekip sunmama rağmen hiçbir olumlu sonuç alamadım.
Bu da bana insanları siteye çekmek için sahte bir prosedürden ibaretmiş gibi geliyor.
Şayet bu kuponlardan alan/alanlar var ise gerçek anlamda şanslı olduğunu/olduklarını bilmesini/bilmelerini isterim.

İstediğim ürünlerin satıcıları tarafından indirime girmesi ve "Dolar" canavarının gittikçe büyümesi ile birlikte istediğim ürünleri satın almaya karar verdim.

Ürünleri satın aldıktan sonra kargo ücretlerinin neden bu kadar yüksek olduğunu merak ettim.
Ve bu merak yeni bir merakı da beraberinde getirdi.

"Başka ülkeler için kargo ücreti ne kadar?"

Ve o esnada karşıma çıkan birkaç üründen bir tanesinin ne işe yaradığını merak edip ürüne tıkladım. Ve ürünün fiyatları oldukça garipti.
Detaylı videoyu izlemek için tıklayınız.

Fiyatlar "Gönderim Çıkış Yerine" göre değişiyordu.

Örnek:
İspanya: $13.53
Rusya: $10.58
China: $35.10

Bu da bana olayın sadece kargo ücretinden ibaret olmadığını gösteriyordu.

Satın aldığım ve satın almak istediğim ürünler için "Teslimat" adreslerini "İspanya, Rusya, ABD vb." gibi ülkeler ile değiştirdim.

Ve ortaya çıkan saçmalıklar gerçekten "Ayrımcılık" kelimesini gözler önüne seriyordu.

Örnek I:

Ürün
: X
Fiyatı: $20
Teslimat: Türkiye
Teslimat Ücreti: $4

Ürün: X
Fiyatı: $18
Teslimat: Rusya
Teslimat Ücreti: Ücretsiz

Kargo ücretlerinin değişkenliği mantıksız olsa da kabul edilebilirdi; ancak ürün fiyatları neden değişiyordu?

Örnek II:

Ürün: Y (Ekteki resimlere bakabilirsiniz.)
Fiyatı
$15.43
Teslimat Ücreti: $7.79

Fiyatı
: $15.43
Teslimat Ücreti: $2.64

Türkiye ile Rusya komşu ülkelerdi değil mi; hani birkaç adım uzaklıkta?

Olay sadece yüksek teslimat ücretleri değildi; birçok ürünün fiyatı diğer ülkelere oranla değişkenlik gösteriyordu.
Ve bu değişkenlik her seferinde Türkiye için yükseliyordu.

Eskiden böyle miydi bilmiyorum; ama bence AliExpress'in "Youtube" üzerinde birçok insan tarafından diğer insanlara önerildiği günden itibaren her şey değişti.
Değinebileceğim başka birçok konu mevcut; ama sanırım bu kadarı şimdilik yeterli olacaktır.

Alışveriş yaparken bu konuya dikkat etmenizi öneririm; bu tarz "AYRIMCILIK" yapan satıcılardan alışveriş yapmamak mantıklı olacaktır.

Ekler

• Cooler Turkiye.png
    Cooler Turkiye.png
    688 KB · Hit: 89
  • Cooler Russia.png
    Cooler Russia.png
    722.9 KB · Hit: 79
Son düzenleme:

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Görselleri upload.io yerine direkt olarak konu içerisine ekleyebilirsin.

ByDost

80+
Alışveriş yaparken bu konuya dikkat etmenizi öneririm; bu tarz "AYRIMCILIK" yapan satıcılardan alışveriş yapmamak mantıklı olacaktır.
Ben öyle düşünmüyorum. Ülkeye göre diyorsun. Tabi ki fiyat değişken olabilir. Empati yapmak o kadar zor bir şey değil. Kendini firma şirketinin sahibi olarak düşün. Dediğimi gayet net anlayacaksın.

Örneğin;
Ben Filipinler'de olsam Türk şirketi olarak seni önerseler Türkiye'ye yaptığın fiyat ile bana gönderim fiyatını aynı fiyata göndermeyeceğinin altına imzamı atarım!

Bence yanlış düşünce, yanlış yorum.

