Neler Yeni

Dini anlamda bi sorum var?

III.Osman

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
92
İsim
Sait Abi
Arkadaş hem ayet var biz her şeyi apaçık burada gösterdik diye bu nasıl açıklıksa ayet yetmiyor tefsir gerekli onun da yetmediği yerlerde hadise bakacaksın bilmem ne. Türkçeye çevirince anlam kaybı oluyormuş o yüzden arapça okunması gerekiyormuş e arapça bilmiyorsun ? Arapçayı anadilin gibi öğrenebilecek misin ayetleri anlayacak kadar ? Yok. Nereden baksan bir sürü tutarsızlık var.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Birini birine tercih etmenin mantığı yok. İkisi de mühim. Anlamını da bileceksin, Arapça aslını da okuyacaksın. Arapçasını okumayı öğrenirsin, anlamı için de tefsire başvurursun. İnternette dolusuna var ücretsiz, otur baştan çapraz okuma yap:

Dahası  
Reaksiyon skoru
177
İsim
Aslı
Oruç tutmanın bazı nedenleri var, namaz kılmanın bazı nedenleri var istersen sılarım neredeyse her ibadetin bi nedeni var peki kuranın arapça okumanın ibadet sayılabilmesi için neden nedir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sözlü olarak çeviriler(yorumlamalar) yanlış oluyorsa yazılı olan çeviriler(yorumlamalar) ne kadar doğru olabilirki? Hem atıyorum sırf bir bölgede sadece bi kişi arapça çeviri yapıyorsa geçmiş dönemler için diyorum bilginin ulaşılması zor olduğu vakitler için istediği gibi çevirip kullanabilir böyle bu durumda kişiyi sorumlu tutmak ne kadar mantıklı? Sorumlu tutulmaz ise benle o kişi arasında adalet tam olarak nerde o kisinin benim dönemimde doğsa inanmayacak belki hem imansız kişi cennete giremezki? Hadi sorgulama tekrar olsun ki adalet olsun o da reenkarnasykna giriyor o da dinde yok
Kuran çeviri ve tercümeleri yıllardır yapılıyor daha doğrusu ilk asırlardan beri ve bu çeviriyi yapan alimler şu an ki bazı hocalar ile bir değil bu kişiler bu işi yapmadan önce çok sıkı yönetime tabi oluyordu herkes çeviri yapamıyordu önemli olan kişilerin sayısı değil niteliği ve her bölgeden bir kişi değil birçok kişi çeviriyordu çünkü onlarda farklı bölgelerden inssnların bu tercümelere ihtiyacının olduğunun farkındalardı zaten açıp ilk çevirilerde bu zamana kadar olan birkaç tercümeye bakarsak ne kadar uyumlu olduklarını görürsün zaten hepsi birbirinden etkilenmiş ve yorum yapmaktan kaçınmışlar ki zaten bu kabul edilemez sen çok merak ediyorsan bir Arapça Kelimelerin sözlüğünü birde Türkçe çevirileri ele alarak git öyle kendi tecrüben ile ilerlemen daha iyi olur

Alfha13

80+ Silver
Oruç tutmanın bazı nedenleri var, namaz kılmanın bazı nedenleri var istersen sılarım neredeyse her ibadetin bi nedeni var peki kuranın arapça okumanın ibadet sayılabilmesi için neden nedir?
Her ibadetin bir nedeni yok aslında, neden denilenler aslen ikincil faydalar. İlla istersen müzik dinlemek gibi ruhu dinlendiren bir aktivite olduğunu söyleyebiliriz. Kuran okumak meditasyon gibi kişinin zihnini dinlendirip rahatlatır. Ama dediğim gibi Kuran okuma sebebin rahatlamak olmaz, Allah'ın emretmesi olur. Oruç tutmanın sebebi sağlıklı olması değildir, Allah'ın emretmesidir; aynı şekilde.

