Neler Yeni

Donanımlar Neden Bu Kadar Pahalı?

semre57

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
426
İsim
Emre Ağan
Donanımlar neden bu kadar pahalı? Bu konuda bilgim olmadığı için danışmak istedim bileşenler neden bu kadar pahalı, malzemesinde ne var? Örneğin 2080 ile 2070 arasındaki güç ve fiyat farkının sebebi nedir? Güç sebebi kullanılan malzeme vs olabilir fakat gerçekten o kadar fark var mı? Bir diğer sorum ise laptoplar kasası küçük olduğundan ve soğutma vb işlemler kasa kadar kolay olmadığından aynı fiyatta masaüstlerine göre daha dezavantajlı, fakat 2080 e.k sahip laptoplar da bulunuyor. Peki onlar ne masraf yapıyor da fiyat o kadar yüksek oluyor?

Ayrıca modemlerde servis kalitesi (QoS) ayarlamayı bilenler pm atabilirse sevinirim.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Hocam 2080 Tİ kartlar aşırı büyük kartlar siz onun laptopda da aynı performansı vermesini istiyorsunuz diyelim adamlar bunu yapmak istiyorlar fakat alan sınırlı küçük şeye aynı performansı sığdırmak çok daha zor o yüzden fiyatlar artıyor. Ne kadar uğraşsalar bile masaüstü performansı olmuyor tabi. Her şeyin böyle küçüğünü yapıp sınırlı bir alana sığdırmak daha maliyetli oluyor. Üstelik çabuk ısınıyor performans kaybı oluyor. O yüzden eğer illa taşımam lazım demiyorsanız masaüstü almak çok daha mantıklı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Doğan Tok
2070 le 2080 in arasında neden o kadar fark olduğunu hemen söyleyeyim amd nin 2070 le yarışacak ekran kartı var ama 2080 le yarıştıcak bi ekran kartı yapamadi henüz 😝 yani açık ara dünyanın en iyi ekran kartı 2080 ti olduğu için fiyatının uçuk olmasi normal çünkü zirvede tek başına başka aday yok almak isteyen 12 k da verir 20 k da istediği fiyata satar Nvidia başlica sebebi budur bence

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
68,359
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Epic Games
DreamRS
Discord
mehmet_yilmaz
Dostum olay sadece üretim maaliyeti ile bitmiyor. Bu işlemcinin geliştirilme maaliyeti var, reklam vsvs çok fazla konu var.

semre57

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
426
İsim
Emre Ağan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam 2080 Tİ kartlar aşırı büyük kartlar siz onun laptopda da aynı performansı vermesini istiyorsunuz diyelim adamlar bunu yapmak istiyorlar fakat alan sınırlı küçük şeye aynı performansı sığdırmak çok daha zor o yüzden fiyatlar artıyor. Ne kadar uğraşsalar bile masaüstü performansı olmuyor tabi. Her şeyin böyle küçüğünü yapıp sınırlı bir alana sığdırmak daha maliyetli oluyor. Üstelik çabuk ısınıyor performans kaybı oluyor. O yüzden eğer illa taşımam lazım demiyorsanız masaüstü almak çok daha mantıklı.
Sorumun cevabı bu değil, çünkü soru bu değil :D. Onu ben de biliyorum fakat ne yapıp küçültüyorlar da maliyet artıyor? Daha performanssız bileşen neden daha pahalı oluyor? Bir de direkt tüm ürünlerin pahalı olma sebebini de soruyorum.

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,721
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı
Salgın sebebiyle stoklar tükendi ve dolar 7 TL ve daha geçen ay 3700 TL'ye 2070 super vardı 2080 gibi bir kart ama şuan 5700 XT gibi bir kart o fiyata. :D

semre57

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
426
İsim
Emre Ağan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2070 le 2080 in arasında neden o kadar fark olduğunu hemen söyleyeyim AMD nin 2070 le yarışacak ekran kartı var ama 2080 le yarıştıcak bi ekran kartı yapamadi henüz 😝 yani açık ara dünyanın en iyi ekran kartı 2080 ti olduğu için fiyatının uçuk olmasi normal çünkü zirvede tek başına başka aday yok almak isteyen 12 k da verir 20 k da istediği fiyata satar Nvidia başlica sebebi budur bence
2070 de ucuz değil ki :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorum sadece günümüz piyasası için değil genel anlamda soruyorum ben.

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Doğan Tok

ben ondan bahsetmiyorum hani sordunya 2070 ile 2080 arasında nasıl böyle uçurum bi fark var ondan bahsettim ben

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,721
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı

2060 super varken 2070 mi alınır? :D JS modeli 2070'in refrans modeline eşit aslında ya aslında OC sonrası arada aradaki farka verilecek para varsa alınır gibi ama super karltarın GPU'su farklı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
107
İsim
Doğan Tok
2060 super varken 2070 mi alınır? :D JS modeli 2070'in refrans modeline eşit aslında ya aslında OC sonrası arada aradaki farka verilecek para varsa alınır gibi ama super karltarın GPU'su farklı.
ben de sistem toplasam ekran kartım kesinlikle 2060 süper seçerdim fiyatina oranla en iyi seçim olurdu 2070 e falan gerek yok

Top Bottom