Neler Yeni

Dua etmenin anlamı nedir ?

Bent Lark

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Burak
Instagram
@burakulata
Hayır, Allah sonsuz ilim sahibi olduğu için senin kaderini bilir. Kaderin zaten senin tercihlerin sonucunda yazılmıştır. Bunu sadece sen yaşayarak öğrenirsin. Allah bunu sonsuz ilim sahibi olduğu için bilir.
Örneğin dümdüz bir yol düşünün tek arabalık uç noktalarına a ve b diyelim. a ve b birbirlerinden habersiz son sürat yola çıkarlar ilerde çarpışacaklarını bilemezler. Fakat bu yola üstten bakan birisi ne zaman çarpışacaklarını bile hesap edebilir. İşte bu ilimdir.
Özgür irade konusuna girmek istemiyorum çünkü saatlerce boş bir şey konuşuruz ve sonuna varamayız
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir nedenden ötürü çok günah işlemiş işte.Sırf dua ettin diye gerçek olacak diye bir şey yok.Piyango değil bu.
O zaman ben hayatımın bir kısmını Müslüman olarak geçirip dua edeyim, sonra istediğimi yapayım.Zaten tevekkül diye bir kavram var ona uyulması lazım.

Ve duanın kabul olması ile kaderin değişmesi inançla ilgili.Bilimsel olarak vs. açıklanamaz.
Çünkü kaderinin değiştiğini dünya üzerinde hissedemezsin.

Mesela ateist olan birisi, bir araba kazasından kıl payı ile kurtulunca "çok şanslıydım" der; Müslüman birisi ise Allah'ın kendisine yardım ettiğini söyler.Zaten gerçekten duaların kabul olduğu kanıtlansaydı hak din belliydi.
Dua daha çok kişinin kendi içini rahatlatması için.Ve bir Müslüman olarak söylüyorum, Evet gerçekten rahatlatıyor.
Tek anlamı rahatlatmaksa okey.

ExploiT

80+ Bronze
Özgür irade konusuna girmek istemiyorum çünkü saatlerce boş bir şey konuşuruz ve sonuna varamayız

Zaten bu söylediğimi kabullenebilmen için önce iman konusuna girmemiz gerekiyor. Temeli oturtmadan tam anlamıyla cevap bulamayacaksın hiçbir zaman zaten. Dediğin gibi sonuna varamayız. Gerçek cevabı arıyorsan en başından her şeyi bir temele oturtmalısın.
İyi forumlar

XooXen

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
439
İsim
Mert Gündüz

İbadetlerin hepsi öyledir zaten.Kisinin kendi içini rahatlatması için.

Coolpanda

80+ Silver
Kaderi değiştiriyorsa bu da Allah'ı kusurlu bir hale getirir. Yine sorunlu kısacası
Kader değişimi diyorsun, değişir evet ama değişecek olması da kaderdir diyorum, cevap olarak öyleyse yaratıcı kusurlu diyorsun. Kusur falan yok, kusur arıyorsan o kavrama yeteneğini/anlayışını gözden geçir.👎

Bent Lark

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
70
İsim
Burak
Instagram
@burakulata
Kader değişimi diyorsun, değişir evet ama değişecek olması da kaderdir diyorum, cevap olarak öyleyse yaratıcı kusurlu diyorsun. Kusur falan yok, kusur arıyorsan o kavrama yeteneğini/anlayışını gözden geçir.👎
Anladım :D

_Zaur_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,223
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Kader değişsede sonuç değişmez

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç