Neler Yeni

Dövme yaptırmak neden günah?

ElectriX

80+ Silver
"Vücudunda dövme bulunan bir kimse mümkünse, onu ortadan kaldırmalıdır. Bu mümkün olmazsa, Allah'tan bağışlama dilemelidir."

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun fetvasında şu ifadelere yer verildi:

"Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile deri üzerinde çeşitli şekiller oluşturmak dinimizce yasaklanmıştır. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur, 'Dövme yapan ve yaptıran kadınlara, kaş ve yüzlerinden tüy yolan ve yolduranlara, dişlerini seyreltip inceltenlere ve bu şekilde Allah'ın yarattığı şekli değiştirenlere Allah lanet etmişti.' Dövme yaptırmak yasaklanmış olmakla birlikte, deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir."

Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici dövme ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur."
çitostan çıkan dövme günahmıdır

Emre123a

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,316
İsim
Emre
- sana zarar veren bişey (zararsız yalanlarına inanma dövme yaptıranlar kan bağışı yapamıyor neden zararlı)
- Toplumsal olarak ayrım yaşatabiliyor
- sağlık sorunu olmadıkça keyfi estetik dövme gibi şeylerin hepsi dimizde yasaktır çünkü bunlar gösteriş ve kibirlenmeye sebeb olur
- Allahın sana emanet ettiği beden üzerinde değişiklik yapmak

Köl Tigin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
744
İsim
Hakan Yöyen
Bunlar çok derin konular. Ben böyle küçük şeylere takılmamayı tercih ediyorum. Eğer nedenler sizlerin dediği gibi ise; estetik, sigara, alkol, sinir, stres, kola vesaire vücudunuza zarar veren her şey günah. Ama hiçbiri dövme kadar konuşulmuyor.

Bütün dinlerin kitaplarını okursanız tek bir şey göreceksiniz. Hepsinin ortak gayesi iyi, ahlaklı, düzgün bir insan olmak. Açıkçası iyi bir insan olabildikten sonrasını pek de önemsemiyorum ben.

Beş vakit namaz kılan, her cuma camiye giden, sigara içmeyen, alkol kullanmayan, dövme yaptırmayan bir sahtekar, yalancı, tacizci, tecavüzcüden ziyade; dövmeli, alkol ve sigara kullanan ama kimseye zararı olmayan, dürüst ve ahlaklı birini tercih ederim. Nitekim Türkiye bunun gibi sözde müslüman, özde şerefsizlerle dolu.

Sizce hangisi daha müslüman?

Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Furkan
Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir. Kaynak :Sorularla İslamiyet

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,253
İsim
Fatih
Şöyle dövme haram bildiğim kadarıyla. Ayrıca derinin altına geçtiği için abdestin sayılmaz çünkü dövme onu engeller. Aslında sayılabilir ama yine muallakta. En iyisi yapmamak bence dostum
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abdest almanı engellemediği sürece sorun olmaz diye biliyorum.
zaten geçici dövmelerde sıkıntı yok kalıcı olanlar haram

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
zaten geçici dövmelerde sıkıntı yok kalıcı olanlar haram
Gidip eline yaparsan doğal olarak abdesti engellemiş olacak. Bi de bu yandan düşün ama haram değil.

fieryz

80+ Titanium
En İyi Cevap
29
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,051
İsim
Ömer
Steam
fieryz

Efe_Tkn

80+ Bronze
Blmm bende bilmediğim için geldim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kalıcı dövme derinin su almasını engellemez.

Kalıcı dövmeler suyun deri altına geçmesini engellemez.

Reis baba sen burdamıydın be forumun kalitesinin ham maddesi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
993,417
Üyeler
157,067
Son üye
gokhandinc
Top Bottom