Neler Yeni

Bilgisayar Kendi Kendine Reset Atıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Bilgehan Kartal
İyi akşamlar abilerim, hocalarım, arkadaşlarım. Başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayar rastgele bir vakitte kendi kendine reset atıyor. Bu olay çok sık olmuyor, nadiren ve alakasız zamanlarda oluyor. İşlemci sıcaklığım gayet iyi, Ryzen 5 3600x'i yeni aldığım kule tipi bir soğutucu ile kullanmaktayım. Soğutucuyu da bilenleriniz vardır, Abdullah abinin incelemesini yaptığı Snowman X2'nin üst modellerinden olan X6 modelini kullanmaktayım. Şahsen bu olayın işlemci yüzünden meydana geldiğini düşünmüyorum çünkü sıcaklık değerleri gayet iyi 50 ile 70 derece arasında fakat şöyle bir durum da var ki yanlış hatırlamıyorsam bu olay soğutucuyu taktıktan sonra başladı, bu da beni biraz şüphelendiriyor ama en çok şüphelendiğim PSU, 80 plus sertifikasına sahip olmayan powerboost'a ait 500w bir psu. Sahip olduğum bilgisayarın ilk hali 2017'de başkası tarafından toplanmıştı ve ben o zamanlar bilgi sahibi olmadığım için toplanan sistem hakkında yorum yapamamıştım, o zamandan beri bu PSU duruyor ama bugüne kadar hiç sıkıntı yaşamadım, yine de ondan dolayı olabilir diye düşünüyorum. PSU'nun bilgisayarıma yetersiz kaldığını da düşünmüyorum çünkü ekran kartım GTX 1050, 75w değerinde. Sizce hata neden olabilir? Birde PSU'larda ömür oluyor mu? Öyle bir şey olmuş olabilir mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Bilgehan Kartal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar sebebi buldum, yeni soğutucuyu taktığımdan beri elimde 2 tane ram olduğundan dolayı ve çift kanal kullanmak istediğimden dolayı ramlerden bir tanesi soğutucunun tam altına denk geliyordu ve soğucutuyla direk temas halindeydi. Bu durum rami etkilemiş olsa gerek resetlerin sebebi buymuş. Şuan bu durma bir çözüm bulana kadar diğer rami kullanmıyorum. Önerileriniz varsa almak isterim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
951,810
Üyeler
149,990
Son üye
Emrahhh
Top Bottom