Annawork

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben öyle düşünmüyorum. Ülkeye göre diyorsun. Tabi ki fiyat değişken olabilir. Empati yapmak o kadar zor bir şey değil. Kendini firma şirketinin sahibi olarak düşün. Dediğimi gayet net anlayacaksın.

Örneğin;
Ben Filipinler'de olsam Türk şirketi olarak seni önerseler Türkiye'ye yaptığın fiyat ile bana gönderim fiyatını aynı fiyata göndermeyeceğinin altına imzamı atarım!

Bence yanlış düşünce, yanlış yorum.
Toptan bir ürün almadığınızın farkındasınız değil mi?
Eğer mesajınızın içeriği "Kargo Ücretlerine" dair ise aynı ürünün kargo ücretlerinin değişken olmasını mantıklı bulmasam da kabul edilebilir bir şey olduğunu konuda zaten belirtmiştim.
Ancak yorumunuz ürün fiyatlarının değişkenliği için yapıldıysa; bir ürünün fiyatını ülkelere göre online bir platformda değişken fiyatlar ile satışa sunmak, işte bu bana göre empati duyulması gereken bir konu değil.

ByDost

80+
Eğer mesajınızın içeriği "Kargo Ücretlerine" dair ise aynı ürünün kargo ücretlerinin değişken olmasını mantıklı bulmasam da kabul edilebilir bir şey olduğunu konuda zaten belirtmiştim.
Yok yanlış anlaşıldı. Kargodan bahsetmiyorum. Bazı firmalara toptan dahil alsanız cimrilik yapıyor ve hiç bir indirimde dahi bulunmuyorlar. Özellikle Türkiye'nin ekonomisinin dibe vurduğu şu sıralar herkes geçim derdinde olduğu için + şimdi siyasete girip ilerlemesini istemem konunun.
Ancak yorumunuz ürün fiyatlarının değişkenliği için yapıldıysa; bir ürünün fiyatını ülkelere göre online bir platformda değişken fiyatlar ile satışa sunmak, işte bu bana göre empati duyulması gereken bir konu değil.
Bu da "Benden alsınlar da, 50/100₺ az olsun 10 tane satayım çok zarar etmem!" düşüncesine girer diye düşünüyorum. Özellikle bitcoin ve maden işi yapan kullanıcılar tarafından bu tür durumlara düşüyoruz.

Annawork

80+
Yok yanlış anlaşıldı. Kargodan bahsetmiyorum. Bazı firmalara toptan dahil alsanız cimrilik yapıyor ve hiç bir indirimde dahi bulunmuyorlar. Özellikle Türkiye'nin ekonomisinin dibe vurduğu şu sıralar herkes geçim derdinde olduğu için + şimdi siyasete girip ilerlemesini istemem konunun.

Bu da "Benden alsınlar da, 50/100₺ az olsun 10 tane satayım çok zarar etmem!" düşüncesine girer diye düşünüyorum. Özellikle bitcoin ve maden işi yapan kullanıcılar tarafından bu tür durumlara düşüyoruz.
AliExpress üzerindeki ürünlerin (madencilik ekipmanları hariç) "Bitcoin Madenciliği" ile ne gibi bir ilişkisi olabilir bilemiyorum.
Satıcıların ücretsiz sevkiyat seçeneği ile satışta olan ürünlerini farklı ülkelere farklı fiyatlardan sunmalarını anlıyorum.
Sevkiyat ücretlerinin değişkenliği nedeniyle ürünlerin fiyatları birkaç dolar yukarıda veya aşağıda olabiliyor ki bu oldukça (cooler hariç) normal bir durum.
Ancak kargo ücretini bizlerden zaten tahsil eden birçok satıcı mevcut.
Ve asıl problem burada başlıyor.

Örnek olarak konuda yer alan video bağlantısındaki ürünün bir benzerine ait başka bir ürününü incelediğimde ve incelemeye devam ettiğimde bunun gibi onlarca ilan ile karşılaştım.

Örnek:

Ürün
: Z
Fiyat: $32.37
Kargo Ücreti: $4.65

Ürün: Z
Fiyat: $28.61
Kargo Ücreti: Ücretsiz

Ayrımcılık olarak adlandırdığım kısım burası.
Türkiye'den birisi bu ürünü satın almak istediğinde toplamda $37.02 ödüyor.
Ancak birisi bu ürünü Rusya'dan satın alırsa toplamda $28.61 ödüyor.
Ayrıca ürünün ücretsiz sevkiyatının bulunması satıcının ürünün fiyatının içerisine kargo bedelini dahil ettiğini gösterir ki bu da ürün bedelinin aslında çok daha düşük olduğunun bir kanıtı niteliğindedir.

