Neler Yeni

İnceleme Bedavadan Biraz Pahalı: Cooler Master MM711 Kablolu Oyuncu Faresi

kivanctas

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,577
İsim
Kıvanç
İlgilendiği Kategoriler
Donanım, Çevre Birimleri, Sistem Toplama, İndirimler

umutbeedir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Umut BEDİR
İlgilendiği Kategoriler
Tasarım ve Oyun
Instagram
chox.ia
Steam
https://steamcommunity.com/id/untiliwin/
Discord
umt.bdr
Selamlar dostlar, yine bir fare incelemesi ile karşınızdayım. Söz verdiğim gibi fare elime ulaşır ulaşmaz kutusundan çıkarttım ve incelemeye koyuldum
Bugünkü konuğum Cooler Master markasının MM711 modeli.
Bu fare benim incelediklerim arasındaki ilk kablolu fare olma özelliğini de taşıyor ayrıca.
Bakalım sadece 500 ₺'lik fiyatı için beklentilerimi karşılayabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

Cooler Master MM711

Kutu ve Kutu İçeriği

Şimdiye kadar incelemesini yaptığım fare kutularından bi tık değişik bir kutu gördüğümü söylemeliyim. Kutumuz oldukça ince tasarlanmış, dıştan bakınca gayet hoş dursa da, içini açınca premium hissiyatını bir tık kaybettiriyor. Genel itibariyle mor, siyah ve beyaz renklerin hakimiyeti söz konusu. Kutunun ön yüzünde yer alan özellikleri şu şekilde: RGB barındırması, 60gr'lık ağırlık, 16000 DPI, 20 milyon tıklama ömrü
Arka tarafa geçtiğimizde ise ek olarak; çift ele uygun shape, delikli bal peteği yapısı, yumuşak Ultraweave kablo ile gelmesi ve yüksek kalite skatez barındırdığı bilgilerini görüyoruz.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Kutuyu açtığımızda karşımıza Mat Beyaz Paracord kablolu bir adet MM711 fare
Yedek skatez seti
Garanti ve kullanım kitapçığı çıkmakta.
Kutu içeriğimiz pek de zengin sayılmaz ancak bu fiyat bandında yedek skatez beklemezdim açıkçası.

Alıntıyı görüntüle

Tasarım

Faremiz bal peteği şeklinde delikli yapıya sahip. Bu yapı sadece üst kapakta da değil üstelik. Her iki yanda ve sağ ve sol tık tuşlarının ortaya yakın kısmında hatta farenin alt kısmının ~%60'lık kısmında mevcut. RGB severler için iyi haber, hem scroll wheel tekerleğinde hem de farenin arka kısmına doğru olan delikli yapının altında RGB ışıklandırma mevcut. Scroll kaymaz kauçuk bir kaplamaya sahip ve hissiyatı gayet tatlı.
Şekil ve boyut itibariyle küçük ve orta ellere daha çok hitap edeceğini düşündüğüm mouse, ortalama büyüklükteki bir el için claw tutuşa daha uygun bir yapıda.
Yapı kalitesine geldiğimizde ise farenin beni şaşırttığını ve çok memnun ettiğini söylemeliyim. Kesinlikle tok ve sağlam bir fare olmuş. Yavaş ya da hızlı sallamada herhangi bir tıkırtı, ses hiçbir şey yok. Ssol ve sağ klikte minimal pre ve post travel mevcut ama kesinlikle rahatsız ya da kötü hissettirmiyor. Keza yan tuşlar ve DPI değiştirme tuşu için de benzer şeyler söyleyeceğim. Pre ve post travel yok ve gayet stabil bir hissiyat veriyorlar.
Ağırlık merkezi orta hatta oldukça yakın belki çok az farkla ön kısma doğru kaydığını söyleyebilirim, ağırlık anlamında gayet dengeli bir mouse.
Kablosu ise gerçekten markanın vaadettiği gibi kablosuz hissiyatı verebilecek kadar hafif ve kesinlikle fare hareketlerine olumsuz bir etki barındırmıyor.

Alıntıyı görüntüle
Bu diyagramda Razer Deathadder V3 Pro ile CM MM711 in ağırlık ve boyutlarının karşılaştırmasını görmekteyiz.

Teknik Detaylar ve Yazılım

PixArt'ın PAW3389 sensörünü kullanan faremizin 16000DPI, 400 IPS'lik bir tarama ve 50G'lik bir hızlanma değeri var. Ayrıca MCU olarak 32 Bit ARM Cortex M0'ın geliştirilmiş modeli olan Cortex M0+ işlemcisi mevcut. Fare 1000Hz frekans ile bilgisayar ile iletişime geçmekte ki gayet iyi bir değer. Birkaç saatlik deneyimim ile söyleyebilirim ki sensöre dair bir gecikme ya da herhangi başka bir sorun ile karşılaşmadım. Nette yapılmış olan birkaç testte de hem sensör hem de click latency testlerinden hiç de fena olmayan sonuçlar aldığını görmek de açıkçası beni memnun etti.
Gelelim switchlerimize, sağ ve sol tıkta Omron'un ~20 milyon tıklama ömrü biçilen switchleri kullanılmış. Keşke şöyle minimum 60m gibi değeri olan bir switch kullansaymış dedim ama n'apalım o kadar da olur.
Tıklama hissiyatı crispy diye tabir edilen cinsten ve Deathadder V3 Pro ile kıyaslayınca bir tık daha sessiz ve net bir sesi var.
Skatezlere gelecek olursak da önde 1 büyük arkada sağ ve sol olmak üzere 2 küçük PTFE skatez mevcut ve mousepad üzerinde gayet iyi hissettiriyorlar.

Yazılım tarafında ise Cooler Master Master+ (İndirmek için tık) uygulaması bizi karşılamakta:

Alıntıyı görüntüle
Şöyle bir arayüze sahip, fareyi hemen tanıdı ve otomatik olarak firmware güncellemeniz var diyerek beni uyardı. Firmware update edip arayüze ulaştım. Gayet hoş ve kullanışlı bir arayüz. Kullanımı kolay ve Türkçe dil desteği var (Asın bayrakları 🇹🇷)
Yazılımdan ışıklandırma, Hz, DPI, Angle Snap, Click yanıt süresi gibi teknik detayları değiştirebiliyoruz. Ayrıca macro atayıp yeni profiller kaydedebiliyoruz.

Genel Değerlendirme ve Puanlama

Sadece 500 ₺'ye aldığım düşünülürse bu mouse'un özellikle orta ya da küçük ele sahip kişiler için bulunmaz bir nimet olduğunu söylemeliyim. Eleştirebileceğim pek fazla yer bırakmamışlar. Yine de artı ve eksilerinden bahsedelim:
Eksiler: Kutuyu açana kadarki premium hissiyatın kutuyu açtıktan sonra dağılması, minimal de olsa sol ve sağ clickte pre ve post travel olması, büyük ele sahip ve palm tuşu kullanan kişilere pek de uygun olmaması(bu ben olduğum için eksi olarak yazıyorum), tıklama ömrünün ortalama 20 milyon olması
Artılar: Muadillerine göre düşük fiyatı(Kargo dahil 500 ₺, ~16 $), yüksek yapı kalitesi, kaliteli sensör, gecikme değerlerinin başarılı olması, bu fiyat bandında bile kutuda yedek skatez bulundurması, RGB aydınlatma bulundurması, delikli hafifletilmiş tasarım, yazılımının kolay ve stabil olması, kablo kalitesi ve hafifliği, 4 farklı renk seçeneği
Tüm bunları göz önüne aldığımda bu fareye verdiğim puan 9.0
Ben kendisini oldukça beğendim. Umarım alan diğer arkadaşlar da beğenir ve güle güle kullanırlar. Bu fiyata alınabilecek açık ara en iyi mouse olduğunu düşünüyorum. Fiyatı artmadan ihtiyacı olanın kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki YTD ;)
Kullanım sürem arttıkça ekleme ya da düzeltme yapmam gerekirse konuyu editleyeceğim

Evet dostlar bir incelmeyi daha alnımın akıyla tamamlamış olmanın vermiş olduğu gururla sözlerimi noktalıyorum.
Yeni inceleme ve konularda görüşmek dileğiyle
Kalın sağlıcakla... 👋
Bende cihaz bulunamadı hatası veriyor ne denediysem olmadı yazılıom konusunda bayağı sıkıntı hala da bulamıyorum

kivanctas

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,577
İsim
Kıvanç
İlgilendiği Kategoriler
Bende cihaz bulunamadı hatası veriyor ne denediysem olmadı yazılıom konusunda bayağı sıkıntı hala da bulamıyorum
Uygulamayı Yönetici Olarak Çalıştır denediniz mi?
Başka USB portu denediniz mi? Kasanın USB'si yerine Anakart USB portu deneyin denemediyseniz.

Ömer Murat KARACA

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
707
İsim
Ömer Murat KARACA
Kesinlikle rakiplerinden daha iyi ancak tüm Cooler Master mouse'lardaki kronik sorun 1 senenin sonunda sizde de olacak; orta tekerlek sorunu

Örneğin bir PDF'te yukarıdan aşağıya inerken bi anda sapıtıyor ve yukarı atmalar oluyor. MM731 Mouse'umda 1 senenin sonunda oldu, servis sensör ve orta teker switch'i temizlendi. Garantisi bitmeye yakın tekrar oldu, tekerlek switch'i değişti. Daha önceki MM530 ve MM710 (711'in ledsiz hali) mouse'larımda da oldu aynı şeyler. Haricinde hiçbir sorun sıkıntı çıkarmadılar.

umutbeedir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Umut BEDİR
İlgilendiği Kategoriler
Tasarım ve Oyun
Instagram
chox.ia
Steam
Discord
umt.bdr
Uygulamayı Yönetici Olarak Çalıştır denediniz mi?
Başka USB portu denediniz mi? Kasanın USB'si yerine Anakart USB portu deneyin denemediyseniz.
Her yerinde aynı hocam, ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi hata veriyor

1707229705353.png

kivanctas

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,577
İsim
Kıvanç
İlgilendiği Kategoriler

umutbeedir

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
216
İsim
Umut BEDİR
İlgilendiği Kategoriler
Tasarım ve Oyun
Instagram
chox.ia
Steam
Discord
umt.bdr
Dahası  
Reaksiyon skoru
199
İsim
Sezgin
Ürünü alacaktım stoklar bitmiş. Başka bir yerden alabilir miyim?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ürünü başka bir yerde bulamadım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,042
Üyeler
140,752
Son üye
aslanemir123
Top Bottom