Dahası  
Reaksiyon skoru
161
İsim
Mehmet Ali Aladağ
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı, ekran kartı, işlemci, vb.
Steam
Mehmetali20100
Discord
mehmetali2407
Güzel ve kulağa hoş olduğu için arapça okuyorum. Ama mealini okumayı ihmal etmiyorum. Kuranın tamamının mealini okumaya karar verdim şun 1 cüz filan bitti. Ayrıca evetçevirlirken anlam kayması oluşabilir. Hem kuran arapça değil Allahın dilinde diyebiliriz. Az çok arapça biliyorum ve söyleyebilirimki arapça ile çok fark var. Kurandaki çok daha temiz

KAANT10X

80+ Bronze
Bazen dini konularla ilgili açıklayıcı cevaplar vermeye çalışıyorum. Bu konuda pek bir açıklama yapma gereği yok diye düşünüyorum. Ne olursa olsun Allah lafzını Allah'ın indirdiği gibi okumak gereklidir. Ne dediğini anlamak çok önemli ise (tabi ki çok önemli) insanların elinin altında internet var ve çevremizde tonla meal bulunuyor okumak çok kolay. Hatta biraz zorlayıp Arapça öğrenmek de gereklidir diye düşünüyorum.

zapkinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,708
İsim
Kanon
İlgilendiği Kategoriler
müziğe dair her şey
valla biz incili grekçe ya da ibranice falan okumuyoruz, türkçe ya da ingilizce okuyoruz. kilise de şu dilde okuyacaksın demiyor, anlamamızı istiyor.

Montofteam

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Eren
Valla bilmiyorum sırf inancımı geliştirmek ve onu anlamak için arapça gibi bi dili temelden öğrenmem gerekiyorsa bu kitabın evrenselliği sorgulanır ve evrensel olmayan bi kıtaba sahip bi din evrensel olamaz(açık açık imkansız) ve bölgesel(kıtasal vs). Ömrüm boyunca araplardan nefret etmişimdir şimdi gel sırf din için arapça öğren bu şey babasını ermeni isyanında ölmüş bi türke inandığın tanrının dinini öğrenmek için ermenice öğren demek gibi bişe. Hem öyleyse arap bi ülkede doğup arapça ana dilli insanlar ister istemez 1 0 önde başlıyor hayata. Adaletin dini ama olmuyor böyle bi yerlerden hep bi eksik çıkıyor kafayı yedirecek ya. Arapça öğrenmeyede kutsal dil saymada ne gönlüm var ne de zamanım eğer arapça olmadan kurana ulaşamıyorsam(ulaşılmıyor işte siz diyorsunuz bas bas arapça kelimeler öğrensen daha iyi anlarsın diye)zaten o din araplarındır zaten. @KAANT10X @Mehmet Ali Aladağ @Almirawinona @Alfha13
Birini birine tercih etmenin mantığı yok. İkisi de mühim. Anlamını da bileceksin, Arapça aslını da okuyacaksın. Arapçasını okumayı öğrenirsin, anlamı için de tefsire başvurursun. İnternette dolusuna var ücretsiz, otur baştan çapraz okuma yap:

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,253
İsim
Semih Boran
Şimdi hocam şu takılıyor hem dediğiniz gibi 30 yıllık derin bi arapça eğitimi lazım ayrıca şimdi türkçede olduğu gibi kelimelerin kendi içindeki anlamı değişebilir ki bu kurandaki kelimeler içinde geçerli yani kuranı eksiksiz anlamak imkansızsa ben neyi temele alacağım her yerden fırlayan hiç bi kanıtsal temeli olmayan sözde sünnetlerimi kim bilir hangisini sadece hz. Muhammed söylemiştir.

Hocam tefsirler yorumlama oldukları için yorum yani öznel yargı içermez mi sırf bazıları öyle yorumluyor diye onu takip etmek ne kadar doğrudur. Mezhep olayınada karşıyım ben zaten bi çok ayet var parçalanmayın yorumlarken diye.
Ehl-i Sünnet mezheplerden birinden olmanız gerekiyor:

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
24,333
İsim
Hakan
Mezhepler büyük bahane.
Senin dediğinde bahane, Tanrı dini evrensel göndermedi mi söylenenlere göre?

melidoas6

80+ Silver
Kısaca arapça kitap okumaya neden devam ediliyor ne anlamı var(okuduğu anlamadıktan sonra ne öğrenilebilir) ?

Ben allaha inanıyorum, buldum kendimce. Doğrudur gerçektir veya yanlıştır bilemem kimsenin görüşünede karışmam ama aklıma takılan geçende annemle kavga ettiğimiz bi konu var(biliyorum aileyle din konuşulmazda).
Ben diyorumki anne arapça okuduğunda ne anlıyorsun diyor anlamıyorum. Diyorum annamıyorsan niye arapçasını okuyorsun diyo "olur mu sen kuran feyzini( yanlış yazdım büyük ihtimal", annem genelekçi müslüman yani öyle gelmiş öyle gidiyor kafasında( bi ayette bu şekilde olanlarında imanı kabul ediliyordu), tam cevabını veremiyor pek. Bunu cavaplıyacak daha önce düşünmüş bi insan var mı? Ha bu arada kuranı oku falan demeyin varsa verin soruma cevap. Anneminki gibi kaçmaya çalışırcasına cevap vermeyin lütfen. Ben hiç bi zaman dinde genelekçi olmadım olmamda aklım varsa kullanırım.
Hiçbir mantığı yok din anlaşılmak üzere geldi Türkçe de okunabilir indiği dilde kalırsa sadece o dile hitaben bir kitaptır denebilir. Çevirisi yapılır gerekli yerlerde tesfir bence Türkçe olmalı.

Ehl-i Sünnet mezheplerden birinden olmanız gerekiyor:
Bunlara bir ara kara para aklıyor diyorlardı. Mezhep dinde yoktur sonradan çıkan birşeydir uymak zorunluluğunu düşünmüyorum.

Emsal

80+ Silver
Valla bilmiyorum sırf inancımı geliştirmek ve onu anlamak için arapça gibi bi dili temelden öğrenmem gerekiyorsa bu kitabın evrenselliği sorgulanır ve evrensel olmayan bi kıtaba sahip bi din evrensel olamaz(açık açık imkansız) ve bölgesel(kıtasal vs). Ömrüm boyunca araplardan nefret etmişimdir şimdi gel sırf din için arapça öğren bu şey babasını ermeni isyanında ölmüş bi türke inandığın tanrının dinini öğrenmek için ermenice öğren demek gibi bişe. Hem öyleyse arap bi ülkede doğup arapça ana dilli insanlar ister istemez 1 0 önde başlıyor hayata. Adaletin dini ama olmuyor böyle bi yerlerden hep bi eksik çıkıyor kafayı yedirecek ya. Arapça öğrenmeyede kutsal dil saymada ne gönlüm var ne de zamanım eğer arapça olmadan kurana ulaşamıyorsam(ulaşılmıyor işte siz diyorsunuz bas bas arapça kelimeler öğrensen daha iyi anlarsın diye)zaten o din araplarındır zaten. @KAANT10X @Mehmet Ali Aladağ @Almirawinona @Alfha13
Bence burdaki büyük yanılgı sanki her şeyi ilk başta anlayıp kabul edip sonra yaptığımıza inanmak

Zaten insan ilk başta öğretilenlerle büyür çocukluğun belli bir evresine kadar burda öğretinin ne olduğundan ziyade daha önemli olan çocuğun ne kadar anladığı
mesela siz yukarda yazdığınız şeyi çocuğunuz olduğunda ona öğretirseniz çocuğunuz henüz anlamamasına rağmen bunu öğrenmiş olur belki bir süre sonra sorgulamaya da başlayınca yanlış veya doğru diyebilir buna

Ama çocuk için ilk başta şu yeterlidir babam öğretti bu doğru hocam öğretti bu doğru sonra biraz büyüyünce babam da yanlış mı düşünüyor olabilir biraz daha araştırayım sonra belki biraz daha aklı başına gelince kişilerden bağımsız fikirlerin doğruluğunu araştırmaya başlayabilir

Burdaki önemli nokta her aşamanın kendine göre gereklilikleri var mesela babasının dediği sırf babası dediği için doğru kabul ettiği aşamada onun zıddına hareket etmesi onun için yanlış olan davranış

Sonra yaşı biraz daha artıp babasının her söylediğinin doğru olmadığı asıl fikirlere bakması gerektiği aşamada da bu sefer ben araştırmıyorum diyip tembelliğe kaçması yanlış olan

Netice olarak insanın anlamasının da aşamaları var ve bunun için de bazısına kâfi gelen diğerine kâfi gelmez ,

Mesela benim ninem e sen Arapça öğren her şeyin tefsirine bak ya da meal oku demek nineme eziyet olur o çok daha az anlıyor onun için gerekli olan sınav miktarı kuran güzel olduğunu bilmesi kendini bir mezhebden kabul etmesi ve onları uygulamaya çalışması

Benim için güzel olan ise mezhebin ne olduğunu bilmem Kuran’ın ne anlattığını niçini vs bilmem denebilir

