Neler Yeni

DEHB'li Olarak Yaşamımdaki Zorluk

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Sürekli işlerimi erteliyorum. Dikkat gerektiren ders çalışma ilerine başlamaya çekiniyorum ve başlamıyorum. Masaya otursam elim gitmiyor bile. Bunun yanında çok işe başladım ve bitiremedim. Yani yazılım öğrenmeye sürekli başlayıp başlayıp bıraktım. Bundan dolayı ailem amcam vs. tarafından tembel işe yaramaz yaftası yedim.

Bir konuyu planlayamam. Planlarım ama yanlış olur. Önceliği derse vermem gerekirken başka şeylere verebilirim. Daha sonrasında zaman yönetimim kötüdür. Kendimi bildim bileli hep çoğu şeyi son raddeye kadar bırakırım.

Çok unutkanımdır. Dikkatim kolay dağılır. En ufak şey dikkatimi dağıtsın unuturum o şeyi. Misal babamın bana 5 saniye önce söylediği şeyi unuttum. Çünkü bazı şeylere istemsizce aşırı odaklanıyorum.
Dinlediğim kişiyi de çok kolay dinleyemem. Dediğim gibi dikkatimi en ufak şeyler bile dağıtır. Yerdeki bir taşa bile dakikalarca odaklanıp anı kaçırabilirim. Sonra ne diyordun ya sen diyebilirim.
5.sınıftan beri böyleyim. Sadece psikiyatriste gitmediğim için tanı yoktu. Daha sonrasında bir semineri dinlemek benim için zordur.

Dürtülerime karşı koyamıyorum. Aklıma bir fikir geliyor ve onu hemen yapıyorum. Sonuçlarını düşünmeden. Misal Starbucks'a gitsem nasıl olur diyorum ve 1 dakika 1 dakika sonra kendimi dolmuşta buluyorum.
Daha sonrasında para harcama kontrolsüzlüğüm var. Misal geçen acaba laptop alsam mı dedim ve 3 dakika sonra sipariş geçtim. Lan 12 bini şimdi nasıl şak diye verdim düşünüyorum.
Neyse geçen babam kredi kartı ekstreme baktı ve 16000 lik kartın kalan limiti 540 TL idi. Nasıl sinirlendi nasıl? Bana hakaretler etmeye başladı. Hayat kadınının kaba halini söyleyip sonuna çocuğu ekledi. Sen nasıl bir şeysin anlamıyorum ben seni ya dedi. Amcam konuştu benle eğer aileni dağıtma konusunda planın varsa doğru yoldasın falan.
Babam eğer annenle ben ayrılırsak suçlu sensin bunu bil vs. Lan o gece benim için zehir oldu. Beyin intihar planları yapıyor ama nasıl sanırsın Einstein'ım. Neyse ki ilaç kullanıyorum da sadece planlamada kaldı.
Bu sadece 1 gündü. Bir de son 6 7 yılımın böyle geçtiğini düşünün.

Pot kırarım. Bir ortamda söylenmesi uygunsuz şeyler söyleyebilirim. Daha sonrasında demiştim ya ortamda konuşulan konuyla alakasız şeyler söyleyebilirim. Bu yüzden insanlar aptall sapık vb. düşünür.
O söylediğim şey aslında birden bire gelişmiş ve elimde değildir. Yani ben onu düşünmedim bile. Beynim düşündü.

Yani böyle anlatınca çok zor gibi gelmeyebilir ama harbiden zor. Zor olan DEHB'li olmak değil. Zor olan anlaşılamamak halkın... Geçtim lan halkı. Kendi ailenin senin hakkında bilgisi olmaması. Doktor buna DEHB dedi de neymiş bu DEHB diye bakmazlar.

Şu an ailemin gözünde tembel, işe yaramaz, savurgan, baltaya sap olamaz, ***** biriyim.

Mevcutta Concerta isimli ilacı kullanıyorum. Biraz yardımcı oluyor. Ama hayatımı böyle süper dört dörtlük yapmadı yani ki bunu beklemiyorum zaten.

Unutmayın. DEHB öyle basit bir hastalık değil. Yani işte "ay bizim çocuk çok hareketli" hastalığı değil. DEHB li kişiler illa kıpır kıpır olmak zorunda değil. Yani bütün DEHB'li kişiler böyle yerinde duramaz koltuğunda kıpır kıpır biri değil. Yani bazen kültür olsun diye yüzeysel olarak bu hastalıklara bakın:

DEPRESYON
ANKSİYETE
DEHB
BİPOLAR BOZUKLUK
ŞİZOFRENİ
ASOSYALLİK
ANTİ SOSYAL KİŞİLİK
PSİKOPATLIK
SOSYOPATLIK
ŞİZOİD KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Emre_kymk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,137
İsim
Ali Emre Kaymak
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar, oyun
Instagram
emrekymk_10
Çok yerde beni özetlemişsin sanırım psikiyatr randevusu almam gerekiyor

t1k3beratfatih

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
623
İsim
Berat fatih
en iyi 20 cevap olarak işaretlenmelisin knk içini dökütügün için sagol buna benimde ihtiyacım vardı çunki bu yazılardaki aynı şekillde bana da ait olmuş oluyor... benim yerime yazıdıgn için sagol

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,024
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Hastalığını doğru kanala yönlendirerek bir çok sıkıntıyı aşabileceğine inanıyorum. DEHB diğer hastalıklar gibi kişiliğini değiştiren, hayatını kısıtlayan bir şey değil.

Spor salonunda dehbli bir arkadaşımız vardı. Üniversite sınavına koşu bandı üstünde yürüyerek hazırlanıyordu. Odak koruma ve çalışma yöntemini bulmuştu. Pes etmeden kendini öğrenmeye çabalarsan sonunda başarıya kavuşabilirsin.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,714
İsim
Oğuz

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar