Neler Yeni

Çözüldü✓ Bilgisayar donması ve oyundan atması

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Merhabalar,

Intel Core i9 14900KF Soket 1700 14.Nesil 5.80GHz 32MB Önbellek 10nm İşlemci
ASUS ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI II Intel Soket 1700 DDR5 8000MHz(OC) Anakart
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti OC 12GB GDDR6X 192Bit DLSS 3 Ekran Kartı
Samsung 2TB 990 PRO w/Heatsink M.2 (Okuma Hızı 7450MB / Yazma Hızı 6900MB) SSD
GSKILL 64GB (2x32) TRIDENT Z5 NEO RGB DDR5 6000mhz CL30 Dual Ram
ASUS ROG STRIX LC II 360 V3 3x120mm Fanlı Sıvı Soğutucu (Sonradan Asus Ryujin III olarak değiştirildi)
ZALMAN Z9 ICEBERG MESH BLACK 4x14cm FAN E-ATX GAMING KASA
ZALMAN TerraMax 1000W 80PLUS Gold ATX3.0 ve PCIe Gen.5 Uyumlu Gaming Power

Win 11 Pro kullanıyorum. BIOS güncel.

İlk başlarda sıcaklık 90-95 leri görüyordu, sıvı soğutmada arıza olduğundan onu değiştirdim ve ısınma problemi düzeldi.
Fakat diğer sorunlar devam etmekte. Şu şekilde,

Oyunda yaşadığım sıkıntı şu şekilde;
Cs oynarken bir anda maçın ortasında oyundan atıyor. İnternette araştırma yaparak XMP'yi kapattım (6000mhz'de çalışırken, 4800 mhz'de çalışıyor) ve atma olayı düzeldi (yine attı ama sık değil, nadir) ama bu sefer de oyun içerisinde kasmalar olmaya başladı. Yani düşük sistemde oyun oynuyormuşsunuz gibi, adam gördüğümde ani donmalar vs.)

Bilgisayarda yaşadığım sıkıntı ise şu;
1- Durduk yere bir kaç defa reset atmaya başladı, Çok sık olmasa da oluyor bu sorun. Yine araştırma yaptığımda bir ayar değiştirdim "otomatik olarak yeniden başlat" kısmını kapattım. Bu sefer de haliyle donma yapıyor ve reset atmadan da düzelmiyor.
2- Bir diğer sorun ise alt-tab yaparken ani 2 saniyelik donma sorunu. Tabi ki çözünürlükle alakalı diyebilirsiniz ama benzer özellikli oynayan arkadaşlarımda böyle bir sorun yok.

İnanın çıldırmak üzereyim. Lütfen yardımcı olmanızı rica ederim. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,098
İsim
Emre Zengin
Merhabalar,

Intel Core i9 14900KF Soket 1700 14.Nesil 5.80GHz 32MB Önbellek 10nm İşlemci
ASUS ROG STRIX Z790-F GAMING WIFI II Intel Soket 1700 DDR5 8000MHz(OC) Anakart
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4070 Ti OC 12GB GDDR6X 192Bit DLSS 3 Ekran Kartı
Samsung 2TB 990 PRO w/Heatsink M.2 (Okuma Hızı 7450MB / Yazma Hızı 6900MB) SSD
GSKILL 64GB (2x32) TRIDENT Z5 NEO RGB DDR5 6000mhz CL30 Dual Ram
ASUS ROG STRIX LC II 360 V3 3x120mm Fanlı Sıvı Soğutucu (Sonradan Asus Ryujin III olarak değiştirildi)
ZALMAN Z9 ICEBERG MESH BLACK 4x14cm FAN E-ATX GAMING KASA
ZALMAN TerraMax 1000W 80PLUS Gold ATX3.0 ve PCIe Gen.5 Uyumlu Gaming Power

Win 11 Pro kullanıyorum. BIOS güncel.

İlk başlarda sıcaklık 90-95 leri görüyordu, sıvı soğutmada arıza olduğundan onu değiştirdim ve ısınma problemi düzeldi.
Fakat diğer sorunlar devam etmekte. Şu şekilde,

Oyunda yaşadığım sıkıntı şu şekilde;
Cs oynarken bir anda maçın ortasında oyundan atıyor. İnternette araştırma yaparak XMP'yi kapattım (6000mhz'de çalışırken, 4800 mhz'de çalışıyor) ve atma olayı düzeldi (yine attı ama sık değil, nadir) ama bu sefer de oyun içerisinde kasmalar olmaya başladı. Yani düşük sistemde oyun oynuyormuşsunuz gibi, adam gördüğümde ani donmalar vs.)

Bilgisayarda yaşadığım sıkıntı ise şu;
1- Durduk yere bir kaç defa reset atmaya başladı, Çok sık olmasa da oluyor bu sorun. Yine araştırma yaptığımda bir ayar değiştirdim "otomatik olarak yeniden başlat" kısmını kapattım. Bu sefer de haliyle donma yapıyor ve reset atmadan da düzelmiyor.
2- Bir diğer sorun ise alt-tab yaparken ani 2 saniyelik donma sorunu. Tabi ki çözünürlükle alakalı diyebilirsiniz ama benzer özellikli oynayan arkadaşlarımda böyle bir sorun yok.

İnanın çıldırmak üzereyim. Lütfen yardımcı olmanızı rica ederim. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.
RAM'lerde donanımsal problem olabilir hocam. BIOS'ta Advanced Mod'a geçip Exit sekmesinden BIOS'u sıfırlayıp kaydedip çık. Baktın sorun devam ediyor. RAM'lerden sadece 1 tanesini A2 (2. slota) takıp çalıştır. BIOS'a girip tekrardan BIOS'u sıfırla bu işlemden sonra. Ondan sonra sorun olup olmayacağına bak bakalım. Eğer sorun yaşarsan diğer belleği aynı şekilde dene hocam. RAM'ler şuanda A2 ve B2 (2. slot ve 4. slot) olarak takılı di mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir de bu sürücüleri indirip kur:

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
RAM'lerde donanımsal problem olabilir hocam. BIOS'ta Advanced Mod'a geçip Exit sekmesinden BIOS'u sıfırlayıp kaydedip çık. Baktın sorun devam ediyor. RAM'lerden sadece 1 tanesini A2 (2. slota) takıp çalıştır. BIOS'a girip tekrardan BIOS'u sıfırla bu işlemden sonra. Ondan sonra sorun olup olmayacağına bak bakalım. Eğer sorun yaşarsan diğer belleği aynı şekilde dene hocam. RAM'ler şuanda A2 ve B2 (2. slot ve 4. slot) olarak takılı di mi?

Bir de bu sürücüleri indirip kur:

Hocam bilgi ve ilginiz için öncelikle çok teşekkür ederim. Evet ramler 2. ve 4. slotta takılıydı. Ram'leri teker teker 2. ve 4. slotlarda denedim. Teker teker kullanınca çökme olmadı, ama performansı da düştü haliyle.

Diğer söylediklerinizi yapıp yazacağım hocam. Tekrar teşekkürler.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,098
İsim
Emre Zengin
Hocam bilgi ve ilginiz için öncelikle çok teşekkür ederim. Evet ramler 2. ve 4. slotta takılıydı. Ram'leri teker teker 2. ve 4. slotlarda denedim. Teker teker kullanınca çökme olmadı, ama performansı da düştü haliyle.

Diğer söylediklerinizi yapıp yazacağım hocam. Tekrar teşekkürler.
Tek slot olduğu için performansın düşmesi normal. Peki tek bellek takılıyken XMP'yi açınca sorun yaşamış mıydın?

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Yok hocam xmp açmadım. Onu şimdi deneyeceğim.
Tek slot olduğu için performansın düşmesi normal. Peki tek bellek takılıyken XMP'yi açınca sorun yaşamış mıydın?
Hocam tek rami 2. slotta xmp açık olarak denedim ve csde 1 maç attım (normalde 2 ram takılıyken ve xmp açıkken atıyordu), herhangi bir sorun olmadı. Diğerlerini de deneyip bilgilendireceğim.

