Neler Yeni

Asus X570-E mi Asus B550-XE mi? Alınmalı

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
Bütçe
3000
Merhaba Arkadaşlar,
Anakart konusunda fikrinizi merak ediyorum.

Asus ROG STRIX X570-E ve Asus ROG STRIX B550-XE​

arasında kaldım. İşlemcim şuan için amd ryzen 3900x ancak 5900x e yükseltme dururmum olabilir.
ya da bunların dışında en fazla 3000 tl ye kadar parasının hakkını fazlasıyla verecek bir kart önerir misiniz. Kıyaslama sitelerinde detaylı kıyaslıyorum birinde biri diğerinde başkası öne çıkıyor.
Açıkçası Wifi özelliği önemli, zaman içinde overclock ile de uğraşacağım.

Güncel fiyatları da aynı şuan için;

İşlemci : AMD RYZEN 3900X
Ram : 3600 mhz 16 gb x 2
Ekran kartı : RTX 8 gb

Şimdiden teşekkürler.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,921
İsim
Enver Eryalçın
Asus Rog Strix B550-XE Gaming alınmalı.

B550-e gaming zaten x570-e gaming ile aynı güce sahipti nerediyse fakat bu XE serisinde geride kalıyor. Zaten üstündeki m2 slotlarını kullanmayacaksın bile yanında verilen Hyper M.2 X16 Gen 4 kartına tak SSD ni en alt taraftaki PCI-E slotuna tak gitsin zaten SLI sistemi çalıştıracak oyun bile yok doğru düzgün. Sadece anakart'ın arkasındaki USB az 2 tane USB 3.1 Gen 1 koysalarmış diyorum bazen.

Screenshot.png

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

B550-e gaming zaten x570-e gaming ile aynı güce sahipti nerediyse fakat bu XE serisinde geride kalıyor. Zaten üstündeki m2 slotlarını kullanmayacaksın bile yanında verilen Hyper M.2 X16 Gen 4 kartına tak SSD ni en alt taraftaki PCI-E slotuna tak gitsin zaten SLI sistemi çalıştıracak oyun bile yok doğru düzgün. Sadece anakart'ın arkasındaki USB az 2 tane USB 3.1 Gen 1 koysalarmış diyorum bazen.

Alıntıyı görüntüle
Teşekkürler detaylı bilgilendirmeniz için.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,921
İsim
Enver Eryalçın
Ayrıca overclock yapıp vrm ler 60 dereceyemi çıktı üzerindeki fanı açıyor diye biliyorum ama aşırı sessiz bir fan var. Bende b550-e gaming var aşırı memnunum fakat bu çıkınca üzüldüm :D

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ

Alıntıyı görüntüle
Asus Rog Strix B550-XE Gaming kartının yanında mı veriyorlar Hyper M.2 X16 Gen kartını?

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,921
İsim
Enver Eryalçın
Teşekkürler detaylı bilgilendirmeniz için.
Ayrıca ben bir kaç yerde x570-e nin chipseti çok ısınıyor diye duymuştum chipset bloğu yarısı temas etmiyor yonganın üzerine 65 dereceleri görüyor diyorlardı oyunda fan devrinide ayarlayamıyorsun ASUS modellerinin tamamında.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Asus Rog Strix B550-XE Gaming kartının yanında mı veriyorlar Hyper M.2 X16 Gen kartını?
Evet kutunun alt kısmında yer alıyor :D

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
Ayrıca ben bir kaç yerde x570-e nin chipseti çok ısınıyor diye duymuştum chipset bloğu yarısı temas etmiyor yonganın üzerine 65 dereceleri görüyor diyorlardı oyunda fan devrinide ayarlayamıyorsun ASUS modellerinin tamamında.

Evet kutunun alt kısmında yer alıyor :D
Süpermiş ya bilmiyorum. Çok sağol.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,921
İsim
Enver Eryalçın
Bu arada sana güzel bir şey daha söyleyeyim eğer full corsair dizersen armoury crate programını kurup icue yazılımı üzerinden anakart ve anakart'a takılı ledler, fanlar veya aura sync destekleyen tüm GPU lar'ın ışıklarını tek hamlede değiştirebiliyorsun ve bunu cidden çok sık kullanıyorum.

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
Bu arada sana güzel bir şey daha söyleyeyim eğer full corsair dizersen armoury crate programını kurup icue yazılımı üzerinden anakart ve anakart'a takılı ledler, fanlar veya aura sync destekleyen tüm GPU lar'ın ışıklarını tek hamlede değiştirebiliyorsun ve bunu cidden çok sık kullanıyorum.
Corsair düşünmedim. Evet söylediğin güzel olabilir, Şimdi pc yi yavaş yavaş toplayabiliyorum ekonomik nedenlerden dolayı her ay bir parçayı sipariş ediyorum.
AMD Ryzen 9 3900x işlemciyi aldım, kasa olarak gamepower warcry modelini aldım, psu rampage 1050 80 plus gold almıştım hiçkimse önermediği için yeni birtane alacağım inşallah. Klavye mouse ve padi de Steelseries apex 7 ve türevini satın aldım. Monitör MSI Optix MAG322CQR satın aldım. Bu ay da anakartı almayı planlıyorum işte ...

Takıldığım noktaları buradan destek alıyorum sizlerden.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,921
İsim
Enver Eryalçın
@gladiX https://www.hepsiburada.com/asus-thunderbolt-ex-3-tr-genisletme-karti-pm-HB0000119QI4 Bunun gibi kart bağlayabiliyorsun fakat "çok gerekli bir şey değil" yine de söyleyeyim istiyorum 100W hızlı şarj desteği veya depolama alabiliyorsun thunderbolt 3 sadece B550 ve intel anakartlar da var

Corsair düşünmedim. Evet söylediğin güzel olabilir, Şimdi pc yi yavaş yavaş toplayabiliyorum ekonomik nedenlerden dolayı her ay bir parçayı sipariş ediyorum.
AMD Ryzen 9 3900x işlemciyi aldım, kasa olarak gamepower warcry modelini aldım, psu rampage 1050 80 plus gold almıştım hiçkimse önermediği için yeni birtane alacağım inşallah. Klavye mouse ve padi de Steelseries apex 7 ve türevini satın aldım. Monitör MSI Optix MAG322CQR satın aldım. Bu ay da anakartı almayı planlıyorum işte ...

Takıldığım noktaları buradan destek alıyorum sizlerden.
Dediğin kasada nasıl hava alacak bilmiyorum o kasadaki hava akışını, fakat iyi ki de rampage alma demişler. PSU olarak Seasonic, SilverStone, FSP, Cooler Master, Corsair, Thermaltake, High Power, Asus, XPG vb. bir çok üretici varken öyle dandik PSU neden aldın ki, Türkiye de en hızlı teknik desteği Corsair ve Cooler Master dan alırsın.

Son düzenleme:

gladiX

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
LÜTFİ
@gladiX https://www.hepsiburada.com/asus-thunderbolt-ex-3-tr-genisletme-karti-pm-HB0000119QI4 Bunun gibi kart bağlayabiliyorsun fakat "çok gerekli bir şey değil" yine de söyleyeyim istiyorum 100W hızlı şarj desteği veya depolama alabiliyorsun thunderbolt 3 sadece B550 ve intel anakartlar da var

Dediğin kasada nasıl hava alacak bilmiyorum o kasadaki hava akışını, fakat iyiki de rampage alma demişler çöp PSU olarak Seasonic, SilverStone, FSP, Cooler Master, Corsair, High Power, Asus, XPG vb. bir çok üretici varken öyle dandik PSU neden aldın ki, Türkiye de en hızlı teknik desteği Corsair ve Cooler Master dan alırsın.
PSU konusunda çok bilgim yoktu fiyatı iyi denk gelince alayım istedim. O nedenle. Araştırmamı sonradan yaptığım için yeni bitane platinium sertifikalı psu satın alacağım. Ancak fiyatlarda uçuk.

Dediğin kasada nasıl hava alacak bilmiyorum o kasadaki hava akışını, fakat iyi ki de rampage alma demişler. PSU olarak Seasonic, SilverStone, FSP, Cooler Master, Corsair, High Power, Asus, XPG vb. bir çok üretici varken öyle dandik PSU neden aldın ki, Türkiye de en hızlı teknik desteği Corsair ve Cooler Master dan alırsın.
Kasanın hava akışı çok iyi iş yerime de aynı kasadan pc toplamıştım. Beğeniyorum.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,921
İsim
Enver Eryalçın
PSU konusunda çok bilgim yoktu fiyatı iyi denk gelince alayım istedim. O nedenle. Araştırmamı sonradan yaptığım için yeni bitane platinium sertifikalı psu satın alacağım. Ancak fiyatlarda uçuk.

Kasanın hava akışı çok iyi iş yerime de aynı kasadan pc toplamıştım. Beğeniyorum.
Neden Platinum PSU alıyorsun ki Gold sertifika aşırı yeterli üstü biraz overclock ve verimlilik için gerekli bir şey, denemeden bir şey diyemem bir çok kişi o kasayı alıyor fakat benim düşündüğüm cam fanus :D

850W 80+ Gold Sertifika RTX 3080 le bile cayır cayır oynarsın ayrıca overclock bile yaparsın.
İlla Platinum PSU alacam diyorsan https://www.sinerji.gen.tr/thermalt...1-80-platinum-tam-moduler-guc-kaynagi-p-38232 en iyi f/p olarak.

Son düzenleme:
Top Bottom