Neler Yeni

Cennet/Cehennem ve Sonsuzluk İlişkisi (Tezim Dinleri)

Dediklerin doğru ama peki cennet için ne söylemek istersin?
Cenneti anlamak daha basit değil mi? Uçsuz bucaksız güzelliklere çevrili, Tanrıya inanan yada Tanrı yolunda salihi amelleri olanların gittiği yer.
Hadislerde daha detaylı anlatılıyorda biraz abartı geldiği için çok yanaşmıyorum.

Az biraz sakin

80+ Bronze
Teistik satanizmin 3 tane pdfi olan kitabı vardı onları okursanız ve anlarsanız kafanızdaki çoğu soru cevaplanacaktır

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,275
İsim
Oğuz
ya olum sizde nasıl bi kafa var tanrı neye göre cenneti cehennemi yarattı aaa bakk yoldan geçen çocuğun başını okşamışsın geç cennete falan demicek kendinizi kandırmayın boşa
Sen neyin kafasındasın asıl ?
Buradaki sorun dinlerin zaten gerçek olup olmadığıyla alakalı.
İslam'ın gerçek olduğunu kanıtlayabilecek misin de bu cevabı veriyorsun ?
Aynı cevabı Hristiyan birisi de verebilir, pek farkı yok yani.
İslam kafasıyla düşünüp cevap verme.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca evrenin ne kadar büyük ihtişamlı olduğuna bakın onu yapan tanrı cenneti cehennemi mi rayına oturtamicak
Bravo kardeşim benim tek cevapla tüm felsefe dünyasını alt ettin. Şu an Celal Şengör cami'ye gidiyor.

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,735
İsim
SANANE
agnostik olunca cehennem cennet olayından kurtulmuş olmuyosunuz
Alıntıyı görüntüle
ayrıca evrenin ne kadar büyük ihtişamlı olduğuna bakın onu yapan tanrı cenneti cehennemi mi rayına oturtamicak

ya olum sizde nasıl bi kafa var tanrı neye göre cenneti cehennemi yarattı aaa bakk yoldan geçen çocuğun başını okşamışsın geç cennete falan demicek kendinizi kandırmayın boşa
Tesit dinlerinde çevrene iyi davranırsan extra tanrının ilgisini kazanırsın. Eğer ibadetleri yapmazsan tanrının insafına kalırsın. Benim bildiğim böyle.

Rakunabii

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
659
İsim
durden
Sen neyin kafasındasın asıl ?
Buradaki sorun dinlerin zaten gerçek olup olmadığıyla alakalı.
İslam'ın gerçek olduğunu kanıtlayabilecek misin de bu cevabı veriyorsun ?
Aynı cevabı Hristiyan birisi de verebilir, pek farkı yok yani.
İslam kafasıyla düşünüp cevap verme.
islamın gerçek olduğunu her ateiste ayrı ayrı mı kanıtlayacaz biz, araştırsan youtubede bi ton video var zaten ben aynı şeyleri papağan gibi anlatamam çok merak ediyosan şu videoyu izle

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,735
İsim
SANANE
Cenneti anlamak daha basit değil mi? Uçsuz bucaksız güzelliklere çevrili, Tanrıya inanan yada Tanrı yolunda salihi amelleri olanların gittiği yer.
Hadislerde daha detaylı anlatılıyorda biraz abartı geldiği için çok yanaşmıyorum.
Benim açıklama da yazdığım cennet sorularına cevap arıyorum. Zaten evrende nasıl bir güzellik yaşarsam yaşayayım cennet kadar güzel olmayacağını biliyorum. Benim korktuğum sonsuzluk.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,275
İsim
Oğuz
islamın gerçek olduğunu her ateiste ayrı ayrı mı kanıtlayacaz biz, araştırsan youtubede bi ton video var zaten ben aynı şeyleri papağan gibi anlatamam çok merak ediyosan şu videoyu izle
SIJMGIJSDIJGDSJIASUJFDAUFASUHFHASUFUHSAFUHSAFAS
Ben de diyordum ki birisi gelip de bu gereksiz insan'ın videosunu ne zaman paylaşacak.
Sözler Köşkü'nü de atmak ister misin ?

