Neler Yeni

"ama" yerine "ve" bağlacını kullanın.

TamerKs

80+ Silver
"ama" değil "ve" kullanın. "ama" bir bağlaç değildir, önceki cümleyi öldüren bir sözdür sadece.

"Çok araştırdım ama bulamadım" denilince "ama" kelimesini duyar duymaz aklımızda "ee hadi şu olumsuz haberi ver artık" düşüncesi gelir.

"Çok araştırdım ve bulamadım" denilince ilk cümleyi öldürmemiş oluruz ve yaptıklarımız hiçe sayılmaz.

Günlük hayatta birçok örneği bulunur bu bilgiyi kullanarak konuşursanız daha sağlıklı iletişim kurarsınız.

#kişiselgelişim #tonguefu #kitapalıntısı

Velocity

80+
Ama'nın amacı amadan önce gelenin olumsuz halidir, ama cümleleri olumsuz cümleler olur zaten eylemin gerçekleşmediği.
İngilizcede de but'tan sonra olumsuzluk olur.

baid

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,392
İsim
berk
"ama" değil "ve" kullanın. "ama" bir bağlaç değildir, önceki cümleyi öldüren bir sözdür sadece.

"Çok araştırdım ama bulamadım" denilince "ama" kelimesini duyar duymaz aklımızda "ee hadi şu olumsuz haberi ver artık" düşüncesi gelir.

"Çok araştırdım ve bulamadım" denilince ilk cümleyi öldürmemiş oluruz ve yaptıklarımız hiçe sayılmaz.

Günlük hayatta birçok örneği bulunur bu bilgiyi kullanarak konuşursanız daha sağlıklı iletişim kurarsınız.

A1 Türkçe

Sagittarius

80+ Silver

Bundan sonra böyle

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,936
İsim
tümen dağ

wake up to reality

80+ Silver
"Ama"dan "ve"ye geçmek yerine "lakin"e geçmek daha iyi bence. "Lakin" diyince bence olumsuz(karamsar) etki yaratmıyor.
Bir de "ama" yerine "ve" kullanınca garip geliyor bana.

TamerKs

80+ Silver
"Lakin" diyince bence olumsuz(karamsar) etki yaratmıyor.
Demek istediğimi anlamış olmanıza sevindim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neye göre değerlendirme yaptın?

tamam ama zor olucak
Hemen olmaz zaten konuşurken bu bilgi aklına gelir ve bir daha kullanmamaya başlarsın

KAANT10X

80+ Bronze
Ama denilince aklıma sadece olumsuzluk geliyor biraz baktım konuyla ilgili bir yazı bulamadım belki biraz detayına gidilirse bir şey bulunabilir.
Gerçekten de gündelik hayatta kullanınca daha olumlu sonuçlar olacakmış gibi geliyor

"Ama"dan "ve"ye geçmek yerine "lakin"e geçmek daha iyi bence. "Lakin" diyince bence olumsuz(karamsar) etki yaratmıyor.
Bir de "ama" yerine "ve" kullanınca garip geliyor bana.
Lakinin anlamı zaten ama anlamında hiç farkı yok ancak söyleyiş bakımından fark yaratabilir

TamerKs

80+ Silver
Ama denilince aklıma sadece olumsuzluk geliyor biraz baktım konuyla ilgili bir yazı bulamadım belki biraz detayına gidilirse bir şey bulunabilir.
Gerçekten de gündelik hayatta kullanınca daha olumlu sonuçlar olacakmış gibi geliyor
TED konuşmasında gördüm, Tongue fu kitabında okudum (kişisel gelişim) birde öğretmenlerden duydum.

Biraz düşününce mantıklı geliyor

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,483
Üyeler
141,300
Son üye
YardimİsteyenWindows11
Top Bottom