Neler Yeni

Düşündüğüm parçalar için tavsiye

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Mouse: AOC GM200 6 Tuş 4200 DPI 89 TL(MSI Mouselarının optik okuyucusunu kullanıyor fp olarak 200 300 tllik rampage klavyelere eşit)
Kulaklık:Redragon Delirium 7.1 238 TL https://www.amazon.com.tr/Redragon-...vlocphy=21087&hvtargid=pla-990196838307&psc=1
Klavye:MF Product Strike 0646(FP Membran klavyeler arasında severek kullandığım bir üründü. ekipmanda gayet idare edilebilir bir klavye)

447 TL
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam fiyat aralarında çok fark yok fiyat olarak. en çok detay için akakçeden bakın isterseniz

https://www.gaming.gen.tr/urun/2219...8gb-16gb-ram-500gb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar/ Mesela bunu düşünebilirsiniz. Sonradan bir 500 gb daha eklersiniz ve işlemci soğutucu. (işlemciyi 5600x ve rami 3600 yapıp)

Bu sistemle beraber monitör ve ekipman almak zor olacaktır eğer sistemi düşürmek isterseniz önerim bu: https://www.gaming.gen.tr/urun/9574...8gb-16gb-ram-512gb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar/ (ekran kartını 3 fanlı, işlemciyi 5600x yapıp)
Dostum senin kasada ram 15 gb,ssd 500 gb psu ise bronze bu yüzden benimkinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum hala

Gerçi anakart falan daha iyi ona lafım yok sonradan alınıp üstüne eklenilebilir o halde

Gaming gen işini iyi yapıyor cidden

EfoWars

80+ Bronze
Mouse: AOC GM200 6 Tuş 4200 DPI 89 TL(MSI Mouselarının optik okuyucusunu kullanıyor fp olarak 200 300 tllik rampage klavyelere eşit)
Kulaklık:Redragon Delirium 7.1 238 TL https://www.amazon.com.tr/Redragon-Derilium-Pro-Oyuncu-Kulaklığı/dp/B07PF4R9QH/ref=asc_df_B07PF4R9QH/?tag=trshpngglede-21&linkCode=df0&hvadid=510372838256&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=16412705834629270851&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=21087&hvtargid=pla-990196838307&psc=1
Klavye:MF Product Strike 0646(FP Membran klavyeler arasında severek kullandığım bir üründü. ekipmanda gayet idare edilebilir bir klavye)

447 TL

Dostum senin kasada ram 15 gb,ssd 500 gb psu ise bronze bu yüzden benimkinin daha mantıklı olduğunu düşünüyorum hala

Gerçi anakart falan daha iyi ona lafım yok sonradan alınıp üstüne eklenilebilir o halde

Gaming gen işini iyi yapıyor cidden
Hocam psu bronze ama corsair. Ram konusunda bir şey demiyorum ihtiyaç meselesi. Ayrıca konuyu açan 16 gb yazmış

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
755
İsim
Emrullah YAZICI
Hayırlı geceler. 27 K bütçe ile her şey dahil bir sistem bulamazsınız. Popüler bilgisayar satıcılarının web sitelerinden bütçenizden 20 K ayırarak ortalama olarak şu hazır sistemleri alabilirsiniz ;

i5 12400F // RTX 3060
Ryzen 5 5600 // RTX 3060Ti

aralığında... Tabi kasa içi bileşenlerin kalitesine göre değişir. Mesela kasa ve güç kaynağı markaları dandik olur, ama yine işlemci ve ekra kartı modeli yukarıda yazdığım gibi olur. Fiyatı 16-17-18-19-20 K arası oynar..

Bir de ara sıra kampanyalı, sınırlı stoklu güzel sistemler çıkar. Bunların stoğu çıktığı gibi tükenir, almak zordur, denk getirebilirsen.

Mesela geçen hafta i5-12400F // RTX 3070Ti hazır sistem 20 K'ya çıkmıştı itopya web sitesinde, herhangi bir reklamı olmadığı için 1-2 saatte tükendi. Ama çoğu zaman bunun gibi kampanyalı hazır sistemler popüler YouTube kanallarının reklamları ile çıkıyorlar. İşte o zaman 1 dakika bile sürmeden 100-200 stok bitiyor. Ben ve benim gibi bazı arkadaşlar bu sistemleri satın alıp sahibindende 1-2 K kâr ile satıyorlar. Şu an sahibindende size bahsettiğim pek çok tarzda hazır sistemi şu anki piyasadan daha uygun fiyata bahsettiğim al-satçılardan alabilirsiniz.

