Neler Yeni

Bir Ateist İle Ropörtaj

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,019
İsim
Hakan
Konuk :
Konuğumuz olan @Harley Quinn❖ 'e teşekkürlerimi sunuyorum.

Konuğun Notu:
Röportajı saygı çerçevesinde yapmaya özen gösterdim. Lütfen sizde benim düşüncelerime değer verip aynı şekilde saygılı biçimde cevaplayabilirseniz hoş olur.

Bir de şunu belirtmek istiyorum. Dinler hakkında Müslümanlık/Hristiyanlık/Yahudilik yerine direkt hepsini bir çatı altında toplayıp Teizm şeklinde ifade ettim. Çünkü bu dinlerin birbirinden farkı olduğunu düşünmüyorum.

Sorular ve Cevaplar :
Soru 1 : Bizlere Kısaca Ateizm i Özetler misin?
1- Her türlü inanç yokluğu. Yani bir yaratıcının varlığını inkar etme desek doğru olmaz. Çünkü sanki bir yaratıcı varmış da onu inkar ediyormuşuz gibi algılanabilir. O yüzden kısaca şöyle söyleyeyim. Bütün metafiziksel (ütopik) varlıkların olamayacağı anlayışındayım. Yani bunlar zaman içinde, insanların uğradığı kültürel kazanımlar sonucu uydurdukları şeyler.

Soru 2 : Tanrının varlığına neden inanmıyorsun?
1. Soru ile Aynı cevapları vereceği için 1'i referans alın
Soru 3 : Ailen ve Çevren Nasıl Karşıladı?
3- Ailem ve çevrem anlayışla karşıladı. Kişisel tercihlerime karışmıyorlar, bu gerçekten çok iyi bir şey. Keşke herkesin ailesi benim ki gibi olsa. Bazı aileler baskı yapıyorlar. Bu baskı dinde var olan baskıdan dolayı da oluyor gibi. Bazı kişilerde bu yüzden ailelerine söyleyemiyorlar.

Soru 4 : Cennet ve Cehennem Kavramı hakkında ne düşünüyorsun ?
4- Cennet ve Cehennem kavramları masallarda geçen ütopik ortamlardan başka bir şey değil. Teist ve diğer bazı dinlerinde inanışın da vardır. Dinler birbirlerinden inanç alışverişi yapmışlar.

Soru 5 : Adem ve Havvaya hakkında ne düşünüyorsunuz?
Adem ve Havva hakkında düşüncelerim de Cennet ve Cehennem kavramları ile aynı. Teist dinlerin bahsettiği üzere ilk insan olan Adem ve Havva Cennetten kovulmuşlar ve dünya ya gelmişler. Tam da masallarda geçen olaylar gibi. Böyle bir şey mümkün olamaz.
Ayrıca ilk insan diye de bir şey yok, Evrim yasası bunu kanıtlıyor zaten.

Soru 6 : Dinler hakkında ne düşünüyorsun?
Dinler, insanların zaman içinde, farklı amaçlar güderek oluşturdukları olgular. Misal insanları toplamanın, birlikteliği sağlamanın en kolay yolu olabilir.
Teizm'de bir de aracı varmış. Yani Tanrı'nın emirlerini insanlara anlatmaya çalışan görevliler. Bu aracılar gerçekten zeki insanlar ve bir tarikat, grup oluşturup insanları o günün şartlarında mücadele etmek için birlikte tutma başarısını göstermişler. Tebrik edilesi.
Son olarak şunu söyleyeyim. Teizm'de ki veya diğer dinlerde ki inanışlar hep benzerdir. Farklılıklar vardır tabii ki bunlar kültürel olgular ancak temelde hep aynı şeyler yani demem o ki bir din bitmiş bir başkası devam etmiş.

Soru 7 : Kutsal Kitap "Tevrat-Zebur-İncil ve Kur'an hakkında ne düşünüyorsun?
Kutsal kitaplar insanlar tarafından yazılmış ve zekice fikirlerini ortaya koymuşlar. Biri birinin devamı gibi bir farkları yok. Genel olarak aynı şeyler bahsedilir.
Bilimle de uyuştuğunu savunanlar var. Evet bilimle de uyuşuyor. Ancak şöyle bir şey var. Dini kitaplarda yazılan bilimsel nitelikte olan şeyler zaten önceden beri bilinen şeylerdir. Yani zaten bilinen şeyleri yazmışlar.
.
Soru 8 : Evrimi Kabul Ediyor musun?
Gelelim evrimi kabul ediyor musun sorusuna. "Kabul ediyor musun" sorusu saçma bir soru. Ben kimim ki kabul etmeyeceğim? Ben veya herhangi biri kabul etse de etmese de evrim bir doğa yasasıdır. Evrimi görmezden gelen insan cahilliğe boğulmuştur. Hiç bir şey durup dururken "puf" diye bir anda meydana gelmemiştir. Zaman içinde oluşmuştur.
En büyük örnekleri balina ve insan evrimidir. Balinalar da ki ön ve arka bacak kemiklerini, insanlarda ki kuyruğu oluşturan genlerin DNA'lar da hala bulunduğunu görebilirsiniz.
Araştırırsanız eğer binlerce evrim örneği bulabilirsiniz. Bizim ilgilimizi çeken insan evriminde ise kaş, alın, beyin, kulak her türlü şeyin evrimine ulaşabiliyoruz. Ara geçiş türleri ile yapboz gibi birleşip bir sonuca çıkmamızı sağlıyorlar. Fosiller ve DNA analizleri sayesinde de bilimin işi kolaylaşıyor.

Soru 9 : Deizm ve Agnostisizm Hakkında Ne düşünüyorsun?
Aslında agnostisizm de mantıklı olabilir ama hiç birşeyi bilemeyiz düşüncesi de insanı çıkmaza sokup delirtebilir, bilemiyorum. Deizm hakkında bir düşüncem yok yani Tanrı varsa eğer başıboş bırakma hali olamazdı bence.

Soru 10 : Seni Ateizm'e ne itti?
10- Beni Ateizm'e hiçbir şeye anlam verememem itti. Yani düşünüyorum mesela, dini kaynaklara bakıyorum. Yok abi böyle bir şey mümkün değil diyorum ve soğuyorum.
2. neden ise Teist insanların iticiliği ve insanları dinden soğutması. Cidden bir insan bir dine mensup olmak istiyorsa eğer, o dini yaşayan insanlardan değil, doğruca kaynaklardan ve bilir kişilerden öğrenmeli. Dini yaşayan insanlara bakınca dinden soğuyorsun. Bu da böyle bir sebeptir.

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,649
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,721
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121

Cruyff and Messi

80+ Bronze
Soru 4 : Cennet ve Cehennem Kavramı hakkında ne düşünüyorsun ?
4- Cennet ve Cehennem kavramları masallarda geçen ütopik ortamlardan başka bir şey değil. Teist ve diğer bazı dinlerinde inanışın da vardır. Dinler birbirlerinden inanç alışverişi yapmışlar.
Aynen aynen

Top Bottom