Neler Yeni

[Bitti] Steam'de Bedavaya 66 Oyun Almak İster misiniz?

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24
Programı dün kurdum ve ağa bağlandım lakin biraz şüphelenmedim değil. Sadece bir ağa bağlandığım anda Steam hesabıma klasörlü bir şekilde 66 oyunun ben onay dahi vermeden birkaç dakika içerisinde kendiliğinden gelmesi teknik olarak imkansız. Ben ağa bağlanınca aynı ağda gözüktüğümüz için bana aile paylaşımı açtıracak, ben de istediğim oyunları "Ödünç alma" seçeneği ile alıp oynayacağım sanıyordum ama öyle olmadı ve aile paylaşımı menümde de kimse gözükmüyor. Steam sözleşmesinde "Family sharing" geçiyor lakin bu "Family sharing" durumu aynı bilgisayarda iki farklı hesabın şifresini tek bir bilgisayarın Steam launcherında girip açarsanız ve daha sonrasında hesapların birnin ayarlar sekmesinden bu seçeneği "Guardınızı" girerek onaylarsanız açılıyor, sizden onay isteyen ve yasal bir yöntem kısacası. Öte yandan "Gıbır.net" sistemine dönersek, ben yıllardır Steam kullanıyorum, her özelliğini ve kuralını üç aşağı beş yukarı biliyorum ama hayatımda bir kere bile bir ağa bağlanarak oyunlarını Steam üzerinden ücretsiz oynayabildiğin üstelik dakikalar içerisinde sen Steam üzerinden bir onay dahi vermeden oyunlara kolayca erişebildiğin bir sistemi görmedim, duymadım, Steam sözleşmesinde böyle bir şeyin mümkün olabileceği, böyle bir yöntemin Steam tarafından bilindiği veyahut yasal olduğu geçmiyor ki sözleşmede bu tarz uygulamaların veya bilinen yöntemlerin hepsini yazarlar normalde. Steam de bu sözleşmeyi istediği zaman tek taraflı olarak değiştirebiliyor. Kısacası bu sistem asla güvenilir olmamakla birlikte Steam de böyle bir sistemin varlığını kabul etmiyor yani yaptığınız şey tamamen bir açıktan yararlanmak ve daha öncesinde Steam'de bir açık bulup bunu rapor etmek yerine kullanan ve tespit edilen herkes hesabına " Sınırsız topluluk banı" yemiştir. Daha önce bizzat deneyim ettim, bu banı yerseniz yorum yapamaz, yeni oyun satın alamaz, Steam'e para yatıramaz ve profilinizi asla düzenleyemezsiniz yani hesabınız tam anlamıyla hesabınız çöp olur.

Steam buna şu anlık izin vermediği ve bilmediği için görmezden de gelebilir, bu uygulamayı keşfedip toplu bir biçimde bir kereliğine mahsus uyarıda bulunup uygulamayı da engelleyebilir, Steam kullanıcılarının sözleşmeyi dahi okumadan "nerede beleş oraya yerleş" mantığıyla hareket edip açıkça Steam'i suistimal ettiğini görüp, sözleşmeye tek taraflı düzenleyip tespit edilen herkesin hesabına "Sınırsız topluluk banı" da atabilir.

Son olarak şuna da değinmek istiyorum, Gıbır.net "biri ağdaki oyunlarda hile açarsa hepimiz ban mı yeriz" sorusuna "Sadece kullanan kişi yer" diye cevap vermiş ama bu kütüphaneye Steam tarafından bilinen bir yöntem ile değil de tuhaf tuhaf ağ zırvalarıyla bağlandığımız için ve sistem "Family sharing" yapmaktansa tek bir kütüphaneyi herkese sunup tek kişi kullanıyormuş gibi gösterdiği için biri hile açarsa ağa bağlı olan herkesin ban yemesi gibi bir ihtimal de vardır. Gıbır.net gibi ismi cismi bilinmeyen bir şirketin sistemine yukarıda saydığım sebeplere rağmen güvenmek saçmalıktan başka bir şey değildir bence. Steam hesabınızda hiç oyun yoksa vs. elbette bu sisteme girin lakin şurada birkaç oyun için hesabınızı riske atmaya değmez. Açıkçası ben değeri ₺348 — ₺2186 olan hesabımı birkaç tane para biriktirsem alabileceğim oyun için riske atmak istemiyorum, sizin de aynı şekilde düşüneceğinizi umuyorum. Gıbır.net de S.S.S bölümünde asla bu sistemin legal olduğuyla vs. ilgili zerre bilgi parçası vermiyor, ancak siz arkalarından koşup defalarca sorarsanız yalan yanlış bir bilgi kırıntısını zor elde ediyorsunuz.

Sözleşmede geçmediğini bilmeme rağmen Steam'e ticket atıp bir kere daha araştıracağım bu konuyu, kendileri de bu duruma izin vermediklerini söylerlerse Gıbır.net kütüphane sistemini rapor edeceğim. Steam 2021 itibariyle aşırı katı kurallara sahip. Eğer kullanıyorsanız ağdan ayrılıp, Steam'e gir çık yaparak kütüphaneyi sıfırlamanızı öneriyorum. Ücretsiz birkaç oyun uğruna hesaplarımızın başına bir şey gelmez umarım...

Sonuna kadar okudum, sonuna kadar... :oops:

e_mir

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Ben yaptım oldu ve HALF LİFE indirdim oynadım da şu ana kadar sorun çıkmadı lakin wifi ile bağlı olmama rağmen ethernet bağlantısı gözüküyor onu anlamadım:)

Stwos

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
708
İsim
Mert Gülenay
Valla para kazanmak için güzel taktik.

uydu3

80+ Silver
Verdikleri cevaba göre steamle anlaşmamız var diyolar

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
''Konu hortlatmak'' gibi olmasın lakin discordlarında açıkçası yetkililer çok aktif bizzat seslide ilgileniyorlar çoğu zaman. Ben dün silmiştim güvenemediğim için ama şu an baya servis patlamış durumda. Çok fazla kişi kullanıyor. Ben dahil kimsenin bir sorun yaşadığını görmedim. Müşterileri ile iyi iletişim kuramadıkları kesin ama bu oyun mevzusunun bir güvenlik ihlali oluşturduğunu düşünmüyorum.
Ben hala bekliyorum.
1 hafta kadar kimse banlanmazsa bende kullanabilirim.

Rufus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
912
İsim
Rufus
Ben hala bekliyorum.
1 hafta kadar kimse banlanmazsa bende kullanabilirim.
Bende bekledim öyle şu an Hello Neighbor oynuyorum sorun yok. Yoğunluk yüzünden lisans sorunu alıp duruyorum ama kapasite artınca çok güzel bir hizmet olabilir.

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
Bende bekledim öyle şu an Hello Neighbor oynuyorum sorun yok. Yoğunluk yüzünden lisans sorunu alıp duruyorum ama kapasite artınca çok güzel bir hizmet olabilir.
Düşünce zaten güzel ama güvenilirlikte önemli hocam.
Bunu kanıtlasalar koşa koşa oynarım.
Crack oyundan tek farkı online da girebiliyorum

-_FLEX_-

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Ne zorunlusu kardeş
İlgilendiği Kategoriler
SSD VE HDD
Gıbırnet adamdır.
(TT kullnanıyorum.)

Ben sadece kendi fikirlerimi şüphelendiğim noktaları yazdım arkadaşlar, isteyen ve güvenen elbette kullanabilir. Gıbır "size açıklama ve kanıt sunmak zorunda değiliz" demek ve dava açmakla tehdit etmek yerine sistemi anlatsa fazla paranoyak olduğum için özür dahi dilerdim. Gıbır.net'in bu hizmeti güvenli olsa bile ki sanmıyorum hayatımızda ilk defa duyduğumuz ve çeşitli forumlarda müşterileriyle ne kadar kurumsallıktan uzak konuştuğunu gördüğümüz bir firmaya elbette şüpheyle yaklaşacağız. Yani esasında bilinmeyen edilmeyen bir sistem için hesabınızı boş yere riske atmaya değmeyeceğini anlatıyorum. Dediğim gibi isteyen ve güvenen kullansın ama çok efektif bir servis olduğunu da düşünmüyorum, zaten oyunlara zar zor girebiliyorsunuz. Gıbır.net sistemi çok ünlendiği için ve bu "lisans hataları" ile sıkça karşılaşıldığı için yakında sistemin fişi çekilir diye düşünüyorum. Son kez şunu da belirtmek istiyorum ki sistemin nasıl işlediğini merak edip cevap alamadığım için olası şüphelerini yazdığım mesajın üzerine Gıbır'ın foruma gelmesi, ücrete tabi dahi olmayan sistemini "karaladığımı" iddia etmesi ve tehditler savurması, kurumsallıktan çok uzaklaşarak, adeta kompleksli davranarak kendini komik duruma düşürmesi ve geçmişte de müşterileriyle yaşadığı birtakım problemlerinden sonra isterlerse dünyanın en güvenli sistemini yapsınlar asla saygı duyamayacağım ve güvenemeyeceğim bir şirkettir Gıbır.net.

Son düzenleme:

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
@Satoshi Nakamoto,
Yaptıklarının hiçbir mantıklı yanı yok, firmaya yakışmayacak şekilde laubali şekilde konuştular. Haklısınız.
Onlar yerine ben söyleyeyim, bu yöntem "Commercial License" olarak geçen bir yöntem. Steam'den alıyorlar.
Saman altından su yürütme gibi bir olay yok, oyunların belirli sayıda lisanslarını satın alıp bunu da paylaşıyorlar.
Steam'e de danışıyorlar, kurumsal kanaldan oyun firmaları ile de iletişime geçiyorlar, gerekli işlemleri yapıyorlar.
Normalde sadece abonelerine özel kendi internet ağlarından vermeyi düşünüyorlarmış, herkese açılsın demişler.
Çünkü oynamak isteyenler fazla sayıda imiş, bu yüzden "ZeroTier" adlı açık kaynak kodlu uygulamayı kullanmışlar.
Bir oyundan sanırım 200 tane lisans alıyorlar, 200 kişiden fazla kişi girmeye çalışırsa lisans bittiği için hata veriyor.
Oyunu oynayanlar çıkınca yer açılıyor. Bu yüzden genelde 00.00 gibi giriyorum, şu ana kadar sorunla karşılaşmadım.
En çok talep alan oyunlara da yeni lisans almaya çalışıyorlar, sistemde bir sorun yok. Yetkililerin, üslubunda sorun var.

@Satoshi Nakamoto,
Yaptıklarının hiçbir mantıklı yanı yok, firmaya yakışmayacak şekilde laubali şekilde konuştular. Haklısınız.
Onlar yerine ben söyleyeyim, bu yöntem "Commercial License" olarak geçen bir yöntem. Steam'den alıyorlar.
Saman altından su yürütme gibi bir olay yok, oyunların belirli sayıda lisanslarını satın alıp bunu da paylaşıyorlar.
Steam'e de danışıyorlar, kurumsal kanaldan oyun firmaları ile de iletişime geçiyorlar, gerekli işlemleri yapıyorlar.
Normalde sadece abonelerine özel kendi internet ağlarından vermeyi düşünüyorlarmış, herkese açılsın demişler.
Çünkü oynamak isteyenler fazla sayıda imiş, bu yüzden "ZeroTier" adlı açık kaynak kodlu uygulamayı kullanmışlar.
Bir oyundan sanırım 200 tane lisans alıyorlar, 200 kişiden fazla kişi girmeye çalışırsa lisans bittiği için hata veriyor.
Oyunu oynayanlar çıkınca yer açılıyor. Bu yüzden genelde 00.00 gibi giriyorum, şu ana kadar sorunla karşılaşmadım.
En çok talep alan oyunlara da yeni lisans almaya çalışıyorlar, sistemde bir sorun yok. Yetkililerin, üslubunda sorun var.
Aydınlattığın için teşekkürler, Gıbır.net yetkilileri de bunu söylese yeterliydi.

TRHasan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,907
İsim
Hasan
Witcher serisi dahil bir sürü oyunu ücretsiz almak ister misiniz? İleride RDR 2 de gelebilir.
GIBIRNET, bu imkanı sunuyor. Üyesi olmasanız bile bedava oyunlardan yararlanabiliyorsunuz!
Reklam amaçlı değildir, tüm herkesin bu fırsattan yararlanabilmesi için paylaşıyorum. o.O2
Not: Oyunlar hemen gelmiyor, 10-15 dakika sürüyor gelmeleri.
GIBIRNET Oyun Ağı kodu: c41fc56e031a7ad0
Abi videodaki uygulamayı indirip sonra oyunlar geldiğinde silsek ne olur?
oyunlar kalır mı?

kadiks

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,222
İsim
Kadir Bey
Abi videodaki uygulamayı indirip sonra oyunlar geldiğinde silsek ne olur?
oyunlar kalır mı?
Kalmıyor hocam.
O "ağ" a bağlı olduğunuz sürede steam hesabınızda kalıyor.

Top Bottom