Sonuç olarak bizler neden daha fazla ödemek zorunda bırakılıyoruz sorusuna mantıklı bir yanıt bulamıyoruz.

Ekler

• Other Turkey.png
    Other Turkey.png
    612 KB · Hit: 38
  • Other Russian.png
    Other Russian.png
    653.2 KB · Hit: 51
Son düzenleme:

ByDost

80+
@Annawork seninle nerede ve niye anlaşamıyoruz?
2021-11-13_09-39-07.png
Aldığınız ürünün TL olarak değil $ üzerinden satıldığını kendin söylüyorsun.
Konuşmam da nerede hata yapıyorum da seninle anlaşamıyoruz?

Annawork

80+
@Annawork seninle nerede ve niye anlaşamıyoruz?
Alıntıyı görüntüle
Aldığınız ürünün TL olarak değil $ üzerinden satıldığını kendin söylüyorsun.
Konuşmam da nerede hata yapıyorum da seninle anlaşamıyoruz?
Bunu gerçekten merak ediyor musunuz?
Konunun içerisinde ve bir önceki mesajda bulunun örneklerdeki fiyat farklıklarını görmek bu kadar zor olmamalı.
Gördüğünüzü ve gerçekten anlamadığınızı düşünerek tekrardan bir açıklama yapacağım.

Öncelikle konu içerisinde hiçbir şekilde farklı para birimleri ile bir örnek sunulmadığını belirtmek isterim.
Yaptığım araştırmalar ve konuya eklediğim örneklerin hepsi sadece "$ DOLAR" üzerinden verilmiştir.
Bu yüzden $37.02TL'ye çevirmenin bu noktada mantıksız olduğunu bilmelisiniz.

Diyelim ki satın almak istediğiniz "X" adında bir ürün var ve bu ürünün fiyatı Türkiye için $10.

Satın almak istediğiniz ürünün adı: X
Teslimat ülkesi: TÜRKİYE
Ürünün Fiyatı: $10
Kargo Ücreti:
Ücretsiz Gönderim (Gönderim ücreti ürünün fiyatına dahildir.)

Aynı ürünü "RUSYA"dan birisi satın aldığında ürünün fiyatı $8'a iniyor.
Bu da kargo ücretlerinin belirli şartlar adı altındaki farklılıklarından kaynaklanıyor ki bu minimal fiyat değişkenlikleri oldukça normal.

Buraya kadar herhangi bir anormal durum bulunmuyor.
Ancak satın almak istediğiniz "Z" adında başka bir ürün var diyelim.

Satın Almak İstediğiniz Ürünün Adı: Z
Teslimat Ülkesi: TÜRKİYE
Ürünün Fiyatı: $20
Kargo Ücreti: $5

Türkiye İçin Toplam Ödenecek Tutar: "$25"

Aynı ürünü "RUSYA"dan birisi satın aldığında ürünün fiyatı "$16"a iniyor.
Ve "Kargo Ücreti: ÜCRETSİZ" bir şekilde satışa sunuluyor; başka bir değiş ile "GÖNDERİM ÜCRETİ ÜRÜNÜN FİYATINA DAHİL" bir şekilde satışa sunuluyor.

Rusya İçin Toplam Ödenecek Tutar: "$16"

Bu noktada Rusya için kargo ücretinin dahil olması ürünün fiyatının aslında daha düşük olduğunu gözler önüne seriyor.
Sonuç: Kargo ücretini ayrı olarak ödediğimiz halde ürünün fiyatı Türkiye için $20'a satılıyor.
Farklı ülkeler, farklı fiyatlar; basit bir matematik bilgisi ile aradaki farkı görebilirsiniz.
Eğer sizler için bu normal bir durum ise bırakın öyle kalsın.

AneX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,180
İsim
THEY CALL ME ANEX
AliExpress Devri Bitti mi?

Her yıl karşımıza çıkan indirim günlerinin en çok konuşulanı 11.11 indirimleri olsa gerek.

