Neler Yeni

APU SİSTEM HAKKINDA YARDIM

KToprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Kamil
Arkadaşlar sistem toplamak istiyorum fazla bütçe ayıramıcam o yüzden APU toplamaya karar verdim ama kafamda bazı sorular var yardımcı olursanız sevinirim.

1) APU da RAM ve çift slotun önemli olduğunu biliyorum o yüzden 2x4 RAM almak istiyorum ama 4 GB de 2666MHz den yüksek RAM bulamadım. 4 GB RAM de daha yüksek frekanslı olan yokmudur varsa link atarsanız sevinirim. 8x2 yap demeyin lütfen dediğim gibi bütçem yok hemde 2x8 yapınca fiyat çok artıyor o fiyatlara ekran kartlı sistemde geliyor. Nette videolara baktım 2x4 RAM de oyun videoları var benim işimi görür o FPS ler.

2) R3 2200G ile R3 3200G arasında 100 lira bi fark var bu farkı vermeye değermi. Bu işlemciler arasında çok fark var mıdır? R5 2400 filan da tavsiye etmeyin lütfen yine fiyat artıyor. Vega 8 GPU işimi görecektir.

3) Birde APU sistemlerde uzun kullanımda bir sıkıntı oluyor mu? Bildiğim kadar işlemciler sağlam parçalar ama ben senelerce bu işlemcide oyun oynasam hiç ekran kartı takmasam bir zararı olur mu?

4) Apu sistemlerde mavi ekran çökme kasma filan çok oluyor diyorlar aslı var mı ?

5) En uyumlu parçalar hangileridir acaba ? Elimde Corsair Spec 05 kasam birde WD 240 GB SSD var. Yani bana anakart işlemci ve RAM lazım. Tavsiyeleriniz nelerdir.

6) Anakartlarda en ucuz 4 RAM slotu bulunan anakart hangisidir acaba. Çok fark yoksa 4 slot lu bir anakart alsam belki ilerde RAM yetmezse bir 4 GB daha takarım 12 GB RAM olmuş olur.

Biraz uzun oldu kusura bkmayın :) Şimdiden teşekkürler

Uzun zamandır APU kullanan arkadaşlarında yorumlarını almak isterim.

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
İmzanızda bulunan bilgisayar sizin değil mi? Maddi durumunuz iyi olmayabilir, fakat size faydası olmayacak bir bilgisayar için tavsiye veremem.

KToprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Kamil
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İmzanızda bulunan bilgisayar sizin değil mi? Maddi durumunuz iyi olmayabilir, fakat size faydası olmayacak bir bilgisayar için tavsiye veremem.
Eski sistemimdi imzada kalmış düzelttim şimdi. Bana faydası olmayacağını nerden çıkardın hocam :)

ByEfe04

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,874
İsim
Efe Kıcır
Arkadaşlar sistem toplamak istiyorum fazla bütçe ayıramıcam o yüzden APU toplamaya karar verdim ama kafamda bazı sorular var yardımcı olursanız sevinirim.

1) APU da RAM ve çift slotun önemli olduğunu biliyorum o yüzden 2x4 RAM almak istiyorum ama 4 GB de 2666MHz den yüksek RAM bulamadım. 4 GB RAM de daha yüksek frekanslı olan yokmudur varsa link atarsanız sevinirim. 8x2 yap demeyin lütfen dediğim gibi bütçem yok hemde 2x8 yapınca fiyat çok artıyor o fiyatlara ekran kartlı sistemde geliyor. Nette videolara baktım 2x4 RAM de oyun videoları var benim işimi görür o FPS ler.

2) R3 2200G ile R3 3200G arasında 100 lira bi fark var bu farkı vermeye değermi. Bu işlemciler arasında çok fark var mıdır? R5 2400 filan da tavsiye etmeyin lütfen yine fiyat artıyor. Vega 8 GPU işimi görecektir.

3) Birde APU sistemlerde uzun kullanımda bir sıkıntı oluyor mu? Bildiğim kadar işlemciler sağlam parçalar ama ben senelerce bu işlemcide oyun oynasam hiç ekran kartı takmasam bir zararı olur mu?

4) APU sistemlerde mavi ekran çökme kasma filan çok oluyor diyorlar aslı var mı ?

5) En uyumlu parçalar hangileridir acaba ? Elimde Corsair Spec 05 kasam birde WD 240 GB SSD var. Yani bana anakart işlemci ve RAM lazım. Tavsiyeleriniz nelerdir.

6) Anakartlarda en ucuz 4 RAM slotu bulunan anakart hangisidir acaba. Çok fark yoksa 4 slot lu bir anakart alsam belki ilerde RAM yetmezse bir 4 GB daha takarım 12 GB RAM olmuş olur.

Biraz uzun oldu kusura bkmayın :) Şimdiden teşekkürler

Uzun zamandır APU kullanan arkadaşlarında yorumlarını almak isterim.
dostum bütçeni söyle max sana en uygun pc yi önerelim

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Eski sistemimdi imzada kalmış düzelttim şimdi. Bana faydası olmayacağını nerden çıkardın hocam :)
Eskisi işinizi görürdü. Başınızdan bir olay mı geçti? APU işlemcili bilgisayar alıp da memnun olan kimseyi ne gördüm, ne duydum. Hazır alsanız daha iyi olacak gibi görünüyor. Kasayı da elden çıkarsaydınız bari.

KToprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Kamil
dostum bütçeni söyle max sana en uygun PC yi önerelim
Hocam kasa ve ssd var dediğim gibi bunun dışında Vega 8 GPU yada GT 1030 ayarında performans veren en uygun sistem ne kadarsa o kadar bütçem var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eskisi işinizi görürdü. Başınızdan bir olay mı geçti? APU işlemcili bilgisayar alıp da memnun olan kimseyi ne gördüm, ne duydum. Hazır alsanız daha iyi olacak gibi görünüyor. Kasayı da elden çıkarsaydınız bari.
Eskisi fazlaydı işte RX 570 li sistemde Zula Mafia 2 filan oynuyordum bi gaza gelip o şekil toplamıştık el arabası lazımken kamyon aldık kısacası. Ekran kartında arıza çıkınca geri iade verdim kalan parçalarıda sattım şimdi bida toplarken o kadar fazla toplamaya gerek yok dedim kullanmıyorum çünkü büyük oyun oynamıyorum. PUBG Lite Gta 5 yada en büyük Far Cry 5 filan. Kasam güzel ve ucuza geldi biraz satmadım o yüzden

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Düşüncenizde haklı olabilirsiniz; ama kapitalist düzende ucuz etin tiridi yenmez. Fiyat söylerseniz, belki uygun bir şeyler bulunur.

ByEfe04

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,874
İsim
Efe Kıcır
Hocam kasa ve SSD var dediğim gibi bunun dışında Vega 8 GPU yada GT 1030 ayarında performans veren en uygun sistem ne kadarsa o kadar bütçem var
ben şöyle bir şey yapmanızı öneririm daha mantıklı bir hareket olur 2ram slotlu anakart alın a320m felan gt 1030 lu bir sistem alıp 8 gb ram alın ilerde bi 8 takma şansınız olacak hemde işlemcinize çok yük binmeyecek gt 1030 olacağından dolayı hem şöyle bir durumda var apu sistemde 2*8 kullanılmalı nedeni ise apu 2gb ram i kendine çekiyor sisteme 6gb kalır ve 6gb da hiçbirşey günümüz için siz bence benim dediğim gibi yapın çok daha mantıklı ve ileriye dönük olur

KToprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Kamil
ben şöyle bir şey yapmanızı öneririm daha mantıklı bir hareket olur 2ram slotlu anakart alın a320m felan gt 1030 lu bir sistem alıp 8 gb RAM alın ilerde bi 8 takma şansınız olacak hemde işlemcinize çok yük binmeyecek gt 1030 olacağından dolayı hem şöyle bir durumda var APU sistemde 2*8 kullanılmalı nedeni ise APU 2gb RAM i kendine çekiyor sisteme 6gb kalır ve 6gb da hiçbirşey günümüz için siz bence benim dediğim gibi yapın çok daha mantıklı ve ileriye dönük olur
Gt 1030 da pahalı oluyor hocam işte günümüz gibi düşünmeyin ben 5 sene geriden geliyorum :) youtube da 2x4 Ramle oynanmış r3 3200g videosu var bana yeter o performans
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düşüncenizde haklı olabilirsiniz; ama kapitalist düzende ucuz etin tiridi yenmez. Fiyat söylerseniz, belki uygun bir şeyler bulunur.
İşte merak ettiğim sorulardan biri o niye yenmez ? Performans benim için önemli değil donma kasma mavi ekran işleri varmı onu merak ediyorum

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Niye yenmez? Satın aldığınız bilgisayar 1-2 sene sonra işe yaramayacağı için yenmez. Ucuz olsun diye 2 bin liraya alırsınız. Şunu bir yükselteyim dersiniz, işlemci, ekran kartı, ram derken daha çok para harcamış olursunuz. Yoksa gidin Pentium 4 alın kullanın diyebilirim yani. Parası benim cebimden çıkmıyor. Mavi ekran hatası almanız için bozuk ram veya uyumsuz donanımlar kullanmanız lazım, ya da Windows 10'u halledeceksiniz. Hala fiyat yazmadınız. :) Sorular ve cevaplar havada kalıyor.

KToprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Kamil
Niye yenmez? Satın aldığınız bilgisayar 1-2 sene sonra işe yaramayacağı için yenmez. Ucuz olsun diye 2 bin liraya alırsınız. Şunu bir yükselteyim dersiniz, işlemci, ekran kartı, RAM derken daha çok para harcamış olursunuz. Yoksa gidin Pentium 4 alın kullanın diyebilirim yani. Parası benim cebimden çıkmıyor. Mavi ekran hatası almanız için bozuk RAM veya uyumsuz donanımlar kullanmanız lazım, ya da Windows 10'u halledeceksiniz. Hala fiyat yazmadınız. :) Sorular ve cevaplar havada kalıyor.
Hocam bunu anlatmaya çalışıyorum bende ben şuan için oyun oynuyorum ama belki 1-2 sene sonra iyice bırakcam oyun işini sade nette filan takılmak için kullancam yani yükseltme gibi bir düşüncemde yok :) Win 10 u hallederim. Uyumlu parçalar nedir onu merak ediyorum bende işte :) Fiyat olarakta yazdım ama fark etmemişsiniz hocam heralde Vega 8 yada gt 1030 ayarında performans veren en ucuz sistem ne kadar da o kadar bütçem var illaki para söyle dersenizde 1700 diyelim artı eksi 100 filan olabilir

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü

Ucuz olmasını istediğiniz için bu şekilde seçtim. Memnun kalıp kalmayacağınızı bilemem.

KToprak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Kamil
Eyvaallah hocam verdiğin linkler işime yaradı. Ben 2x4 şeklinde bakmıştım senin attıklarından 40-50 lira ucuza bulmuştum. Senin attığın şekilde 2x8 yapabilirim RAM i sağolasın. Far Cry 5 de 1080p de memnun kalmam heralde ama çok oynamak istersem 720p çeker takılırım biraz sarmazsa da oynamam artık :) zaten genelde dediğim gibi zula, mafia 2, nfs 2, pubg lite filan oynarım o oyunlarda da işimi rahat görür heralde.

Top Bottom