Neler Yeni

Dambıl mı direnç lastiği mi ?

Dambıl mı direnç lastiği mi? (Lütfen işaretledikten sonra sebep belirtin. Bilimsel olarak)

• Oy kullanan toplam üye
    43

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Spor yapmaya başlayacağım da. Hangisini alayım?

Direnç lastiğini öve öve bitiremeyenler var, dambılın kasa daha yoğun yük bindirdiğini, sporcunun çektiği lastiğin ne kadar direnç uyguladığını tam bilmemesi (siz çektikçe artıyor. 5 kgluk bir lastik size her daim 5 kg direnç uygulamıyor. 0'dan 5'e yükseliyor çektikçe) gibi etkenler vesaire.

Kilo 62 boy 188-190 yaş 17

Amacım güçlenmek ama daha çok kas kütlesi kazanıp şekil almak.

Direnç lastiği avantajları:
  1. Spor salonu makinelerinde yapılan hareketlerin tümünün yapılabilmesi
  2. Eklemlere ve esnekliğe olumlu etkisi
  3. Gücü ve dayanıklılığı arttırması
  4. Kök kasları aktif hala getirmesi
  5. Fiyat
Dumbell avantajları:
  1. Kas kütlesi oluşturmak için daha etkili
  2. Kas büyütmek için daha etkili
  3. Denge için daha iyi

Şimdi zaten sporcu vücudum olsaydı direkt ağırlık alırdım. Çünkü kütle oluşturmak için daha iyi. Ama ben zaten 0 noktasındayım. Direnç lastiği mi dumbell mı "benim için" daha mı iyi olur karar veremedim.
Hangi bölgedeki kas çalışmak istediğine göre değişir mesela ayak ve bacak kaslarını çalıştırmak istersen dambıl işlevsiz olur.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hangi bölgedeki kas çalışmak istediğine göre değişir mesela ayak ve bacak kaslarını çalıştırmak istersen dambıl işlevsiz olur.
Benim için önemli olan üst vücut.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,360
İsim
Diyarhan
Direnç lastiği ile vücudu spor a ısıttıktan sonra dumbel ve halter e geçmek şahsen daha iyi.

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan

Furkan²

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,839
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Kur'an_ı Kerim - Satranç - Piano - Tenis - Anime/Manga - Klasik Müzik - Felsefe - Krunker
Dumble bele zararlı beli sabit tutarak çalışman lazım yükü bele vermeyip kola vermen lazım. Lastik daha pratik ve ucuz.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,580
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538
Yeni başlayanlar için direnç lastiği daha mantıklı.

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Hayır tabi ki. Normal kaslı bir vücut. Tek maksadım kilo almak aslında. Ama benim vücut kas dışında kilo alamıyor. Yani alır da mide almıyor. Yağlı besinler falan direkt kusuyorum.
Hocam ben de bilgilenmek için soruyorum.

Şu makaleyi çeviri yardımı veya yardımsız okuyup aşağıdaki sorulara cevap verir misiniz? Lütfen.

1. Direnç lastiği 5 kilo diyelim. (benim maksimum kaldırabildiğim ağırlık) Ben bu 5 kilonun hepsini hissetmeyecek miyim, bu eksi değil mi?
  2. Direnç lastiği hedef kasların yanında çevre kasları da çalıştırıyor, bu daha fazla hızlı yormaz mı?
  3. Yukarıda saydığınız low up extension falan onlar çok mu önemli yapmalı mıyım?
  4. ekşisözlükte şöyle bir yorum gördüm: "Salona gidiyordum. Vakadan dolayı eve kapandım. 3 ay lastikle çalıştım. Gelişme çok yavaştı. 3 ay sonra dambılı aldım ve her yerim sanki hiç çalışmamışım gibi ağrıdı. Etkisiz. Bu yoruma ne diyorsunuz?
1. Kaldırabildiğin ağırlığı direnç bandında daha iyi ayarlıyorsun. 5 kg direnç bandının hepsini hissetmen için bütün lastiği sonuna kadar çekmen lazım. O ağırlığı ayarlama işi çok kolay ve pratik eksi değil yani.

2. Çoğu harekette çevre kaslarını çalıştırırsın direnç lastiğine özgü bir şey değil. Bench presste de çalışsan triceps ve omuz kasların devreye girer.

3. Orada saydığım hareketler sırt ve triceps için ana hareketlerden olmazsa olmaz diyebilirim. Daha saymadıklarım var özellikle evde göğüs çalışırken decline veya incline (eğik sehpa) bu hareketleri evde bench olmadan yapman çok zor. Ama lastikle çok basit şekilde yapılıyor.

4. Bu yorumu yapan kişi belli ki lastikle çalışmayı bilmiyor veya lastiği düşük kiloda olduğu için kaslarına yetersiz geliyordu.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,580
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538
Ama niden? Sebeplerini merak ediyorum. Tamam alayım ama neden?
Dambıl aldığında yapabileceğin hareketler kısıtlı. Ayrıca direkt olarak dambıl ile başlamak bence gereksiz. Direnç. lastiği ile yapabileceğin çok fazla hareket var. Ayrıca ille dambıl olsun diyorsan 5 litrelik veya 7 litrelik su bidonları ile de çalışabilirsin.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Kaldırabildiğin ağırlığı direnç bandında daha iyi ayarlıyorsun. 5
Bunu biraz daha açar mısın?
Mesaj otomatik birleştirildi:

lastiği ile yapabileceğin çok fazla hareket var
Hareket çeşidi ve çok yönlülük olduğunu biliyorum ama ünlü büyük spor siteleri kas yapımında ağırlık rakipsiz deyince kararsız kaldım. Ha ben bir Dwayne olmayacağım hedefim o değil. 8 cm kolum 9 10 cm olur mu?
Ayrıca ille dambıl olsun diyorsan
Direnç dediğiniz gibi daha iyiyse direnç alırım. Yer kaplamayacağı için annemin çenesinden de kurtulurum.

FatihCevik

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Ama niden? Sebeplerini merak ediyorum. Tamam alayım ama neden?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu yorucu zorlayıcı değil midir? Yani bir lastik 1 metre uzuyorsa 1 metre çekmek sıkıntı olmaz mı deneyim açısından?
Hayır zorlayıcı değil. Sıkıntı olmaz zaten bu amaç için üretiliyor.
Bunu biraz daha açar mısın?
3 lastik taktın ağır geldi mesela 2 lastiğe düşünce de hafif geliyor diyelim. Bu sefer direnç lastiğine yaklaşarak ağırlığı ayarlıyorsun. Veya hafif geldi bu sefer uzaklaşarak ağırlığı arttırıyorsun.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
3 lastik taktın ağır geldi mesela 2 lastiğe düşünce de hafif geliyor diyelim. Bu sefer direnç lastiğine yaklaşarak ağırlığı ayarlıyorsun. Veya hafif geldi bu sefer uzaklaşarak ağırlığı arttırıyorsun.
Şimdi aklıma şey geldi. Hani ağırlığı kademeli arttırma var ya. Bir yerden sonra 5 ten 7,5 a geçiliyor hani. Dirençte ne kadar kaldırdığını tam bilmediğin için bu zor oluyormuş kademeli ilerleme ? Buna bir açıklık getirir misin? Şimdiden soruları soruyorum çünkü bir an önce karar verip başlamak istiyorum.

Top Bottom