Neler Yeni

AŞK VE SEVGİ ARASINDAKİ FARK

melidoas6

80+ Silver
Forumda zaman zaman aşk konuları açılıyor. Pek anladığımı söylemem daha önce aşık filan olmadım. Aşk mı daha önemli sevgi mi? Bence aşk kavuşma isteğidir fazlası değil. Sevgi ise bir insanı koruma ve ona değer vermektir diye düşünüyorum. Deneyimleri olan paylaşsın bakalım en yoğun duyguları kimler yaşamışş. :)

egebaranakk0

80+ Silver
Forumda zaman zaman aşk konuları açılıyor. Pek anladığımı söylemem daha önce aşık filan olmadım. Aşk mı daha önemli sevgi mi? Bence aşk kavuşma isteğidir fazlası değil. Sevgi ise bir insanı koruma ve ona değer vermektir diye düşünüyorum. Deneyimleri olan paylaşsın bakalım en yoğun duyguları kimler yaşamışş. :)
@MematiBaş🚬

2mApoo

80+ Silver
Aşk : Karşıdaki kişiye duyulan merak , onu elde etme isteği ve onla olabilecek olası bir ilişkideki yaşayacağı heyecan AŞK'ı doğurur. Yani belli bir süre sonra bu duygulara doyulunca aşk ta erir gider. Taaa ki o kişi , yeni keşiflere çıkana kadar.

Sevgi : Birden fazla kavramın birleşmesiyle ortaya çıkan bir duygudur. Samimiyet - güven - ilgi - cinsellik - hoşlanma, hem duygusal hem cinsel olarak tahrik olma gibi gibi şeylerin birleşmesiyle ortaya çıkar. Bunlarda olmadan sevginin altı boş kalır ve yıkılır.

Sağlıklı veya kaygılı bağlanma : O kişisiz asla yaşanamayacağı ve asla başka birinin onun gibi seveceğini düşünmemesidir. İsterse partneri dünyadaki en kötü kişi olsun , eğer ona kaygılı ve sağlıksız bir şekilde bağlandıysa asla hayatından çıkarmayacaktır. İlişkide istediği kadar zarar görsün, bunu yapma cesaretine ulaşamayacaktır. Bu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
Karşıdaki kişiye mutlaka bağlanılmalıdır ama sağlıklı bir şekilde...

melidoas6

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aşk : Karşıdaki kişiye duyulan merak , onu elde etme isteği ve onla olabilecek olası bir ilişkideki yaşayacağı heyecan AŞK'ı doğurur. Yani belli bir süre sonra bu duygulara doyulunca aşk ta erir gider. Taaa ki o kişi , yeni keşiflere çıkana kadar.

Sevgi : Birden fazla kavramın birleşmesiyle ortaya çıkan bir duygudur. Samimiyet - güven - ilgi - cinsellik - hoşlanma, hem duygusal hem cinsel olarak tahrik olma gibi gibi şeylerin birleşmesiyle ortaya çıkar. Bunlarda olmadan sevginin altı boş kalır ve yıkılır.

Sağlıklı veya kaygılı bağlanma : O kişisiz asla yaşanamayacağı ve asla başka birinin onun gibi seveceğini düşünmemesidir. İsterse partneri dünyadaki en kötü kişi olsun , eğer ona kaygılı ve sağlıksız bir şekilde bağlandıysa asla hayatından çıkarmayacaktır. İlişkide istediği kadar zarar görsün, bunu yapma cesaretine ulaşamayacaktır. Bu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
Karşıdaki kişiye mutlaka bağlanılmalıdır ama sağlıklı bir şekilde...
Sonda ki durum nasıl çözülebilir bir kişiye olması gerekenden fazla değer verme ona alışmak ve gitmemesini istememek sonuçta o kişi gidicek bir zaman sonra ama bu süreçte bu şekilde değer veren acı çekiyor çözümü nedir zamana bırakmak mı?

atachu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,180
İsim
ata erdem
sevgi herkese hissedilir ama aşk tutkudur sadece özel hissetirene karşı hissedilir. bazen dersin yok asla olmaz ama öyle biri çıkarki tüm kriterlerini yargılarını kırar köpeği olursun. aşk tamamen elinde olmayan bi şey

COMANDANTE

80+ Silver
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,282
İsim
Muhammed Talha Kuruçimen
Aşk diye bir şey yoktur. Sevgi ise güven ve saygının birleşimidir.

