Neler Yeni

CGN IP Nedir ? - Türk Telekom Bozdu #2

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Bugün o herkese bahsettiğim Kahramanmaraş sorununu tekrar yaşadım. Ve son 4 Gündür de yaşıyorum.

Ve Türk Telekom'dan bir ilk daha, Aynı Sorun Diğer IP'lere de eklendi.
Biliyorsunuz ki Statik IP Almadığımız sürece bizim internete çıkış/erişim için kullandığımız IP Adresi CGN IP Üzerinden Yapılıyor. Bilmiyor da olabilirsiniz.
İşte bu yüzden siz ip sorgulama siteleri veya speedtest'e girdiğinizde normal IP'nizden farklı bir şey çıkıyor.

CGN IP Nedir ?

CGN (Carrier Grade NAT) IP bloğu veya CGN Contexinden alınan IPler nedir? Ne işe yarar? Artıları eksileri nelerdir? Ufak bir soru cevap şeklinde aktarmaya çalışalım.

Öncelikle bahsi geçen yapının temelde ne olduğundan bahsedelim. CGN, Mevcut olan bir IP adresi üzerinden birden çok kullanıcının internete çıkmasını sağlayan bir yapıdır.

–Peki bu nasıl yapılmakta ?

Şöyle ki , bir IP adresi üzerinde 65.535 port bulunur (son modem konusunda bahsettiğim port). Bu yapı ise IP adresini olabildiğince verimli kullanmayı amaçlar yani bahsettiğimiz tek bir IPdeki 65.535 port içinden farklı portlardan birden fazla kullanıcı internete çıkış yapar (213.83.183.15:4952 şeklinde)
Günümüzde internet kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça bu bahsettiğimiz 4 milyardan fazla IP adresi yetmemeye başlamıştır ve ISSlere verilen/kullanabilecekleri belli aralıklarda IPler mevcut. Bu IPler zamanla büyüyen/aboneleri çoğalan ISSlere yetmediği için ellerinde bulanan IPleri daha verimli kullanmayı amaçlamışlardır ve böylelikle CGN kullanılmaya başlanmıştır.

–Ben bu CGN bloğundan çıkabilir miyim ?
Evet. Bu internet servis sağlayıcınızın politikasına göre değişse de (TT'de yok sanırım) çağrı merkezlerini arayıp beni bu IP bloğundan çıkarın demeniz yeterli olacaktır. Çıkarmaları gerekmekte çünkü hiç bir kullanıcı bu yapının getirdiği dezavantajlardan etkilenmek zorunda değildir.

Bu IP Bloğundan çıkmak için:
SUPERONLINE: "100'lü IP'den Çıkmak İstiyorum", "192.168.1.58 IP Adresini 55 Nolu Porta Yönlendirmek İstiyorum".
TurkNet:

Anonim: "Ben şuan TurkNet teyim bu ip bloğundan çıkmak istiyorum, nas’a erişemiyorum dedim uzaylı muamelesi yaptılar (en son nas nedir biliyormusun dedim yok diyince iyigünler diyip kapattım)
Türknetten yapan oldu mu? anlamamakta ısrarcılar illada sabit diyip tutturuyorlar..." Yani olmuyor.
Turk Telekom: Statik IP, Teknik Ekip Veya [email protected]

Kaynak: TeknoSeyir

Ve arkadaşlar benim o günlerdir bahsettiğim ve sadece 2-3 IP'de bulunan sorun birçok IP Adresine yayıldı. 5 Kez DSL Yeniden Başlattım Anca Düzgün Bi IP'ye attı beni.

Birazdan bu sorunu aktaracağım. Ve yani bakın son günlerde her şey kafayı yedi ya. Saat 11'de DSL Gitti geldi, sonra bu kahramanmaraş olayı, geçen gün de aynı 11 Gibi DSL Gitti geldi.
Yani artık ne yapıyorlar bilmiyorum ama yani can sıkıcı.
Konu bitti buraya kadardı. Şimdi yayına geçeceğim bakalım pingim kaç olacak.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

DENI2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,984
İsim
Deniz
Steam
https://steamcommunity.com/id/HiDeniz
Discord
DΞNI2 ム#9844
1 Ocak'ı beklemek lazım.
Mevcut müşteriler için yeni paketler gelecek gibi.
Mobilde paketimin süresi bitmiş 12GB 1000dk 1000sms e 41tl ödüyordum yaklaşır 5 6 yıllık müşterisiyim bana 60tl ye şuan ki kullandığım paketi öneriyor değiştirmek istedim 4gb 500sms 500dk 45Tl mantıksız geliyor bana

DENI2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,984
İsim
Deniz
Steam
https://steamcommunity.com/id/HiDeniz
Discord
DΞNI2 ム#9844
turk telekom kullanıyorum mobıl ınternetın taahhutun son gunune kadar bekledım son gun bana ozel tarıfe olusturdular 5 gb 1000dk 1000sms e 19 TL oduyorum
son günü baktim bir şey yok atarlar diye beklliyorum valla bir şey gelmedi aradım sordum normal tarifelerden söylüyor kampanya falanda yok :(

Top Bottom