Neler Yeni

Mavi Ekran AMD ve Mavi Ekran"LAR" tarafından saldırıya uğruyorum resmen

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Merhaba arkadaşlar. Benim 4 gün önce SSD'im yandı onu dün değiştirdim sıkıntı yok fakat sabah gta 5 oynarken pc kapandı bir anda (amd hata verdi) ve açtığımda mavi ekran hatası aldım. bu hata ise "irql_not_less_or_equal". Ben SSD'yi kurduktan sonra pc bi açılmadı ram sök tak ile düzeldi "FAKAT" ben ramleri takarken bir tanesini ufak kaydırdım ram bi yan döndü ama sadece slot kilidi biraz gevşedi ve taktıktan sonra ki gün de ram hatası aldım bir tane ram eksik takılıydı sonra düzelttim sıkıntıyı bir şekilde. Şuanda bütün ramler takılı. Şimdi geldik diğerine gene karşımıza o yazı yani "AMD Hata Raporu Aracı" kendisini göstermese de ekran kartı çöküyor. Bu hatayı çok arada alıyordum fakat kendini göstermeye başladı gene ama anlamadığım bir şekilde "sürekli" olarak sadece Call Of Duty Warzone ve Forza Horizon 4 oynarken çöküyor. Dediğim gibi, ramler o durumda öyle oldu dün ve bugünü sayarsak toplam da 6 kere mavi ekran aldım üst üste hatta bugün 3 dün 3 hatalar sırası ile:

APC_INDEX_MISMATCH (Dün aldım)
KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE (Dün ve bugün)
MEMORY_MANAGEMENT (Dün ve bugün)
wdf01000.sys (Bugün)

Durumlar böyle nasıl düzeltebilirim bilmiyorum. Sorun nerede ? (Asıl sorun benim de neyse :D)

Bu arada yanan SSD'im James Donkey 480GB önceden 1 kere daha yanmıştı.

GPU: XFX SWIFT 309 RX 6700 XT
CPU: AMD Ryzen 5 5600
RAM: Apacer Panther 4x8 | 32GB
MB: B550M AORUS ELİTE
PSU: FSP Hyper 700W 80+ Gold
SSD: Crucial M2 1TB, Samsung 870 EVO 500GB (Yeni alındı)
HDD: WD500 - 500GB

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Tamamdır şimdi XMP'yi açıp kaydedip çık bakalım hocam. Bir değişiklik olup olmadığına bakalım.
Tamamdır eğer bugün veya yarın mavi ekran tarzı şeyler alırsam yazacağım. İki sorum var.
1.AMD hatasını ne yapacağız? Sanırım onun tek çaresi Nvidia geçmek?
2.BIOS güncellesem bir sıkıntı olur mu?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
Tamamdır eğer bugün veya yarın mavi ekran tarzı şeyler alırsam yazacağım. İki sorum var.
1.AMD hatasını ne yapacağız? Sanırım onun tek çaresi Nvidia geçmek?
2.BIOS güncellesem bir sıkıntı olur mu?
Yok o AMD hatasının RAM'lerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bir bakacağız bakalım. BIOS sürümüne baktım anakartının versiyonu REV 1.3 en son FE BIOS'u çıkmış. Sende anakartın ilk BIOS'u var. İstersen güncelleyebilirsin ama sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/B550M-AORUS-ELITE-rev-13/support#support-dl