AliExpress sitesinde beğendiğim ve sonra satın alırım düşüncesi ile istek listesine eklediğim bazı ürünler vardı.
Yaklaşık bir hafta önce AliExpress $10 üstü alışverişlere $5 kupon veriyordu.
Daha doğrusu verdiğini iddia ediyordu demek benim için daha mantıklı olacaktır...
Çünkü her gün belirli bir saatte "Kuponu Al" tuşu aktif oluyordu ve aktif olacağı zaman için bir geri sayım mevcuttu.
Milisaniyeler içerisinde sayfayı yenilemem ve "Kuponu Al" butonuna tıklamama rağmen kupon olduğu halde defalarca "Kupon Mevcut Değil" hatası ile karşılaşmıştım.
Problemin detaylı videosunu sonraki günlerde çekip sunmama rağmen hiçbir olumlu sonuç alamadım.
Bu da bana insanları siteye çekmek için sahte bir prosedürden ibaretmiş gibi geliyor.
Şayet bu kuponlardan alan/alanlar var ise gerçek anlamda şanslı olduğunu/olduklarını bilmesini/bilmelerini isterim.

İstediğim ürünlerin satıcıları tarafından indirime girmesi ve "Dolar" canavarının gittikçe büyümesi ile birlikte istediğim ürünleri satın almaya karar verdim.

Ürünleri satın aldıktan sonra kargo ücretlerinin neden bu kadar yüksek olduğunu merak ettim.
Ve bu merak yeni bir merakı da beraberinde getirdi.

"Başka ülkeler için kargo ücreti ne kadar?"

Ve o esnada karşıma çıkan birkaç üründen bir tanesinin ne işe yaradığını merak edip ürüne tıkladım. Ve ürünün fiyatları oldukça garipti.
Detaylı videoyu izlemek için tıklayınız.

Fiyatlar "Gönderim Çıkış Yerine" göre değişiyordu.

Örnek:
İspanya: $13.53
Rusya: $10.58
China: $35.10

Bu da bana olayın sadece kargo ücretinden ibaret olmadığını gösteriyordu.

Satın aldığım ve satın almak istediğim ürünler için "Teslimat" adreslerini "İspanya, Rusya, ABD vb." gibi ülkeler ile değiştirdim.

Ve ortaya çıkan saçmalıklar gerçekten "Ayrımcılık" kelimesini gözler önüne seriyordu.

Örnek I:

Ürün
: X
Fiyatı: $20
Teslimat Ücreti: $4

Ürün: X
Fiyatı: $18
Teslimat Ücreti: Ücretsiz

Kargo ücretlerinin değişkenliği mantıksız olsa da kabul edilebilirdi; ancak ürün fiyatları neden değişiyordu?

Örnek II:

Fiyatı
$15.43
Teslimat Ücreti: $7.79

Fiyatı
: $15.43
Teslimat Ücreti: $2.64

Türkiye ile Rusya komşu ülkelerdi değil mi; hani birkaç adım uzaklıkta?

Olay sadece yüksek teslimat ücretleri değildi; birçok ürünün fiyatı diğer ülkelere oranla değişkenlik gösteriyordu.
Ve bu değişkenlik her seferinde Türkiye için yükseliyordu.

Eskiden böyle miydi bilmiyorum; ama bence AliExpress'in "Youtube" üzerinde birçok insan tarafından diğer insanlara önerildiği günden itibaren her şey değişti.
Değinebileceğim başka birçok konu mevcut; ama sanırım bu kadarı şimdilik yeterli olacaktır.

klasik 11.11 taktikleri

Berk Atmaca

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,259
İsim
Berk Atmaca
Yani hocam düşününce kargo masrafının uzaklığa bağlı olarak arttığını düşünmekteyim ve bunun fiyata yansıdığını düşünüyorum. Rusya ve Türkiye arasındaki mesafe ve kargo ücretinin değişiklik gostermesi gibi bir durum bence. Ayrımcılık olduğunu düşünebilirsiniz, satın almaktan vazgeçip alternatif sitelerde aradığınız ürünlere bakabilirsiniz. Bu tür şeyleri 2-3 forum üyesi olarak tamamen aydınlatmak biraz mantıksız. Sadece fikir alış verişi yapabiliriz.

Top Bottom