Neler Yeni

Yardım Asus prime b450mk II ryzen 5 5500 bios sorunu

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
Anime, Dizi, laptop, ekran kartı, işlemci, monitör.
eski işlemciyi takınca açılıyor mu peki
Videoyu izlediyseniz zaten bilgisayar açılıyor, biostan değişiklik yapınca bilgisayar kapanıp açılıyor ve o ekrana atıyor. Eski işlemciyi takmadım çünkü termal macunum yok. İşlemcide bir sıkıntı yoktur değil mi yeni aldım işlemciyi iade etsem mi diye düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

NightRose

80+ Bronze
Videoyu izlediyseniz zaten bilgisayar açılıyor, biostan değişiklik yapınca bilgisayar kapanıp açılıyor ve o ekrana atıyor. Eski işlemciyi takmadım çünkü termal macunum yok. İşlemcide bir sıkıntı yoktur değil mi yeni aldım işlemciyi iade etsem mi diye düşünüyorum.

3200mhz olan ram hızını bir alta indir 3133 mü artık kaçsa orda yazan listede seçip düşür stabil çalışmıyor galiba senin sistemde. sorun düzelecektir diye düşünüyorum bu ramle alakalı bir durum işlemciyle değil

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
3200mhz olan ram hızını bir alta indir 3133 mü artık kaçsa orda yazan listede seçip düşür stabil çalışmıyor galiba senin sistemde. sorun düzelecektir diye düşünüyorum bu ramle alakalı bir durum işlemciyle değil
Anlıyorum dediğinizi ama sanırım siz şu kısmı atlıyorsunuz sanal bilgisayar kurmak için SVM modunu bios üzerinden açmam gerektiğinde aynı hatayı alıyorum. Eski işlemcimde ve anakart sürümümde böyle bir hata yoktu.

NightRose

80+ Bronze
Anlıyorum dediğinizi ama sanırım siz şu kısmı atlıyorsunuz sanal bilgisayar kurmak için SVM modunu bios üzerinden açmam gerektiğinde aynı hatayı alıyorum. Eski işlemcimde ve anakart sürümümde böyle bir hata yoktu.
tamam ram hızını düşürüp tekrar açmayı dener misin bir de 3200den düşür hızı svm modu sonra aç bakalım aynı ekran gelecek mi

Xenfia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Emir Aksu
İlgilendiği Kategoriler
tamam ram hızını düşürüp tekrar açmayı dener misin bir de 3200den düşür hızı svm modu sonra aç bakalım aynı ekran gelecek mi
Deniyorum hemen.

Docp kısmından profile biri seçtim ardından ram hızını 3200 den 3000'e çektim sistem açıldı. Ardından svm modu arka arkaya iki üç kez açıp kapadım ve o ekrana gelmeden windows açıldı. Dediğiniz gibi belleklerden kaynaklanıyormuş sanırım şu an bir sıkıntı yok gibi teşekkür ederim. Son olarak ryzen 5 5500'ü hem stok soğutucusuyla hem de snowman m200 ile prime95 testinde test ettim işlemci sıcaklığım 95 derecelere kadar çıktı iki soğutucuda da. Bu benim ilk soğutucu montajımdı işlemcide bir sorun yoktur diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:

NightRose

80+ Bronze
Deniyorum hemen.

Docp kısmından profile biri seçtim ardından ram hızını 3200 den 3000'e çektim sistem açıldı. Ardından svm modu arka arkaya iki üç kez açıp kapadım ve o ekrana gelmeden windows açıldı. Dediğiniz gibi belleklerden kaynaklanıyormuş sanırım şu an bir sıkıntı yok gibi teşekkür ederim. Son olarak ryzen 5 5500'ü hem stok soğutucusuyla hem de snowman m200 ile prime95 testinde test ettim işlemci sıcaklığım 95 derecelere kadar çıktı iki soğutucuda da. Bu benim ilk soğutucu montajımdı işlemcide bir sorun yoktur diye tahmin ediyorum.
biraz daha kuvvetli bir soğutucu al bence m200 çok güçlü değil stok fandan belki 1 tık iyidir de randıman alınmayabilir hiç kullanmadım görsel olarak yorum yapıyorum sadece. belki de montajdan kaynaklı sıcaklık yüksektir.

Deniyorum hemen.

rapor et kısmından en iyi cevap verir misin işini çözdüysem :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ahmet a
Merhaba anakartım asus prime b450m-k II bu anakartla iki gün öncesine kadar ryzen 5 1600 kullanıyordum biosa girip çıkarken xpg açarken ayar değiştirirken hiçbir sorun olmuyordu. Lakin işlemci güncellemek için ryzen 5 5500'e geçtim dolayısıyla son sürüm 3810 biosu kurdum. İşlemciyi taktım fakat bilgisayarda biosa girip bir ayar değiştirip kaydedip çıktığım zaman fanlar hızlı hızlı dönüp duruyor, bilgisayardaki fanların ışıkları kapanıyor tekrar açılıyor ve bu arka arkaya 3-4 kez tekrarlanıyor ve sonrasında eklere eklediğim görüntü geliyor önüme f1'e basıyorum ve beni tekrar biosa atıyor. Ram mhzlerini 3200 çekmek için baya ter döktüm en sonunda normal hızında kullanmaya karar verdim. Fakat bu gün bilgisayarıma sanal makine kurmak için AMD SVM modu açmam gerekiyordu, biosu açtım ayarlara girdim svm modunu açtım kaydettim çıktım ve yine aynısı oldu. Fanlar hızlı dönüp yavaşladı, rgbler ve ışıklar söndü sonra tekrar hızlı dönmeye başladı ve önüme tekrardan o ekran geldi. Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz.
Aynı anakartı kullanıyorum sende ses sorunu yaşıyormusun

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
929,317
Üyeler
145,368
Son üye
beges
Top Bottom