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Yok o AMD hatasının RAM'lerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bir bakacağız bakalım. BIOS sürümüne baktım anakartının versiyonu REV 1.3 en son FE BIOS'u çıkmış. Sende anakartın ilk BIOS'u var. İstersen güncelleyebilirsin ama sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/B550M-AORUS-ELITE-rev-13/support#support-dl
Teşekkürler abim. Valla ben AMD hatasını eski kartımda da alıyordum. Neyse. BIOS'dan kaynaklı değil zaten bence de ama ben sordum eyvallah.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Şuan kullanımda bir sıkıntı var mı? Drop, takılma, çökme vb.?
@Emre Zengin bugün bir çökme daha yaşadım ekran kartında... Sabah hiç bir şey olmadı gta 5 falan oynadım bir şey olmadı mavi ekran da almadım 1-2 saat ara verdim uzandım biraz kalktım nostalji olsun diye NFSMW gireyim dedim girdiğim an çöktü.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
@Emre Zengin bugün bir çökme daha yaşadım ekran kartında... Sabah hiç bir şey olmadı gta 5 falan oynadım bir şey olmadı mavi ekran da almadım 1-2 saat ara verdim uzandım biraz kalktım nostalji olsun diye NFSMW gireyim dedim girdiğim an çöktü.
Bilgisayarı kapat. Sistemi komple güçten kes. Ekran kartının üstünde BIOS Switch göreceksin. O sol tarafta olmalı onu sağ tarafa çek. Aldıktan sonra bilgisayara güç verip çalıştır. Bu dediğim şekilde ekran kartı sürücünü kaldırıp tekrardan kurup bir değişiklik olup olmayacağına bak bakalım:
1) Öncelikle https://www.amd.com/en/resources/support-articles/faqs/GPU-601.html bunu indirin, ardından ekran kartınızın https://www.amd.com/en/support/down...eon-rx-6000-series/amd-radeon-rx-6700-xt.html 24.5.1 sürümünü indirin.
2) İnternet bağlantınızı kesin, önce Amd Uninstallerı kullanın, güvenli moda girmek isteyecek uyarı olarak verdiği her şeye evet deyin, ardından (internet kablosunu takmayın halen), indirdiğiniz 24.5.1 sürümünü kurun ve sistemi yeniden başlatın. (Kurduktan sonra takabilirsiniz internet kablosunu.)
3) Masaüstü geldikten sonra Radeon Software'a girip oradan kullanıcı profilini Varsayılan olarak seçin ve başka ayara dokunmayın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Bilgisayarı kapat. Sistemi komple güçten kes. Ekran kartının üstünde BIOS Switch göreceksin. O sol tarafta olmalı onu sağ tarafa çek. Aldıktan sonra bilgisayara güç verip çalıştır. Bu dediğim şekilde ekran kartı sürücünü kaldırıp tekrardan kurup bir değişiklik olup olmayacağına bak bakalım:
1) Öncelikle https://www.amd.com/en/resources/support-articles/faqs/GPU-601.html bunu indirin, ardından ekran kartınızın https://www.amd.com/en/support/down...eon-rx-6000-series/amd-radeon-rx-6700-xt.html 24.5.1 sürümünü indirin.
2) İnternet bağlantınızı kesin, önce Amd Uninstallerı kullanın, güvenli moda girmek isteyecek uyarı olarak verdiği her şeye evet deyin, ardından (internet kablosunu takmayın halen), indirdiğiniz 24.5.1 sürümünü kurun ve sistemi yeniden başlatın. (Kurduktan sonra takabilirsiniz internet kablosunu.)
3) Masaüstü geldikten sonra Radeon Software'a girip oradan kullanıcı profilini Varsayılan olarak seçin ve başka ayara dokunmayın.
Tamamdır deneyeceğim bir sorun olursa tekrardan yazarım. Ama bu switch şuan performans modunda ben bunu normal moda alırsam ne kadarlık bi performans düşüşü yaşarım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Tekrardan yaşadım @Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Ekran kartının sitesinde ikinci BIOS olarak görünüyordu yani performansla ilgili bir değişiklik olmaması gerekiyordu.

Bunu aynı oyunda mı yaptı başka oyun da mı?
Aynı oyun zaten geçen yazdığımda iki kere almıştım biri işte NFSMW de diğeri de Minecraft: For Windows da almıştım

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
Aynı oyun zaten geçen yazdığımda iki kere almıştım biri işte NFSMW de diğeri de Minecraft: For Windows da almıştım
Bu sefer BIOS ayarlarını sıfırlayıp kaydedip çık hocam. Ondan sonra bir değişiklik olup olmayacağına bak bakalım. O yukarıda yazdığım şekilde sürücüyü kaldırıp tekrardan kur ama.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
940,471
Üyeler
147,886
Son üye
sinyal10.5
Top Bottom