Neler Yeni

Bu iki ram beraber kullanmak sorun olurmu

Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Cahit Cihan
RAM artırımı yaparken uyumlu bileşenler seçmek önemlidir. Almış olduğunuz "Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz DDR4 CL16" RAM, genel olarak iyi bir seçimdir. Ancak, uyumsuzluk sorunları yaşamamak için aşağıdaki noktaları kontrol etmenizde fayda var:

1. Uyumluluk: Bilgisayarınızın anakartı, bu RAM modülünü destekliyor mu? Anakartınızın maksimum RAM kapasitesi ve desteklediği RAM hızlarını kontrol edin.

2. Dual Channel: Eğer mevcut RAM'inizle aynı özelliklere sahip bir RAM aldıysanız (hız, kapasite, CL değeri), dual channel performansından faydalanabilirsiniz. Farklı RAM'ler kullanmak, uyumsuzluk yaratabilir ve performans kaybına neden olabilir.

3. Farklı Markalar: Farklı markalarda RAM kullanmak sorun yaratabilir. Ancak, aynı hız ve zamanlama değerlerine sahip oldukları sürece çalışmaları muhtemeldir.

4. Test: RAM’i taktıktan sonra bilgisayarınızı açın ve BIOS veya işletim sistemi üzerinden RAM’in tanınıp tanınmadığını kontrol edin. Ayrıca, bir stres testi yaparak stabilitesini kontrol edebilirsiniz.

Eğer RAM’ler uyumlu değilse, bu sistem kararsızlığına veya mavi ekran hatalarına yol açabilir. Ancak, uyumlu oldukları sürece kullanmanızda bir sakınca yoktur. Herhangi bir sorun yaşarsanız, RAM’inizi değiştirmek veya iade etmek en iyi seçenek olabilir. Başka bir sorunuz varsa sormaktan çekinmeyin! Ayrıca, anakart modelinizi belirtmeniz durumunda daha sağlıklı önerilerde bulunabilirim.
-
Eğer Anakart Markanızın Modelini Bilmiyorsanız, Aşağıdaki Yöntemleri Kullanabilirsiniz:
-
1. Windows Sistem Bilgileri
Adım 1: Başlat menüsüne sağ tıklayın ve "Çalıştır" seçeneğine tıklayın.
Adım 2: Açılan pencerede msinfo32 yazın ve Enter'a basın.
Adım 3: "Sistem Özeti" bölümünde, "Anakart Üreticisi" ve "Anakart Modeli" bilgilerini bulabilirsiniz.

2. Komut İstemi
Adım 1: Başlat menüsüne sağ tıklayın ve "Windows Terminal" veya "Komut İstemi"ni açın.
Adım 2: Aşağıdaki komutu yazın ve Enter'a basın:

"wmic baseboard get product,Manufacturer" Bu komut, anakart üreticisi ve modeli hakkında bilgi verecektir.

3. BIOS/UEFI

Bilgisayarınızı başlatırken BIOS veya UEFI ayarlarına girmek için genellikle Delete, F2 veya F10 tuşlarına basmanız gerekir. Burada anakart modelini görebilirsiniz.

4. Fiziksel Kontrol
Bilgisayar kasasını açarak anakartın üzerinde yazılı olan model numarasını kontrol edebilirsiniz. Genellikle anakartın üzerinde, işlemci soketinin yakınında veya RAM slotlarının yanında bulunur.

5. Üçüncü Parti Yazılımlar
CPU-Z veya Speccy gibi yazılımları indirerek sistem bilgilerinizi detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Bu yazılımlar, anakart modelinizi de gösterir.
Bu yöntemlerden birini kullanarak anakart modelinizi öğrenebilirsiniz.
ANAKART: Asus Prime B450M-K II Amd B450 DDR4 4400 MHz (OC) Am4 mAtx Anakart (27 MART 2023)
İŞLEMCİ:
Amd Ryzen 5 5500 3.6 GHz 6 Çekirdek 16MB Cache Am4 Soket 7nm İşlemci (27 MART 2023 )
RAM:
Kingston FURY Beast 8GB DDR4 CL16 3200MHz KF432C16BB/8 Masaüstü PC Bellek (30 MART 2023)
SSD-HDD:
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Disk ST1000DM010 (22 MAYIS 2022)
Ekran Kartı:
MSI NVIDIA GeForce GT 730 2GD3V2 2GB 128 bit DDR3 DX(12) PCI-E 2.0 Ekran Kartı ( N730-2GD3V2 ) (21 MAYIS 2022)
Kasam Aşırı Eskiydi
İçtede Fan Yoktu Haliyle kasayı değiştirdim psulu bir kasa aldım 2k ya malzeme kalitesi eskisi kadar sağlam değil lakin usb slotları güncel 3.0-2 falan mevcut idare ediyor yani xd ama hocam kasaya bir ssd alıcam onuda hemen atayım birde dedim ram arttırayım ve sipariş verdim ama verdiğim sipariş diğeriyle aynı değilmiş verdiğim siparişde şu ram dedimki kendi kendime acaba iade edip aynısından mı alsam diye siz ne dersiniz çünkü takıp kullandığımda çokta bir etki göremedm satın almış olduğum ram bu https://www.n11.com/urun/kingston-b...-ddr4-3200-mhz-cl16-ram-53905345?magaza=prote
yalnız hocam memtest64 ile test edeyim dedim çok uzun sürdü çokta bir şey beceremedim gerçi xd ama dikkatimi çeken bir şey var o görüntüyüde sizlerle paylaşayım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birinde DIMM A1 DİĞERİNDE DIMM B 1 ŞAŞIRTICI KISIM 2400MHZ BUNLAR 3200MHZ DEĞİLLERMİYDİ HOCAM ve evet konu hakkında görüşleriniz nedir değiştirip aynısınımı alayım yoksa bunlarda gayet uyumlu mu? tekrar efor sarf etmeyip kullanayım mı ?

Alıcağım M 2 SSD BU HOCAM

Ekler

• WhatsApp Image 2024-08-14 at 10.19.28.jpeg
    WhatsApp Image 2024-08-14 at 10.19.28.jpeg
    783.7 KB · Hit: 8

13082024

80+
Chat gpt ne güne duruyor hocam

Voltaj değerleri de önemli diye biliyorum ben kendim ayrı alırken ona da bakarak almıştım
Chatgpt sağ olsun :D
Kanıtlamam gerektiğini düşünmüyorum. Yaptığım işin doğası gereği, belirli detayları paylaşmam yasak. Diyelim ki ChatGPT'den alıntı yaptım, ne fark eder? Biz burada insanlara yardımcı oluyoruz. Ancak, size gerçeği söylemem gerekirse, bu ifadeleri ChatGPT'den almadım. İşim özel bir iş olduğu için, bazı şeyleri farklı kelimelerle ifade edebilirim. Herkesi kendiniz gibi sanmamanız daha iyi olur.

ANAKART: Asus Prime B450M-K II Amd B450 DDR4 4400 MHz (OC) Am4 mAtx Anakart (27 MART 2023)
İŞLEMCİ:
Amd Ryzen 5 5500 3.6 GHz 6 Çekirdek 16MB Cache Am4 Soket 7nm İşlemci (27 MART 2023 )
RAM:
Kingston FURY Beast 8GB DDR4 CL16 3200MHz KF432C16BB/8 Masaüstü PC Bellek (30 MART 2023)
SSD-HDD:
Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache Sata 3 Sabit Disk ST1000DM010 (22 MAYIS 2022)
Ekran Kartı:
MSI NVIDIA GeForce GT 730 2GD3V2 2GB 128 bit DDR3 DX(12) PCI-E 2.0 Ekran Kartı ( N730-2GD3V2 ) (21 MAYIS 2022)
Kasam Aşırı Eskiydi
İçtede Fan Yoktu Haliyle kasayı değiştirdim psulu bir kasa aldım 2k ya malzeme kalitesi eskisi kadar sağlam değil lakin usb slotları güncel 3.0-2 falan mevcut idare ediyor yani xd ama hocam kasaya bir ssd alıcam onuda hemen atayım birde dedim ram arttırayım ve sipariş verdim ama verdiğim sipariş diğeriyle aynı değilmiş verdiğim siparişde şu ram dedimki kendi kendime acaba iade edip aynısından mı alsam diye siz ne dersiniz çünkü takıp kullandığımda çokta bir etki göremedm satın almış olduğum ram bu https://www.n11.com/urun/kingston-b...-ddr4-3200-mhz-cl16-ram-53905345?magaza=prote
yalnız hocam memtest64 ile test edeyim dedim çok uzun sürdü çokta bir şey beceremedim gerçi xd ama dikkatimi çeken bir şey var o görüntüyüde sizlerle paylaşayım

Birinde DIMM A1 DİĞERİNDE DIMM B 1 ŞAŞIRTICI KISIM 2400MHZ BUNLAR 3200MHZ DEĞİLLERMİYDİ HOCAM ve evet konu hakkında görüşleriniz nedir değiştirip aynısınımı alayım yoksa bunlarda gayet uyumlu mu? tekrar efor sarf etmeyip kullanayım mı ?

Anladım, RAM konusunda kafan karışmış. Eğer aldığın yeni RAM, elindeki RAM ile tam olarak aynı değilse, bazı uyum sorunları yaşayabilirsin. Farklı RAM'ler genelde çalışsa da, ideal performansı almak her zaman mümkün olmayabiliyor. RAM hızlarının 2400MHz olarak görünmesi de biraz ilginç, çünkü 3200MHz olmasını beklerdin. Bu durumu çözmek için BIOS'tan XMP profilini açmayı deneyebilirsin; bu, RAM'lerin gerçek hızında çalışmasını sağlar.

