Neler Yeni

Dell G15 5510-6B870D5F16C(İ7 10870H-RTX 3050Tİ) İncelemesi

Sheazel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Seçkin Kurtalan
Öncelikle merhaba arkadaşlar, buraya açtığım konular, aldığım öneriler ile almış olduğum cihaz olan Dell G15 5510 cihazının incelemesini sizlere sunuyorum. En baştan bu bilgisayarı almak isteyenler için önerimi söyleyeyim:

Evet, alınır.

Sizlere özelliklerinden bahsederek başlamak istiyorum: RTX 3050Ti 80+15W, İ7-10870H, 512GB Kioxia(2000MB/s okuma-1500MB/s yazma), 56Wh pil, 120hz IPS panel, 16GB 2933mhz. RAM'lerin CAS gecikmesi 21T yani tipik samsung bellekler kullanılmış.

Ekran Kartı
Kendisi cihazı almamın sebeplerinden biri. RTX 3050Tİ olmasının yanı sıra muadillerinin çekebildiği elektriğin en az 20W fazlasını çekmesi beni en çok etkileyen şeylerden biri olmuştu. Rakibi olan Asus ROG STRİX G513, 3050 sahip olmakla birlikte en fazla 85W elektrik çekebiliyordu. Aralarında uçurum yok fakat fark var, hem de gözle görülebilecek kadar. Ayrıca ileride Cuda kütüphanesi ile deneyeceğim AI algoritmalarının çalışması için daha fazla Cuda core gerektiğinden ve 3050de 2048 core varken 3050Tİ'da ise 2560 core olduğundan bu cihazı almak daha mantıklı geldi. İnanın bana böyle işlerde bu kadar çekirdek farkı işlem kapasitesinde epey fark yaratıyor.

İşlemci
İşlemci Ryzen 7 5800H ile karşılaştırıldığında genel olarak Yüzde 10 geride. Ama oyun performansı olarak rekabetçi oyunlarda ileride o yüzden oyun için alınacaksa tercih edilebilir. Yazılım için yani benim gibi bir kullanıcı içinse lütfen konuyu okumaya devam edin. Çünkü ne yazacağınıza bağlı olarak fikriniz değişebilir. Ama şimdiden söylemekte yarar var eğer işlemci yükü fazla olan şeyler yazıyorsanız örneğin backhand Java development, Ryzen işlemcilere yönelin, çünkü işlemciler arasında büyük bir multicore skoru farkı var. Multithread tasklar gerçekleştirecek bir şey yazıyorsanız Ryzen 7 5800H size büyük destek verecektir.

RAM
Asus'tan Dell'e yönelmemin asıl sebeplerinden biri RAM. Fakat buradan lütfen RAM'lerin iyi olduğu çıkarımına varmayın çünkü Dell'de kullanılan Samsung 2x8 2933mhz RAM'lerin CAS gecikmeleri 21T gibi yüksek bir değere sahip. Kullanımda genel olarak sıkıntı yaratmasa da daha hızlı RAM'lere sahip olmak daha mutlu edebilirdi. Muadili olan Asus G513'te ise tek stick 3200mhz 15T CAS gecikmeli 16GB RAM kullanılmış. Daha iyi bir RAM mi evet. O zaman niye Asus almadın derseniz ise ekstra RAM alacak param maalesef kalmıyordu. Eğer ekstra RAM alabiliyorsanız Asus'a bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Ama alamıyorsanız tek stick RAM'in yaratacağı performans düşüklüğü sizi üzebilir.

Depolama
Depolama alanında Kioxia 512GB SSD kullanılmış. 2000MB/s okuma ve 1500MB/s yazma hızına sahip. Windows açılış süresi ise 6 saniye.

Pil
56Wh saat pil ile ekran parlıklığı yüzde 50, harici ekran kartı kapalı, CPU clockspeed boost'u en fazla 3.5Ghz olacak şekilde web surf'te 4 saat, Youtube playback testinde ise 6 saat aldım. BIOS'tan gerekli ayarları yapmayı bu süreleri almak için unutmayın.

Ekran
120hz IPS ekran, parıldama yapmıyor, renkleri canlı ve güzel gösteriyor. Yüzde 65 sRGB içeren ekran oyun için yeterli. Zaten oyun için alıyorsanız ekstra monitör almakta fayda var.

Portlar-I/O
1 Thunderbolt Display Port 1.4 ile birlikte(Dahili grafik birimine bağlanıyor), 1 USB 2.0, 1 USB 3.1 Hızlı Şarj özellikli, 1 USB 3.1 Hızlı Veri Aktarım özellikli, HDMI 2.0(Direk ekran kartına bağlanıyor), 1 RJ45 Ethernet soketi, 1 3.5mm combo jack, 1 Kensington kilidi.

Termaller
Normal kullanımda ekran kartı ve işlemci 50-60 arasında giderken tam güç ekran kartı (90-95W) ve yüzde 60 işlemci kullanımı ile(4 çekirdek tam boost çalışıyor iken) cihaz kendi halinde işlemcide 85, ekran kartında ise 80 dereceye çıkıyor. Test yapılan hava sıcaklığı gölgede 38 derece(İzmir sıcağı arkadaşlar bilen bilir sıfır nem deli gibi sıcaklık). Bence sonuçlar iyi ama bir laptop soğutucu almakta fayda var.

Sonuç
Verdiğim 12650 liraya göre ben memnunum. Ama işlemci ile işiniz çoksa Ryzen 7 5800H'li cihazlara yönelmenizi tavsiye ederim. Oyun için tercih edenler içinse yayın dahil müthiş bir bilgisayar. İşlemci Geekbench'te masaüstü i7 8700K'ya denk geldiği gibi 8 çekirdek oluşuyla her işinizi karşılamaya hazır. AAA title oyunlardan tutun FPS oyunları ya da MOBA fark etmez her oyunda işinizi rahatlıkla görecektir. En altta bazı oyunlar için FPS değerleri vereceğim. Merak edenler bakabilir. Öte yazdan eski külüstürümde yazdığım Flutter uygulamasını emülatörde çalıştıramıyorken şuan yanda emülatör çalışırken Amazon Firebase ile iletişim kurması için yazdığım Python kodunu rahatlıkla çalıştırdığım gibi arkada Discord'tan konuşuyorum, eğer arkadaşlarım istiyorsa CS:GO gibi hafif oyunları oynayabiliyorum(Son yaptığımı yapmayın arkadaşlar bilgisayar uçağa dönüyor swh :S). Bilgisayar ekstrem ağır değil(2.44 kilo) ama hafif de değil. Şimdilik benim için bir sıkıntı teşkil etmiyor.

Bazı FPS değerleri:
PUBG Steam (düşük çok düşük karışık) = 178 FPS(TDM yani olabilecek en ağır yerde) --- ultra = 103 FPS
CS:GO (yüksek-orta Anti Aliasing 8X) = 323 FPS
Apex Legends (orta-düşük) = 133 FPS
Battlefield 5 (yüksek) = 78 FPS
Cyberpunk 2077(Orta DLLS kalite) = 61 FPS
Valorant(Doku orta geri kalan her şey düşük ve kapalı ve bloom açık) = 287 FPS -- olabilecek her şey açık ve yüksek = 168 FPS Not: Her ayarda ekran kartı kullanımı yüzde 70i geçemedi.

Flamesa

80+ Silver
Elinize sağlık, bence laptop özelliklerine göre pahalı.

Sheazel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Seçkin Kurtalan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
@Jackson Teller Komik olan nedir söyleyin birlikte gülelim bari, ben Dell garantisinden çok memnunum özellikle eski Asus'umdan sonra :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dell soğutma işini çözmüş o zaman, bazı kasaları 105 dereceyi görüyordu.
Ben de şaşırmadım değil açıkçası, eski Dell G5 serisindeki cihazlar fırından farksız iken benzer kasada 20 derece daha aşağıda tutmak insanı hayret ettiriyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dipnot: Testler Aida64 ve MSI Afterburner ile yapıldı.

Top Bottom