Neler Yeni

Dizel araba siyah duman atıyor.

bipolar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
Muhammed Berat Yörük
Marş basarken falan yapmıyor. Sadece arabayı kaldırırken oluyor. Yüksek devirde falan da sorun olmuyor. Dediğim gibi sadece kalkışlarda oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bizimki bu kadar da siyah duman atmıyor. Bunun biraz fazlaymış.
hocam o zaman pek sorun olmaz gibi yüksek devirlerde siyah duman atması normal dizel araçların

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Ben yakıt diyorum. Motor bitik olsa o araba şimdiye çoktan yolda bırakırdı. Yüksek devirli kullanıyorsun ve motor bitik olsa sen daha da zorladığından iyice yağ yakar ve o sıkıştırmayla yolda milleti kör ederdin.
Yakıtı değiştirip denemeni öneriyorum. Enjektör fazla işese sabahta beyaz duman atardı ve sürekli siyah dumana boğardı. Yakamıyor diye gitsen hem tekler , zamanla şakırdar , gittikçe dumanı artırırdı.
Denemek istersen ;
Yakıtı shellden denemeni öneriyorum

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,428
İsim
Hakanbey
çok alt devirlerde dizel aracı kullanmakta bu tarz problem yaşatıyor. Şirket aracı vardı fiorino 1.3 dizel az yaksın diye vitesi hep 1500 devirde değiştirip kullanıyorlarda araçla hiç 2000 devire çıkmıyorlardı. Bi gün bindim nasıl siyah duman atıyor gaza basınca bi istanbul yaptım geldim ne kara duman kaldı ne bişey 3500-5000 devir arası kullandım 300km tertemiz oldu :D @Denizgezen iyi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum ama siyah duman kesildi. :)

Frkndmt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
622
İsim
Furkan Demirtaş
Motorun bitiğe yakın olduğunu hiç sanmıyor. Bu problem bayiden ilk alındığında beri var.

Yağ yakmıyor. Zaten yağ yaksa mavi duman çıkıyor genelde.

Bizde sadece kalkışta oluyor. Normal seyir halinde sorun yok.

@Denizgezen
Bayiden alındığından beri varsa servise neden hiç götürmediniz hocam bir şey demediler mi

LineaTurco

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,066
İsim
Zeki Müren
Öncelikle merhaba. 2009 model, 1.8 TDCI, 110 HP, Ford Tourneo Connect aracım var. Genelde kalkışlarda sağlam bir siyah duman atıyor. Mazotu babam arabayı 2009'da bayiden aldığından beri Opet'den alıyormuş. Sorun neyden kaynaklı olabilir? Mazottan mıdır? Yoksa başka enjektör falan mı?
Dizel araba normalde zaten yapısı gereği daha siyah duman atar fakat standartlar için egsozda filtreleme yapılıyor onlar bitmiş olabilir ya da enjektördendir

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
çok alt devirlerde dizel aracı kullanmakta bu tarz problem yaşatıyor. Şirket aracı vardı fiorino 1.3 dizel az yaksın diye vitesi hep 1500 devirde değiştirip kullanıyorlarda araçla hiç 2000 devire çıkmıyorlardı. Bi gün bindim nasıl siyah duman atıyor gaza basınca bi istanbul yaptım geldim ne kara duman kaldı ne bişey 3500-5000 devir arası kullandım 300km tertemiz oldu :D @Denizgezen iyi yaptım kötümü yaptım bilmiyorum ama siyah duman kesildi. :)
Katalizör dolduysa iyi yapmışsın ki kesmiş. Yalnız böyle arabaların kaçınılmaz sonu katalizörün tıkanması. Sen açtın da bir daha tıkanacak o katalizör o yüzden böyle arabalarda iptal etmek daha mantıklı.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Katalizör dolduysa iyi yapmışsın ki kesmiş. Yalnız böyle arabaların kaçınılmaz sonu katalizörün tıkanması. Sen açtın da bir daha tıkanacak o katalizör o yüzden böyle arabalarda iptal etmek daha mantıklı.
Bizim arabanın pek tıkalı olduğunu düşünmüyorum. :D Bu arada Shell'den aldım mazotu bu sefer. Büyük ölçüde kesildi siyah duman.

Denizgezen

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Bizim arabanın pek tıkalı olduğunu düşünmüyorum. :D Bu arada Shell'den aldım mazotu bu sefer. Büyük ölçüde kesildi siyah duman.
Kesilmesine sevindim.
Onu yazılan fiorino için yazmıştım aslında. Senin araba zaten tıkalı değildir o kadar asılmayla tıkanmaz.

Top Bottom