Eğer hız farkı devam ederse veya sistemde kararlılık sorunları yaşarsan, iade edip aynı modelden almak daha mantıklı olabilir. Ama eğer şu an çalışıyor ve herhangi bir sorun yaratmıyorsa, çok da dert etmeyip kullanmaya devam edebilirsin. Sonuçta, her şey yolunda giderse fazla uğraşmaya gerek yok.

Bir de o SSD gayet iyi bir tercih, performansı kesinlikle artıracaktır. Almayı düşündüğün Crucial P3 M.2 SSD, sistemi hızlandırır, pişman olmazsın.

MemTest64'te de 2400MHz olarak görünüyorsa, bu büyük ihtimalle RAM'lerin BIOS ayarlarında varsayılan hızda çalıştığını gösteriyor. RAM'lerin tam performansını almak için BIOS'tan XMP (eXtreme Memory Profile) profilini etkinleştirmen gerekebilir. Bu profil, RAM'lerin 3200MHz'de çalışmasını sağlar.

BIOS'a girip XMP'yi aktif hale getirmen lazım. Eğer XMP'yi açtıktan sonra hala 2400MHz olarak görünüyorsa, o zaman iki RAM arasında uyumsuzluk olabilir. Bu durumda, en iyisi RAM'leri aynı modelden almak olabilir. Ama XMP'yi açıp RAM'lerin 3200MHz'de çalıştığını görürsen, sorun yok demektir, rahatça kullanabilirsin.

Son düzenleme:

LoserIl

80+ Silver
Kanıtlamam gerektiğini düşünmüyorum. Yaptığım işin doğası gereği, belirli detayları paylaşmam yasak. Diyelim ki ChatGPT'den alıntı yaptım, ne fark eder? Biz burada insanlara yardımcı oluyoruz. Ancak, size gerçeği söylemem gerekirse, bu ifadeleri ChatGPT'den almadım. İşim özel bir iş olduğu için, bazı şeyleri farklı kelimelerle ifade edebilirim. Herkesi kendiniz gibi sanmamanız daha iyi olur.
ChatGPT'den aldığını düşünme sebepleri büyük ihtimalle listeli başlıklı bir açıklama yazmandır insanlara tuhaf gelmesi normal çünkü senin gibiler neredeyse hiç yok . Ben şuanda en çok özel işini merak ettim ama heralde söylememeyi tercih ediyorsun

13082024

80+
İŞLEMCİ:
RAM:
SSD-HDD:
Ekran Kartı:
Kasam Aşırı Eskiydi

BIOS'a girip RAM'lerin varsayılan değerlerde mi çalıştığını kontrol et. Eğer RAM'ler 2400MHz'de çalışıyorsa, XMP profilini aktif hale getirip 3200MHz olarak ayarlayabilirsin. Bu ayarı yaptıktan sonra sistem performansında olumlu bir dönüş alırsan, RAM'leri bu şekilde kullanmaya devam edebilirsin. Ancak, 3200MHz'ye ayarladıktan sonra da sorun yaşıyorsan, en iyisi yeni aldığın RAM'i iade edip, önceki RAM ile tam uyumlu olan doğru RAM'i almak olacaktır.

M.2 SSD konusunda ise, eğer daha yüksek performans istiyorsan, mevcut HDD'yi değiştirdiğinde farkı hissedersin. Daha iyi bir M.2 SSD ile sistemin genel hızında ve tepkimesinde belirgin bir artış elde edebilirsin.

ChatGPT'den aldığını düşünme sebepleri büyük ihtimalle listeli başlıklı bir açıklama yazmandır insanlara tuhaf gelmesi normal çünkü senin gibiler neredeyse hiç yok . Ben şuanda en çok özel işini merak ettim ama heralde söylememeyi tercih ediyorsun
ChatGPT'nin verdiği bilgilerin doğruluğu her zaman garanti edilmez ve ChatGPT'nin de birçok hatası olabiliyor. Bu nedenle, ChatGPT'den alınan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek önemlidir. Kısacası, bu konuyla ilgili bilgi sahibi olman gerekir. Özetle ChatGPT ile iş bitmiyor; bu konuyla ilgili bilgilerin doğruluğunu ve geçerliliğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yani, bir kişinin zamanını boşa harcamadan, bilgilerin doğruluğunu ve geçerliliğini dikkatle değerlendirmek önemlidir.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Cahit Cihan

Anladım, RAM konusunda kafan karışmış. Eğer aldığın yeni RAM, elindeki RAM ile tam olarak aynı değilse, bazı uyum sorunları yaşayabilirsin. Farklı RAM'ler genelde çalışsa da, ideal performansı almak her zaman mümkün olmayabiliyor. RAM hızlarının 2400MHz olarak görünmesi de biraz ilginç, çünkü 3200MHz olmasını beklerdin. Bu durumu çözmek için BIOS'tan XMP profilini açmayı deneyebilirsin; bu, RAM'lerin gerçek hızında çalışmasını sağlar.

Eğer hız farkı devam ederse veya sistemde kararlılık sorunları yaşarsan, iade edip aynı modelden almak daha mantıklı olabilir. Ama eğer şu an çalışıyor ve herhangi bir sorun yaratmıyorsa, çok da dert etmeyip kullanmaya devam edebilirsin. Sonuçta, her şey yolunda giderse fazla uğraşmaya gerek yok.

Bir de o SSD gayet iyi bir tercih, performansı kesinlikle artıracaktır. Almayı düşündüğün Crucial P3 M.2 SSD, sistemi hızlandırır, pişman olmazsın.

MemTest64'te de 2400MHz olarak görünüyorsa, bu büyük ihtimalle RAM'lerin BIOS ayarlarında varsayılan hızda çalıştığını gösteriyor. RAM'lerin tam performansını almak için BIOS'tan XMP (eXtreme Memory Profile) profilini etkinleştirmen gerekebilir. Bu profil, RAM'lerin 3200MHz'de çalışmasını sağlar.

BIOS'a girip XMP'yi aktif hale getirmen lazım. Eğer XMP'yi açtıktan sonra hala 2400MHz olarak görünüyorsa, o zaman iki RAM arasında uyumsuzluk olabilir. Bu durumda, en iyisi RAM'leri aynı modelden almak olabilir. Ama XMP'yi açıp RAM'lerin 3200MHz'de çalıştığını görürsen, sorun yok demektir, rahatça kullanabilirsin.
Hocam şimdi ne yapayım iade edip aynısından mı alayım yoksa kullanıma devammı edeyim acaba tüm bilgileri paylaştım sizlerle

ve ram iyi mi? değilmi nasıl test ederim acaba :)

13082024

80+
Hocam şimdi ne yapayım iade edip aynısından mı alayım yoksa kullanıma devammı edeyim acaba tüm bilgileri paylaştım sizlerle

ve ram iyi mi? değilmi nasıl test ederim acaba :)
BIOS Ayarları ve XMP Kullanımı:

BIOS'a girip RAM'lerin varsayılan değerlerde mi çalıştığını kontrol et. Eğer RAM'lerin 2400MHz'de çalıştığını görürsen, XMP profilini aktif hale getirip 3200MHz olarak ayarlayabilirsin. Bu ayarı yaptıktan sonra sistem performansında olumlu bir artış görürsen, RAM'leri bu şekilde kullanmaya devam edebilirsin.

Ancak, RAM'leri 3200MHz'de çalıştırdıktan sonra sorun yaşamaya devam edersen, yeni aldığın RAM'i iade edip, önceki RAM ile tam uyumlu olan doğru RAM'i almak en iyi seçenek olabilir.

RAM İadesi ve Uygun RAM Seçimi:

Eğer olumsuz bir durumla karşılaşırsan, elindeki RAM'i iade edip, sistemine daha uygun bir RAM alman daha iyi olacaktır. Sistemine uygun RAM bulmakta zorlanıyorsan, anakart markasını ve modelini bana söylemen durumunda, sana doğru RAM'i alman için yönlendirme yapabilirim.

Sonuç:

Çoğu modern sistemde, XMP profili etkinleştirildiğinde RAM'lerin yüksek frekansta çalışması genellikle sorunsuz gerçekleşir. Ancak sorun yaşarsan, RAM frekansını düşürmek veya RAM modüllerini değiştirmek gerektirebilir.

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
288
İsim
Halil Karagöz
Güncelleyip linklerini bıraktım hocam
Hocam mhz ve cl olarak uyumlu anakartta bi dene zarar vermeden xmp yi aç 2 si de 3200 mhz de çalışıyorsa uyumludur. Bilgisayar açılmıyorsa veya mhz ler uyumlu değilse iade et derim. Diğer üyelerin yorumlarını da dikkate almak kaydıyla yorumumu uygulayabilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Cahit Cihan
Hocam mhz ve cl olarak uyumlu anakartta bi dene zarar vermeden xmp yi aç 2 si de 3200 mhz de çalışıyorsa uyumludur. Bilgisayar açılmıyorsa veya mhz ler uyumlu değilse iade et derim. Diğer üyelerin yorumlarını da dikkate almak kaydıyla yorumumu uygulayabilirsin.
teşekkür ederim

Bana bot gibi geldi nedense biri yeni nesil Bi yapay zeka botu deniyor gibi cevaplara baksana

LoserIl

80+ Silver
Top Bottom