Neler Yeni

Bilgisayar Parçaları Fiyatları Neden Bu Kadar Düştü?

Son zamanlarda takip etsem de uzun bir süre bilgisayar parçaları fiyatlarını incelememiştim. Bu aralar görünce şaşırdım ve nasıl bu kadar ucuz olduğunu düşünmeye başladım, aylara göre fiyatlara baktım ve çoğu ürünün 2022'nin başından bile daha ucuza satıldığını gördüm. Bunun tüm sebepleri nedir? Normalde asgari ücret artınca fiyatlar artardı, Dolar 10 kuruş artsa 10TL artmış gibi zam gelirdi, vergiler falan derken fiyatlar uçardı ve orta-üst düzey bir sistem almak için asgari ücreti hiç harcamadan aylarca çalışmamız gerekiyordu, şimdi ise 2 aylık asgari ücretle RX6700XT'li güzel bir sistem alınıyor ve üstüne 1000TL ekleyince 2. el güzel bir 144HZ monitör alınabiliyor. Bayağı şaşırdım dediğim gibi çünkü güç kaynağı, bilgisayar kasaları ve anakart hariç her şey çok ucuzlamış. Hatta aşağıda fiyatlar hakkında bilgi de vereceğim.

Ryzen 5 5600 son 1 yıllık fiyat değişimi:
1674515867412.png

Gigabyte RTX 3060 EAGLE 12GB 1 yıllık fiyat değişimi:
1674515991501.png

Sapphire PULSE Radeon RX 6600 8GB 1 yıllık fiyat değişimi:
1674516045676.png

XFX SPEEDSTER SWFT 309 RX 6700 XT CORE 12GB 1 yıllık fiyat değişimi:
1674516090594.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bildiğim kadarıyla elektronik madenciliğin çöküşünün büyük etkisi var.

Konuyu yine yanlış yere açmışım sanırım. Doğru yer mi yoksa yine yanlış mı?

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,333
İsim
Hasan Ali
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
her şey=ekran kartı mı? :D
cevap:
mining furyası bittiği için 5 katına satamıyorlar.
Ekran kartı değil sadece tabi ki de fakat çoğu şeyin fiyatı düşmüş. Özellikle işlemciler ve ekran kartları olduğu için onları göstermek istedim. Genel olarak ise 2 ayda çok güzel bir sistem ve +1000TL 2. el güzel bir ekran alınıyor artık normalde böyle bir sistem için 6-7 bile çalışıyorduk. Cevabınız için teşekkür ederim demek ki miningcilerin annelerinin malum yerlerine boşuna sövmüyormuş oyuncular.

n7cati

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,072
İsim
Necati
Instagram
https://www.instagram.com/n2cati/
Discord
2893
Son zamanlarda takip etsem de uzun bir süre bilgisayar parçaları fiyatlarını incelememiştim. Bu aralar görünce şaşırdım ve nasıl bu kadar ucuz olduğunu düşünmeye başladım, aylara göre fiyatlara baktım ve çoğu ürünün 2022'nin başından bile daha ucuza satıldığını gördüm. Bunun tüm sebepleri nedir? Normalde asgari ücret artınca fiyatlar artardı, Dolar 10 kuruş artsa 10TL artmış gibi zam gelirdi, vergiler falan derken fiyatlar uçardı ve orta-üst düzey bir sistem almak için asgari ücreti hiç harcamadan aylarca çalışmamız gerekiyordu, şimdi ise 2 aylık asgari ücretle RX6700XT'li güzel bir sistem alınıyor ve üstüne 1000TL ekleyince 2. el güzel bir 144HZ monitör alınabiliyor. Bayağı şaşırdım dediğim gibi çünkü güç kaynağı, bilgisayar kasaları ve anakart hariç her şey çok ucuzlamış. Hatta aşağıda fiyatlar hakkında bilgi de vereceğim.

Ryzen 5 5600 son 1 yıllık fiyat değişimi:
Alıntıyı görüntüle

Gigabyte RTX 3060 EAGLE 12GB 1 yıllık fiyat değişimi:
Alıntıyı görüntüle

Sapphire PULSE Radeon RX 6600 8GB 1 yıllık fiyat değişimi:
Alıntıyı görüntüle

XFX SPEEDSTER SWFT 309 RX 6700 XT CORE 12GB 1 yıllık fiyat değişimi:
Alıntıyı görüntüle

Bildiğim kadarıyla elektronik madenciliğin çöküşünün büyük etkisi var.

Konuyu yine yanlış yere açmışım sanırım. Doğru yer mi yoksa yine yanlış mı?
Ben sistemimi yılbaşından önce acele acele almıştım fiyatlar artar diye ama birçok şeyin fiyatı arttı pclerin ve parçaların fiyatı artmadı garip yani , hemde ekran kartları deli gibi düşüyor çok ilginç

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,333
İsim
Hasan Ali
Ben sistemimi yılbaşından önce acele acele almıştım fiyatlar artar diye ama birçok şeyin fiyatı arttı pclerin ve parçaların fiyatı artmadı garip yani , hemde ekran kartları deli gibi düşüyor çok ilginç
Bnde öyle aldım ama pişman değilim

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,253
İsim
Deniz Bey
işlemciler yenileri çıktığı için düşüyor ekran kartları da mining den dolayı saçma fiyatlara çıkmıştı zaten, dolayısıyla çokta düşündüğün gibi değil anakartlar filan uçtu gitti ,

Silinsin

80+ Silver
Ekran kartı değil sadece tabi ki de fakat çoğu şeyin fiyatı düşmüş. Özellikle işlemciler ve ekran kartları olduğu için onları göstermek istedim. Genel olarak ise 2 ayda çok güzel bir sistem ve +1000TL 2. el güzel bir ekran alınıyor artık normalde böyle bir sistem için 6-7 bile çalışıyorduk. Cevabınız için teşekkür ederim demek ki miningcilerin annelerinin malum yerlerine boşuna sövmüyormuş oyuncular.
İşlemciler hızla yeni seri çıkardıkları için eski seriler ucuzluyor bu hep böyleydi ekran kartları ise aynı şekil de ne mining kaldı ne talep arz dengesi bundan 2 yıl önce 1900den aldığım monitör 6k şuan :D ucuzladı mı hayır teknoloji mi gelişti evet.

n7cati

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,072
İsim
Necati
Instagram
https://www.instagram.com/n2cati/
Discord
2893
Bnde öyle aldım ama pişman değilim
Yani bende değilim diyebilirim ama boşu boşuna telaş stres yaptığıma pişmanım dolar bu seviyede kalırsa fiyatlar düşmeye devam edecek gibi duruyor

byhorozkentli

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,253
İsim
Deniz Bey
6600 xt gaming x i nisanda 8 bine almıştım mesala şimdi satmaya kalksan 4 4.5 anca ediyor normalde bu fiyatlar olması lazımdı zaten pahalıya aldık işte :)

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,333
İsim
Hasan Ali
Yani bende değilim diyebilirim ama boşu boşuna telaş stres yaptığıma pişmanım dolar bu seviyede kalırsa fiyatlar düşmeye devam edecek gibi duruyor
Bn ce seçim zamanı durdular seçim sonrası sonrası 🍌

İnşaAllah devam eder. Fakat anakart falan da ucuzlasa keşke özellikle güç kaynakları da.

SadeceBirisi.

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,333
İsim
Hasan Ali
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,914