Neler Yeni

Arctic Freezer 34 eSports vs Silverstone PF240, Kıyaslamalı Testler

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,485
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Başlığı görünce size pek adil bir kıyaslama gibi gelmeyebilir, aslında haklısınız. Fakat bazı insanlar ortalama bir hava soğutucuyla ortalama bir sıvı soğutmanın performans farkını merak edebiliyordu. Bu iki ürünün arasında kabaca iki katı fiyat farkı olduğunu söyleyebilirim. Kendimce test yapıyorken sizlere de bir fikir verebilmesi adına testlerimi kaydettim. İki soğutucunun da eşit şartlarda olması için frekansı ve voltajı SABİTLEDİM. Sabitlemediğiniz taktirde PBO ve CPB açıkken soğutucunun durumuna göre daha yüksek güç tüketimlerine ulaşabildiği için net bir kıyaslama yapılamıyordu.

TEST SİSTEMİ

• Asus ROG Strix B550-F Gaming
  • AMD Ryzen 5 5600X 4300 MHz all core, 1.225V
  • Crucial Sports 3000 MHz CL15 8 + 8 16 GB Bellekler
  • Kasa: Asus TUF GT301
  • Güç Kaynağı: HighPower SuperGD 750W 80+Gold

GÖRSELLERİ BULANIK GÖREN ARKADAŞLAR GÖRSELLERİN ÜZERİNE TIKLAYARAK TAM BOYUTLU HALİNE ULAŞABİLİR.

arctic-4300-1225-fpu.jpg

Yukarıda işlemciyi en çok zorlayan testlerden biri olan FPU Stress testini görüyorsunuz. Ortalama 100W güç tüketimiyle ve yukarıda belirttiğim sabit frekansta Arctic Freezer 34 model soğutucu 5600X model işlemciyi 85 derecelerde tutabilmiş.

sivi-43-ghz-1225v-fpu.jpg

Silverstone PF240 modeline baktığımızda ise yine aynı şartlardayken 75 derecelere kadar çıktığını görüyoruz. Bu zorlayıcı FPU testinde iki soğutucu arasında ortalama 10-11 derecelik bir fark oluştu.

4300-1225-arctic-cpuz.jpg

Çok daha hafif diyebileceğiniz CPU-Z'nin stress testinde ise Arctic Freezer 34 modeli yine aynı frekansta ve voltajda 66-67 derece civarlarında tutmayı başarıyor işlemciyi.

4300mhz-1225v-cpuz-sivi.jpg

Aynı testi Silverstone PF240 modeliyle tekrarladım. Burada ise 59 derece civarlarında gezen bir sıcaklık görüyorsunuz, nispeten daha hafif bu testte iki model arasında 6-7 derecelik bir performans farkı oluştu.

Bu testleri gerçekleştiriyorken radyatör üst tarafta takılıydı ve dışarıya doğru hava üfleyecek şekilde yani optimal bir konumdaydı. Fanlar ise anakartın ayarladığı otomatik devirdeydi.

Bu testin çok adil olmadığını sadece farkı görmek adına yaptığımı zaten söylemiştim, yakın bir tarihte ise çok daha adil olacak bir Arctic Liquid Freezer II 240 ve SilverStone PF240 kıyaslamasını hazırlama planım var :)

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,529
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Gerçekten güzel bir test olmuş hocam, öneri olarak, bir diğer testinizde yine ortalama bir soğutucu olan Arctic Freezer 34 Esports ile 120MM bir sıvı soğutucuyu karşılaştırabilirsiniz. ya da orta-üst seviye olan soğutuculardan birisi ile, giriş seviyesi 240MM bir soğutucuyu karşılaştırabilirsiniz.
Emeğinize sağlık.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,485
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gerçekten güzel bir test olmuş hocam, öneri olarak, bir diğer testinizde yine ortalama bir soğutucu olan Arctic Freezer 34 Esports ile 120MM bir sıvı soğutucuyu karşılaştırabilirsiniz. ya da orta-üst seviye olan soğutuculardan birisi ile, giriş seviyesi 240MM bir soğutucuyu karşılaştırabilirsiniz.
Emeğinize sağlık.
Açıkçası kendim için aldığım ürünlerdi bunlar, inceleme için gelmediler kendi paramla aldım :)

