Neler Yeni

Atatürk dini karalamaya mı çalıştı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1,819
İsim
Doruk
Gökten indiği sanılan derken "bence" bütün doğma bilgiler ve saçma sapan yerleşmiş bilgileri kastediyor. Müslüman olmadığı demek için bence daha çok kanıt lazım. Ben de bir Müslüman olarak benzer cümleleri hayatta bazen kuruyorum.
Ki zaten Atatürk hiç bir zaman kendini din ile öne çıkarmış biri değil. Gerçek devlet yönetimi ve idealleri için mümkün olduğunca tarafsız bir tutum sergilemesi lazım. Ki zaten Atatürkü bunu yaptığı binlerce yer ve şey var.
Bu halk için modellik yapmış. Kılık kıyafet, edep eğitimi vermiş. Tekke zaviyeleri kapatırken oradaki halk ile konuşmalarını bizzat büyüklerimden dinledim. Oradaki söyleşileri de etkileyici. Neden kapattığını, düzeni nasıl bozduğunu güzel bir dille açıklamış (Atatürkün seyisiymiş dedemin babası)
Hani o yüzden Atatürk hakkında bir tık fazla bilgim var. Küçüklüğümden beri o hikayelerle söyleşilerle büyüdüm.

Ki ne olduğu çok önemli değil. Kim olduğu. Çünkü önemli olan da zaten bu. İdeali bu. Laik tarafsız muasır medeniyet seviyesinin üstünde bir ülke. Bilim üreten. Akıl üreten. Kişisel fikirlere sonuna kadar saygılı. Her fikre özen gösteren bir cumhuriyet.
Katılıyorum katılıyorum neye inandığı zaten önemli değil halkına her açıdan model olmuş bir lider dediğin gibi Iraktan ya da Suudi Arabistandan birazcık daha farklıysak bugün Atatürkün sayesinde zaten

Ziya Enes

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
196
İsim
Ziya Enes
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben kendimi Atatürkçü olarak gören bir bireyim.
Atatürk öncülüğünde 1931 yılında yayınlanan Tarih 2 isimli bir kitap var. Bu kitap yıllarca liselerde de okutulmuş hatta içindeki bazı harita çizimleri bizzat Atatürk'e aitmiş diye okudum. Kitabın 89. sayfasında şöyle bir metin yer alıyor.

"Muhammet 40 yaşına geldiği zaman vatandaşlarını, kendinin bulduğu ve doğru olduğuna inandığı yeni bir dine davete başladı." Bunun gibi islam dinini küçümsediğini hissettiğim bir kaç yazı daha var. Burada Muhammet diye bahsedilmesine takılmıyorum burada tarih kitabının objektif olduğunun farkındayım. Ancak İslam konusunda objektif olmamış direkt İslamı insan uydurması olarak tanıtmış.

Bunu buraya yazma sebebim, bunun doğru olup olmadığı konusunda ki araştırmamın yetersiz olduğundan sizlerin bilgisini almak istedim. Metin doğruysa da Atatürk ile ilgisi olduğu kısmı doğru mu diye düşünmekteyim çünkü ben kendisini şimdiye kadar müslüman olarak bilmekteyim. İnandığı din beni zerre ilgilendirmiyor, ilgilendiren şey ülkesi için vatanı için yaptıkları (Bu konuda hakkı ödenmez atamın) . Burada yaptığı/yaptırdığıp şey ise çok yanlış (bir dini insan uydurması olarak gösteremezsin hangi din olursa olsun). Bana kaynak göstererek bilgi verebilicekler var mı?

Bahsi geçen Tarih 2 kitabı. Burada pdf olarak görüntüleyebilirsiniz ben fiziksel kitabın videosunu da gördüm.
İnsan uydurması dememişki kendi doğru olduğuna inandığı demiş objektif olmak zorunda gayet doğru yazı

Thadox

80+ Bronze
İnsan uydurması dememişki kendi doğru olduğuna inandığı demiş objektif olmak zorunda gayet doğru yazı
Kendinin bulduğu ibaresi ile İslâm dinini insan tarafından akıl edilip bulunan bir dil diye itham etmiş olmuyor mu. Bu şekilde bir anlam çıkardım başka bir şekilde çıkarılacak anlam olduğunu düşünmüyorum.

Ziya Enes

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
196
İsim
Ziya Enes
Kendinin bulduğu ibaresi ile İslâm dinini insan tarafından akıl edilip bulunan bir dil diye itham etmiş olmuyor mu. Bu şekilde bir anlam çıkardım başka bir şekilde çıkarılacak anlam olduğunu düşünmüyorum.
kendi bulmuyomu sonuçta

Ritim Ustası

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,083
İsim
Mehmet Yılmaz
Bu tür tartışmaların kimseye bir faydası yok önemli olan önümüze bakmak geçmişte kim ne yaptıysa yaptı zaten bu tür tartışmalar yüzünden ülke ilerlemiyor gençler bilimle uğraşacağına geçmiş tarihle zamanını harcıyor ayrıca insanların fikirlerini değiştiremezsin kolay kolay kim neyi kimi seviyorsa sevsin karışmayın kardeşim birbirinize.

Ziya Enes

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
196
İsim
Ziya Enes
Bu bir inanç meselesi. Sen kendi bulduğuna inanırsın ben Allah'tan gönderildiğine inanırım. İnanç meselesi konu olunca kitapta ki gibi kesin yargılarda bulunmak doğru olmaz.
aslında gönderildiğine inandığı yazsa daha doğru olurmuş ama geçmişi değiştiremezsin

Sora

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
97
İsim
Gökhan
"Gökten indirildiği sanılan kitapların dolmaları"
"Beyni sulanmış hafızların dini"
"O Arapoğlu'nun yaveleri"
Ve okulda eğitim için yazılan Tarih kitapları, din kitaplarında dinden bahsederken birilerinin uydurduğu, yazdığı şeyler gibi bahsedilir o dönemde.

Arkadaşlar din konusu çok ayrı bir mesele, kendim bile zamanla unutuyorum cevabını bildiğim şeyleri. Siyasal islamcılar yüzünden uzaklaşıyorsunuz bazı şeylerden. Cidden Atatürk'ün o dönemler yaşadığı şeyler kolay değildir. Tarikat şeyhlerinin kapısına dayanıp gelir kapılarının kesilmemesini istediler. "Ümmet, Din kardeşi" dediği araplar sırtından vurdu. Din adı altında Menemende ve Dersimde tarikat şeyhleri askerlerimizi öldürmüşlerdir, yıllarca halkı sömürenler hep dindan kesim olmuş, din tekelleri oluşmuştur. Ayrıca ben Atatürk'ün Kuran'da geçen pekçok bilimsel olduğu kanıtlanan bilgiyi o dönemde tam bulunmamış olmasından mütevellit kenarı attığını düşünüyorum. Ama Atatürk sonuçta bu ülke için cephelerde çatışmış, siyasi birlik sağlayıp devlet kurmuş, kurduğu devlet 100 yıldır ayakta olan, aynı zamanda da fikirleriyle günümüze yön vermiş bir liderdir. Lider olarak aldığı en kötü kararın eğitim almamış bir milleti demokrasiyle yönetmek istemesidir bence.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,873
Üyeler
156,534
Son üye
muroo24
Top Bottom