Aslında burda sizin dediğinizin zıddına 600 li yıllardan ta 1950-2000 li yıllara kadar insanların çoğu araştırıcı değil de kabul edici yani nineni düşün işte ninelerimiz gibi bir algılama kapasitesinde olduğu için müslüman tarihinin çoğunluğunu oluşturan kesim için Hâkim-i mutlak olan zat hikmetiyle sırf bizim için değil bizim de araştırabileceğimiz ama çoğunluğun da anlamadan okuyacağını bildiği ve algısının o kadar olacağını bildiği için
bu tarz da olmasını irade etmiş denmesinde bir zarar olmayabilir

Son düzenleme:

Montofteam

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Eren
Bence burdaki büyük yanılgı sanki her şeyi ilk başta anlayıp kabul edip sonra yaptığımıza inanmak

Zaten insan ilk başta öğretilenlerle büyür çocukluğun belli bir evresine kadar burda öğretinin ne olduğundan ziyade daha önemli olan çocuğun ne kadar anladığı
mesela siz yukarda yazdığınız şeyi çocuğunuz olduğunda ona öğretirseniz çocuğunuz henüz anlamamasına rağmen bunu öğrenmiş olur belki bir süre sonra sorgulamaya da başlayınca yanlış veya doğru diyebilir buna

Ama çocuk için ilk başta şu yeterlidir babam öğretti bu doğru hocam öğretti bu doğru sonra biraz büyüyünce babam da yanlış mı düşünüyor olabilir biraz daha araştırayım sonra belki biraz daha aklı başına gelince kişilerden bağımsız fikirlerin doğruluğunu araştırmaya başlayabilir

Burdaki önemli nokta her aşamanın kendine göre gereklilikleri var mesela babasının dediği sırf babası dediği için doğru kabul ettiği aşamada onun zıddına hareket etmesi onun için yanlış olan davranış

Sonra yaşı biraz daha artıp babasının her söylediğinin doğru olmadığı asıl fikirlere bakması gerektiği aşamada da bu sefer ben araştırmıyorum diyip tembelliğe kaçması yanlış olan

Netice olarak insanın anlamasının da aşamaları var ve bunun için de bazısına kâfi gelen diğerine kâfi gelmez ,

Mesela benim ninem e sen Arapça öğren her şeyin tefsirine bak ya da meal oku demek nineme eziyet olur o çok daha az anlıyor onun için gerekli olan sınav miktarı kuran güzel olduğunu bilmesi kendini bir mezhebden kabul etmesi ve onları uygulamaya çalışması

Benim için güzel olan ise mezhebin ne olduğunu bilmem Kuran’ın ne anlattığını niçini vs bilmem denebilir

Aslında burda sizin dediğinizin zıddına 600 li yıllardan ta 1950-2000 li yıllara kadar insanların çoğu araştırıcı değil de kabul edici yani nineni düşün işte ninelerimiz gibi bir algılama kapasitesinde olduğu için müslüman tarihinin çoğunluğunu oluşturan kesim için Hâkim-i mutlak olan zat hikmetiyle sırf bizim için değil bizim de araştırabileceğimiz ama çoğunluğun da anlamadan okuyacağını bildiği ve algısının o kadar olacağını bildiği için
bu tarz da olmasını irade etmiş denmesinde bir zarar olmayabilir
Ben ateistim hocam, bana ne annem kuran kursuna görderip baskı yapmaktan başka bişe yaptı ne de babam. Ben allahı kendim buldum hiç kimsenin allahı nasi bulduğuda umurum dışı. Ve düşünerek bulduğum allahı çevremdeki tek tanrı dinlerde aradım ve en yakın başladım islam ve o yüzden namaz kıldım. Sen şimdi gelmiş diyorsunki sorgulama sorgulamasaydın ben ateistim hocam hangi mantıkla böyle bir şey diyorsunuz anlamıyorum kuranda zaten allah bi çok kere aklınını kullananlar cennet kapıları açıktır diye. Sen diyorsun aklını kullanma sorgulama o zaman aklımı niye verdi isyan edeyim diyemi. Dediğinizin hiç bir kısmana katılmıyorum. Açıklamanızıda yetersiz buluyorum çünkü dedikleriniz kuranla çelişiyor. Özelden attığınız mesajda da aynı şeyden bahsetmişsiniz sorgulayıp bulamayacaksam sorgulamayacaisam aklımın ne anlamaı var hadi diyelim kötü yola düşmemiz için e allah yaratmadı senin benim beynimi o zaman allahn umurunda değiliz o zaman sorgulamayalım.

Top Bottom