Neler Yeni

Ateist ile arkadaş olmak günah mı?

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
12 yaşında ne kur-an okuycam ben dayı
Keşke yaşını önceden söyleseydin(Keşke profiline bakıp öyle yazsaydım kusura bakma ben senin yaşının biraz daha büyük olduğunu sanıyordum)

Şimdi arkadaşım son kez anlatiyorum konu zaten amacından saptı gitti daha fazla uzamasın

burada ki insanlara güvenme,kendin okumadığın bir şeyi doğru olarak kabul etme.
Topluluk bunu söylüyor diye o şeyin doğru olduğu anlamına gelmez.

121709

80+ Silver
12 yaşında bir çocuk burada bayağı ona laf anlatmaya çalışanlarla dalga geçmiş... neyse. Çok kale almamak lazım yaşı ortada.
Sorduğu soru saçma gibi gözükse de inanan ve dine bağlı biri için aslında iyi bir soru.
cevaba gelecek olursak;
"Kafirlerle" arkadaş olmak 2ye ayrılıyor,
İlki:
Ehl-i kitap gibi "kafirlerin" dinilerini veya ateistler gibi (yani kutsal kitaplara inanmayanlar gibi) "kafirlerin" dinsizliği sevmesi üzerine, onlara arkadaş olan günah kazanmayı bırak direkt dinden çıkar. Çünkü islam inancına göre yanlış bir dinin yada dinsizliğin sevilmesi dolaylı yoldan İslam dinini doğru bulmunmaması anlamına gelir.
İkincisi:
Sevgi şeklinde, gerçekten sevdiği "kafirlerin" islama aykırı olan düşüncelerini/felsefelerini değil, diğer şeyler yüzünden onlara sevgi göstermektir. İyi olan yönlerini sevmektir. Bu günah vs değildir.
Umarım yardımcı olur bu sözüm, umarım kale alır dikkatlice okursun.

Kürşat K.T.K

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,249
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Biz müslümanlar maalesef ki Müslümanlığı tam manasıyla yapmıyoruz Elhamdülillah Müslümaniz diyoruz ama uygulamaya gelince aciz kalıyoruz rabbim bizleri Kur'an yolundan ayırmasın

ESTAROSSA58

80+ Bronze
Keşke yaşını önceden söyleseydin(Keşke profiline bakıp öyle yazsaydım kusura bakma ben senin yaşının biraz daha büyük olduğunu sanıyordum)

Şimdi arkadaşım son kez anlatiyorum konu zaten amacından saptı gitti daha fazla uzamasın

burada ki insanlara güvenme,kendin okumadığın bir şeyi doğru olarak kabul etme.
Topluluk bunu söylüyor diye o şeyin doğru olduğu anlamına gelmez.
olm net suç senin evrimi canlı sanan adamla münakaşaya giriyorsun alşksndlkasn :D ve mantıklı bir cevap bekliyorsun

2023'e Kadar Yokum

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,494
İsim
Melih
İlgilendiği Kategoriler
Konu Dışı, Müzik
Tamamdır teşekkür ederim hcm.
“Kitapta Allah size şunu da indirmişti: Allah'ın ayetlerinin inkâr edildiğini yahut alaya alındığını işittiğinizde, onlar başka bir söze dalıncaya kadar onlarla beraber oturmayın. Yoksa siz de onlar gibi olursunuz. Allah ise münafıkları da kâfirleri de hep birlikte cehennemde toplayacaktır.” (Nisa, 4/140)

Bu ayeti de unutma ama.

Bura.K

80+ Silver
Kuran okumayacaksanız hayatınızı Kurana göre şekillendirmenize gerek yok.

Bir öğretmen dersle ilgili hiçbir şey bilmeyip sadece kulaktan dogma veya bildiği 2-3 sey ile derse girerse ne olur?

Kendini Müslüman kabul eden her birey Kuranı okumalıdır bu bir hükümdür. Konudakilerin %90’ninin okumadığına yemin edebilirim ama kanıtlayamam. Cikipta “niye okuyacağım ya?” Demek saçmalıktır.

Sorunuzun cevabı ise; İslam hoşgörü ve barış dinidir. Dini, dili, ırkı farketmeksizin herkesle barışı hedefler. Müslüman bir bireyin kafir bir arkadaşı olabilir. Ancak Kafir birey sizi kafirliğe itiyorsa ve sizi günaha sürüklüyorsa o arkadaşlık mübah değildir.

121709

80+ Silver
Konudan sapmayalım rica ediyorum.
Konu kapandı. Konunun cevabı burada;
12 yaşında bir çocuk burada bayağı ona laf anlatmaya çalışanlarla dalga geçmiş... neyse. Çok kale almamak lazım yaşı ortada.
Sorduğu soru saçma gibi gözükse de inanan ve dine bağlı biri için aslında iyi bir soru.
cevaba gelecek olursak;
"Kafirlerle" arkadaş olmak 2ye ayrılıyor,
İlki:
Ehl-i kitap gibi "kafirlerin" dinilerini veya ateistler gibi (yani kutsal kitaplara inanmayanlar gibi) "kafirlerin" dinsizliği sevmesi üzerine, onlara arkadaş olan günah kazanmayı bırak direkt dinden çıkar. Çünkü islam inancına göre yanlış bir dinin yada dinsizliğin sevilmesi dolaylı yoldan İslam dinini doğru bulmunmaması anlamına gelir.
İkincisi:
Sevgi şeklinde, gerçekten sevdiği "kafirlerin" islama aykırı olan düşüncelerini/felsefelerini değil, diğer şeyler yüzünden onlara sevgi göstermektir. İyi olan yönlerini sevmektir. Bu günah vs değildir.
Umarım yardımcı olur bu sözüm, umarım kale alır dikkatlice okursun.
Kuran ayetlerine göre bu cevap.

121709

80+ Silver
Kuran her zamanki gibi doğru olanı belirtmiş.
Kuran her zaman ve herkese doğruyu belirtmez, "inanan" için geçerli bu dediklerin. Neyse konu bu değil sırf bu laf için ortalık çok karışır şuan hiç halim yok tartışmaya yorgunum.

Top Bottom