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan

Hocam tekrar selamlar, dediklerinizi uyguladım ve gönderdiğiniz programları yükledim. Ram'leri XMP açıkken de denedim. Teker teker slot ve 2sini birden kullanım olarak. Öncelikle bilgisayar donması ve reset atması hiç olmadı. XMP açıkken 2. slotta rahat bir oyun deneyimi yaşadım ama 4. slotta oyunda kasmalar oldu. En son olarak da oyunda güncellemeler oldu ve belki oyun kaynaklıdır düşüncesiyle 2 rami birden XMP açıkken taktım ve yaklaşık 7-8 dakika sonra attı. Son durum bu şekilde.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,098
İsim
Emre Zengin

Hocam tekrar selamlar, dediklerinizi uyguladım ve gönderdiğiniz programları yükledim. Ram'leri XMP açıkken de denedim. Teker teker slot ve 2sini birden kullanım olarak. Öncelikle bilgisayar donması ve reset atması hiç olmadı. XMP açıkken 2. slotta rahat bir oyun deneyimi yaşadım ama 4. slotta oyunda kasmalar oldu. En son olarak da oyunda güncellemeler oldu ve belki oyun kaynaklıdır düşüncesiyle 2 rami birden XMP açıkken taktım ve yaklaşık 7-8 dakika sonra attı. Son durum bu şekilde.
Eğer 2. slottaki RAM'i 4. slota takıp deneyip aynı sorun olduysa bu sefer sadece 1. ve 3. slota tak RAM'leri hocam. Normalde 2. ve 4. slota takılması gerek. XMP kapalıyken 1. ve 3. slotta test et bakalım oyundan atma olacak mı? Eğer sorun olmazsa bu sefer XMP'yi açıp test et.

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Eğer 2. slottaki RAM'i 4. slota takıp deneyip aynı sorun olduysa bu sefer sadece 1. ve 3. slota tak RAM'leri hocam. Normalde 2. ve 4. slota takılması gerek. XMP kapalıyken 1. ve 3. slotta test et bakalım oyundan atma olacak mı? Eğer sorun olmazsa bu sefer XMP'yi açıp test et.
Tamamdır hocam deneyim paylaşacağım. Çok ama çok sağolun ilginiz için

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Hocam 1. ve 3. slotlara taktım, XMP kapalı, 2. ve 4. de 4800 mhzde çalışan ramler 1. ve 3e takınca 4000 Mhz'e düştü. Bu arada girerken anakartta kırmızı, turuncu, beyaz ve yeşil sırasıyla yanarak açılıyordu. Zorlandı açılırken. Oyun girdim ve oyundan attı.

XMP açtım ve bilgisayar açılmadı. Kırmızı ve turuncu yandı (görseller mevcut).

Ekler

• 1.jpg
    1.jpg
    452.2 KB · Hit: 23
  • 2.jpg
    2.jpg
    379.5 KB · Hit: 23

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,098
İsim
Emre Zengin
Hocam 1. ve 3. slotlara taktım, XMP kapalı, 2. ve 4. de 4800 mhzde çalışan ramler 1. ve 3e takınca 4000 Mhz'e düştü. Bu arada girerken anakartta kırmızı, turuncu, beyaz ve yeşil sırasıyla yanarak açılıyordu. Zorlandı açılırken. Oyun girdim ve oyundan attı.

XMP açtım ve bilgisayar açılmadı. Kırmızı ve turuncu yandı (görseller mevcut).
Bilgisayarı kapat hocam. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. RAM'leri çıkar hocam. Anakartın üstünde CLRTC adlı 2 pinli bir yer olacak. Tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri A2 ve B2 olarak takıp sistemi çalıştır.
Bu 2. slottaki RAM'i 4. slota, 4. slottakini de 2. slota takmayı denedin di mi?

aleksey

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Ahmet Kaplan
Bilgisayarı kapat hocam. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. RAM'leri çıkar hocam. Anakartın üstünde CLRTC adlı 2 pinli bir yer olacak. Tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri A2 ve B2 olarak takıp sistemi çalıştır.
Bu 2. slottaki RAM'i 4. slota, 4. slottakini de 2. slota takmayı denedin di mi?
Hocam dediklerinizi harfiyen uyguladım ve BIOS sıfırlandı. A2 ve B2 olarak RAM'leri taktım. Yalnız XMP açmam gerekiyor muydu?

Bu arada ram değişiklerini denemiştim evet.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,098
İsim
Emre Zengin
Hocam dediklerinizi harfiyen uyguladım ve BIOS sıfırlandı. A2 ve B2 olarak RAM'leri taktım. Yalnız XMP açmam gerekiyor muydu?

Bu arada ram değişiklerini denemiştim evet.
Şimdi XMP açmadan tekrardan test et bakalım. Sorun BIOS yazılımı kaynaklı duruyor. RAM'ler tek başına stabil çalışıyorlar çünkü.

Top Bottom