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,735
İsim
SANANE
Dostum dini başkasından veya başka kaynaklardan öğrenemzsin. Şuanda mesela İnciller satılırken insanların kendi düşünceleriyle satılıyor. Kuran'lar basitleştirilerek ayrıntılar yok ediliyor. Tevrat'a halk çok erişemiyor. Anlayacağın aslından kendin öğrenmek en sağlıklısı. Sözler köşkünün ne kadar yobaz bir kanal olduğunu şu video ile açıklayabilirim:

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,735
İsim
SANANE
Bu aslında bizim zaman algımızla alakalı, zamansal boyut algımız sonsuzluğu algılayamıyor, bu biraz içgüdü yada kalpte ki hisslerle alakalı.
Dinin somut olduğu kadar soyut kısmı da fazla.
Anlamadığım şeye inanmak o zaman saçma olmaz mıydı? Bence sonsuzluk algılanabilir ama açıklanamaz. Sonsuz diyince aklına ne geliyor. Şu an şu evrende ne oluyorsa olsun ne kadar şey olursa olsun. Ne kadar döngü de olursa olsun sonsuz değil. Evrende kaç atom var? Sayısı asla tutulamaz. Şimdi o atomların bozonlardan oluştuğunu düşün. Her atomda sayılamayacak kadar bozon var. Şimdi tekrar düşün evrende ne kadar higgs bozonu var? Şimdi tekrar düşün. Bİzim beynimiz evrendeki tüm olasılıkları ve görüntüleri aklında tutsa sadece birkaç milyar tane nöronu dolar. Şİmdi tekrar düşün. Ortalama bir 80 IQ lu insanda 100 - 120 milyar nöron var. Şimdi o tüm nöronları bir şekilde doldurdun. Şİmdi son olarak bir daha düşün. Eğer dünyadaki tüm insanlar beyinlerindeki tüm nöronları dolduracak kadar bilgi edinse bile elde edilse bile sonsuza herhangi bir yakınlık elde edemez. Şimdi bu sonsuzluğu bir gün yaşayacağını düşün...

Rakunabii

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
659
İsim
durden
Dostum dini başkasından veya başka kaynaklardan öğrenemzsin. Şuanda mesela İnciller satılırken insanların kendi düşünceleriyle satılıyor. Kuran'lar basitleştirilerek ayrıntılar yok ediliyor. Tevrat'a halk çok erişemiyor. Anlayacağın aslından kendin öğrenmek en sağlıklısı. Sözler köşkünün ne kadar yobaz bir kanal olduğunu şu video ile açıklayabilirim:
sözler köşkünü atmadımm ki :D:D
SIJMGIJSDIJGDSJIASUJFDAUFASUHFHASUFUHSAFUHSAFAS
Ben de diyordum ki birisi gelip de bu gereksiz insan'ın videosunu ne zaman paylaşacak.
Sözler Köşkü'nü de atmak ister misin ?
bu adamın 1 videosunu izlemedim ayrıca Kafile adlı kanal ve diğer videolarıda izledim sen git her şey tesadüfen oluştu de :D
sana inandırma gibi bi derdim yok kuranda ateistlerden cehennemden kalbin mühüründen bahsediyo zaten cehennem yaratıldığına göre oraya mutlaka birileri gideceği için yaratıldı o yüzden zorlamayada gerek yok max 50-60 yıl sonra görürüz kim haklı kim haksız :p:p(y)

Özellikle şu kanal https://www.youtube.com/c/KafileTR

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,275
İsim
Oğuz
sözler köşkünü atmadımm ki :D:D

bu adamın 1 videosunu izlemedim ayrıca Kafile adlı kanal ve diğer videolarıda izledim sen git her şey tesadüfen oluştu de :D
sana inandırma gibi bi derdim yok kuranda ateistlerden cehennemden kalbin mühüründen bahsediyo zaten cehennem yaratıldığına göre oraya mutlaka birileri gideceği için yaratıldı o yüzden zorlamayada gerek yok max 50-60 yıl sonra görürüz kim haklı kim haksız :p:p(y)

Özellikle şu kanal https://www.youtube.com/c/KafileTR
Yine gereksiz ve birşeyi ispatlayamayacak insanların videolarını atıyorsun ? Kim bu insanlar bilader ? Gitmiş videoya müslüman olma gerekçelerimi anlatacağım diye başlayan birinin videosunu atıyorsun. Senin kendi düşüncelerin yok mu ? Kur'an'ı okuyup, ben şu yüzden inanıyorum demeyi herkes bilir. Bana dayanak lazım, kanıt lazım, bu alanda ismi geçen bir insan lazım, sokaktan geçme insanları atma bana. Altay Cem Meriç denen adamın da videolarını izledim, sözler köşkünden farkı yok. Dini böyle öğrenemezsiniz, düzgün öğrenin. Bilader senin kendi düşüncen, fikrin yok mu ? Sen kur'an'ı okudun mu ? Müslümansan neden müslüman olup olmadığını bilmiyor musun ? Kendi düşüncelerini anlatabilme kabiliyetin yok mu ? Dine inanma adına bir kanıt bulup da mı inandın ? Varsa kanıtını söyle, gidip boş beleş videolar atma. Bu tür insanların videosuyla İslam'ı falan kanıtlayamazsın.

sana inandırma gibi bi derdim yok kuranda ateistlerden cehennemden kalbin mühüründen bahsediyo zaten cehennem yaratıldığına göre oraya mutlaka birileri

Ayrıca ben yukarıda islam adına değil genel Tüm dinler adına yorum yaptım, kalkıp böyle saçma saçma 10 yaşındaki çocuğun vereceği cevapler verme. Sen namaz kılınca cennete gideceğini inanıyorsan, hristiyan adam da kendi ibadetlerine göre gideceğini inanıyor, yazdığımı anlamaya çalış önce.

Son düzenleme:

Rakunabii

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
659
İsim
durden
Yine gereksiz ve birşeyi ispatlayamayacak insanların videolarını atıyorsun ? Kim bu insanlar bilader ? Gitmiş videoya müslüman olma gerekçelerimi anlatacağım diye başlayan birinin videosunu atıyorsun. Senin kendi düşüncelerin yok mu ? Kur'an'ı okuyup, ben şu yüzünden inanıyorum demeyi herkes bilir. Bana dayanak lazım, kanıt lazım, bu alanda ismi geçen bir insan lazım, sokaktan geçme insanları atma bana. Altay Cem Meriç denen adamın da videolarını izledim, sözler köşkünden farkı yok. Dini böyle öğrenemezsiniz, düzgün öğrenin. Bilader senin kendi düşüncen, fikrin yok mu ? Sen kur'an'ı okudun mu ? Müslümansan neden müslüman olup olmadığını bilmiyor musun ? Kendi düşüncelerini anlatabilme kabiliyetin yok mu ? Dine inanma adına bir kanıt bulup da mı inandın ? Varsa kanıtını söyle, gidip boş beleş videolar atma. Bu tür insanların videosuyla İslam'ı falan kanıtlayamazsın.
lan adamın 2-3 saatte yaptığı videoyu sana nasıl yazarak anlatayım (ayrıca hiç bir dini 2-3 saatlik video izleyerek yargılayamazsın derinlemesine araştırman lazım ) islamı araştırdıysan inanmadıysan okey seni inandırma gibi bi derdim yok her ateist aynı şeyi diyo hepinize 100 sayfa yazımı yazalım bide demişki senin görüşün yokmu puahahahahhah lan siyaset yorumlamıyoruz kuranı islamı konuşuyoruz burda zortt

Yine gereksiz ve birşeyi ispatlayamayacak insanların videolarını atıyorsun ? Kim bu insanlar bilader ? Gitmiş videoya müslüman olma gerekçelerimi anlatacağım diye başlayan birinin videosunu atıyorsun. Senin kendi düşüncelerin yok mu ? Kur'an'ı okuyup, ben şu yüzden inanıyorum demeyi herkes bilir. Bana dayanak lazım, kanıt lazım, bu alanda ismi geçen bir insan lazım, sokaktan geçme insanları atma bana. Altay Cem Meriç denen adamın da videolarını izledim, sözler köşkünden farkı yok. Dini böyle öğrenemezsiniz, düzgün öğrenin. Bilader senin kendi düşüncen, fikrin yok mu ? Sen kur'an'ı okudun mu ? Müslümansan neden müslüman olup olmadığını bilmiyor musun ? Kendi düşüncelerini anlatabilme kabiliyetin yok mu ? Dine inanma adına bir kanıt bulup da mı inandın ? Varsa kanıtını söyle, gidip boş beleş videolar atma. Bu tür insanların videosuyla İslam'ı falan kanıtlayamazsın.

Ayrıca ben yukarıda islam adına değil genel Tüm dinler adına yorum yaptım, kalkıp böyle saçma saçma 10 yaşındaki çocuğun vereceği cevapler verme. Sen namaz kılınca cennete gideceğini inanıyorsan, hristiyan adam da kendi ibadetlerine göre gideceğini inanıyor, yazdığımı anlamaya çalış önce.
bak arkadaşım hristiyan biri bozulan ve geçerliliğini yitirmiş bi kitaba geçerliliğini yitirmiş bi kurala ibadet etse ne etmese ne Allah diyoki bu kitaba göre ibadet edeceksiniz bende bi din uydurayım ibadet yapayım benide cennete alın diyeyim ozaman senin yaş 10 heralde bunu ayırt edemiyosun

Top Bottom