Örneğin 3 hafta önce vatan bilgisayarın çıkardığı i5-12400F // RTX 3070 hazır sistemini 18 K'dan sahibindende satanlar var. Ya da benim bugün sattığım i5-12400F // RTX 3070Ti'yi 21-22 K'dan satanlarda.

Onun dışında yakın geçmişte çıkan kampanyalı hazır sistemlerden Ryzen 5 5600 // RTX 3060Ti hazır sistemi var VOK FRIDAY 2 diye geçer. Sahibindende 16-17 K'dan satanlar vardı, kaldı mı bilmiyorum.

Yani bunca yazılarımın ardından size şunu söyleyebilirim. Eğer bilgisayar ve bileşenlerden hiç anlamıyorsanız, sadece kasa için bütçeniz 20 K ise ve aceleniz yoksa bu forumu, bahsettiğim popüler YouTube kanallarından PC Hocası, Donanım Arşivi, Volkan Oyun Kuvvetleri, ModArt'ı takip ederek ileride çıkacak bir kampanyalı hazır sistemi alma şansınız olabilir. Yazımın başlarında bahsettiğim firmalar İtopya, Vatan Bilgisayar, İnce Hesap, Gaming.Gen, Gencergaming, GameGaraj vs.'dir.

Ama en popülerleri baştan sona doğru ilk 3 yazdıklarımdır.

Eğer parçaları ayrı ayrı alıp sistem kurmak istiyorsanız siz bilirsiniz, ancak kasayı hazır sistem olarak almak fiyat avantajı olarak çok daha iyi olacaktır. Özellikle sahibindende 18 K civarına eğer kaldıysa vatan bilgisayarın 12400F // 3070 sistemini öneririm.

Monitör olarak IPS panel tavsiye ederim. Çünkü anladığım kadarıyla kullandığınız programlar ile en iyi renk deneyimini görmek istersiniz. Mouse ve diğer çevre birimleri size kalmış. Hazır sistemlerin bir dezavantajı depolaması zayıftır. Bu yüzden ayrıca bir 1 TB civarı M2 SSD almanızı öneririm. Okuma yazma hızı 7000 ler civarı olması sizin için daha iyi olur. Eğer yüksek render gerektiren işler yapacaksanız o zaman anakartı daha iyi olan bir model hazır sistem tercih edin. 16gb ram yerine direk 32 GB ram ile sistemi coşturursunuz :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
Hocam psu bronze ama corsair. Ram konusunda bir şey demiyorum ihtiyaç meselesi. Ayrıca konuyu açan 16 gb yazmış
Corsair de olsa bronz knk. High power ve corsair kalite olarak ayni seviyede markalar

James Gg

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,338
İsim
James Gg
İlgilendiği Kategoriler
Pc Toplama-ekran kartı-işlemci-anakart-acer çöp laptop
Parçaları genel olarak Sinerji, Teknobiyotik ve İncehesap'tan buldum. Daha önce hiç kasa kurmadığım için çok iyi bilgiye sahip değilim. Bütçem 27k ama belki bayağı zorlarsam 30k olabilir (monitör, klavye vs. dahil bu fiyata.)

Çoğunluklu RPG oyunlar ve Adobe Photoshop, After Effects vb. şeyler için olacak ve en azından beni 5 yıl rahat idare etmesini istiyorum. *Ek olarak, bir oyunun betasındayım bir süredir ve her ay en azından 40gb bir client indirmek zorundayım, işi bitince siliyoruz* Zamanla kullandığım şeylerin artma olasılığı var ve tabii oyunlarımı yüksek ayarlarda kullanmak istiyorum, şu an elimde 3-4 yıllık laptopum Lenovo Ideapad 330 ve düşük kalitede bile sıkıntı çekiyorum:')

GPU: Gigabyte GeForce RTX 3060 Windforce OC 12G 12 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı değişiklik olabilir tabii ki 12gb istiyorum, mümkünse nvidia
CPU: AMD Ryzen 5 5600X 3.70 GHz 6 Çekirdek 35MB AM4 7nm İşlemci
SSD: Samsung 970 EVO Plus 1 TB 3500/3300 MB/s NVMe M.2 SSD (MZ-V7S1T0BW)
RAM: Corsair Vengeance RGB Pro 16 GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16 cmW16GX4M2C3200C16 RAM
PSU: NZXT 750W C750 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı
ANAKART: ASUS TUF Gaming A520M-Plus 4866MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI VGA DVI mATX Anakart *hiç emin değilim anakart konusunda*
SIVI SOĞUTUCU: Cooler Master Masterliquid ML240L V2 RGB 240mm Intel(1700p)-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu
MONİTÖR: Samsung 27" LS27AG32ANUXUF 1Ms 165Hz Full HD HDMI DP FreeSync Gaming Monitör *aslında ASUS 24" VG248QG 0,5 Ms Full HD 165Hz istiyordum ama 1 günde 1K fiyatı arttığı için emin olamadım*
ANAKART İÇİN Wi-Fi:
Dark 300Mbps Çift Antenli Wireless LAN PCI-e Wi-Fi Alıcı (DK-NT-PW300) *modem alt katta duruyor çünkü tvye bağlı, pc de üst katta olacak ve kablo kullanmam imkansız maalesef bu durumda.
KASA: GamePower Mythril 1x120mm ARGB Fan ARGB LED Bar Temperli Cam Gaming ATX RGB Kontrolcüsü ve Uzaktan Kumanda Kasa
Klavye+fare+kulaklığı da yaklaşık 1.700e halledebilirim diye hesapladım.
*Bu üstte yazdıklarım 27.400e geliyor (klavye+fare+kulaklık dahil değil)
İçlerinde birbirine uymayacak şeyler varsa veya fiyatı daha uygun olup, daha dayanıklı bir parça varsa vs. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

t_a_c

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
zeynep
Sistemde gereksiz çok parça eksik veya yanlış
Şöyle bir şey yapılabilir:

Ryzen 5 5600 İşlemci 2767 TL (Ryzen 5 5600x ile aralarında %3lük bir fark var o da hız aşırtma ile çözülüyor diğer herşeyi aynı.)

MSI B550M-K AM4 Anakart 2292 TL (Senin anakartın a serisi olduğu için overclock desteği yok b serisi her zaman daha iyidir.)

Goodram IRDM Pro 8x4 32 GB 3600 MHz DDR4 CL18 Ram 2040 TL(söylemeye gerek yok benim gözümde en iyi ram firmalarından biri)

High Power HP1 750W +80 Gold PSU 1490 TL (Outlet yazıyor fakat adına faturalı geliyor daha önce çok ürün aldım bu şekilde sıfır ile aynı.)

Kingston NV2 3500/2100MB/S M2 Nvme SSD 1 TB 1325 TL (Fiyatına göre en iyi hızları veren m2 nvme ssd)

MSI MAG Vampiric 100L 1163 TL(Ben beğendim diye koydum değişebilir)

Acer Nitro 24 İnç 165 Hz 1 MS Monitör 2800 TL

MSI Ventus X3 RTX 3070Ti Ekran Kartı 15627 TL

O İşlemci sıvı soğutma gerektirecek bir işlemci değil dolayısıyla eklemiyorum
aralarından düşünebileceğim var teşekkürler, ssd ben samsung bilerek istedim açıkçası çünkü şu an kullandığım laptopta hdd vardı ve ben sonradan şansa 500gb sata samsung evo'yu 500tl'ye düşürmüştüm ve taktıktan sonra ciddi fark gördüm (tabi biraz da samsung based birisiyim :') telefonlar, saat, buzdolabı vs hep samsung...)

Hayırlı geceler. 27 K bütçe ile her şey dahil bir sistem bulamazsınız. Popüler bilgisayar satıcılarının web sitelerinden bütçenizden 20 K ayırarak ortalama olarak şu hazır sistemleri alabilirsiniz ;

i5 12400F // RTX 3060
Ryzen 5 5600 // RTX 3060Ti

aralığında... Tabi kasa içi bileşenlerin kalitesine göre değişir. Mesela kasa ve güç kaynağı markaları dandik olur, ama yine işlemci ve ekra kartı modeli yukarıda yazdığım gibi olur. Fiyatı 16-17-18-19-20 K arası oynar..

Bir de ara sıra kampanyalı, sınırlı stoklu güzel sistemler çıkar. Bunların stoğu çıktığı gibi tükenir, almak zordur, denk getirebilirsen.

Mesela geçen hafta i5-12400F // RTX 3070Ti hazır sistem 20 K'ya çıkmıştı itopya web sitesinde, herhangi bir reklamı olmadığı için 1-2 saatte tükendi. Ama çoğu zaman bunun gibi kampanyalı hazır sistemler popüler YouTube kanallarının reklamları ile çıkıyorlar. İşte o zaman 1 dakika bile sürmeden 100-200 stok bitiyor. Ben ve benim gibi bazı arkadaşlar bu sistemleri satın alıp sahibindende 1-2 K kâr ile satıyorlar. Şu an sahibindende size bahsettiğim pek çok tarzda hazır sistemi şu anki piyasadan daha uygun fiyata bahsettiğim al-satçılardan alabilirsiniz.

Örneğin 3 hafta önce vatan bilgisayarın çıkardığı i5-12400F // RTX 3070 hazır sistemini 18 K'dan sahibindende satanlar var. Ya da benim bugün sattığım i5-12400F // RTX 3070Ti'yi 21-22 K'dan satanlarda.

Onun dışında yakın geçmişte çıkan kampanyalı hazır sistemlerden Ryzen 5 5600 // RTX 3060Ti hazır sistemi var VOK FRIDAY 2 diye geçer. Sahibindende 16-17 K'dan satanlar vardı, kaldı mı bilmiyorum.

Yani bunca yazılarımın ardından size şunu söyleyebilirim. Eğer bilgisayar ve bileşenlerden hiç anlamıyorsanız, sadece kasa için bütçeniz 20 K ise ve aceleniz yoksa bu forumu, bahsettiğim popüler YouTube kanallarından PC Hocası, Donanım Arşivi, Volkan Oyun Kuvvetleri, ModArt'ı takip ederek ileride çıkacak bir kampanyalı hazır sistemi alma şansınız olabilir. Yazımın başlarında bahsettiğim firmalar İtopya, Vatan Bilgisayar, İnce Hesap, Gaming.Gen, Gencergaming, GameGaraj vs.'dir.

Ama en popülerleri baştan sona doğru ilk 3 yazdıklarımdır.

Eğer parçaları ayrı ayrı alıp sistem kurmak istiyorsanız siz bilirsiniz, ancak kasayı hazır sistem olarak almak fiyat avantajı olarak çok daha iyi olacaktır. Özellikle sahibindende 18 K civarına eğer kaldıysa vatan bilgisayarın 12400F // 3070 sistemini öneririm.

Monitör olarak IPS panel tavsiye ederim. Çünkü anladığım kadarıyla kullandığınız programlar ile en iyi renk deneyimini görmek istersiniz. Mouse ve diğer çevre birimleri size kalmış. Hazır sistemlerin bir dezavantajı depolaması zayıftır. Bu yüzden ayrıca bir 1 TB civarı M2 SSD almanızı öneririm. Okuma yazma hızı 7000 ler civarı olması sizin için daha iyi olur. Eğer yüksek render gerektiren işler yapacaksanız o zaman anakartı daha iyi olan bir model hazır sistem tercih edin. 16gb ram yerine direk 32 GB ram ile sistemi coşturursunuz :)
farklı farklı sitelerden hazır kasalara baktım aslında ama içinde hep bana uymayacak bir kaç şeyi olduğunu fark ettim, onları alıp kendim eklesem yine belirlediğim bütçenin tamamı gidiyor gibi :/ acelem maalesef evet var çünkü tek laptopum var elimde ve o da yaptığım şeyleri pek kaldırmamaya başladı, yarı yolda kalırsam çok büyük sıkıntıya girerim (özellikle betasında olduğum oyun problem yaratır)
Başlangıç için de 16gb ram yeterli olabilir diye düşündüm (laptopum 12gb ram, bir eksiğini pek hissetmedim şu ana kadar), ileride ihtiyaç duyarsam yükseltebilirim düşüncesi vardı :peepo1:
Ayrıca intel i5 12400f yerine i5 12600k öneren oldu da... işte malum fiyatlar

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,188
İsim
Murat Orhan
aralarından düşünebileceğim var teşekkürler, ssd ben samsung bilerek istedim açıkçası çünkü şu an kullandığım laptopta hdd vardı ve ben sonradan şansa 500gb sata samsung evo'yu 500tl'ye düşürmüştüm ve taktıktan sonra ciddi fark gördüm (tabi biraz da samsung based birisiyim :') telefonlar, saat, buzdolabı vs hep samsung...)

farklı farklı sitelerden hazır kasalara baktım aslında ama içinde hep bana uymayacak bir kaç şeyi olduğunu fark ettim, onları alıp kendim eklesem yine belirlediğim bütçenin tamamı gidiyor gibi :/ acelem maalesef evet var çünkü tek laptopum var elimde ve o da yaptığım şeyleri pek kaldırmamaya başladı, yarı yolda kalırsam çok büyük sıkıntıya girerim (özellikle betasında olduğum oyun problem yaratır)
Başlangıç için de 16gb ram yeterli olabilir diye düşündüm (laptopum 12gb ram, bir eksiğini pek hissetmedim şu ana kadar), ileride ihtiyaç duyarsam yükseltebilirim düşüncesi vardı :peepo1:
Ayrıca intel i5 12400f yerine i5 12600k öneren oldu da... işte malum fiyatlar

Hocam Kingston alın beni dinleyin pişman olmazsiniz

Top Bottom