DefKot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,820
İsim
DefKot
Ergenlerin boş konuları, Aşk da yoktur sevgi de tek şey vardır 💵💳🚗💍

milenix

80+ Gold
daha garip bir duygu olamaz onun yanındayken ona bakarken farklı hissediyorsun dopamin serotonin hormanı tavan yapmış gibi oluyor istemsizce sürekli onun yanına gitmeye onun yanında olmaya çalışıyorsun bana göre antidepresan gibi bir şey bazı arkadaşlarımın dediklerini paylaşayım:

Yakın Arkadaşım: "Onu bariz bir şekilde seviyorsun. Eskiden bizlerle daha çok vakit geçirirdin ama artık daha çok onun yanındasın. (buraya not ekliyeyim: ben o diyene kadar böyle olduğumu farketmemiştim ama düşününce galiba haklı) Sürekli onun yanında olmaya çalışıyorsun. Ona bakarken çok daha mutlu oluyorsun. Normalde ruhsuz gibisin ama onun yanındayken normale dönüyorsun."
Başka Yakın Arkadaşım: "Onun yanındayken çok daha iyisin. Normalde ölmüş gibisin."
Kızın En Yakın Arkadaşı:
20230202_211223.jpg

soruna dönecek olursak bence ikiside senin nasıl tanımladığına göre değişir

melidoas6

80+ Silver
Ergenlerin boş konuları, Aşk da yoktur sevgi de tek şey vardır 💵💳🚗💍
Şahsi fikriniz saygı duyarım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

daha garip bir duygu olamaz onun yanındayken ona bakarken farklı hissediyorsun dopamin serotonin hormanı tavan yapmış gibi oluyor istemsizce sürekli onun yanına gitmeye onun yanında olmaya çalışıyorsun bana göre antidepresan gibi bir şey bazı arkadaşlarımın dediklerini paylaşayım:

Yakın Arkadaşım: "Onu bariz bir şekilde seviyorsun. Eskiden bizlerle daha çok vakit geçirirdin ama artık daha çok onun yanındasın. (buraya not ekliyeyim: ben o diyene kadar böyle olduğumu farketmemiştim ama düşününce galiba haklı) Sürekli onun yanında olmaya çalışıyorsun. Ona bakarken çok daha mutlu oluyorsun. Normalde ruhsuz gibisin ama onun yanındayken normale dönüyorsun."
Başka Yakın Arkadaşım: "Onun yanındayken çok daha iyisin. Normalde ölmüş gibisin."
Kızın En Yakın Arkadaşı: Alıntıyı görüntüle

soruna dönecek olursak bence ikiside senin nasıl tanımladığına göre değişir
Hep böyle mutlu olmanızı dilerim bıraksak saatlerce anlatıcak gibisiniz:)

2mApoo

80+ Silver
Sonda ki durum nasıl çözülebilir bir kişiye olması gerekenden fazla değer verme ona alışmak ve gitmemesini istememek sonuçta o kişi gidicek bir zaman sonra ama bu süreçte bu şekilde değer veren acı çekiyor çözümü nedir zamana bırakmak mı?
Bu sorunu Kaygılı Bağlanma diye adlandıracam. "Bağlanma Kuramı"nı incelersen ulaşabilirsin.,
Bu sorun sadece gönül ilişkisinde değil , diğer ilişkilerde de görünür. Öncelikle hayatını darma dağan edecek seviyede ise bir uzmana görün.

Ben araştırdığım kadarıyla açıklayacam :
Bu sorunu yaşayanlar zamanında yeterli ilgi ve sevgi görmeyen bireyler olduğunu düşünüyorum. Ve karşıdakide bir nebze olsun bunu sağlayınca kolaylıkla tehlike derecesinde bağlanabiliyolar.

-İlk yapılacak şey o ilişkide öncelik kendin olmandır. Yani tehdit veya zarar gördüğünü hissettiğin an kendi sağlığın için gerekeni yapabilmelisin.
-İkincisi, hayatının merkezinden hine kendin olmalı ve kimseyi o sınırdan geçirmemelisin.
-Üçüncüsü , üzüleceğini ve hatta kendine zarar vereceğini bilsen bile o ilişkiyi bitirmen lazım. Çünkü verdiğimiz kararlardan sonra üzülmemiz , onun yanlış bir karar olduğunu göstermez.
-Yalnız kalmaktan korkmamalısın ve elbet bir gün tekrardan başkası tarafından sevileceğini bilmelisin. Eğer kanıt istiyorsan eski sevgililerine bakabilirsin. Zamanında o giderken bu duyguları hissetmiştin ve üzülmüştün. Fakat şuan ki ilişkinden gayet mutlusundur. Bu olay yeni ilişkilerde de tekrarlanacaktır.
-Bundan zarar görmemek için erken teşhis ve tedavi önemlidir. Daha ilişkinin başında bu saydıklarıma dikkat etmen seni ona bağımlı biri yapmayacaktır.

Eğer şuan bunu yaşıyorsan yapacakların :
O kişi gerçekten sana zarar veriyor mu ?
Verdiğin değerin karşılığını alamıyor musun ?
Artık gitmesi gerektiğini düşünüyor musun ?
İlişki de mutlu musun ?

Bu sorulara cevap ver ve bazı şeyleri netleştir. Eğer artık gitmesi gerektiğini düşünüyorsan , %90 doğru düşünüyorsundur. Bunu yapmak için bir zaman bekleme ve direk bitir. Üzüleceksin ama yanlış karar verdiğin için değil. Artık iyileşmeye başladığın içindir. Çünkü tedaviler acı verici ve zorludurç

milenix

80+ Gold
Şahsi fikriniz saygı duyarım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hep böyle mutlu olmanızı dilerim bıraksak saatlerce anlatıcak gibisiniz:)
evet inşallah herkes bir gün sevebileceği kişiyi bulur yaşamadan anlamak zor

Top Bottom