Neler Yeni

Aşırı Derecede Terliyorum. // Hiperhidroz

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,905
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Selam, son 1 senedir mağdur olduğum bir konu var.
Yaz kış fark etmez, terliyorum. Koltuk altlarım kendi kendine dizel partikül filtresi temizliği yapan araçlar gibi işliyor. Ne alnım ne ellerim ne de bacaklarım terlemezken sadece koltuk altlarım damla damla terliyor.
Bu konuyu başta çok ciddiye almamıştım ama günde 2-3 tişört değiştirmeye başlayınca ve dışarıda sadece siyah tişörtler giymek zorunda kalınca, üstüne bir de o tişörte geçen hayvani ıslaklık devam edince konu üst merciye taşınmak zorunda kaldı.
Rexona Clinical Protection aldım ve onu kullanan çoğu kişinin bu tarz ter sorunları çözülürken benimki halen çözülmedi.

Olay şu şekilde. Hava sıcak olmamasına, esmesine rağmen koltuk altlarım özellikle vücut stres haline girince (bunu kısaca valo oynarken veya dışarıda gezerken tarzında niteleyebiliriz) koltuk altlarımdan adeta su akarmışcasına ter akıyor. Damla damla.
Haliyle bu olay tişörtü de etkiliyor ve süreç boyunca koku da yapıyor.
Fazla sıcak havaya maruz kalmak, egzersiz yapmak, heyecanlanmak, ani korku yaşamak gibi durumlara vücut normalden fazla terleyerek tepki verebilir. Fakat vücudun terleme mekanizması bu tarz bir etken yokken de aşırı çalışarak kişinin özel ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Neyse ki, tıptaki ilerlemelerle birlikte aşırı terleme nedenlerinin anlaşılması ve tedavisi konusunda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Koltuk altı terlemesinin nedeni, sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Bu kişinin yapısıyla ilgilidir. Stres ve gerginlik koltukaltı terleme şikayetini çok artırabilir. Şikayet genel olarak ergenlik çağında başlar.

Sırf bu olay yüzünden nisan ayından sonra havalar ısınmasına rağmen ne okulda polo yaka giyebildim ne de tişört. Sırf bu terleme olayı yüzünden sıcak havada sweatshirt giymek zorunda kalıyordum. O da özellikle Mayıs sonu - Haziran başı gibi çekilmez konuma gelince okula gitmemeye başladım.

Bende çok az da olsa hiperaktivite var. Daha önce kabul etmiyordum ama artık ediyorum. Kahve uyku yapıyor vs. ufak tefek belirtiler var.
Ve bu hiperaktivite dahilinde vücudum gereksiz yere strese giriyor. Örneğin dışarı çıktığımda müziğimi dinleye dinleye metroda otururken bile aslında strese giriyorum ama bunu fark etmiyorum. Tek sıkıntı şu ki hissetmediğim stresin acısını ter ile çekiyorum.

Bu yüzden bu tarz damla damla terleme olayları bir tek işte oyun vs. oynarken, bilgisayar başında bir iş yaparken ve dışarıda gezerken oluyor. Hissetmediğim stresimi de kontrol altına alamadığım için istemsizce terlemeye devam ediyorum.

Artık bu konulardan bıktım, dışarıda doğru düzgün gezemez olduğumdan ve kendimi çok rahatsız hissettiğimden özel hastaneye başvurup çözüm isteyeceğim.

Botoks veya ameliyat seçenekleri var. Botoks ortalama 6-12 ay civarı dayanıyor. Eğer yaptırmak istersem 6 ayda bir toplam 3 seansla yapıyorlar. Bu 1.5 yıllık süreçten sonra da etkisi 1 yıl civarı kalıcı olduğundan yılda bir yaptırınca yine çözüme kavuşuluyormuş.
Ya da ETS ameliyatı olup (şaka yapmayın) tüm hayatım boyunca kurtulacağım ama ergenlik sonrası dönemde yapılması istenebilir. Bilmiyorum.

Kısacası sorum şu. Bu tarz bir şey yaşayan oldu mu, olduysa nasıl çözüm buldu?

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
umut doyuran
Geçmiş olsun öncelikle , teyzem ve annem de çok fazla terliyorlardı sonrasında bir tane ilaç kullandılar ve normal düzeye geldi . Zaten popüler bir ilaç genelde bu ilacı öneriyorlar (bize bunu önerdiler ) sizde araştırın bulamazsanız ilaç ismini vereyim.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,905
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Geçmiş olsun öncelikle , teyzem ve annem de çok fazla terliyorlardı sonrasında bir tane ilaç kullandılar ve normal düzeye geldi . Zaten popüler bir ilaç genelde bu ilacı öneriyorlar (bize bunu önerdiler ) sizde araştırın bulamazsanız ilaç ismini vereyim.
Hocam başta benim Concerta ilacım yüzünden olduğunu sanıyordum, mesela 1 gün ilaç alıyordum 2 gün almıyordum o almadığım süreçte pek terleme şikayetim vs. olmuyordu. Yaklaşık 2 aydır ilacı kullanmıyorum (doktorla konuştum) ve halen o stresi tetikleyen ilaç gitmiş olmasına rağmen devam ediyor.
Gerçekten de şaka gibi. Bakalım İzmir'e dönünce doktor ne diyecek.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada benim annemde de aynı şikayet var ama onun sorunu benimki kadar üst düzey değil. Annem bana göre çok çok daha az terliyor.
Canım anam beni anladığını düşünüyor ama ne desem az..

Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
umut doyuran
O kadar detaylı hiç bilmiyorum valla doktor önermişti bize de , herkesin durumu farklı olduğu için doktor ne derse o , tekrardan çok geçmiş olsunn

ijustfaruk

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Geçmiş olsun hocam bende dışarı çıkınca özellikle toplu taşımada strese girerim elim ayağım koltuk altlarım sürekli terler ama koku yapmadığı için çok takmıyorum zaten düzenli duş alıyorum su içmeye abandığımdan beri terlemem azaldı diyebilirim beslenme düzeninizi değiştirmeyi denediniz mi?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,905
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Geçmiş olsun hocam bende dışarı çıkınca özellikle toplu taşımada strese girerim elim ayağım koltuk altlarım sürekli terler ama koku yapmadığı için çok takmıyorum zaten düzenli duş alıyorum su içmeye abandığımdan beri terlemem azaldı diyebilirim beslenme düzeninizi değiştirmeyi denediniz mi?
Hocam ben de düzenli olarak her gün ya da vücudumun durumuna göre 2 günde bir duş alıyorum. Kişisel bakımıma da dikkat ediyorum.
Şimdi konuya gelip de "yaz ayında 2 gün nasıl dayanır lan insan oha" falan tarzında bir şey yazarlarsa diye söyleyeyim. Bu bölgede sular 2 günde bir depoya pompalanıyor yazlık bölge olmasına rağmen. O yüzden su sınırlı.

Beslenme düzenimi biraz değiştirdim. Vücudumda fazladan yağ var onu da sıklıkla yürüyüş yaparak "düzene koymaya" çalışıyorum. Eritmeye değil.

Ha kilolu bir şey de değilim yani 60-70 kilo arasıyım, kollarımda da pek yağ yok. Vücutta fazladan yağ bulunan bir karın bölgesi, baldır ve kasık bölgesi var sadece.

wpa_supplicant

80+ Silver
En İyi Cevap
22
Ayni sorun bende de var idrar atar gibi terliyorum, killari permatik ile almayi denedim ona ragmen terliyorum. Kalabalik ortamlarda ekstra bir oluyor, Honor MagicWatch 2 var ve surekli yuksek nabiz uyarisi veriyor.

Bir sure insanlardan uzaklasip dinlenmem gerek ama bu da mumkun degil.

Selam, son 1 senedir mağdur olduğum bir konu var.
Yaz kış fark etmez, terliyorum. Koltuk altlarım kendi kendine dizel partikül filtresi temizliği yapan araçlar gibi işliyor. Ne alnım ne ellerim ne de bacaklarım terlemezken sadece koltuk altlarım damla damla terliyor.
Bu konuyu başta çok ciddiye almamıştım ama günde 2-3 tişört değiştirmeye başlayınca ve dışarıda sadece siyah tişörtler giymek zorunda kalınca, üstüne bir de o tişörte geçen hayvani ıslaklık devam edince konu üst merciye taşınmak zorunda kaldı.
Rexona Clinical Protection aldım ve onu kullanan çoğu kişinin bu tarz ter sorunları çözülürken benimki halen çözülmedi.

Olay şu şekilde. Hava sıcak olmamasına, esmesine rağmen koltuk altlarım özellikle vücut stres haline girince (bunu kısaca valo oynarken veya dışarıda gezerken tarzında niteleyebiliriz) koltuk altlarımdan adeta su akarmışcasına ter akıyor. Damla damla.
Haliyle bu olay tişörtü de etkiliyor ve süreç boyunca koku da yapıyor.
Fazla sıcak havaya maruz kalmak, egzersiz yapmak, heyecanlanmak, ani korku yaşamak gibi durumlara vücut normalden fazla terleyerek tepki verebilir. Fakat vücudun terleme mekanizması bu tarz bir etken yokken de aşırı çalışarak kişinin özel ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyebilir. Neyse ki, tıptaki ilerlemelerle birlikte aşırı terleme nedenlerinin anlaşılması ve tedavisi konusunda büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Koltuk altı terlemesinin nedeni, sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Bu kişinin yapısıyla ilgilidir. Stres ve gerginlik koltukaltı terleme şikayetini çok artırabilir. Şikayet genel olarak ergenlik çağında başlar.

Sırf bu olay yüzünden nisan ayından sonra havalar ısınmasına rağmen ne okulda polo yaka giyebildim ne de tişört. Sırf bu terleme olayı yüzünden sıcak havada sweatshirt giymek zorunda kalıyordum. O da özellikle Mayıs sonu - Haziran başı gibi çekilmez konuma gelince okula gitmemeye başladım.

Bende çok az da olsa hiperaktivite var. Daha önce kabul etmiyordum ama artık ediyorum. Kahve uyku yapıyor vs. ufak tefek belirtiler var.
Ve bu hiperaktivite dahilinde vücudum gereksiz yere strese giriyor. Örneğin dışarı çıktığımda müziğimi dinleye dinleye metroda otururken bile aslında strese giriyorum ama bunu fark etmiyorum. Tek sıkıntı şu ki hissetmediğim stresin acısını ter ile çekiyorum.

Bu yüzden bu tarz damla damla terleme olayları bir tek işte oyun vs. oynarken, bilgisayar başında bir iş yaparken ve dışarıda gezerken oluyor. Hissetmediğim stresimi de kontrol altına alamadığım için istemsizce terlemeye devam ediyorum.

Artık bu konulardan bıktım, dışarıda doğru düzgün gezemez olduğumdan ve kendimi çok rahatsız hissettiğimden özel hastaneye başvurup çözüm isteyeceğim.

Botoks veya ameliyat seçenekleri var. Botoks ortalama 6-12 ay civarı dayanıyor. Eğer yaptırmak istersem 6 ayda bir toplam 3 seansla yapıyorlar. Bu 1.5 yıllık süreçten sonra da etkisi 1 yıl civarı kalıcı olduğundan yılda bir yaptırınca yine çözüme kavuşuluyormuş.
Ya da ETS ameliyatı olup (şaka yapmayın) tüm hayatım boyunca kurtulacağım ama ergenlik sonrası dönemde yapılması istenebilir. Bilmiyorum.

Kısacası sorum şu. Bu tarz bir şey yaşayan oldu mu, olduysa nasıl çözüm buldu?
Driklon olması lazım böyle bir ürün var cidden herkes memnun bi bakmanızı öneririm

anon-im

80+
Yasini bilmiyorum ama ergenlik donemindeysen normal

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,905
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Ayni sorun bende de var idrar atar gibi terliyorum, killari permatik ile almayi denedim ona ragmen terliyorum. Kalabalik ortamlarda ekstra bir oluyor, Honor MagicWatch 2 var ve surekli yuksek nabiz uyarisi veriyor.

Bir sure insanlardan uzaklasip dinlenmem gerek ama bu da mumkun degil.
Hocam ben kalp atışlarımın fazlalaştığını hissedebiliyorum o süreçte.
Yasini bilmiyorum ama ergenlik donemindeysen normal
Ergenlik dönemindeysem normal de hocam o kadar bakım ürünü kullanmama rağmen geçmiyorsa bir sorun var demek.
Driklon olması lazım böyle bir ürün var cidden herkes memnun bi bakmanızı öneririm
Doktorla görüştükten sonra onu da deneyeceğim.
Onun sorunu o degil bence cunku bu tur urunler biyolojik yapidan kaynaklanan teri engelliyor. Kafa dinlemesi lazim bir sure.
Zaten şu an yazlıktayım kafa dinliyorum yeteri kadar. Üstüne bir de uzaktan çalışıyorum ama işte nafile.

Screenshot_667.png

Benim aldığım ürünün arkasında da bu yazıyor.
"Stresten kaynaklanan terlemeye karşı koruma sağlar" diyor ama benim müthiş ötesi sinir sistemimin üstünü örtemiyor.
Bu krem roll-on'u bi bakayım diye elime sürdüm çok ufak. Etkisi gerçekten çok büyük. Su ve deterjan ile elimi yıkamaya çalıştığımda bile o sürdüğüm yer sanki hiç ıslanmamış gibi suyu itiyor.

wessa

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
kaan eken
Odağın nefesinde olsun, nefes deyip geçme, düzgün nefes alırsan nabzını düzeltirsin gerginliğe, heyecana bağlı terlemelerini kesersin. Yaşa bağlı terleme oranları değişebiliyor.

Top Bottom