Sercankır

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
718
İsim
Sercan
Başlığı görünce size pek adil bir kıyaslama gibi gelmeyebilir, aslında haklısınız. Fakat bazı insanlar ortalama bir hava soğutucuyla ortalama bir sıvı soğutmanın performans farkını merak edebiliyordu. Bu iki ürünün arasında kabaca iki katı fiyat farkı olduğunu söyleyebilirim. Kendimce test yapıyorken sizlere de bir fikir verebilmesi adına testlerimi kaydettim. İki soğutucunun da eşit şartlarda olması için frekansı ve voltajı SABİTLEDİM. Sabitlemediğiniz taktirde PBO ve CPB açıkken soğutucunun durumuna göre daha yüksek güç tüketimlerine ulaşabildiği için net bir kıyaslama yapılamıyordu.

TEST SİSTEMİ

• Asus ROG Strix B550-F Gaming
  • AMD Ryzen 5 5600X 4300 MHz all core, 1.225V
  • Crucial Sports 3000 MHz CL15 8 + 8 16 GB Bellekler
  • Kasa: Asus TUF GT301
  • Güç Kaynağı: HighPower SuperGD 750W 80+Gold

GÖRSELLERİ BULANIK GÖREN ARKADAŞLAR GÖRSELLERİN ÜZERİNE TIKLAYARAK TAM BOYUTLU HALİNE ULAŞABİLİR.

Alıntıyı görüntüle

Yukarıda işlemciyi en çok zorlayan testlerden biri olan FPU Stress testini görüyorsunuz. Ortalama 100W güç tüketimiyle ve yukarıda belirttiğim sabit frekansta Arctic Freezer 34 model soğutucu 5600X model işlemciyi 85 derecelerde tutabilmiş.

Alıntıyı görüntüle

Silverstone PF240 modeline baktığımızda ise yine aynı şartlardayken 75 derecelere kadar çıktığını görüyoruz. Bu zorlayıcı FPU testinde iki soğutucu arasında ortalama 10-11 derecelik bir fark oluştu.

Alıntıyı görüntüle

Çok daha hafif diyebileceğiniz CPU-Z'nin stress testinde ise Arctic Freezer 34 modeli yine aynı frekansta ve voltajda 66-67 derece civarlarında tutmayı başarıyor işlemciyi.

Alıntıyı görüntüle

Aynı testi Silverstone PF240 modeliyle tekrarladım. Burada ise 59 derece civarlarında gezen bir sıcaklık görüyorsunuz, nispeten daha hafif bu testte iki model arasında 6-7 derecelik bir performans farkı oluştu.

Bu testleri gerçekleştiriyorken radyatör üst tarafta takılıydı ve dışarıya doğru hava üfleyecek şekilde yani optimal bir konumdaydı. Fanlar ise anakartın ayarladığı otomatik devirdeydi.

Bu testin çok adil olmadığını sadece farkı görmek adına yaptığımı zaten söylemiştim, yakın bir tarihte ise çok daha adil olacak bir Arctic Liquid Freezer II 240 ve SilverStone PF240 kıyaslamasını hazırlama planım var :)
Eline sağlık hocam.Arctic Liquid Freezer II 240 çoğu sıvı soğutmayı tokatlar bu arada.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,485
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,485
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1
O anakartı ne zamandan belli kullanıyorsun hocam?
Herhangi bir sorun ile karşılaştın mı? (Wifi ya da Bluetooth sorunu gibi)
Ben öneri istediğim zaman o anakartı feci bir şekilde gömüyorlar* ve yukarda bahsettiğim sorunların olduğunu söylüyorlardı.
Elinize sağlık bu arada.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,485
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
O anakartı ne zamandan belli kullanıyorsun hocam?
Herhangi bir sorun ile karşılaştın mı? (Wifi ya da Bluetooth sorunu gibi)
Ben öneri istediğim zaman o anakartı feci bir şekilde görmüyorlar ve yukarda bahsettiğim sorunların olduğunu söylüyorlardı.
Elinize sağlık bu arada.
Bendeki wifi olmayan versiyonu, bayağıdır kullanıyorum.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,485
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler