Neler Yeni

CPU'yu 5 GHz O.C ile kullanmak ömrünü kısaltır mı ?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Sample test yapmıştım sonuçları hatırlamıyorum diye tekrar yapıyorum, sonuçları başka bir konuda paylaşacağım. Sonuçlarda önerilen o.c değeri için yaklaşık 4950 mhz ve 1.350v yazıyordu.
Bu ayarlarda kullanmak bir sakınca yaratır mı ? Tam yükte 75 dereceyi geçmiyor.
İşlemci r5 3600.
@RevDeisDou @DerratiX
Program hatalıdır 3. nesil herhangi bir işlemcinin kabul edilebilir voltajlarla o hızlara yaklaşabilme ihtimali olduğunu sanmıyorum.

R5 3600 lerin iyi silikonlu olanları 4.4GHz bandında kullanılabiliyor. 4.5GHz olanlarını da gördüm ama fazlasına daha denk gelmedim.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,425
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
1.35v çok değil anakartınız ne uzun süre o sıcaklıklarda kalırsa mosfetler sıkıntı çıkarabilir.
Sıcaklıktan kastınız mosfetlerin zorlanmasından ötürü mü işlemciden ötürü mü ? İşlemci için diyorsanız zaten sıvı soğutma var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Program hatalıdır 3. nesil herhangi bir işlemcinin kabul edilebilir voltajlarla o hızlara yaklaşabilme ihtimali olduğunu sanmıyorum.
Dediğim gibi testi tekrar yapayım öyle yazayım voltaj değerini

LineaTurco

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,051
İsim
Zeki Müren
CTR'nin sample testini yaptım. Ryzen master ile değerlerini değiştireceğim. Ama doğru olan bu mu bilmiyorum.

Valla yeniyomuş :D

Sample test yaptım önerilen değer olarak bunu verdi.

Tam hatırlamıyorum voltaj değerini zaten dediğim gibi testi tekrar yapacağım da 4950 mhz önerdiğini hatırlıyorum.

Nasıl 5 ghz ? Ben 4 ghz'de kullanıyorum
Oc yaparsanız turbo boostu 5ghz e çekeceksiniz onu söyledim arkadaş günlük kullanım demiş ya base clock zaten sabit bırakacaksınız oc yi boost clocka yapacaksınız ondan bahsettim yoksa tabii fabrika çıkışı boost clock 3.8ghz

Sıcaklıktan kastınız mosfetlerin zorlanmasından ötürü mü işlemciden ötürü mü ? İşlemci için diyorsanız zaten sıvı soğutma var.

Dediğim gibi testi tekrar yapayım öyle yazayım voltaj değerini
Mosfetlerin ısınmasından ötürü devre elemanları soğuk leyim yiyip temassızlık yapabilir mosfet soğutucunuz var mı? Gerçi 1.35v çok yüksek değil mosfet soğutucusuz da sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum

HacıSOFU

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,850
İsim
Hacı
Hiçbir sıkıntı yaratmaz.

abcdefg1234

80+ Silver
Oc yaparsanız turbo boostu 5ghz e çekeceksiniz onu söyledim arkadaş günlük kullanım demiş ya base clock zaten sabit bırakacaksınız oc yi boost clocka yapacaksınız ondan bahsettim yoksa tabii fabrika çıkışı boost clock 3.8ghz
3600 ın boost clock değeri 4.2 Ghz, bir de dediğiniz gibi overlock işi öyle olmuyor. 1.35 v 5 Ghz yaptıysanız işlemci sürekli 1.35 V 5 Ghz de çalışıyor. Base clock ve boost clock ayarlayamıyorsunuz manuel overclockta.

wh1te

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,242
İsim
özgür küçükdoğan
İlgilendiği Kategoriler
kripto paralar,mining,OC/soğutma,donanım,borsa
Instagram
ewq_wh1te_qwe
Facebook
ozgur.kucukdogan.39
Twitter
KucukdoganOzgur
Discord
wh1te#4220
5 ghz imkansız işlemcim gold-platinum sample günlerce deneme yapıp max 4.6 ghz çıkabilmiştim 1.35v ile belki çook iyi bi sıvı soğutma olsa biraz daha zorlanabilirdi ama 5ghz cidden imkansız 2v falan vermen lazım işlemciye ama sorunun cevabına gelirsek hayır zarar vermez ömrünü kısaltmaz eğer doğru ayarladıysan

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,425
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack

Mosfetlerin ısınmasından ötürü devre elemanları soğuk leyim yiyip temassızlık yapabilir mosfet soğutucunuz var mı? Gerçi 1.35v çok yüksek değil mosfet soğutucusuz da sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum
tuf b450 plus gaming var. Mosfet tam olarak nerede oluyor hatırlamıyorum. Var mı hocam ?

Hocam base clock ve turbo boost olarak 2 opsiyon mu var ? Sadece oyun oynadığımda aktif olarak kullanılacak şekilde ayarlayabiliyor muyum ?
Ek bir sorum daha olacak, nasıl sadece turbo boost'un frekansını değiştireceğim ?
3600 ın boost clock değeri 4.2 Ghz, bir de dediğiniz gibi overlock işi öyle olmuyor. 1.35 v 5 Ghz yaptıysanız işlemci sürekli 1.35 V 5 Ghz de çalışıyor. Base clock ve boost clock ayarlayamıyorsunuz manuel overclockta.
Peki sadece turbo boost'u ayarlamanın bir yolu var mıdır ?
5 ghz imkansız işlemcim gold-platinum sample günlerce deneme yapıp max 4.6 ghz çıkabilmiştim 1.35v ile belki çook iyi bi sıvı soğutma olsa biraz daha zorlanabilirdi ama 5ghz cidden imkansız 2v falan vermen lazım işlemciye ama sorunun cevabına gelirsek hayır zarar vermez ömrünü kısaltmaz eğer doğru ayarladıysan
Sample test yaparken 4950 mhz'de 1300 küsür altı voltaj değerlerinde stres testinde sorunsuz çalışıyordu.

LineaTurco

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,051
İsim
Zeki Müren
Şu ana kadar işlemci yapmadım ekran kartı yaptım ona göre konuşuyorum o zaman sakatmış

tuf b450 plus gaming var. Mosfet tam olarak nerede oluyor hatırlamıyorum. Var mı hocam ?

Hocam base clock ve turbo boost olarak 2 opsiyon mu var ? Sadece oyun oynadığımda aktif olarak kullanılacak şekilde ayarlayabiliyor muyum ?
Ek bir sorum daha olacak, nasıl sadece turbo boost'un frekansını değiştireceğim ?

Peki sadece turbo boost'u ayarlamanın bir yolu var mıdır ?

Sample test yaparken 4950 mhz'de 1300 küsür altı voltaj değerlerinde stres testinde sorunsuz çalışıyordu.
Mosfet soğutucusu var ürünün bir de o kaliteli b450lerden ver voltajı dene oluyorsa öyle devam et bir sıkıntı çıkartmaz

Kaizen 80+

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,215
İsim
Efe Kırmaz
Sample test yapmıştım sonuçları hatırlamıyorum diye tekrar yapıyorum, sonuçları başka bir konuda paylaşacağım. Sonuçlarda önerilen o.c değeri için yaklaşık 4950 mhz ve 1.350v yazıyordu.
Bu ayarlarda kullanmak bir sakınca yaratır mı ? Tam yükte 75 dereceyi geçmiyor.
İşlemci r5 3600.
@RevDeisDou @DerratiX
r5 3600 nasıl 5 ghz da çalışıyor? bende r5 5600x var biostan 4.8 ghz olarak girince sistemi açmıyor bile. İmkansız.

eyupefe3

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,872
İsim
eyup efe
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları - İşlemci
r5 3600 nasıl 5 ghz da çalışıyor? bende r5 5600x var biostan 4.8 ghz olarak girince sistemi açmıyor bile. İmkansız.
Hocam r5 3600 ile 4.5GHz çıkıldıysa sizinkiyle 5 çıkılır bence,bu konuları tam bilmiyorum işlemci güçlerine göre konuştum.

Kaizen 80+

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,215
İsim
Efe Kırmaz
Hocam r5 3600 ile 4.5GHz çıkıldıysa sizinkiyle 5 çıkılır bence,bu konuları tam bilmiyorum işlemci güçlerine göre konuştum.
ben biostan 4.8 ghz i seçip kaydedip yeniden başlat dediğimde pc ekranı siyah olarak kaldı bios pilini çıkarıp takmak zorunda kaldım öyle düzeldi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
972,034
Üyeler
153,649
Son üye
hmt5656
Top Bottom